Dcéra odmieta jedlo v MŠ

jasmina16
6. júl 2021

Ahojte, dcera nastupila do skolky v septembri ako 4 rocna a nic tam cely den neje, doma nema s jedlom problemy, vacsinu jedal papa. Nemate s tym skusenost? Davam ju na doobeda, lebo cely den by tam nevydrzala hladna. Do skolky nerada chodi, nasilu, casto rano s placom. Poradte mi ako na nu.... Na obed ked pridem v skolke je vesela, nechce sa jej ist ani domov...
Mate s tym skusenost maminky?

mytoyou
6. júl 2021

odpovedala si si sama ...celý deň by nevydržala hladná a začala by v škôlke jesť
Ty si jej ustúpila - tým, že je len doobeda- a ona sa teší z víťazstva

brendaa
6. júl 2021

@mytoyou no ja osobne poznam deti co v škôlke nejedli a boli v ms do 15 hod. pili iba vodu.
Deti vedia trucovať maju mozno aj blok jest v Mš...
Nechuti im to, casto sa deti rozjedia neskôr, len nech deti nenútia.
@jasmina16 doma sa vie najest sama? Alebo ju dokrmis?

pribinak
6. júl 2021

@jasmina16 normálne od septembra ju treba dať na cely deň. Takto vie že jesť nemusí, lebo ty prídeš a ona doma dostane jesť

Čo doma jedáva?

mytoyou
6. júl 2021

@brendaa presne tak, chce to čas ...nenútiť, ale ani neustupovať ..radšej motivovať k tomu, aby jedla aj v škôlke

pribinak
6. júl 2021

@jasmina16 vie aj povedať prečo v MS nepapa?

janinah
6. júl 2021

Mám skúsenosť,treba ju dať na celý den a nepovoliť,začne jesť aj ked možno až po pár týždnoch.

deti95060810
6. júl 2021

tento problém riešila sesternica.... vyriešila to presne ako ty - bola na MD, takže toľko pre dcéru zabehla...

simona139469
6. júl 2021

Ja len toľko, že ako tie škôlkarské obedy nechce alebo vôbec nič? Lebo ja napríklad som neznasala jedlo v škôlke a tak mi mamka dávala desiaty z domu a to som zjedla alebo ak sme v škôlke mali nejaké raňajky a tak… a bola som tam do 15:00 cca. Viete lebo ako obedy v škôlkach a školách podľa mna niesu bohvie čo a domáca strava je domáca. Či dávate jej niečo take so sebou na desiatu napríklad a ani to nechce?

mytoyou
6. júl 2021

@simona139469 do škôlky sa nemôže nosiť vlastná strava pokiaľ na to nie je vážny zdravotný dôvod ..aj to povolia len v niektorých
V škôlke varia rovnaké alebo veľmi podobné jedlá domácim /niektoré recepty som doslova odkukala / ..nevidím dôvod prečo by dieťaťu nechutili všeobecne, pochopím keď nezje niektoré jedlá napr. moja dcéra nejedla krupicu, ale aby nezjedla vôbec nič ..to je len trucovanie

matapo
6. júl 2021

...moj najstarsi syn tiez tak, nejedol v skolke 2 roky nic a aj tam spaval, az ten treti rok nieco malo zjedol. ucitelky mi vzdy len vraveli ze nevedia z coho to dieta zije. Skusaju vsetko mozne a nic. Doma jedaval normalne. Dcera jedavala v skolke normalne od prveho dna ako nastupila a najmladsi zacal do skolky tento rok a zas katastrofa, nicoho sa ani nedotkne, ani veci co pozna z domu, skratka nic. Chodi na obed domov, ma 12 kil aj s topankami,a doma cosi zje, ale on zial je biedny jedak aj doma 😢 On by existoval len na ovoci a zelenine, nic ine nepotrebuje k svojej spokojnosti. Jeho idelany jedalnicek mrkva na ranajky, mrkva na obed mrkva na veceru, na druhy den paprika, ...

