Používame cookies. Viac informácií tu. OK
lucia20
26. sep 2011

myslis na strednej alebo na vysokej??? ak na strednej tak ti mozem povedat, ze sa to da. ja som robila, mala som niekolko robot a za jeden rok som spravila styri rocniky a uplne v pohode som to s detmi zvladla. bola som vtedy a nich sama a zvladli sme to. ja som zmaturovala na 1122 a velmi som sa tesila. mala som deti, ktore mali vtedy 2 r a 3r. jednu som mala v skolke a druhu obcas postrazila babka alebo sla so mnou.

jajka0211
26. sep 2011

no to by aj mna zaujimalo kedze tento rok sa nam narodil maly aa teraz som zacala treti rocnik na vyske... a maleho ani nikto nemoze postrazit na nejaku dlhu dobu kedze ho kojim...

sisaha
26. sep 2011

da, da....minuly rok som dostudovala. A spoluziacka tiez. Maleho si nosila na skusky. Vzdy prisla s nejakou kamoskou, ktora ho tu hodinku pokocikovala, alebo sa s nim tam hrala. 😉

didiana333
26. sep 2011

Určite áno...ja som si síce robila "iba" maturitu,ale bola to trojročná škola. V prvom ročníku som otehotnela,v druhom porodila a v trťom maturovala... 😀 Bolo to náročné,ale ide to.... 😉
Samozrejme,že by som to nezvládla bez pomoci a podpory rodiny...ked som bola v škole,o drobca sa postaral partner,alebo moja mamina...učila som sa iba nárazovo pred skuškami a pred maturitami...inak sa nedalo pri troch deťoch... 😅 našťastie je to za mnou...Boli to náročné roky,ale spätne rada spomínam... 😉

irriss
26. sep 2011

Jo, tak ..."tot otazka"... 😉
... zvladnout se to PRY da...aspon to tvrdila moje matka...
Pysnila se tim, ze zvladla 2 deti, manzela, praci a VS....

Jeji domnenka vsak byla mylna, nezvladla to,
...nestihla byt MAMINKOU...

Ono totiz neni dulezite, ZDA zvladnout, ale JAK 😉 ...

p.s. Preji Ti hodne Stesti, abys to zvladla tak, aby TVE deti byly stastne, Tvuj manzel spokojeny a TY nemela zadne vycitky...

zuzka1.
26. sep 2011

da sa, ja mam sice len jedno dieta,ktore som pocas skoly vynosila, porodila.ale mam spoluziacky, ktore mju deticky aj 3, pracu, manzela, stihaju ako stihaju, nie vzdy na 100% ale ide, tneto rok končime. 😉

anjelicek26
26. sep 2011

Ja som dorabala vysku popri malej, dat sa to da - ci jedno alebo dve deti, vyjde to narovnako - pocas dna je ucit nemozne, vsetko dorabas po nociach.

Ak to takto mozem spätne zhodnotit - moje dieta si to "vyzralo", cez moje skuskove mavala hnacky, bola z toho cela nervozna, stale som ju niekde musela nechavat, lebo som ju nemohla bravat zo sebou na skusky, takze aj s toho mala nervy, no proste des :( Nezasluzila si to. Spätne by som si radsej vypiplala ju a skolu dorobila az potom. Nie je to nic, co sa da robit pri dietati 0-3 roky bez vycitiek svedomia. Pretoze fakt - ani jedno potom nezvladas na 100%.

sympa1
26. sep 2011

da sa 🙂 ja som pocas VŠ cakala druhe dieta a statnice som si zamerne posunula rovno na spetember kedze v normlanom termine mala viktorka len 2 mesiace a ja by som bola v strese ucenia takze tak. ale zvladla som to pomocou mojej mamy, mojej sestry a mojho manzela , ktori boli ochotni mi byt pri dietati kym som ja bola v skole. inak by som to nezvladla. takze ak mas okolo seba takychto ludi co ti budu pomahat tak urcite 😉 drzim palce

jaduska
26. sep 2011

Dať sa to dá, aj s 10-timi deťmi, ak ti má kto pomôcť....

