Ako sa vy vyrovnávate s krivdami?

esmera50
3. jún 2022

Ahojte, už som tu založila viaceré diskusie, ale keďže ma dlhé roky čosi trápi, založím aj túto a prosím, nesmejte sa mi... Cítim krivdu, ktorá sa mi stala a nemôžem ju napraviť, lebo čas nevrátim, ako sa vy osobne vyrovnávate s krivdami či už finančnými, rodinnými alebo spôsobenými na rozume či kariére? Každý mi hovorí, že čo bolo, to bolo, lenže ja sa s tým moc neviem vysporiadať

anjelicek26
3. jún 2022

Nesmejem sa ti, ale skodis sama sebe... mne cely zivot pomaha filozovia - bud hrda a stastna za to, co mas... takymto sposobom clovek - neporovnava, neziarli, neriesi inych, sustredi sa sam na seba, svoje stastie, svoju rodinu. Najdi si nieco, s cim si spokojna a pracuj na tom spravit s toho nieco "vynimocne"... krivdy? Co je vlastne krivda? Nespokojnost s vyvojom situacie? Urob si vlastnu "situaciu", kde budes mat kontrolu ty... bud hrda sama na seba, takto si fakt len skodis, hlavne psychicky.

kittykat22
3. jún 2022

skus sama sebe nahlas povedat vetu: ked sa neda vratit spat, treba ist dopredu. Niekedy ked sa nevies emocne preniest cez nejake veci, tak to sprav vedome. Zastav myslienky, povedz si, ze toto nie je spravna cesta, ze co sa stalo, stalo sa. Skus si na to sadnut a napisat si, ako by si si predstavovala, ze by si reagovala a co mozes spravit aby sa to neopakovalo. Rohnit sa v tom nema zmysel. Aj tak to k nicomu nevedie.

esmera50
autor
3. jún 2022

@anjelicek26 hm...škodím, ale smútim za tým, čo som mohla mať, a nemám

esmera50
autor
3. jún 2022

@kittykat22 len ma to čosi "stálo", v úvodzovkách, nemyslím finančne, ale inak...možno by som to mohla napraviť ešte aj teraz ako tak, ale chýba mi sebavedomie a sila na to

marianarem
3. jún 2022

@esmera50 Niekedy pomoze polozit si otazku, co z toho clovek ma, ze nie je zmiereny s krivdou. A preco nie je ochotny sa s nou zmierit. Casto to ludia napriklad citia tak, ze keby sa prestali hnevat na vinnika krivdy, keby to uz nechali ist, tak by to bolo nespravodlive, lebo by to tomu vinnikovi len tak preslo. Ze ten ich hnev je proste aspon nejaky trest. Len po x rokoch ten hnev uz naozaj nie je na nic dobry, vinnikovi neskodi, zato ukrivdenemu skodi velmi. Psychicky, niekedy uz aj fyzicky. Neviem, aka je ta tvoja krivda a ci ma konkretneho vinnika, ale skus nad tym porozmyslat v tomto duchu.

esmera50
autor
3. jún 2022

@marianarem nuž nie, máme odpúšťať, ja som odpustila, ale skrátka a dobre, za niečo si môžem sama a za niečo mi môžu iní, trápi ma to, neviem, čo s tým, hlavne v poslednej dobe sa mi to vracia aj v spánku, neviem, prečo práve my so sestrou sme prešli toľkými krivdami

esmera50
autor
3. jún 2022

@marianarem je to krivda na mojom rozume a uplatnení v živote, a mne na tom záležalo, až teraz, keď som nezamestnaná, si uvedomujem, ako veľmi

marianarem
3. jún 2022

@esmera50 No pises, ze sa to mozno este da napravit, len ti chyba sila a sebavedomie. A ako vies, ze ti chyba sila? Skusila si, snazila si sa? Sebavedomie mat nemusis, to pride neskor, to sa da pekne vybudovat prave tym, ze sa prekonas, pustis sa do niecoho tazkeho a zabojujes za seba. Tie krivdy casto skryvaju prave tento potencial - clovek musi zabojovat v stazenych podmienkach. Ale ked zabojuje, tak to sebavedomie, co z toho vzide, to uz nikto nezoberie.

sweetyna
3. jún 2022

musis sa s tym naucit zit, hodit to za hlavu, mne pomohlo v hlave si tak nejako nastavit, ze co sa stalo sa uz nezmeni a ze bozie mlyny melu pomaly ale isto, to mi pomaha 🙂

zoro9836
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pieksamaki
3. jún 2022

@esmera50 to je ta pevna vola ako mame kazdy inu.....skus riesit...co je v tvojich silach...nech je to cokolvek....myslim ze kazdemu sa stala niekedy krivda....

janickacrazy
4. jún 2022

@esmera50 tak pokiaľ sa to týka vzdelania, kariéry, tak sa to dá napraviť, tak šup do toho. Urob prvý krôčik, ďalej to pôjde. Možno sa ti zdá, že nemáš silu, ale pokiaľ ti na tom záleží, tak ju v sebe nájdeš. Keď sa to nepodarí, tak aspoň si urobila všetko, čo sa dalo a ideš ďalej. Držím palce.

