Čo mám ísť študovať, keď vynikám v jazykoch?

simonka174
15. jan 2015

Ahojte.. Som si vedomá že to sem nepatrí ale ja vazne neviem co robit ..
Ide o to ze mi nejde Matika a fyzika a preto sa tym smerom ako farmacia a technické smery nechcem uberať kebo vsade je Matika ..
Ide o to ze vynikám v predmetoch ako jazyky , slovenčina .. Nosku(občiansku)
Neviem akým smerom sa uberať proste ja som uz z toho zúfalá :/ neviete mi poradiť ?
Chcela by som stale byt v kontakte s ludmi , mat mobil v ruke , používať jazyky , hodiť kade tade , najlepsie do zahraničia, nieco v com by som sa aj v zahraničí uplatnila, viete viem ze to k tomu nepatri ale iba opisem aby ste si to vedeli predstavit , chodit tak elegantne oblečená.. Vybavovať, organizovať podujatia , meetingy a tak dalej.
Ja som chcela ist na zurnalistiku , ale ide o to zr ja by som chcela pisat, to áno, ale asi nie robit v médiách a reportéra .. Iba pisat ..
Ale skor by som taku pracu ako som opísala ..
Prosim neviete niekto poradiť? :(
Ja som rozmyslala najskor nad zdravotnou a byt zdravitna sestrička .. Pomáhať ľudom.. Ale moj sen je to co som opísala .. A mozno by ma zdravitna bavila ale stratila by som sen ...

mima4
15. jan 2015

@simonka174
chod robit prekladatelstvo...jazyky..budes moct tlmocit aj vonka na roznych meetingoch

zdena12345
15. jan 2015

@simonka174 robit sestricku nieje sranda. to je kopa sluzieb, nocne, nie vzdy prijemna praca (krv, telesne tekutiny...) to ma velmi daleko od toho opisu🙂 teda cest vynimkam ktore maju obrovske stastie a nemusia take robit.
inak mozno aj ziadnu skolu, skor ze by si hladat rovno pracu. aspon podla mna. moj rocnik je 5 rokov od ukoncenia vs. maloktora robi co vystudovali a platy? sory ale smiesne, niekedy ma clovek vo fabrike co potiahne nejaky vikend viac 😖 . zamestnavatelia osieraju, davaju peniaze na ruku aby neplatili odvody... a nato studovat? keby som si mala este raz vybrat idem rovno pracovat. takto som stratila 6 rokov na jednej z najtahsich skol v europe a vysledok? nezarobim ani tolko co robotnik a odrobim 160-200h mesacne, takmer nonstop telefon. radsej skusit rovno robit. zo znamych je na tom asi najlepsie kamoska co zacala robit este pocas VS na polovicny, potom sa dala na plny a bez ohladu na titul ma na tunajsie pomery slusny plat

simonka174
autor
15. jan 2015

Nechcem čisto jazyky na prekladatelstvo tlmočníctvo .. 🙂 chcem nieco pri com tie jazyky budem používať

mima4
15. jan 2015

@simonka174 recepčná v hotely

katrinka8
15. jan 2015

@simonka174 - simonka, to čo Ti poradila @mima4 je veľmi dobrá voľba. Prekladateľstvo - tlmočníctvo je podľa mňa veľmi perspektívna práca. Môžeš jednak prekladať aj z domu a ak by si mala aj to tlmočníctvo, tak to by sa Ti splnil ten sen, cestovať ako tlmočníčka môžeš + zamestnať sa v zahraničí, v štruktúrach EÚ, v Bruseli, v Strasbourgu... S jazykmi sa nestratíš v živote.
Ešte mi na napadla letuška, ale to sa dá asi len dočasne robiť,kým je človek mladý a nezadaný. Ale tiež to môže byť veľmi zaujímavé. Len zas na to netreba školu, to musíš už prejsť "len" konkurzom. Ale s tými jazykmi by si to zvládla.
Čo sa týka tej sestričky, to je naozaj náročné povolanie. Chce to veľa odvahy a odhodlania, pretože síce pomáhaš ľuďom, ale nie každý zvládne vynaložiť toľké úsilie a energiu za to žalostné množstvo peňazí, ktoré za to dostane. Je to náročné povolanie, fyzicky aj psychicky.
Ja Ti radím, aby si šla za svojím snom. Držím Ti päste, aby sa Ti podarilo nájsť to pravé povolanie.