Ja som tiež vyštudovala výšku - začínala som s dvoma a skončila s troma deťmi, ale musím uznať, že irris má pravdu - je to na úkor niečoho iného - čas, ktorý stráviš štúdium musíš "ušetriť" inde - buď sa menej venuješ deťom, buď domácnosti, o manželovi už ani nehovorím....

mirka1281
26. sep 2011

Ja studujem dialkovo ale mam iba jedneho syna 5 rocneho. No da sa to aj ked to nie je lahke ☹
Zalezi to aj od toho ci ti ma kto pomoct s detmi. Moj manzel robi v nemecku tak on nemoze a ked tak tak to latam so susedou a svokrou aj ked niekedy je toho dost na mna 🙂 ale aj tak sa tesim do tej skoly sme dobra partia a aj sa tam odreagujem trosku.
neboj nic my zeny sme silne 🙂

czechzuzanaba
26. sep 2011

Da se to? Spis je otazkou ci to stoji za to 🙂

andreah25
26. sep 2011

Dá sa to. Ja som ako tehotná štátnicovala a získala Bc. a pokračujem ďalej. Štvrtý ročník som zvládla úplne v pohode, jedine mi ostala jedna skúška na prenesenie a to len preto, že som sa vôbec nestresovala učením. Tento rok má čakajú štátnice a písanie diplomovky, mám z toho zovretý žalúdok, ale pôjde to v pohode. Záleží aj od toho, ako Ti ide učenie, či sa musíš vyslovene drviť a tak potrebuješ pomoc niekoho, aby Ti počas učenia bol pri dieťati, alebo Ti stačí učivo si len prečítať a vieš to. Ja mám ten druhý prípad, takže učenie nie je problém, problém je skôr písanie kadejakých seminárnych prác a hlavne tej diplomovky. Na treba mať pokoj. Využívam čas keď malý spí, alebo čas, keď si ho vezmú babky na kočíkovanie, alebo ak nebodaj zaspí večer o 20:00 čo je málokedy, tak do 22:00 pracujem na škole. Nikoho o nič neukracujem a malý v podstate ani necíti, že mama má mimo neho inú zábavku 🙂 . Zábavku preto, lebo do školy sa teším, je to únik zo všednej reality a hlavne, stretnem sa s inými ľuďmi ako len s mamičkami z okolia, ktoré nehovoria o ničom inom, len o deťoch 🙂 . Škola je v sobotu a to je manžel doma, takže pohoda. Záleží teda od toho, čo ako manžel, a ako dieťa spáva, alebo či sa vie zahrať aj samo (môjmu stačí dať do prostred izby vysávač a viem, že dve hodiny môžem študovať 🙂 ).

raffaella
26. sep 2011

podla mna velmi, ale velmi zavisi od toho, aku vysoku skolu studujes. Nie kazda vysoka skola by mala mat ten titul "vysoka", ale to uz je na inu debatu. Seriozne vysoke skoly su zvacsa riadna makacka, najma na dialkovom studiu, ked vela veci si proste clovek musi sam nastudovat, zanalyzovat a pod. Ja som statnicovala 2 mesiace presne po porode a bolo to o hubu, pricom DP som mala hotovu v dvojmesacnom predstihu. Ale mali sme narocne skusky este v poslednom semestri a semestralnu pracu som riesila na 50 stran (same analyzy, vypocty a predpovede). Zvladla som to vsak na prvykrat, ale to som bola non-stop na nohach (novorodenec, ja po porode, prvykrat matkou, vyklepana zo skoly). Kupodivu, mam uplne pohodove dietatko po tom vsetkom 😀
Takze skor si zisti od ludi, ktori danu skolu momentalne studuje, co sa tam vyzaduje, aki su vyucujuci a pod. a podla toho sa rozhodni. Drzim palce.

