Je ok zarábanie cez webkameru súkromne?
Caute pisem kvoli kamoske nakolko sa hanbi spytat a nevie kde :P Nevie ako ma zistit ci moze byt nejaky problem z toho ak by brala peniaze za to ze sa..ehm, poukazuje cez webku...normalne muzom da cislo uctu a oni jej poslu ze si chce takto zarabat ale nevie ci je to v sulade so zakonom ci sa to berie ako darovanie alebo ako...nazory ? :DD
Stručné zhrnutie
- Niektorí diskutujúci tvrdia, že zarábanie cez webkameru si vyžaduje živnosť alebo s.r.o. a vystavovanie faktúr, aby boli príjmy legálne vykázané.
- Iní diskutujúci tvrdia, že legislatíva online sexwork priamo neupravuje a že pri malých alebo občasných príjmoch úrady často nezasahujú.
- V diskusii sa odporúčalo riešiť bezpečnosť cez agentúru, obmedzenie krajín vysielania, skrytie identity (maska, pozadie) a neuvádzať priamo číslo účtu zákazníkom.
Najčastejšie otázky
Q: Je potrebné mať živnosť, ak chcem zarábať cez webkameru?
A: Niektorí diskutujúci odporúčajú voľnú živnosť alebo s.r.o. a uvádzanie príjmov v daňovom priznaní; iní tvrdia, že legislatíva to priamo neupravuje a pri malých občasných príjmoch úrady často nezasahujú.
Q: Ako zabezpečiť anonymitu a bezpečnosť pri živom vysielaní na kamere?
A: V diskusii sa odporúčalo ísť cez agentúru, používať masku alebo pozadie (platno), neukazovať izbu za sebou a obmedziť prístup pre konkrétne krajiny pri streamovaní.
Q: Ako riešiť prijímanie platieb od zákazníkov?
A: Diskutujúci dôrazne odradzovali dávať číslo účtu priamo zákazníkom; jeden príspevok navrhoval založiť občianske združenie a prijímať platby ako dary.
Q: Kedy by úrady mohli začať riešiť príjmy z tejto činnosti?
A: Jeden diskutujúci uviedol, že pri pravidelnom biznise a príjme napríklad nad 500 eur mesačne by mohli úradné reakcie nastať; spomínalo sa aj povinné daňové priznanie a platenie zdravotného poistenia.
Q: Je webcam práca právne alebo morálne považovaná za prostitúciu?
A: Názory sa rôznili: niektorí účastníci označovali online vystavovanie tela za prostitúciu, iní ho považovali za iný druh sexworku s nulovým rizikom pohlavných chorôb.
Q: Kde hľadať právne alebo daňové poradenstvo k online sexworku?
A: V diskusii odporúčali konzultovať daňového poradcu alebo právnika a konkrétne nasmerovali na ModrýKoník – právnu poradňu dostupnú na https://www.modrykonik.sk/group/1900/detail/.
Závery z diskusie
Zhoda
- Treba byť opatrný so zverejňovaním identity a s ukazovaním prostredia za sebou.
- Neodporúča sa dávať číslo osobného účtu zákazníkom.
Sporné názory
- Niektorí tvrdia, že treba živnosť alebo s.r.o. a zdaňovať príjmy, zatiaľ čo iní tvrdia, že legislatíva online sexwork priamo neupravuje a pri malých občasných príjmoch úrady často nezasahujú.
- Niektorí považujú webcam prácu za prostitúciu a morálne neakceptovateľnú, zatiaľ čo iní ju považujú za legitímny spôsob privyrobenia bez rizika pohlavných chorôb.
Otvorené otázky
- Ako presne slovenská legislatíva klasifikuje online camming a ktoré kategórie živností by to pokrývali?
- Aký presný príjem alebo aké dôkazy by viedli k zásahu daňových alebo sociálnych úradov?