simonka174
autor
15. jan 2015

Katrinka 🙂 Ďakujem krásne , aj za rady aj prianie ..
Ide o to ze ja samotné jazyky nechcem študovať , to by bolo pre mna nezáživné len sedieť v kancelárii a prekladať .. Ja by som chcela nieco organizovat .. Chodit kade tade volat s ludmi.. Robit rôzne meetingy a akcie .. Ja neviem prist stale na to prave povolanie :(
A zurnalistika je moc podceňovaná .. A pred kamerou ma neťahá robit .. Ja ak tak by som chcela pisat v nejakom lifestylovom časopise ..
Ja stale neviem, nech sa Radim aj s psychologičkou školskou stale nevirm :( a najviac ma deptá to ze cela trieda skoro ide ja medicínu , lebo nam vazne učitelia od prvého ročníka hovoria ako sa nezamestname a takto... Ze musime len medicínu a technické smery .. Ja som sa rozhodla ist za svojim snom, ktory avsak este teraz neviem pomenovať :(

delatour
15. jan 2015

A co tak produkcia? Popripade aj filmova produkcia? Podielas sa na tvorbe filmov, festivalov, eventov, atd... riesis zhanas, obvolavas, jazyky su len plus a mozes absolvovat rozne zahranicne staze a neskor sa popripade realizovat v zahranici.

simonka174
autor
15. jan 2015

@delatour a na produkciu je aj nejaká skola ?? 🙂 a filmovú produkciu ?idem kuknut 🙂

radlinka
15. jan 2015

Ak vynikas v jazykoch nestracaj cas, chod a zober sa do krajiny, ktora je tvojmu srdcu blizka. Zavisi aku mas danu komunikacnu uroven, vonku je to ine, vybavis si ubytovanie, dobru pracu, prihlasis sa na univerzitu v zahranici, pripadne si spravis nejaky odbor co ta bavi. Za rok sa otukas a naucis sa fungovat samostatne, ziskas prehlad co by si chcela robit a na co by si sa rada zamerala, ak to nema byt prekladatelstvo - tlmocnictvo. 😉 @simonka174

l3yla
15. jan 2015

@simonka174 tlmočníctvo ,prekladateľstvo máš veľmi dobrú perspektívu. Potom ma napadajú medzinárodné vzťahy (napr.BB),diplomacia v ČR.
Na produkciu budeš potrebovať aj veľa informatiky a tá je úzko spojená s matematikou. Popozeraj si rôzne VŠ a vyselektuj podľa toho čo ťa naozaj reálne baví a napĺňa a zváž to ,pri čom by si sa potencionálne trápila a čo by ťa nebavilo.
Ja študujem na gymnáziu ,idem robiť olympiádu z matematiky ,ale už teraz som si viac -menej istá ,že na žiadnu takú VŠ nepôjdem lebo to jednoducho nie je to ,čo ma napĺňa 😉

zitaje
15. jan 2015

@simonka174 ked vystudujes jazyky, nemusis len sediet doma a prekladat.
Ja som studovala jazyky, prekladat ma vyslovene nebavi 😅 ale zato tlmocenie milujem, to je take akcnejsie, zivsie. Ja ti rozumiem, nemat tri deti, tiez by som chcela taku nejaku pracu 😎 .
V suvislosti s jazykovymi schopnostami som bola parkrat aj sprevadzat s cestovkou - to bolo tiez skvele, mala som na starsoti skupinu ludi, cize aj organizacia, aj tlmocenie, aj som im vselico rozpravala o miestach, ktore poznam a mam rada a este som navstivila aj dalsie nove miesta 🙂

zitaje
15. jan 2015

@simonka174 a ano, ako pise @radlinka urcite chod do tej krajiny, ktorej jazyk ovladas, aby si sa jednak zdokonalila, jednak rozkukala, ako sa tam zije, moze sa to to hodit. 🙂

extrate
15. jan 2015

@simonka174 no presne ako píše aj @zitaje opísala si moju prácu: som turistická sprievodkyňa. a študovala som cestovný ruch.