tilly
26. sep 2011

podla toho aku vysoku.... ja som koncila narocnu vysku s dvomi malymi detmi a bolo to o hubu, neviem, ci by som do toho znova isla... ale su aj tzv. elektrickove skoly a to v poho 😀

u nas vobec nebrali ohlad na tehotenske brusko alebo na male babo, skor som to tajila, lebo to bolo na pritaz a ucenie islo velmi tazko, lebo 1. mozog zeny na materskej moc nepracuje 😀 a 2. toho casu bolo strasne malo, dalo sa to v podstate len v noci (aj to bol maly 100krat hore, cize sustredenie 0 bodov) alebo ked mi maleho niekto zobral uplne prec, ale bol dojceny, cize viac ako 2 hodiny som nemala...

a este aj dost zalezi na tom, ci musis robit ine veci v domacnosti, varit, zehlit, upratovat a take veci, co zaberaju vela casu... nastastie toto moj muz chapal a to som nemusela v case skusok a statnic robit..

dada1212
26. sep 2011

ja skúsenosť nemám, iba z okolia a takisto som aj ja chodila do školy aj s ľudmi, čo už mali rodinu a študovali dialkovo.
ak chceš a potrebuješ tú školu, vhodnejšia doba už nebude, denné štúdium ako slobodná, bez záväzkov si už prešvihla a ked nastúpiš po materskej do roboty a budeš mať na starosti stále ešte 2 malé deti a domácnosť, tak vtedy to bude ešte ťažšie ako počas materskej. a ked budú už deti odrastené, budeš ty už tiež staršia a vtedy je už dosť ťažké vôbec niečo sa naučiť a zvládnuť štúdium.
takže ak to potrebuješ a chceš, tak skús, lepšiu dobu už nenájdeš, aj ked ľahké to určite nebude

li_la
26. sep 2011

Ja síce nemám dve deti, iba jedno, ale študujem na výške... Mám vybavený individuálny študijný plán kvôli starostlivosti o dieťa. Niečo podobné by sa ti nedalo vybaviť? Je to lepšie ako diaľkové štúdium. Nemusíš chodiť vôbec na prednášky, ani na cvičenia... Ideš iba na skúšky. Nie je to tak síce najjednoduchšie, ale dá sa to super zvládnuť. 🙂
Tvoja malá (a čo to druhé? na ceste? ak smiem...) je ešte dosť malá, čiže by ti to mali schváliť. Samozrejme, medina ti to neuzná, tá individuálny nepozná, ale niet sa čo diviť. 🙂 Mne na práve to schválili bez problémov, dokonca môžem skúšky vykonávať aj mimo ustanovené skúškovie obdobie, čiže kedy si poviem. 🙂 Čo je super. Cez deň sa ozaj veľmi učiť nedá, lebo keď malý spí, chcem si buď oddýchnuť alebo niečo porobiť... Čiže jedine v noci. Neviem si ale predstaviť, že by som na tie prednášky musela chodiť, keby aj len cez víkend...
O akej škole je inak reč?

spalka
26. sep 2011

mam za sebou iba rok, iba na pedagogickej 😉 a mam jedno dietatko, skola nie je tazka, ale casovo narocna, zatial sa to dalo, s obetavym manzelom, chapajucou svokrou, mamou a mojou pripravenostou sedet nad knizkami do tretej rana 🙂, lebo cez den sa to neda... cakaju ma vsak dalsie styri roky a aj tuzba po druhom babatku je tu, skola ma vsak bavi, mam pocit ze robim aspon nieco pre svoj zakrpateny mozocek 😀 a zatial nemam pocit, ze by tym mala trpela... ale kombinaciu 2 male deticky, manzel, praca, skola a domacnost si predstavit neviem, to by neslo a skola by mohla byt najelektrovickovatejsia 😀

