Čo si pamätáte ako najstaršiu spomienku z útleho detstva?

katkamatka7
25. apr 2021

Ahojte, mám malé dieťa, ročné, s údivom sledujem, ako rastie, vyvíja sa, čo dokáže či nedokáže. Na čo myslí, čo si do hlavičky uloží, čo nasaje ako špongia a čo odtiaľ vyhodí, keď bude staršie. Na čo si spomeniete, ako tú najstaršiu spomienku, keď ste boli malinkými deťmi?

Ja si spomeniem na plač, ako mi otec utieral slzy vreckovkou, vedľa lavičiek na sedenie v škôlke. Možno vo veku 3 rokov. Prečo som plakala, už neviem.
Pred tým ešte na to, ako pozerám na tortu a ukazujem na sviečku, to mám na fotke z oslavy jedného roka.

Údajne si deti do troch rokov pamätajú všetko a potom to už nahradia ďalšími spomienkami, ale emotívne spomienky majú pamäťovú stopu výraznejšiu.( Plač, hnev, radosť).

Pridáte svoje ?

janinah
25. apr 2021

Osýpky,tri deti naraz,ja jedno z nich,,tri postielky v troch rohoch izby,v štvtom rohu kachľová pec.Všetci pobodkovaní od púdru,otec pobehujúci medzi nami s čajom.Nedávno zomrel😢 Ďakujem,ocko.

maca2014
25. apr 2021

Ja si pamätám ten moment keď som mala kiahne a ocino ma v noci nosil, a ten pohľad z okna keď som mu plakala na rukách a potom si pamätám už len spomienky zo škôlky, ako som sa pokakala a sedeli sme v rade na tých malých stoličkách a učiteľka zisťovala odkiaľ ide ten smrad 🙈 ako ma oco zabudol vyzdvihnúť v škôlke a nikto tam už nebol, teta upratovačka somnou sedela na dvore,vtedy ešte nemali telefóny ..ako sme sa zdravili každé ráno česť práci ..a kopu inych keď som niečo v škôlke vyviedla a strašne som sa bála

c_est_la_vie
25. apr 2021

Mala som dva roky. Boli sme navštíviť dedka na onkológii a mna nechceli pustiť, tak ma prababka "schovala" pod takú tú krojovu sukňu, na izbu sme k nemu nemohli pre oslabenú imunitu, ale pamätám si nejaké malé okienko, ako som videla že si dedko v župane ukladá nejaké veci čo sme mu priniesli.
Zomrel mesiac po mojich 3 r.

katkamatka7
autor
25. apr 2021

Pamätám si, že som nechcela nosiť čiapky ani pančuchy, škriabali ma a nevedela som to povedať. Ako sa mamina ráno ponáhľala, brala nás s bratom na bicykli, mne spadol taký malý plyšák, dieťatko väčšieho plyšáka v kočikárni v tme, mama nevedela, prečo som spustila plač, až potom, ako zistila, že chýba. Nerozumela môjmu džavotaniu.Ale už sme ho nenašli. Starká mi ušila druhého na mieru. Ako som chcela, aby našli telefón na kúzelníka, ktorý by mi dokázal vyčarovať presne to isté sitko na osievanie, ktoré ostalo zabudnuté na pieskovisku.

jablkovastrudla
25. apr 2021

Skolka, rada som "citala" knihy a hrala sa s jednym oranzovym autickom. Ked bolo leto tak sme mali bazen, museli sme sa vsetci vyzliect a stali sme tak v rade, to som moc nemala rada 😅

laila22
25. apr 2021

Ja si pamätám spomienku z môjho 1roku, keď mi predali kočiar hlboký aj športový. Mame som neskôr opísala čo mala oblečené, kde bol kočiar odložený a že prišli 2 ženy. Potom som si pamätala jazdu lanovkou a farbu lanovky a tiež, že sme nešli v jednej lanovke s mojím bratrancom. To bolo tiež úplne z ranného detstva 1-1,5 roka. Potom si už pamätám veci z obdobia 3_3,5 roka. Ako naši priniesli brata z pôrodnice a mňa strážila babka ako som pomáhala mame 🙂

vevesh
25. apr 2021

Ja si pametam prvu spomienku z 2-2,5 roka, ked som surodenca vykotila z kolisky, lebo som chcela ist von a on spal- tak som ho zobudila🙈🙈a z 3 rokoch tiez mam dost spomienok- hlavne na chatu, co sme mali a ako som sama nastartovala auto🙈 a podobne vylomeniny. Aj zo skolky, ked ma stale budili, aby som sla pomoct mladsiemu surodencovi ci na predskolsku vychovu. A musim povedat, cim som starsia, spomienky sa mi viac vynaraju z utleho detstva🤷‍♀️🤷‍♀️

laila22
25. apr 2021

@jablkovastrudla takú spomienku na čítanie kníh mám aj ja. Moja obľúbená kniha bola ,,Malebná cesta dolu Váhom.,, Boli to povesti. A viem, že mi z nej dedko často čítal a pamätám sa, že som si ju raz požičala od neho ale nepamätám sa či som už vedela naozaj čítať, alebo som si iba myslela, že viem čítať.. 🙂 Mala som asi 5-6 rokov.

