Aký je vás spoločenský život?

nickpick
15. apr 2023

Zaujimalo by ma akym spolocenskym zivotom zijete, najma v rodinach s malymi detmi este pred pubertou? Partner sa po narodeni dietata utiahol, po tyzdni v praci by nevahal prelenosit vikend doma, pripadne maximalne navstivit svoju mamu a urobit nakup, on je spokojny a nevadi mu stravit dni volna zasity doma. Ja som naopak akcnejsia a rada by som s dcerkou vyletovala, isla do detskeho divadielka, na kavicku, rada sa stretavam s priatelmi a rodinou. Milujem cestovanie a rada planujem vylety, on sa prisposobuje, velakrat ide s nami ale mam z neho pocit ze to robi nasilu a len aby som ja bola spoko a nevykrikovala mu ze sme becne doma. Pred vztahom s nim a pred dietatom som bola nezavisla a vela som cestovala, ked sme sa dali dokopy vela vyletov sme podnikali aj spolu, nase vikendy boli akcne a naplnali ma, po dietati a covide nastal akysi utlm a ja mam pocit stereotypu, nudy, rutiny, robime stale to iste, cez tyzden praca a cez vikend navstevy rodicov, ked nieco nevymyslim a nenaplanujem ja, on sa k nicomu nema. Uz sme sa o tom bavili x-krat a zmena veskera zadna. Mna to ubija, potrebujem nove impulzy, chcem zazivat pocas vikendu nove veci, aj sportovat, spoznavat novych ludi, vidiet nove miesta. Nemyslim si ze je dieta prekazkou. Mam znamu ktora ma dve deti (7,13) stale s muzom niekam chodia, vela cestuju, navstevuju spolocenske akcie, chodi na vylety s kamoskami, toto popri beznej praci a rodine, u nas si to uprimne neviem predstavit, musim sa priznat, ze jej trochu zavidim, ako to
mate vy??

janinah
15. apr 2023

Nechci všetko...aspoň s tebou ide kam zaveliš.Nie je povinný pritom ronit slzy šťastia.Chce to toleranciu a kompromis.Ty pracuješ? Vieš pochopiť jeho.ze je po pracovnom týždni ozaj unaveny? Ak pracuje s ludmi tak chce od nich pokoj aspon cez víkend,narvane kúpalisko ho lákať nebude.Najdi si svoju partiu napr.na šport, nemusíš sa všade ťahať s mužom.Ani na detské divadielko ho netreba,tam si vystačíš ty s dieťaťom,nechaj mu trochu slobody a kľudu.Nemusi byť akčný len preto,že má akčnú ženu.

zuzuliennka1
15. apr 2023

@nickpick kolko rokov ma tvoje dieta? to je dost zasadne, nemozes to porovnavat s kamoskou, ktorej najmladsie uz ma 7r, teda je uz 4 roky naplno naspat v zamestnani, dieta uz ma v skole, naskocila naspat na nejaky rytmus, zarabaju obaja… to je uplne ina situacia ako tvoja, s malym dietatom ma rodicovskej.
ak mas naozaj este male dieta (spominas kavicky, vylety, teda mi to vychadza, ze v skolke nie je, teda je zatial do 3rokov) a cela financna starostlivost je len na muzovi - nemozes sa mu cudovat, aj pre neho je to zmena a ina situacia, aj ked navonok sa nic nezmenilo - chodi stale rovnako do prace..
daj mu dychat, zvyknut si, a oddychnut… vylety a kavicky si daj s kamoskami…
aj na spolocne zazitky pride

nickpick
autor
15. apr 2023

@janinah ano pracujem, a sem tam ho necham cez vikend aj sameho, idem s malou k rodicom s tym nech si oddychne a polenosi, do divadielka ho netaham, velakrat idem s dcerkou aj sama, napriek tomu mam stale pocit, ze kazdy spolocny vylet je pre neho otrava aj ked tvrdi opak. Vadi mi ta jeho pasivita a neschopnost cosi vymysliet aj sam, take cosi ze rano v sobotu zahlasi, co keby sme sli tam alebo onam. Sediet doma alebo polihovat mozme ked budeme na dochodku, sme v najlepsom veku a zivot by sa mal podla mna zit a nie len prezivat….nejak ho neviem nakopnut k vacswj aktivite, kedysi aj viac sportoval, stale sa len stazuje na unavu, bolesti hlavy, k doktorovi samozrejme nejde ked mu poviem….