burina111
26. sep 2011

noooo, ja som tak dorábala posledný 5 ročník a aj štátnice s malým. počas tehu to nikto neriešil, sedela som, tak brušo nikto nevidel, na skúškach určite úľavy neboli. začiatkom tehu som bola v nemocke, tak to som si narobila problémy, lebo som nemohla isť na skúšky a tie som potom naháňala až do leta. pôrod som mala v lete, tak sme to naplánovali, aby som nevynechala veľa. keď sa malý narodil, vynechala som prednášky, vďačím svojim milým spolužiakom za kópie zošitov, ak to bola dôležitá prednáška, skočila som tam na dve hoďky a malý bol s manželom v meste, aute. keď mal po pol roku, postrážila mi ho mamka alebo manžel doma. na skúšky som vždy doletela aj odletela s plnou hlavou čo je s malým, naučená som už nechodila ako predtým, skôr že vydá vydá, nevydá nevydá....malý bol dôležitejší. prácu som písala v noci, keĎ spal alebo s ním na kolenách. učila som sa iba v noci, aby to nebolo na úkor malého či rodiny. zo stresov po skúške som prišla o mlieko, z hodiny na hodinu. všetko sa dá zvládnuť, len je to o držku, oveľa viac stresov ale dá sa to...ide iba o to, či ty sama si povieš, že to zvládneš. poznám baby, čo školy na rok prerušili a potom doštudovali.

luciferkax
26. sep 2011

Podľa mna dá. Len neviem ako 🙂 neverím, že sa dá zvládnuť domácnosť, manžel, detičky a k tomu škola naraz tak, aby boli aspon tie najdôležitejšie osoby. dlho som váhala ísť na vysokú školu, no rozhodla som sa byť zatiaľ "iba mamou".... Zrejme by ma neskôr mrzelo, keby som bola nervozn na na deti a manžela kvôli tomu, že ja nestíham, keby som nemohla večer líhať a ráno relaxovať s nimi v postielke, len preot, že škola voláááá

stvura
26. sep 2011

Urcite ano, moja kamaratka si s dvoma detmi spravila PG minimum, chodila tancovat, na rucne prace. Ale...ma dve babky plne k dispozicii a manzela ktory ma pracovnu dobu od siedmej do tretej. Ak mas daco podobne, uplne kludne. Ja snivam o tom, ze si dve hodiny sama odpociniem aspon raz tyzdenne, no tento moj sen sa zrejme splni az ked budem v dochodku 😎

adrianmama
26. sep 2011

ja som si na filozofii dialkovo spravila Bc.V prvom rocniku som bola tehotna, v lete porodila a pokracovala do druheho rocnika.Manzel strazil v soboty, ked som bola na prednaskach maleho, na co som si cely tyzden odstredovala mliecko, aby mal co jest, nastastie, jedol mliecko aj z flasky. Tento rocnik bol pre mna najnarocnejsi, koli skoro hodinovemu cestovaniu do skoly a potom dalsia hodka spat, maly mi neskutocne chybal, ucievala som sa po nociach, a ked som mala skuskove, mala so vacsie nervy a maly , zial, to prezival so mnou...treti rocnik bol narocnejsi, uz ani nie koli malemu, ten uz vyrastol, ale ze som potrebovala ovela viac casu na studium a pisanie bakalarky, co bolo narocne, koli tomu, ze malemu isli zubky, a byvali sme aj castejsie chori koli mojmu vycerpaniu...v letnom semestri som otehotnela druhy krat, a rozhodla som sa uz nepokracovat na Mgr. Bolo a je mi to luto, lebo netusim, ci sa mi vobec este podari si ho dokoncit, lebo ak nastupim do prace, nebudem moct obetovat cely jeden volny den len sebe a nie mojej rodine, detom. je naozaj pravda, ze male deti od 0-3 potrebuju mamu stale, so starsimi je to uz jednoduchsie...

Naozaj je pravda ako narocnu skolu studujes, ci musis za nou cestovat, ci mas rodinu, ktora ti deti povaruje, a ci ti to hlavne manzel bude tolerovat..Treba si naozaj zvazit, aku vahu ma studium na tvoju dalsiu karieru,ci ti skola naozaj pomoze a aku ma hodnotu v "rebricku" vysokych skol.. 🙂
Hlavne, ci mate v domacnosti dostatok financnych prostriedkov na cele trvanie studia, co v mojej rodine , okrem ineho, po troch rokov uz nebolo mozne utiahnut, aj ked nam stari rodicia pomahali ako sa dalo

Moja mama tiez musela obetovat studium prava, uprednostnila nas deti, a dala moznost manzelovi, aby si spravil dialkovo ekonomiu... Ale povedala, ze to bolo najnarocnejsich pat rokov , mala sama na starost dve male deti, celu domacnost a narocnu pracu...No zvladli to...🙂 Ale napriek tomu, bola to prave moja mama , ktora tahala celu domacnost svojim vyssim prijmom, ktory moj vystudovany otec, bohuzial, nikdy nedosiahol

