Jedálniček v škôlke a výnimky v strave

lenkakravcova
13. dec 2019

Ahojte, chcela by som sa opýtať žien, ktoré majú skúsenosti s požiadaním o "špeciálne" menu v materskej škôlke v Košiciach (zapojiť sa môžu i ženy z iných oblastí SR, ak niečo také riešili) na skúsenosti s prístupom vedenia škôlky a s dodržiavaním (ci to bolo bez problémov alebo je potrebný papier od lekára aby sa to dodržiavalo?). Na budúci rok plánujem dat syna do škôlky, ale keďže tu muslimska škôlka nie je, pojde do klasickej štátnej. Z tihi co píšem asi chápete, že sa jedná o výnimku od bravčového

lenkakravcova
autor
14. dec 2019
evittam
14. dec 2019

@lenkakravcova Toto je naozaj debata o nicom s tebou. Ano -hlavne maju moznost sa rozhodnut ci vôbec do toho kostola pôjdu. O tom cely cas pisem.

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@evittam No aj môj syn bude mať na výber ci do mešity pôjde alebo nie.
Inak neviem prečo sa k tomu vôbec vyjadruješ, teba do toho nič nie je (vychovávaj si svoje deti ako chceš, a nemiesaj sa do mojej výchovy prosím) a ani táto diskusia nie je o tomto.

janinah
14. dec 2019

@lenkakravcova to je mi jasné,že ti je jedno,čo si o tebe myslia ľudia n aSlovensku,aspon prosím nepíš,že si hrdá Slovenka,lebo viera našich otcov pre teba neznamená vôbec nič.Ale mne ako mat
ke by nebolo jedno,čo si o mojom moslimskom dieťati budú myslieť najprv deti v školke,potom spolužiaci v škole,na vysokej,dospelí....a ak si myslíš,že kuchárky a učitelky budú striktne dodržiavať tvoje protibravčové želanie,tak sa mýliš....nejde totiž o zdravie,len o niečo ako rozmar.

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@janinah
1. prečo by som nemohla písať ze som hrdou Slovenkou keď ňou som? 🇸🇰 Co ma spoločne národnosť a vierovyznanie? Ani ateista nemôže byť hrdý Slovák alebo ako?
2. Viera našich otcov.. Ešte nedávno bolo Slováci pohania.
3. Co by si o ňom mysleli? Deti nemajú také predsudky ako dospelí, jedine ak im ich do hlavy od malička vtlkaju takí láskyplni rodičia...
4. Prosím nevyjadruj sa už k téme. Ďakujem za pochopenie.

evittam
14. dec 2019

@lenkakravcova Ale ja sa nikde nestarám a ani "nemontujem" do tvojej výchovy. Len slusne diskutujem. Ako citam s tebou sa to neda. A ak nechces aby sa niekto vyjadroval kto s tebou nesuhlasi zak nezakladaj verejne diskusie. Ako sa ti paci ked tebe niekto káže co mozes a co nie? Tak ako ty tu dookola. Pekny večer.

janinah
14. dec 2019

@lenkakravcova prečo by som sa nemohla vyjadriť? sme na nete nie v tvojej súkromnej spoločnosti....rozum sa mi zastavuje kam Europa speje....ale ok,končím,niekedy je ozaj lepšie "nehádzať perly sviniam"..kto chce,ten pochopí ako to s tou hrdosťou Slovákov na svoju vieru a svojich predkov je....

demetria
14. dec 2019

Skusenost z mojho sirsieho pribuzenstva - deti, ktore jedli koser sa stravovali vylucne doma, do skolky nechodili, zacali az skolou a tam sa nestravovali. Deti, ktore jedli halal tiez nechodili do skolky a v skole jedli len vo vybrane dni.
Vsetky tie deti chodili do skol v jednom meste.
Rodicov ani nenapadlo to v skole riesit, zariadili sa sami. Vsetci si zivot na Slovensku vybrali vedome a dobrovolne, predtym zili aj v zahranici, kde by s dodrziavanim stravovacich obmedzeni nebol. Oba pary boli kombinacia cudzinec a miestny.

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@evittam Ja nikomu nekazem ako ma co robiť. Keď sa niekto na niečo pýtal, odpovedala som prečo to tak robím ja. Nikde neprikazuje ani tebe ani nikomu inému aby mal rovnaký názor na veci ako je ten môj. Neviem prečo to o mne tvrdíš.