taskataska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
simona139469
7. júl 2021

@mytoyou no tak to neviem ale ako ja keď som chodila do škôlky ( už je to dávnejšie) tak viem že som tiež nebola nadšená z obedov a mala som vždy niečo. A aj keď nie tak sme normál mali aj z domu jedlo. Možno sa niečo zmenilo ja neviem. A aký truc, ak to raz nechuti tak čo nasilu to ma zjesť? Toľko môj nazor

elizabet173
7. júl 2021

@simona139469 ale no tak, ryžu a pečené kura robí doma takmer každá mama, keby aspoň tú ryžu zjedla, alebo pyré, knedľu, buchty, vývar, skrátka niečo by si z taniera vybrala. Ale je to presne tak, ako píšu vyššie, nezje nič, lebo vie, že sa na obed naje. Treba dať od septembra na celý deň. Nenútiť, to v žiadnom prípade, len motivovať. Keď chodil do škôlky môj syn, strava bola výborná, recepty na nátierky sme si tiež opisovali, niektoré robím dodnes - drožďová, cícerová a pod. Tiež samozrejme nezjedol každé jedlo, veď o to tu ani nejde. Jedlo z domu sa nesmelo nosiť ani vtedy, nikto nezaručí, že neponúkne iné dieťa, ktoré má na niečo alergiu a ak by prišlo k nejakej nákaze, napr. salmonela, ťažko potom zistiť z čoho, ak by deti mali deti v skrinkách jedlo z domu. V škôlke musia odkladať z každého jedla vzorky myslím že na tri dni.

janickacrazy
7. júl 2021

@jasmina16 áno, presne toto robil aj moj syn, ked mal 3 roky, no ja som ho na celý den chcela dať, práve preto, lebo jesť nechcel, ale riaditeľka školky nesúhlasila, že nemože tam byť celý den hladný, tak chodil prvý rok len doobeda a celý rok tam nezjedol ani omrvinku, len čaj a vodu, další rok sme sa presťahovali do iného mesta, tam začal chodiť hned na celý den, zo začiatku nejedol, ale postupne začal jesť a dnes zje už všetko v škole

fiafia
7. júl 2021

@jasmina16 a koľko chodí do škôlky? Moja na začiatku pár týždňov nie len že nič nejedla ale odmietala aj piť. Už som bola zmierená,že adaptacny nedokončí. A zrazu sa to zmenilo, síce zje pár veci a polievky a len čistú vodu ale pre nás je aj to víťazstvo lebo celkovo je jedacka biedna. V škôlke musí aspoň jednu lyžičku zjesť čo doma nikdy neokostovala

dismonika
7. júl 2021

@jasmina16 ja som bola taká istá ako tvoja dcérka. Tiež som v škôlke nikdy nejedla... nikdy. Už boli zo mňa zúfalí. Ja si to všetko pamätám. Pamätám si tie vône a chute v škôlke... asi mi to nevoňalo. Ako aj deti na mňa kričali, aby som jedla. Raz mi kázali zjesť ryžu a skoro som si vylámala zub na kamienku, čo tam bol. Mäso tvrdé, gumené... Kuchárky zlaté, snažili sa, lebo raz mi dali knedlík poliaty karamelom, a iné deti ho mali ako prílohu k omáčke a mäsu. Chudá som nikdy nebola, práve naopak. Doma by som zjedla aj slona. V škole to isté, museli ma odhlásiť zo školských obedov ešte v prvom ročníku. Aj keď tam boli iné jedlá - chutnejšie, uvedomila som si, že mi vadí hluk v jedálni, veľa detí a aj tempo jedenia. Ja som vždy jedla pomaly aj doma, v tichu a jedlo si vychutnávala. Hold museli ma odhlásiť zo školskej jedálne a chodila po mňa babka. Nebola som žiaden rozmaznanec, rozcicanec... výchovu som mala prísnu až až, no s tým jedlom to proste nešlo - až do plaču mi bolo, keď som musela jesť. Asi to bol nejaký blok, lebo dlho predlho som nejedla ani desiaty v škole... a to mi pripravovala mamka. Zlom nastal až na strednej... jedla som všetko a všade. V letnom tábore som sa zo všetkého najviac tešila na raňajky, obedy a večere. Som veľmi vďačná mojim rodičom za to, že ma do jedla v škôlke nenútili.
Ani v práci som potom s jedlom nikdy nemala problém, hoc kolegovia hundrali a nechutilo im. Akurát čo mi stále vadí, je hluk a veľa ľudí okolo mňa, keď jem.
Skús zistiť, či dcérke nemôže vadiť aj to.