nickpick
autor
15. apr 2023

@zuzuliennka1 ja som sa vratila do prace ked malo dieta 2 roky (teraz ma 4), financne sme na tom dobre, nic nam nechyba, minochodom zarabam viac ako on…takze nie nenudim sa na rodicovskej dovolenke…

reanda
15. apr 2023

@nickpick nuz, zistila si, ze partnera nebavi rodinny zivot s malym dietatom.. co teraz s tym chces robit? ak to tak ma, tak sa to nezmeni, lebo ty by si chcela.. keby sa pretvaroval, ako ho to bavi, aj tak by si to zistila.. asi jedine pockat, ci ho to zacne bavit, az dieta podrastie.. alebo ho potom vymenit za 'rodinnejsi' typ .. alebo vidis ine riesenie?

zuzuliennka1
15. apr 2023

@nickpick no pises, ze po narodeni dietata sa utiahol. Z toho sa nedalo vycitat, ake stare je dieta. Ale ked teda mate uz 4rocne a stale to trva, tak sorry, moc neverim, ze taky domased nebol aj predtym. Lebo 4rocne dieta je uz dost samostatne, davno v skolke, ty v praci…aby sa nedalo len tak vybehnut v sobotu/nedelu na vylet.
Ved opytaj sa priamo jeho, co sa teda zmenilo

nickpick
autor
15. apr 2023

@reanda myslim ze si nepochopila pointu mojho prispevku, partner nema problem s dietatom ani rodinnym zivotom….

reanda
15. apr 2023

@nickpick nie? a preco ho potom nebavi s vami niekam chodit? lebo aj to je sucast rodinneho zivota

nickpick
autor
15. apr 2023

@zuzuliennka1 presne si to vystihla….lenze on mi na tuto moju otazku neda priamu odpoved, vyhovori sa na unavu a tym to hasne…

zuzuliennka1
15. apr 2023

@nickpick skor si myslim, ze taky bol vzdy, aj pred dietatom, len vtedy ti tak neprekazalo, ze si vsetky tieto aktivity riesila ty.
Vlastne aj sama pises, ze si bola pred dietatom nezavisla. Nezmenilo sa teda nic. Hold mas takeho chlapa, nezmenis ho. To nie je dietatom, ani kovidom, ale nim samym - jeho povahou. Len si to pred tym asi tak uplne nevidela.
Tak neostava ti nic ine, len ze budes ty dalej planovat vylety, raz ho mozno zlomis, ale nejaku extra aktivitu z jeho strany necakaj (ale mozno parkrat prekvapi)

vela02
15. apr 2023

My deti zatiaľ nemáme, ale mám to tak isto. Párkrát sme sa preto pohádali, potom sa snažil chvíľu že sám navrhol aby sme išli niekam na “rande”. Káva, prechádzka, kino atd… keďže pracujeme s ľuďmi, radšej vyhľadávame miesta, kde sa nemusíme rozprávať s ľuďmi 😀 ja som chodila a aj chodím aspoň s kamoskou, maminou, sestrou, ale on ignoroval aj partiu od stredoškolských čias, čo som ho “dokopala” párkrát aby isiel za nimi, vyventiloval sa. Odvtedy chodí častejšie. Potom príde zase útlm a zase nič… zvykla som si, že kým niečo nenavrhnem alebo “nezavelim”, tak nejdeme, tiež by bol najradšej doma. Chápem ho, ma ťažkú prácu, psychicky náročnú ale to neznamená že náš rodinný život zavrhneme obzvlášť keď ešte nemáme deti. Je mi to veľakrát proti srsti, ale zavelím a ideme 🙂 samozrejme mu dám na vyber, spýtam sa či je s tým ok, či nie je unavený, no keď mi odpovie že mu to je jedno, môžeme, tak ideme. Musíš to asi len prekusnut a robiť program ty… veľa šťastia prajem ❤️