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@demetria Chápem. My sme miestni obaja.

evittam
14. dec 2019

@lenkakravcova No pretože kazdej, ktorá ma iny názor diktujes ako tu uz nema prispievať. Skus si po sebe prečítať co pises.

mogaa
14. dec 2019

@lenkakravcova máš šťastie že máš chlapca, ak by si mala dievča tak na Slovensku by to malo chúďa dieťa ťažké -bolo by šikanované od mala a kvôli kusu handry...osobne nechápem takému náboženstvu ktoré prikazuje aby bola viera viditeľná(šatky,habity), viera je pritom v srdci a nie je až tak dôležité čomu kto verí ale aký je a ako sa chová ....ale zaujímavé je že len na žene musí byť "vidieť"že je moslimka....prepáč, to bolo len moje zamyslenie sa nad tvojim náboženstvom🙂

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@mogaa Deti hijab nenosia.
A áno, dôležitejšie je srdce, avšak to v čo človek verí sa prejavuje I navonok (ak niekto ohovára a pritom tvrdí, že je veriaci, tak asi pravdu nehovorí, to isté je I s odevom). ☺

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@evittam Neditujem. Napísala som tam slovo prosím. Čítaj prosím s porozumením. Ďakujem.

mogaa
14. dec 2019

@lenkakravcova len škoda že tým odevom viera človeku vlastne ubližuje, hlavne pri mladých dievčatách keď sú vystavené kvôli "handrám"šikane lebo sú viditeľne iné ako spolužiaci......detto pri kúpaní na verejnosti...ale je to uhol pohľadu, ak tomu veríš, tak ver....len sa zmier s tým že moslimovia sú na Slovensku ale aj celkovo v Europe spájaní s teroriznom, čiže nie ani tak že filozofia iného náboženstva ale spojenie moslim-terorista-žena menejcenná handra...takže preto aj toľko negatívnych reakcií, že človek dobrovolne prejde na takúto vieru , ale možno to vnímate ako mučeníctvo(súčasť viery).....ja pochopím ak sa niekto "narodí" do prostredia a je vychovávaný v určitej viere, ale takúto vieru by som dieťaťu nevybrala ako to najlepšie pre neho....teda za mňa to najlepšie pre moje dieťa nemôže byť niečo čo mu bude ubližovať....

evittam
14. dec 2019

@lenkakravcova Tak, prosim, aj ty najskor zacni od seba a čítaj s porozumením.

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@mogaa Ubližuje im to iba vtedy, ak to nie je dobrovoľné. Ak je to dobrovoľne a samé sa pre to rozhodnú tak je to ich identita. Pozri si napr Eman Ghalebovu z ČR. Pre hijab sa rozhodla sama.

Nehovoris mi žiadne novinky. ☺️ Nekonvertovala som predvčerom. ☺️ To, co si ľudia myslia je dosť odlišné od toho, co je pravda. Nad tým sa nevzrusujem. ☺️ Rozumní ľudia pochopia a ti zvyšní, nižšia vrstva ktorá miluje dezinformácie, ti si pôjdu stále svoje bez ohľadu na realitu.

mogaa
14. dec 2019

@lenkakravcova prepáč ale niekde asi robíš chybu, keď tých čo nechápu alebo nemajú potrebu skúmať tvoje náboženstvo nazývaš - nižšia vrstva😔ani ty ak veríš koránu nebudeš mať potrebu skúmať napr.babtistov - a zato nemusíš byť nižšia vrstva...

leeo
14. dec 2019

@lenkakravcova Ano zdoraznovali, ved Boh bol s nimi cely cas, on stvoril vsetko, viedol ich - svoj lud - IZRAEL po cele tisicrocia, miloval ich ale aj trestal - lebo ich miloval a oni ho casto neposluchali. Potom sa rozhodol darovat spasenie aj zvysnym narodom prave cez Jezisa. Jezis je cesta vpred za spasenim a SZ aj Koran je odrazovy mostik, ale nikdy nie ta cesta. . A samozrejme ze Boh nie je Kristus, su to dve rozdielne osobnosti, Kristus je most medzi ludmi a Bohom.

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@mogaa Tých ktorí veria dezinformacnym webom.

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@leeo Ak podľa tvojho tvrdenia "Boh nie je Kristus" (a teda Kristus nie je Boh), tak aký je rozdiel medzi tvojim a mojim tvrdením?
Ježiša ako Mesiáša akceptujem. Nemám s tým problém.

namornicka
14. dec 2019

@evittam myslim, ze co sa tyka praktizovania nabozenstva (akehokolvek) tak vela rodin k tomu vedie dieta od mala a necaka ako sa neskor decka rozhodnu. Toto nie je otazka vyhradne islamu, vela deti musi chodit do kostola. Urcite si si tu na MK vsimla veriace baby a pochybujem, ze tie daju detom na vyber.

evittam
14. dec 2019

@namornicka Ani s tym sa nestotožňujem nútiť dieta do niečoho co možno same nechce. Nepisem to len preto lebo ide o islam. Mne je srdečne jedno akeho je kto vierovyznania. Len tu písala ako si je ona 100% ista lebo sa rozhodovala 7rokov ale rodine tu možnosť neda - pozaduje od nej to iste....