U nas je to tiez tak, manzel ma iba strednu skolu, ale daleko vyssi prijem, ako som mala pred studiom ja...Ja budem teraz taka ani ryba ani rak, ale musim si verit, ze ak nastupim spat do prace po materskej musi sa moj prijem zvysit aspon o30 percent.... 🙂

svetielkoand
26. sep 2011

Ja študujem s dvomi deťmi 🙂 O deti sa starám len ja a manžel, rodičov mám ďaleko, svokru nemám.
Učím sa priebežne, tzn. každý druhý týždeň mám piatok, sobota školu, v nedeľu si zopakujem, čo bolo v škole. Cez skúškové si dávam termíny skúšok s dostatočným časovým odstupom, na skúšku sa učím týždeň - prvé dva dni zvýrazním nevyhnutný text, ďalšie tri večere sa učím po častiach a dva večere si to opakujem - učeniu sa venujem v čase od 21,30 do maximálne polnoci. Skriptá mám aj na záchode 😀 Ak ti manžel pomôže v starostlivosti o deti a nemáš problém byť dlhšie večer hore, tak sa to zvládnuť dá.
Samozrejme, občas sa musím zmieriť s horšou známkou ako A - čkom, občas sa mi nazbiera prádlo na žehlenie, niekedy musím vynechať prednášky (väčšinou nebývajú povinné), ale študujem preto, že ma to baví, nie len kvôli titulu, o to je to ľahšie 😵

nelicefo
1. okt 2011

Určite sa to dá 🙂

juliagregor
1. okt 2011

jasne, že sa dá, čím menšie deti, tým lepšie...
držím ti palce...

do školy som chodila v sobotu, učila som sa, ked som kočíkovala a skriptá v ruke...
manžel mi velmi pomáhal s deťmi a podporoval ma...
po materskej som sa hned zamestnala v novej práci a v odbore, ktorý som doštudovala... 😉

jasne, že su aj horšie dni, počas skuškového som bol riadne protivná, ale s odstupom času, by som to spravila rovnako...

lucula73
1. okt 2011

dá sa to ak máš pomoc rodiny 🙂 ...inak isto nie.Ale ja keby som sa mala rozhodnúť,tak najprv si vypiplem deti a potom škola
lebo napr. sesternica to síce zvládla s dvomi malými deťmi,ale bola total vyčerpaná,mala pomoc iba svojej mamy....nikoho druhého nemala,manžela na kamione..............ale spravila len bakalara,že už proste nevládze 😝

len.petra
1. okt 2011

zatiaľ sa to dá 🙂 uvidíme pri štátniciach 😅

atrami
2. okt 2011

Ja som bola prijatá na TT univerzitu, stačí, že dali rozvrh na týždenné bloky a bolo po plánoch. ☹

annaopialova
3. okt 2011

ahoj da sa to vsetko sa da len ci clovek bude vladat

mamkaivka
3. okt 2011

dá sa aj som vládala, babky nepomáhali ,skončila som s A-čkami, cez deň mama v noci študent, len já som mala tú výhodu na rozdiel od ostatných spolužiačok, ktorým pomáhali babky, že mi to pálilo a rýchlo išlo do hlavy 🙂

cartridge
3. okt 2011

Ahoj, pripojím sa aj ja, takisto som váhala so štúdiom, ale po dlhom uvažovaní som sa takisto dala na štúdium. Po materskej som stratila dobré zamestnanie a keď si hľadám prácu, všade vyžadujú "aspoň VŠ vzdelanie I. stupňa", takže toto rozhodlo. Netúžila som nejako zvlášť po "titule", ale okolnosti ma prinútili, keďže mám IBA stredoškolské vzdelanie s maturitou. Manžel mi chodí po celej republike a je veľmi málo doma, s rodičmi až tak počítať nemôžem, mám malé deti - ale skúsim. Treba sa len odhodlať, držím prsty.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli