Jedálniček v škôlke a výnimky v strave

lenkakravcova
13. dec 2019

Ahojte, chcela by som sa opýtať žien, ktoré majú skúsenosti s požiadaním o "špeciálne" menu v materskej škôlke v Košiciach (zapojiť sa môžu i ženy z iných oblastí SR, ak niečo také riešili) na skúsenosti s prístupom vedenia škôlky a s dodržiavaním (ci to bolo bez problémov alebo je potrebný papier od lekára aby sa to dodržiavalo?). Na budúci rok plánujem dat syna do škôlky, ale keďže tu muslimska škôlka nie je, pojde do klasickej štátnej. Z tihi co píšem asi chápete, že sa jedná o výnimku od bravčového

ktochytavzite
14. dec 2019

@ktochytavzite @eva8 oprav ma ak sa mylim.

laska201
14. dec 2019

Neviem v biblii sa pise ze boh stvoril Adama a Evu holych.az ked zjedli zo stromu poznania zistili ze su holy a zacali sa hanbit.a tak ja rozmyslam kde je pravda ked tu vtomto je to opacne.a tiez si myslim ze moslimov je tu este malo.ale o par rokov to bude tak ze ich tu bude vela a krestanov doslova budu zabijat.co uz aj vlastne robia.a dobrovolne hlupaci buraju kostoli.ach to bude buducnost pre nase deti.

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@ktochytavzite To, co tvrdíš nie je známe. ☺️ Je len známe že Boh posielal prorokov so správami - a tak postupne vznikol judaizmus (a zväzok Tanachu). Tento zväzok však neobsahuje len zjavenie ale i historické dodatky, ktoré sa s náboženstvom premiesali.

Bez Židov by Boh nebol? 😁 Na tom sa musím zasmiať. Pretože Boh je počiatkom všetkého. Boh je večný. Bez Židov by neexistovalo, tvrdenie že Boh musí 7.den stvorenia oddychovať,, ale inak by Boh bez ich tvrdení existovať neprestal. Ale Židia by neexistovali bez Boha ☺️, tak ako každý z nás, ktorí mame dušu.

Allah = Jediný Boh, je to preklad slova (doslovne Al-láh = ten Jediný Boh), nie je to meno.

Všetci proroci boli muslimovia, všetci ľudí učili to isté, a to ze existuje jeden jediný Boh. Učil to rovnako prorok Adam, prorok Noe, Abraham,... Mojžiš, Mesiáš Ježiš, Muhammad, mier a Božie požehnanie s nimi vsetkymi.

Islam povoľuje obranu, rovnako sa bránil aj Mojžiš a jeho ľud, Abraham a jeho ľud.. Prorok Muhammad bojoval vo vojne pri Bakr, čo bola vojna obranná a ktorú im prikázal Boh (a i keď boli muslimovia vo veľkej nevýhode-ich nepriateľov bolo oveľa viac, vyhrali s minimálnymi stratami, lebo Boh bol s nimi, tak ako stal I na strane Mojzisovho ľudu pri vstupe do zasľúbenej Zeme). Rovnako aj o Ježišovi Mesiášovi sa v Biblii (kniha Zjv) píše, ze sa opäť vráti, ale už s mečom.

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@laska201 Áno, a taktiež sa tam píše ze po tom co ich vyhnal z raja ich zaodel. ☺️

Gn 3,21
Hospodin, Boh, urobil mužovi a jeho žene kožené šaty a zaodel ich.

A Muslim nesmie búrať stavby kde sa uctievať Boh = je to zakázané Koranom.

eva8
14. dec 2019

@lenkakravcova šikanovanie kvôli závoju v práci, inštitúciách? To myslíš vážne??? Akože byť v spoločnosti v anonymite (nikto nevidímoju tvár, lebo mám závoj) je v poriadku??? Aj operovať poďme v burke.... To nemyslíš s tými závojmi vážne

mondolina
14. dec 2019

@lenkakravcova
Dobre tebe prepína.

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@eva8 Myslim závoj tak ako ho nosím ja. Nemyslím cez tvár (to je inak judaisticka tradícia).
Rehoľné sestry tiež nosia závoj a nikto im za to nenadava. Rovnako aj naše babky nosili závoj (hustku) a problem to až donedávna nebol.

eva8
14. dec 2019

@lenkakravcova ..."nižšia vrstva,ktorá miluje dezinformácie...." ? To čo je za vyjadrenie? "nižšia vrstva"????

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@eva8 Pozri, je to tak ze existujú ľudia, ktorí čítajú Hlavne správy a podobne bulshity, a podľa prieskumov majú títo ľudia nižšie vzdelanie, nižší príjem, jednoducho patria do nižšej vrstvy + dôchodcovia a mladí studenti. Netreba sa na to hnevať. Ľudia, ktorých zaujímajú fakty a premýšľajú, si veci overujú.
Nemusíš sa nad tým rozčuľovať, nechcela som ta tým uraziť.

eva8
14. dec 2019

@lenkakravcova
@ktochytavzite
Keď sa pozrieme úplne z praktického hľadiska, aj na životopi sMohameda - bol to veľmi inteligentný, múdry človek. Malý chlapec vyrastal bez rodičov, slúžil u staršej ženy, bol šikovný, nakoniec sa spolu zobrali a tak nadobudol majetok. Nevedel síce písať a čítať a pritom v jaskyni napísal Korán. No čo v ňom bolo? Vychádzal z Biblie. Veľa vecí je podobných. Zo starého zákona ostalo v Koráne napr. kruté "oko za oko, zub za zub", pričom Ježiš to upravil na "kto do teba kameňom, ta doňho chlebom" Mohamed zjednotil Arabov svojim náboženstvom - významný politický čin to bol. A vlastne určil aj pravidlá, zákony ako žiť. Proste sa stal vodcom roztrúseného národa.

eva8
14. dec 2019

@lenkakravcova uraziť ma môžu iba ľudia, ktorí ostatných nekastujú 🙂

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@mondolina Takto bežne komunikujes aj s kresťanmi? Alebo ateistami? Alebo inými ľuďmi?

eva8
14. dec 2019

@lenkakravcova ako nosíš ten závoj?

eva8
14. dec 2019

@lenkakravcova ako nosíš ten závoj? Ja si závoj predstavujem ako "prehoz" cez tvár. Inak je to šatka cez vlasy. Tá mi nevadí

mondolina
14. dec 2019

@lenkakravcova
Pri tebe ma to tak prirodzene napadlo. Odhliadnuc od vierovyznania.

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@eva8 Prorok Muhammad Koran nenapísal. On iba kázal, každý piatok to co mu anjel Gabriel zvestoval a jeho spoločníci to zapisovali.

eva8
14. dec 2019

ešte doplním - šatka na verejnosti mi nevadí. Alev štátnych inštitúciách bez šatiek

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@eva8 Závoj, šatka, hijab, má to rôzne názvy. Iba tak ako mam na fotke. Pri rehoľných sestrách to nevadí ani v štátnych inštitúciách a nemocniciach.

To cez tvár je nikab alebo búrka, a to je národný zvyk vychádzajúci z judaizmu. To sa v Európe takmer nenosí, ani to nepodporujem.

eva8
14. dec 2019

@lenkakravcova čítam postupne odzadu. Som pri to, že sa môže skladovať tvoja strava v spoločných priestoroch škôlky s ostatnou. Vidím tu dva problémy: hygienik to nepovoľuje a ten druhý - počula som, že strava moslimov by sanemala uskladňovať v spoločných priestoroch s bravčovými výrobkami - je to pravda? Určitenepoužiť neumytý nôž po krájaní bravčového a pod. Niekde dokonca ani po umytí - jednoducho musí byť vyhradený vlasný príbor, všetko

h2
14. dec 2019

V Tvojom príspevku z 19.00 píšeš, že svojho syna a ani ďalšie deti nebudeš k ničomu nútiť. No ale, podľa toho, čo si písala predtým, ho chceš nútiť, aby v škôlke nejedol bravčové. Naozaj si myslíš, že nejakému Bohu (akémukoľvek) naozaj záleží na tom, aby ľudia nejedli nejaké konkrétne potraviny? Ešte by som pochopila úplné vegetariánstvo, v zmysle, že nebudeme zabíjať zvieratká, ale keď Bohu nevadí hovädzie, hydina, jahňacina... Tak zrazu bravčovina je hrozný hriech?

eva8
14. dec 2019

@lenkakravcová Dočítala som. My sme v škôlke ani v škole problém nemali. Dá sa všetko pekne vykomunikovať. Poprosila som p. riaditeľku, či sa dá zariadiť, aby nepodávali deťom bravčové výrobky a bolo. Dostali chlebík bez šunky, nepožadovala som iné alternatívy ako si ty navrhovala (zeleninu, alebo niečo iné miesto šunky). Uvedomovala som si, že nie ja udávam pravidlá, ale naopak, žiadam o službu. Veľmi je dôležitý PRíSTUP žiadateľa 🙂 Ak bolo mäsko, ostala len príloha. Ak bol guláš, alebo niečo v polievke, bolo to už iné. Totiž čítala som tu na MK, ako sa niektoré mamičky rozčuľovali, že kuchárka poliala zemiačiky šťavičkou z bravčového mäska, lebo jej bolo ľúto podať suché zemiaky - proste urobila z toho v škôlke škandál. Ja by som na mieste riaditeľky vtedy to dieťa okamžite vylúčila zo škôlky, však vdiskutovať s to dá aj inak, Kuchárka mäsko nepodala, nie každý (najmä podľa tvojich slov "nižšia vrstva" má preštudované čo sa za bravčové výrobky považuje - mimochodom, daj pozor na kuracie párky, niektoré môžu byť v bravčovom črievku, sú aj iné zádrhely pri bežnej strave. Ja by som sa pďakovala kuchárke za to, že aj napriek jej vyťaženosti myslí na moje dieťa, no poprosila, nech nabudúce, ani tú šťavičku nedá. A po stránke moslimskej - vlastne ani pri tej šťavičke nebolo nikomu ublížené - dieťa, ani rodič o tom nevedeli. Ďalej - moslimovi sa vraj nič nestane, aj keď zje bravčové, aby prežil od hladu - je to pravda?
Chcela by som dodať, ženiektorým deťom, ktoré nejedia br. výrobky sa vraj nevytvorí črevná mikroflóra, ktorá by v budúcnosti akceptovala niečo bravčové. Potom to asi platí aj pre deti vychovávané k vegetariánstvu. Naozaj neviem, má s tým niekto skúsenosti?