danieli
7. júl 2021

Doma mam takeho cloviecika, co ma svoje oblubene jedla, radsej hladny ako zjest co nelubi...uz je skolak, ale naspat k skolke, rano sa doma vydatne naranajkoval (nastastie ranajkove kase ma rad) a v skolke to bolo na nom, pit pil, doma popoludni sa tiez pekne najedol, ale desiata obed a olovrant jedol v skolke a na co sme ako rodicia prisli? 1. neschudol, 2. do jedla ho nenutili, 3. zistil, ze ma rad sosovicu a mnoho dalsich jedal, ktore mi doma ani neochutnal, 4. stale je vyberavy v jedle, ale tato skolka zivota mu prospela

sisa9496
7. júl 2021

@jasmina16 moja tiez nechcela jedavat, nicoho aa ani nechytila v skolke a doma jedla vsetko uplne v pohode.....ale ucitelky, ani ja sme nepovolili, videla, ze som doma s mladsou, ale neprisla som po nu na obed, pokial ten obed fakt nezjedla. Uciteljy mi dali vediet..... No trvali to dobre dlho, asi polroka, ale nepovolili sme. A ked v skolke nic nejedla, hold smola, nedostala doma ani sladkost, hoci sa doma najedla normalne. Vsetky ostatne deti v tej skolke jedli, len moja nie, to bolo ocividne ze je to truc, svoje dieta si poznam. Pritom v skolke sa jej pacilo, i ked rano hovorila ze tma nechce ist, ale poobede nechcela odist 😂🙈 ale ucitelky ju cedeli tiez motivovat, vzdy ked sa najedla dostala napr. Nalepku, vytlacku, cukrik, proste malickost, ja som im za tuto snahu velmi vdacna, lebo bez ich pomoci by mala nejedla v skolke asi doteraz 😂😂

marcela64
7. júl 2021

Ak by bola hladná najedla by sa tam, len proste vie, že nemusí, keďže ju prídeš zachrániť. Ono nesmieš povoliť, to je totižto to najhoršie, čo proste mlžeš spraviť

gaabriela2212
7. júl 2021

@jasmina16 ani moj nejedol prve dni ked prisiel zo skolky a nevedel sa dojest ,ale časom ho hlad donútil😀 aj ked obed v skolke neda cely len ochutna ale desiatu a olovrant zje ...a vela krat mi povie ze nic nejedol v skolke a ked sa opytala kuchárky tak vravela ze pekne papa aj ked nie cele a ze popapa ..chce to cas .. podla mna len tam nechce byt cely den tak sa spekuluje.

nyusika
7. júl 2021

moja neter tiez v skolke nejedla, po dlhej dobe mozno nejaky vyvar bez cestoviny.
ked sa jej pani ucitelka opytala, co by jej chutilo a zjedla to, povedala, ze steak, losos a bryndzove halusky 😀
vybavene...jedla iba polievku, nie kazdy den.
nikto ju do jedla nenutil.
a normalne kakala, rastla, bola zdrava...proste ked dieta od osmej do stvrtej neje, neumrie na podvyzivu.

tncka
7. júl 2021

@jasmina16 proste iba vymysla a vie ze na obed prides,pojde domov a tam sa naje. Preco by jedla v skolke ked nemusi a vie ze dostane potom jest. Nechaj ju na cely den a urcite nieco zje. Iba vymysla. Este tak mozno jeden den ozaj blbo navaria,nedochutia,nezje,ale aby si nevybrala uolne nic. Hlad je svina,urcite nieco zje ked bude prinutena

aliby28
7. júl 2021

Moja začala chodiť do škôlky ako 3,5 ročná. Aj doma máme problém s jedením, nie ešte v škôlke. Dala som ju na celý deň. September a október si ani nesadla k stolu, stála vo dverách jedálne, kým ostatní sa najedli. V novembri začala papať suchý chlieb, suchý rožok, troška polievky. Od decembra sme boli doma kvôli korone, čakala som, že znova nebude nič jesť. Ako sme znova nastúpili, začala papať svoje "jedlá". Teraz mi tam spapá chleba s maslom, vianočku s maslom, štavu z polievok, ryžu, cestoviny, zemiaky. Učiteľky sami hovoria, že je to super pokrok. Takže iba čakať a čakať, chce to čas.

sono2
7. júl 2021

Tak, nič v zlom, ale presne takéto typy deti poznám len v tých prípadoch, že sa doma varí ináč. Nie prívarky, nie pomazanky. Polievka len jeden druh, žiadne struroviny atď
Ja teda varím všetko klasicky slovensky a dcéra papa v škôlke tiež všetko. Tiež tam nerada chodila atď
A mne teda v škole chutilo.
Možno mäso nebolo úplne chudé atd ale chuť ako taká bola fajn

Čo varíš doma?
Varíš fakt všetko?

janiela6
7. júl 2021

@mytoyou Presne tak

katarinka289
7. júl 2021

Ucim v skolke.Stretla som sa s viacerymi detmi,ktore v skolke len pili a chodili pre nich az o 16tej.Tiez nechapem,ako tak vydrzia.Rodicia samozrejme boli informovani,ze nic nejedia.Mame spolocnu jedalen so skolou,stravuju sa vsetci ucitelia a chodia si aj dochodci pre obed.Varia velmi dobre

janiela6
7. júl 2021

@jasmina16 Už ti odpovedali. Dcéra nad tebou vyhrala. Treba ju tam nechať na celý deň, neboj sa, že bude hladná. Možno zo začiatku bude trucovať a možno aj bude hladná. Ale ona sa tam naučí jesť. Len ju netreba kŕmiť. Dať pred ňu tanier, príbor a nech sa naje. Keď aj rukami. Keď nie, tak nech neje. Ale neustúp. Vydrž to. Ani domu ju nekŕmiť. Ja moju dva a pol ročnú nekŕmim, odkedy vie držať lyžičku v ruke. Položím tanier a jedz. Ako len chceš, len jedz. Koľko zje, toľko zje. V septembri ide do škôlky, tak uvidíme, ako to bude tam, ale nemyslím, že by bol problém.

peja65
7. júl 2021

My sme si odžili a aj učiteľky :/. Syn chodil 4 roky do škôlky na celý deň, aj keď som bola doma na materskej, jedenie katastrofa - nebudem rozpisovat. Trápilo ma to,ale prestala som sa informovať či jedol alebo nie. Poobede dostal ovocie a potom až večeru. S pani ucitelkami mal syn dohodu ze vždy musí ochutnať a vždy musí zjesť aspoň niečo. Naučil sa jesť aj jedlá ktoré mu nechutili. Doma to isté, varím všetko,odmietam vyvárať každému zvlášť,buď zjes alebo si hladný 🙂 (ale stále ma to trápi)

gbgb
7. júl 2021

@jasmina16 zmenila by som skolku. Nemyslim si ze jedlo je jediny problem, ked tam ide s revom skoro po roku(!)

aliby28
7. júl 2021

@sono2 No s týmto nesúhlasím, že doma sa nevarí všetko. Tiež varím klasické slovenské jedlá, rôzne polievky, a dcéra mi ozaj určité jedlá zje.
Staršia dcéra zje všetko bez problémov a rovnako som ich vychovávala, rovnako som im varila. Mladšia už od prvých príkrmov ináč je, než staršia.