delatour
15. jan 2015

Vysoká škola múzických umení - filmová a televízna fakulta

delatour
15. jan 2015

@simonka174 VŠMU filmova a televizna fakulta, btw nepotrebujes ziadanu matiku a informatiku ako tu pisal niekto vyssie..

simonka174
autor
15. jan 2015

Viete ono.. Ja by so. Neskutočne rada odcestovala na nejaky ten rok do zahraničia , strasne by som chcela ist, uplne neskutočne , ale viete druhá vec sú financie , sestra pojde teraz na VŠ na medicínu .. Ja potom tiez.. A nechcela by som našim robit rste väčšie výdavky .. A sama našetriť sa to neda, je to velke množstvo peňazí ..
Najlepsie by som chcela študovať na určitý čas ..
Ale je to "impossible dream"

maciatkolulu
15. jan 2015

Trochu nerozumiem. Si na zakladnej, ci strednej????? Spoluziaci idu vsetci na medicinu a ty rozmyslas nad zdr.sestrickou?????? Ved ta sa studuje na strednej a vybera sa na zakladnej skole......

zitaje
15. jan 2015

@simonka174 ja som bola niekolko rokov v zahranici na studijnych pobytoch, pocas VS. V podstate zadarmo, teda nasi mi dali nejaky ten peniaz, ale mala som zaplatenu letenku a stipko, z ktoreho sa dalo velmi skromne vyzit.
Da sa aj bez penazi, len musis byt fakt dobra, aby si ziskala stipko, plus si to treba vediet vybavit, zistit si vsetky moznosti doma aj v zahranici. Ja ti uz asi moc neporadim, ja som studovala 15r. dozadu, to bola v podstate ina doba 😅 ale verim tomu, ze sa vselico da aj teraz.

dahra
15. jan 2015
julietta246
15. jan 2015

@simonka174 Ak ti mozem poradit, tak chod studovaj jazyky. Napriklad teraz je portugalcina celkom v kurze, malo ludi ju na Slovensku vie a mam znamych, ktorych praca je taka, aku si ju opisala 🙂 Ak si k tomu das napriklad anglictinu, tak budes na tom fajn...
Ja by som ti rozhodne odporucala ist na vysoku skolu. Ti, co ti hovoria, ze plat je priblizne rovnaky ako u robotnika vo fabrike, su asi z vychodnejsej casti Slovenska... Nie len, ze univerzita ti da vedomosti a nauci ta analyticky mysliet, ale aspon v Bratislave ti zaruci aj vyssi plat, hovorim z vlastnej skusenosti...

meluela
15. jan 2015

@simonka174
http://www.euba.sk/fakulty/fakulta-aplikovanych...
http://fmv.euba.sk/

s tym ze ta fakulta medzin. vztahov bude asi vhodnejsia ... lahko si najdes nejaky pobyt pocas studia v zahranici (ak budes sikovna tak dostanes stipko) a potom ked sa zamestnas v hocakej korporacii tak bude aj mobil a vela cestovania ked po tom tuzis ...

jvlo
15. jan 2015

ako keby som čítala o mojej sestre, na jazyky génius, na technické smery 🙂.....no, bolo veľmi vtipné jej vysvetľovať napr.chémiu 🙂 Vyštudovala prekladatelstvo pre europske institucie a pravo na Univerzite Pavla Jozefa Šafarika v Košiciach....v podstate študovala angličtinu, popritom sa učila španielčinu, absolvovala erazmus v španielsku a teraz pracuje pre softwerovu firmu, kde komikuje zo zakaznikmi v latinskej amerike... Ak si na jazyky, tak ich choď študovať, budeš mať veľmi slušnú šancu zamestnať sa za dobrý plat, budeš si môcť počas štúdia zarábať doučovaním.... keby mám hlavu na jazyky, tak neváham ani chvíľu 😀