janinah
15. apr 2023

No mňa keby šiel muž nakopavat k väčšej aktivite tak by s tým veľmi rýchlo skončil.Kazdy ma svoje potreby aj svoje hranice.Vyrabas problém tam,kde nijaký nie je.Vsak chodíte aj spolu aj sama,strieda sa to.s takým typom menej akčného chlapa to inak ani nejde,len to treba pochopiť.K tej únave...skus viac vitamínov a pri bolesti hlavy merať tlak.

simona1306
15. apr 2023

@reanda no nehnevaj sa na mna, ale hned netreba robit taketo zavery katastrofalne .... napriklad moj muz je toez najradsej doma od kedy mame dcerku, tiez sa nehrnie do vymyslania vyletov .... ale malu miluje najviac na svete , a ked sa da, tak kazdu volnu chvilku travi snami ... a tiez pred tym sme cestovali kade tade po svete a ani jeden vikend nebol taky, kedy by sme sedeli doma ...
@nickpick skuste si sadnut, aj ked sice vravis ze ste sa o tom bvaili, ale mozno porozpravat sa v klude, vypocut si aj jeho nazor, mozno na to nejaky dovod ma, a teda ked ho len naozaj nebavi furt niekam chodit, alebo len proste nie je ten typ co nieco vymysla ( lebo moj tiez nie je ), tak len skus navrhnut nejaku mensiu prechadzku do prirody, alebo pozriet niekde zvierata, nieco nablizku ... A ked uz nijak nepomozem, tak ti aspon poviem, ze aj moj chlap je taky isty ... nevymysli nic, vsetko musim ja, ale ja som sa stym zmierila, a chapem ho, ze proste sa mu nechce ... Uz mu to nevycitam, pochopila som ho, a nechcem ho menit a zbytocne vyvolavat hadky, pretoze ako hovorim, malej sa na 100% venuje ked ma cas ... dokonca aj doma len na zahrade ju dokaze zabavit aj na cely den ....

reanda
15. apr 2023

@nickpick u nas to bolo podobne.. tiez nezaujem niekam ist, ziadna aktivita z jeho strany, vsetko som organizovala ja, on sice siel, ale tvaril sa ako za trest a ani sa nevedel do nicoho zapojit.. aj mi raz povedal, ze 'jemu to nic nedava' .. a tiez sa vyhovaral na unavu z prace.. nezmenilo sa to ani, ked decka vyrastli a nezmenilo sa to ani, ked bol kvoli covidu tri mesiace doma - bez prace, nie na homeoffice .. aj tak bol stale 'unaveny' ..
ale my sme celkovo neboli prilis spolocenski ani pred detmi, no rodinny zivot som si predsalen inak predstavovala.. ze si budeme uzivat aspon tu spolocnost vzajomnu

reanda
15. apr 2023

@simona1306 ake katastrofalne scenare? ked niekoho nieco nebavi, tak ho to nebavi, s tym nic nespravis.. mozes to akceptovat a najst k tomu nejake adekvatne riesenie, alebo neakceptovat, ale nezmenis to.. ci myslis, ze ho zacnu bavit vylety, ked mu ona vysvetli, ze by ho mali?

vela02
15. apr 2023

@reanda ak som správne pochopila, bol to asi jeden z dôvodov vášho rozvodu? Ak nie, ospravedlňujem sa…
Sama píšeš, že ste neboli moc spoločenskí a očividne tam boli aj iné problémy. Autorka je, muž sa prispôsobí, niekedy sa mu nechce, čo je normálne. Nemyslím, že toto by mal byt dôvod rozvodu alebo výmeny za “niekoho spolocenskejsieho”… trošku optimizmu a povzbudenia, nie hneď rozvody.