ivangeline
4. jún 2022

Odpustit.

esmera50
autor
4. jún 2022

@marianarem ono aj financie chýbajú...a keďže beriem lieky dlhé roky, mám aj myseľ takú utlmenú, neviem, či je z toho cesta von ešte teraz už

esmera50
autor
4. jún 2022

@janickacrazy myslíš, že ešte aj rozum by na to bol? je o 20 rokov starší ako vtedy, keď mi to, čo som chcela, ušlo...

esmera50
autor
4. jún 2022

@ivangeline urobila som to, ale hnev sami vracia na seba aj na iných, vždy sa potom snažím odpusti viem, že je to nutné a aj chcem, chcem raz navždy odpustiť a už sa k tomu nevracať,je to ťažké

esmera50
autor
4. jún 2022

@zoro9836 ale treba odpúšťať, oko
za oko nie je správny postup!

janickacrazy
4. jún 2022

@esmera50 tak poznám ľudí, čo študujú aj po 40-tke a sú aj univerzity tretieho veku, ja sa tam chystám, keď budem na dôchodku, len tak pre radosť študovať, to je môj plán 😂

esmera50
autor
4. jún 2022

@janickacrazy len ja chcem aj pre uplatnenie, lenže hlava je pomalšia ako boa, vekom alebo liekmi,...neviem, čo urobím, ako to napravím?

danieli
4. jún 2022

Pustit minulost, krivdy sa deju viac menej, zavisi aj od nastavenia mysle, osobne som krivdu taku co mna zasiahla zazila daaaavno este na vyske, necakane mi volali, ze budem mat prospechove stipendium, o dva dni volali, ze ano radi by ho dali, ale nie su financie, muzovi som oplakala cely vankus koselu aj pol bytu, nahnevala sa odhnevala polutovala odpustila, nie je to moj problem moja starost, nech sa za to hanbia druhi…neucila som sa nikdy pre druhych, toto som vnimala ako take ocenenie mojej snahy, iba pre to ma to zasiahlo, pekne som si to v sebe upratala, pochopila, ze to nemozem nijako ovplyvnit ani zmenit a uz to nie je na mojich pleciach

esmera50
autor
4. jún 2022

@danieli tak áno sú aj väčšie krivdy ako na rozume atď, ja viem a chcem to nechať tak, ale vracia sa mi to...Neplačem, lebo to by význam nemalo

esmera50
autor
4. jún 2022

@danieli nuž hej, mne zase rodičia nemohli platiť školu akú som chcela a vyzerám, že na to nemá, chodili tma hlúpejší ako ja a sestra a podobne.

esmera50
autor
4. jún 2022

@janickacrazy ja mám 38 rokov

esmera50
autor
4. jún 2022

@danieli a chápem, lebo aj my so sestrou sme mávali prospechové na výške a keby nám t ktosi zobral, a napr. s najlepšími výsledkami nás po vš nenechali ísť ďalej, vtedy som plakávala hrozne a niečo sa vo mne zlomilo, aj to bola krivda, ovplyvnilo mi to celý život, mohla som učiť na univerzite, mala som na to právo, a som nezamestnaná už dlho, to je, čo?

zoro9836
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janickacrazy
4. jún 2022

@esmera50 veď to si ešte mladica, ono sa to zdá, keď sa neucis, že hlava funguje pomalšie, ale keď začneš, tak ti to pôjde, veď skús a uvidíš

danieli
4. jún 2022

Skus stavat na tom co mas, nie na tom, co mohlo byt, vzdy nejaka cesticka je, moja babi ma 98 rokov, milovala skolu, ale priskoro im zomrel ocko a tak pracovala od 14-tich, lasku k vzdelaniu vsak nikdy nepustila, sice nie je studovana a nema skoncenu ani len zakladnu, ale rozhladom a vedomostami nas vsetkych schova do vrecka, tuzila byt ucitelkou a bola sickou v tovarni, nezanevrela na zivot ani ludi, ma svoje bolacky a krivdy, ale zije dnes a pre zajtrajsok

esmera50
autor
5. jún 2022

@danieli áno ja viem, kopec ľudí ani neštudovalo kvôli peniazom prv, to viem, to je väčšia krivda, ale aj tak ma to oblí, mrzí a trápi, a teraz je moja hlava aj dva razy pomalšia buď vekom alebo liekmi, ktoré beriem, zvládnem ešte študovať aj štátnicu? to je to, či to zvládnem, vekovo neskoro ešte až tak nie je....

esmera50
autor
5. jún 2022

@janickacrazy či myslíš, že ked som sa 4 rokov nič neučila, len čítala knihy a odučoval a jazyk, je to iba pocit že je hlava pomalšia? každý den čumím do obrazovky PC, má to s tým niečo spoločné?