zuzanockamt
25. apr 2021

1 rok aj 3 mesiace...narodenie mladšej sestry

sszuzu8
25. apr 2021

Zo škôlky takmer každý detail 😁 pamätám si aj zabijacku hovorím detailné mame kde bol stôl kto tam bol kde sa to robilo a ona na mňa ze ako si to môžem pamätať keď som bola v bruchu 😁 ale presný obraz v hlave som jej popísala odvtedy sme zabijacku nikdy nerobili tak nemám to skadiaľ vedieť.. Pozerala na mňa zvláštne

jablkovastrudla
25. apr 2021

@laila22 ja som mala najradsej Rozpravky na kazdy den, ked skoncila skolka tak mi ju mamina dokonca kupila. Este stale ju mam doma 🙂
Ja som este urcite necitala, mala som 5 rokov 🙂

abdn16
25. apr 2021

Len pre zaujímavosť, ja si pamätám snáď všetky svoje zvracania. Len dátumovo netuším,že ktoré bolo skôr. :D

soldi
25. apr 2021

Moja najranejsia spomienka je ako sedi moja mama na gauci v obyvacke zaliatej slnkom a ja jej preliezam hore dole cez velke tehotenske brusko 🙂 nieco okolo 3 rokov som mala vtedy

luccija
25. apr 2021

@katkamatka7 pamätám si ako som sa u babky bicyklovala na dvore aj to, že otec tam opravoval auto.mala som menej ako 3 r, lebo potom sme už bývali v paneláku.Potom si pamätám škaredy pocit, že dedo bol chorý na rakovinu a nechceli má pustiť k nemu do izby

10zabka
25. apr 2021

cca 3 roky, operácia slepého čreva. Pamätám si, že naši mi priniesli knihu o troch tučniakoch: Pik, Pak, Pok a ako som vracala, lebo ma sestrička nútila zjesť puding, ktorý mal hrčky 😕. Ešte si pamätám, ako sa narodila sestra (mala som 3 roky a mesiac) a chcela som u nosiť na rukách. Držala som ju v perinke dolu hlavou a mama skríkla: pusti ju! Našťastie mi ju zobrala z rúk, lebo by som ju pustila na zem... 😀

polodrahokam
25. apr 2021

.

missviolet
25. apr 2021

Ako som si v 2r rozbila hlavu :D

lucia147852
25. apr 2021

Úplne prvá spomienka ešte z hlbokého kočiara tá strieška 🙈 to som mala niečo pred rokom. Potom ako som si popálila ruku o sporák dačo po roku. Od 3 rokov si už pamätám všetko dôležité

dmk_1
25. apr 2021

Netusim, v akom to bolo veku, ale mala som modru plienku s ruzovymi srdieckami a utekala som z kuchyne za bratom do detskej izby. "Utekala" ako utekala

94misicka94
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ceresna2
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
majamat
25. apr 2021

ja si pamatam na sestru, ked este nosila plienky, ako behala v kuchyni a tiez ked nas fotili. mohla som mat 2,5 -3r. to zavolali fotografa a robili nahate fotky 😀 bola taka moda.

janinah
25. apr 2021

Ešte si pamätám žltú guličku v mojom nose,emitnú misku s ňou už vybratou a sranda je,že som potom pár rokov bola orl sestra.

ava11
25. apr 2021

Pamätám si, ze sme s bratom spiaceho otca steklili na trciacej nohe spod paplona. Otec je obrovsky chlap a uplne zivo si pamatam tu pre mna giganticku nohu. Rodicia sa rozviedli, ked som mala cerstve dva roky, takze to muselo byt niekedy predtym. Zo škôlkarskeho obdobia mám už veľa pomerne jasných spomienok a obrazov.

saja1
25. apr 2021

Sranda... ja mam prve spomienky mozno okolo 5-6 rokov, aj to skor matne. Myslela som ze to vsetci 😀

jakoma
25. apr 2021

ja mam prvu spomienku na 3roky a 8 mesiacov, silvester a velka party u nas doma.. potom zo skolky mozno dokopy 3 spomienky .. nic moc :D

jeliz59
25. apr 2021

Najstaršia spomienka? Malá som cca 3 alebo 4 roky....

mirka438
25. apr 2021

Ja si pamatam, ako som pomala mamine s tortou na moje 1. narodeniny. Taky piskotovy vlacik s lentilkami 😍

jaskolka
25. apr 2021

Vianoce, keď som mala 3 roky, mala som oblečené červené šaty s bielym golierikom, krásne sa točili 😅

amelie2017
25. apr 2021

2r a 5m, narodenie sestry. Ako ju mamina doniesla domov. A odvtedy mam velmi vela spomienok. Mne sa zda, ze si pamatam viac veci do 6 rokov ako okolo 10.