reanda
15. apr 2023

@vela02 ale ved ja jej neradim rozvod preboha 🙂 .. bol to len opis situacie, ze bud to nejak akceptuje a mozno sa to zmeni, ked dieta vyrastie - ked teda predtym spolocensky bol, tak mozno ho to len nebavi s malym dietatom, alebo potom ak by to neakceptovala, tak jedine vymenit partnera, lebo tazko niekoho 'donuti', aby ho nieco bavilo, ked to tak prirodzene nema 🙂

simona1306
15. apr 2023

@reanda tak asi by sa mali prisposobit najskor obaja nie ? autorka nech polavi z kazdotyzdnovych vyletov a prekusne ze sem tam budu aj doma, a manzel potom skor pojde snimi na vylet, ked bude vidiet ze aj ona sa prisposobila .... naco hned rozvod ?

berta100
15. apr 2023

Ja by som si to s vami hneď vymenila
Môj muž je extrémny extrovert ,nenormálne spoločensky ,ma x-známych ,je akčný a stále niečo plánuje ,DENNE
Denne po robote sa niekde ide a víkendy wellness,výlety plánuje všetko on
Ja som opak ,rada som doma ,lenosim
Niekedy som rada ,že ma vytiahne na výlety ,ale on by chodil denne ,čo už je niekedy náročné

Preto keď niekto povie protiklady sa priťahujú ,nie nie je to vždy pravda .Je tam omnoho viac prispôsobovania a kompromisov .
Akčné typy by mali byt spolu lebo priznám sa koľkokrát ideme i nasilu aby muž bol šťastný .

reanda
15. apr 2023

@simona1306 to uz si musi ona urcit, my jej to nenadiktujeme 🙂 .. a takisto nevieme, aky je vlastne jeho pravy dovod.. prisposobit sa v partnerste v niecom da, ale dlhodobo sa prisposobovat v niecom, kde ide clovek prilis proti sebe - to aj tak casom dospeje k rozchodu

simona1306
15. apr 2023

@reanda nevieme, prave preto som nesuhlasila s tvojim komentarom , kde si skonstatovala ze ho nebavi rodinny zivot a treba ho vymenit 🙂 .... a teda ja si myslim, ze manzelstvo je aj o kompromisoch a prisposobovani sa ... samozrejme ale, ze to musi ist z oboch stran ...

viestta
15. apr 2023

@nickpick ani moj ziadne aktivity nevymysla ale ked vymyslim disciplinovane sa pripoji a uzijeme si. Ci uz vylet alebo nejaku akciu s kamosmi a sirsou rodinou.
Ale mam stastie, my vieme volny cas travit aj kazdy sam, aj kazdy so synom, aj my dvaja bez syna. Len moj nie je organizacny typ, tak organizujem ja alebo sa k niekomu pripojime.

bluka2
15. apr 2023

My sme so spoločenským životom ani počas korony neprestali a ani nemám žiadnu guľu na nohe v podobe domaseda, ale musím uznať, že odkedy sa do bytu nado mnou nasťahovali 4 študenti, tiež uvažujem nad tým, že bývalo to aj lepšie😀 pripomínajú mi svojimi párty staré dobre časy a mňa to fakt baví, počuť odtiaľ ten smiech, stretávať ich kamosov po schodoch a ako si nažívajú. Aj podľa štúdii ľudia čo majú spoločensky život 2 krát do týždňa majú menšie riziko stareckej demencie. Takže, v zaujme zdravia treba pri všetkých povinnostiach si najst čas 😉 na ispiraciu dnes pláž v Den Haag, celkom zábavná atmosfera a kopec rodín s deťmi