simonka174
autor
15. jan 2015

Ou tá fakulta aplikovaných jazykov ma zaujala teda 🙂 len to je to ze som si hned kukla na fórach reakcie na tu školu a bolo tam ze hlavne mozes byt prekladateľ po tej skole .. Ale toto ja nechcem robit , byt niekde zavretá proste .. Nie nie ja potrebujem byt von s ľudmi a tak 🙂
Ja milujem jazyky a mozem povedat ze mam na to hlavu , ale chcela som nejaku VŠ kde budem mat aj jazyky ale aj nieco iné , nieco organizačné, neviem ... Chápete ? Ze jazyky budem študovať ale popritom aj nieco iné..
Mam angličtinu 7 rokov, nemčinu 3 roky a francúzštinu prvy rok 🙂
Ja by som chcela ist hlavne angličtinu , a potom nejaky taky nezvyčajný jazyk ..ak tak
Ale stale hladam VŠ kde by som mohla aj nieco ine okrem jazykov nie samotné
Ach ja uz mam toho plnú hlavu :/

dai
16. jan 2015

@simonka174 citam skor ten popis co chces robit - ja robim nieco podobne - robim managerku v nadnarodnej firme kde denne mam komunikaciu v anglictine a nemcine... ine jazyky su samozrejme velmi vitane len teda ja ich neviem🙂 mame tu multilanguage people co hovoria plynule a naozaj krasne 6-7mimi jazykmi, ale teda robia vaecsinou tie manazerske pozicie... tam sa cestuje, chodi s mobilom a jazyk realne pouziva, musi sa pekne obliekat etc. 🙂

osobne som vystudovala germanistiku, psychologiu a historiu - zacala ale v it ako admin a postupne to islo... takze to co ty popisujes sa podla mna da v akejkolvek frme ktora ma aj zahranicny obchod na vyssich poziciach kde sa samozrejme vypracujes postupne😉 takze ta skola ako taka zas az tak dolezita nie je, skor tie ine zrucnosti co sa popri nej naucis... drzim palce

simonka174
autor
17. jan 2015

@dai 🙂 mozem sa spytat len akú školu by si/ ste mi odporučila/i? 🙂
Ci je lepšie ist na zurnalistiku, alebo jazyky, alebo niečo uplne iné ?? 🙂 ja sa len bojim ze po jazykoch by som totalne len sedela v kancelárii a prekladala viete a toto ja nechcem , ja nemam vobec problem sa naucit jazyk, fakt ja si to doma nejaku gramatiku napriklad pozriem 3 minútky a pisem testy na samé 1 a z matematiky nech sa ucim neviem ako dlho mam hrozne známky , preto sa týmto smerom nechcem uberať ..
No tak ja som skor za nejaku VŠ kde budem mat NIEČO (to presne hladam) a jazyky
Nevieš/te radu? Ja viem a počula som ze vs az tak nie je dôležitá ze polovica ludi robi nieco ine ale ja by som si chcela ist za svojim no :/

simonka174
autor
17. jan 2015

@julietta246 a presne ja by som chcela angličtinu urcite , mozno nemčinu , a este treti jazyk nejaky uplne nezvyčajný , uplne odveci , taky ktory teraz treba 🙂 len či by som to zvládla 3 jazyky ..
Ja by som najviac asi chcela , nejaky ja neviem manažment a k tomu jazyky .. Ale na manažmente je Matika no ..

sharlotta
17. jan 2015

@simonka174 a marketing? Ked mas jazyky, mozes byt hocico. Nemusi sediet doma a pekladat 😉

simonka174
autor
17. jan 2015

@maciatkolulu a som na strednej - 3. Ročník 🙂 spolužiaci medicina - a s tym ze by som mozno chcela na zdravotnú - je na VŠ odbor ošetrovateľstvo , pretoze teraz čisto zo strednej zdravotnej nemozes byt sestrička 🙂

slavka1307
17. jan 2015

prekladateľstvo

simonka174
autor
17. jan 2015

@sharlotta marketing som tiež rozmyslala 🙂 len ono to je také že som všade počula o tom že to je o tom , že (:D ) to je ako teleshoping .. Robíte reklamu stale ľudom čo si maju kupit a takto ze to je v podstate o reklame