leeo
14. dec 2019

Vsetci proroci boli muslimovia? To myslis vazne? Citala si vobec SZ prorokov? Muslimovia su odnoz Izraelitov, vzisli pravdepodobne od vetvy Izmaela, ktoreho Abraham poslal s jeho matkou do puste po narodeni Izaka. A pamatas sa na pozehnania a zaslubenia, ktore Boh prislubil Abrahamovi? Izrael bol a je vyvoleny Bozi narod. No to neznamena, ze ostatni su menej, v Kristovi sme vsetci rovni.

leeo
14. dec 2019

A este pre zeny srsne: Je to vec jazdej matky k comu vedie svoje dieta. Vy ateistky tiez vediete svoje deti k niecomu v presvedceni, ze je to pre nich najlepsie. Tak isto to robia aj veriace matky, takze sa do nich tupo nenavazajte. Obe strany chcu mat deti s moralnymi korenmi, rozdiel je, ze jedne to vidia v nabozenstve a sv. Pisme a druhe v niecom zemskom (asi trestnom zakonniku). Takze je zbytocne tu skakat ako jojo len preto, ze si jedna zena matka vybrala nabozenstvo nie podla vasich predstav.

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@eva8 Skladovanie v spoločných priestoroch mi neprekáža (inak by som nemohla ani z obchodu hovädzí šunku kupovať ☺️). Pre muslimov žijúcich v nemuslimskych krajinách neplatia tak prísne pravidlá ako v krajinách muslimskych.
A pri krajani väčšina kuchárov, keď reze zeleninu a mäso tak nôž umyje. To mi starosti nerobí. Takými detailami sa nezaoberám. To by som sa asi zbláznila keby som to všetko mala sledovať. 😀 Niektorí muslimovia jedia i jogurty so zelatinou, lebo to nepovažujú za zlé. Ja mam radšej keď je výrobok taky ako ma byt = jogurt z mlieka a nie želatíny alebo škrobu. Sú rôzne názory. Určite to nie je nikdy úplne čiernobiele.

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@leeo Boh prisľúbil Abrahámovi, že rozmnozi jeho potomstvo ako hviezdy na nebi. Požehnal oboch synov, Izáka I Izmaela. Z Izáka vzišli Židia. Z Izmaela muslimovia. Počtom sa tento "národ" naozaj podoba hviezdam na nebi. ☺️

eva8
14. dec 2019

@lenkakravcova prečo si sa rozhodla pre Islam? Môžeš aj do IP, aby som nerozvírila hladinu. Poprosím ostatné diskutujúce, aby nepísali svoje domnienky ako odpovede miesto niekoho iného 🙂

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@eva8 Ďakujem za opisnaie skúsenosti.
Presne tak som to chcela urobiť (ci už s tou alternatívou alebo bez nej, ako som písala na začiatku že ani chlieb s maslom nevadí 🙂 ) Nie niečo nariadzivat, ale poprosiť. Len som chcela vedieť, ci niekto v okolí niečo také riešil = v danej škôlke by už s tým skúsenosti mali a bolo to jednoduchšie pre obe strany. ☺️

Áno, je to pravda, ak je muslim v ohrození, alebo donútený, tak to hriech nie je = to máš pravdu. Taktiež nezvyknem riešiť veci scénami, ak by s týmto skúsenosti nemali, tak netušia co môžu a co nemôžu atď atď takže to je potom už na komunikácii.

S tou mikroflorou netuším. Nikdy som o tom nič nečítala. Ale keď to preženiem do extrému, žraloka som nikdy nejedla, no nemyslím si ze ak by som bola v ohrození života, že by mi to žalúdok nestravil.

leeo
14. dec 2019

@lenkakravcova rod Abrahama sa ale pocital podla Izaka ako zakonneho syna pocateho od zakonnej zeny Sary. Od neho aj vzislo 12 pokoleni Izraelovych. Ale ako pises, Izmael bol tiez velmi rozmnozeny potomstvom, ibaze siel inou cestou.

malinovka333
14. dec 2019

@lenkakravcova v nemecku a rakusku som videla viac nez dost zien s burkou.

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@leeo No to si myslíš ty. 🙂 z Izáka sa dodnes veľa nezachovalo. Boh vie najlepšie ako to v skutočnosti je, po smrti sa dozvieme. ☺️