Spomenuté značky a firmy
ModrýKoník, Tesco, Viamo, eurofondy
Spomenuté produkty a metódy
voľná živnosť, s.r.o., daňové priznanie, faktúra, elektronická pokladňa, občianske združenie, dary, Viamo, maska, pozadie (platno), agentúra, sugardaddy, private session, webcam streaming, camgirl, sex work, prostitúcia, čierna práca, zdravotné poistenie
Miesta a osoby
Tesco, stredná Európa
Nepytas sa na to náhodou kvôli sebe???😂ufff chápem aj to je práca,ale takto sa znížiť až na túto úroveň 😎😎😎
@aranel16 dá im číslo účtu a počká, kým nabehnú prašule (pár dní) a potom sa poukazuje? Ja teda neviem, ale myslím, že na webe je toľko porna zdarma, že žiadny chlap s potrebou nebude čakať, kým pani obdrží platbu a potom mu zavolá, že mu ukáže ôsmy div sveta. Obávam sa, že kamoška (?), tento "biznis" nedomyslela 😉
@snehuuulienka ako na ,, takúto úroveň " ? akože robiť v bordeli je podla teba vyššia úroveň?
Nech si urobí občianske združenie a platby bude brať ako dary 😁 Cez eurofondy nech si urobí nejaký projekt, ako prináša osoh spoločnosti a ešte získa aj na tom 😉 Veľa ľudí takto odžubáva štát 😏
Mňa by až tak netrápilo to, či na to treba živnosť ako to, či má tá baba nejaké svedomie a nevadí jej, že si tú stigmu šlapky ponesie životom.
Kamoška sa chce raz vydať,mať deti,rodinu? Je si vedomá,že o ňu poriadny chlap ani nezakopne?že toto hocikedy praskne? Nech si dobre rozmyslí čo ide robiť,ak teda má čím rozmýšľať-...lebo rozmýšľajúce dievčatá sa učia,budujú si kariéru-slušnú,založia si rodinu....
Ja som raz čítala taký článok, rozhovor so študentkou, vraj veľmi veľa študentiek si privyrába takto alebo rovno v nočných kluboch. Hold kto má na to žalúdok nech si tak privyrába. Chlapi sú blbý oni si zaplatia za hocičo i keď je toho plný internet.
@aranel16 asi si vôbec nepochopila o čo ide,že nevidno tvár nie je podstatné,podstatné je,čo ideš robiť,akú nemorálnu vec,to sa s tebou povlečie ďalej a nálepku budeš mať naveky,asi myslíš,že toto nikdy nepraskne,no,mysli.....žena má jednu dôležitú vec,a to je povesť,či sa ti to páči či nie,toto funguje..teda aj berieš názor55 r. ženy s niečim,či ty nemáš šancu mať,volá sa to životné skúsenosti...ale rob čo chceš,osobne si mi ukradnutá,len píšem k téme asi to,čo by som povedala vlastnej dcére /teda ony to vedia,vedia žiť ako treba,ale to už je naša vec...
@aranel16 tak zas sorry, ale jasne že nie ste staršie a jasne že toto je hlupost sa pýtať, a už vôbec na fóre, kde je gro matiek,ktoré si iste nepripustia, že by si za toto platil ich manžel a Vlastne ani nikde inde pochvalne a schvaľujuce komentáre čakať nemôžeš a ani nedostaneš. Toto nie je verejná záležitosť. Nehovorí sa o tom. Diskrétnosť aj kvôli kamarátom na opačnej strane obrazovky
@sasa1983 užije si?prosím ťa a čo? dá sa využiť,to je správny výraz....že je mladá je jasné,že sa pýta sama o sebe je jasné tiež...je mi aj jasné,že moje názory sú niekomu na smiech,ale nebudem tvrdiť,nech si každý robí čo chce,ak by si každý robil čo chce,tak svet pôjde do záhuby,už sa to deje,ale to na dlhú debatu,....idem s deťmi na výlet,majte sa....
@sasa1983 tak ja kludne starsia byt mozem 🙂 aj ked budem mat 65 bude mi jedno co robia druhe...nejde o moralny nazor na tuto pracu ale je tu kopa zien (vselijakych) a mozno niekto pocul o tom zeby z toho bol nejaky pravny problem takto brat e. alebo je to v pohode a berie sa to ako dar, vsak kto nechce nech sa nezapaja ale o tieto nazory islo 🙂

Neee..na toto musi byt zivnost, normalka vystavit fakturu a ides ;)
Sak aj baby pri dialniciach si musia nosit elektronicku pokladnu so sebou.
No ale len tak..ak ju niekto bonzne ze zaraba na cierno tak je to u nej o to jednoduchsie zistit kedze to budu prevody na ucet a nie na ruku. Ale..sak nech to robi zadara ked sa jej to paci 🤣