majlo1234
15. apr 2023

@nickpick som na tom podobne ako ty, akurat mam mladsie dieta. Moj muz ale nikdy nebol akcny mojim stylom, on zboznuje travit cas s kamaratmi niekde na zabrade pri grile, chodit na ryby a hriby alebo sa len tak motka a nieco upratuje/zahradkarci. V podstate vkuse nieco robi, ale absolutne nie je vyletny typ. Cestovat zacal az so mnou, no a dietatom sa vela zmenilo, pride mi, ze ho nebavi s nim cestovat a vylwtovat, lebo je to vsetko komplikovanejsie. Takze sa rocne dostaneme spolu na zopar vyletov, on sice nepovie nie, ale vsetko musim naplanovat ja. A tiez ma to nebavi. Ja som taky neposedny clovek, kedykolvek vybehnut na bajk, plavat, niekde na turu alebo vylet, hoc len do mesta na zmrzku. Teraz som si zacala planovat vylety sama a som zvedava, ci si na nas spomenie, kym budeme prec😃 ja som sa s tym zmierila, uvidime, ci ma to neskor zacne znova stvat. Takze radu pre teba nemam. Moj muz je inak celkom dobry otec a partner, asi si musime rozhodnut, co je vo vztahu pre nas naozaj dolezite a podla toho konat😊

reanda
15. apr 2023

zaujimave, preco si tolko ludi vyberie partnera, s ktorym si navzajom nesedia

vela02
15. apr 2023

@reanda akože nesedia? Všetky tu píšu, ako je ich partner super, ako otec vynikajúci. Očividne je tu väčšina žien uvedomelých- občas ten výlet nevyjde a sú doma, občas idú samé, atd atd. Ja som stále názoru, že pokiaľ sa viac smejeme ako plačeme, ak máme čo jesť, piť, máme kde bývať,podporujeme sa, milujeme sa, klape nám to aj v spálni, máme veľa spoločných názorov, dopĺňame sa, častejšie ideme aj na tu “občasnú kávu” ako k lekárovi a pokiaľ ma nebije, netyra, nenadava… tak mám vyhraté… toto sú také chybičky krásy, ktoré sa dajú vyriešiť, rozumnou komunikáciou…

mikadooo
15. apr 2023

@nickpick tak rôzne. Sú víkendy, keď sa mi nič nechce a mám všetkého plné zuby. A potom sú víkendy, keď neviem obsedieť doma a potom niekam ideme, či už s chlapom, alebo bez. Ja som nikdy nevykrikovala chlapovi, že nešiel s nami. U nás je demokracia - chce, ide, nechce - nejde. Detto aj ja. Keďže ja som v tomto tá čo chce byť viac mimo domu (alebo sa vždy dohodnem s kamoškami s deťmi a je to vlastne babská jazda), tak on sám so všetkými deťmi bol asi len, keď ja som bola odpálená s horúčkou, alebo som musela ostať doma s niektorým z horúčkujúcich detí. Ale nie je to tak, že stále sme niekde. Sú aj víkendy, keď sme doma, napríklad okolo menzesu som rada že som a fakt sa nehrabem na výlet.

reanda
15. apr 2023

@vela02 ja pisem o tych akcnych, co maju domaseda a opacne.. preco si niekto, co rad casto chodi von, vyberie za partnera niekoho, koho k tomu musi 'nakopavat' .. alebo preco sa zena, co najradsej sedi doma a vylet jej staci raz za cas, da dokopy s extrovertom, co musi mat nejaku aktivitu denne.. ci sa vsetci 'vyfarbia' az po svadbe?

nickpick
autor
15. apr 2023

@reanda no lebo ma iste kvality pre ktore som si ho zvolila za partnera a otca svojho dietata, dava mi pocit domova a bezpecia, je skvely otec, asi mam naivnu predstavu ze spolocnymi aktivitami budeme nas vztah zivit, nebudeme sa spolu nudit a neupadneme do rutiny kazdodenneho zivota….

viestta
15. apr 2023

@reanda pretoze nikto nepotrebujue zit s vlastnou kopiou.
Ano, kazdy sme iny a nie vo vsetkom sme rovnaki a napriek rozdielom to funguje. Vela veci funguje za cenu kompromisov, ale funguje. Scvokla by som sa s takym co by bol presne ako ja 😀 Na druhej strane nechcela by som den pri dni s niekym bojovat, to tiez nie je moj ciel.