mogaa
14. dec 2019

@lenkakravcova je uplne jedno či veríš v Alaha, Jehovu, Krišnu alebo Boha či Univerzum alebo iným božstvám čo sú v Indii......podstatné je naozaj to ako človek žije....nech už nazveš to čomu veríš akokoľvek, nemôže ten "najvyšší"zatratiť polovicu sveta len za to že nikdy o ňom nepočuli a ak počuli tak dezinformácie.....nikto na svete nemá naštudované všetky náboženstvá aby vedel s istotou povedať ano - moja viera je tá pravá.....sú rôzne náboženstvá aj také kde sú rôzne obety svojmu božstvu -a každý verí že jeho božstvo je to pravé.....ale ako môže Alah zatratiť všetkých v Indii len za to že sa narodili v Indii a v živote o ňom ani nepočuli?Alebo ľudia v Číne tiež majú svoje božstvo a svoje náboženstvá a o nejakom koráne či biblii v živote ani nepočuli...

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@evittam Ja svojho syna a ani ďalšie deti nebudem k ničomu nútiť. Zastavam názor príkladu. Ak rodič žije dobre, dieťa sa pridá samo. Áno, bravčové mu nedám, lebo ho nevarim, a verím ze je to proti Božiemu príkazu, no ukrizuj ma za to...

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@mogaa Rozumiem čo chceš svojim príspevkom povedať, avšak ja neodsudzujem ľudí, ktorí veria v niečo iné. Islam netvrdí, že hinduisti sa do raja nedostanú.. Existujú viaceré hadisy, ktoré hovoria o tom, ze ľudia ktorí nemali možnosť spoznať islam, dostanú po smrti skúšku, ktorú ak boli spravodliví (naozaj úprimne chceli žiť spravodlivo) urobia. ☺️ Božej spravodlivosti sa obávať nemusíme. Preto sa tomu hovorí spravodlivosť = Boh vie objektívne posúdiť, co ma kto v srdci a ako koná (aj s následkami skutkov so budúcnosti), čo my nemáme a sudime len subjektívne.

ktochytavzite
14. dec 2019

@lenkakravcova preco by malo byt prave nabozenstvo moslimske,ked moslimovia maju nabozenstvo od zidov?Bez zidiv by mali aku vieru??To ma celkom zaujima preco si myslis ze moslimovia maju prave nabozenstvo?

evittam
14. dec 2019

@lenkakravcova Ale ty skus naozaj zacat čítať s porozumením. Mne je naozaj úprimne jedno co jedavas a co varis. Napr.aj my jeme bravcove velmi malo skoro vôbec ale nie kvoli viere. A neriešim ci to niekoho zaujíma alebo nie.
Ty si pisala ze to od svojej rodiny ziadas nie ja.

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@ktochytavzite Verím, že prorok Muhammad si nevymyslel, že k nemu Boh prostredníctvom anjela Gabriela prehovoril. Žil ako obyčajný obchodník, a zjavenie mu dosť narušilo plány. Nepoznal Písma a zrazu hlásal o tom co Židia (i kresťania) dobre poznali. Ľudia ho mali za blázna, keď začal kázať o Jedinosti Božej. Neskôr ho vyhnali z Mekky a zabili aj par viacero jeho nasledovníkov. Nemyslím si žeby si človek niečo takéto vymyslel. ☺️
Bez Židov by mali muslimovia stále rovnakú vieru, pretože Boh celú dobu od stvorenia ľudstva posielal prorokov s totoznou správou: kážte o Jedinosti Božej a spravodlivo živote. ☺️ Ak by neposlal Muhammada, vybral by si niekoho iného vhodného, tak ako to robil i predtým.

Co myslíš, akého bol náboženstva Abraham? Židom nebol, kresťanom tiež nie. Bol iba oddaný Jedinému Bohu. Bol muslimom. ❤️ Islam je tu už veľmi dlho. Od počiatku ľudstva.

ktochytavzite
14. dec 2019

@lenkakravcova ale je tname ze orave zudovske nabozenstvo je koliskou 3 najvatsich nabozenstiev a to zidovskeho,krestanskeho a moslimskeho. A bez zidov by nebol predsa a i Boh a ani Alah.cize zidim mozme dakovat ze nam dali vieru.Abraham bol moslim?No podla mna to bolo skor o mnipulacii,Mohamed chcel mat moc a tak mu ako dobra pomocka prisla vhod nabouenstvo.Ved oreco potom je moslimske nabizenstvo zalozene prevazne na vojnach a meci?Dokonca su tam dovolene tie svate vijny mecom,co naor v krestanstve nieje i ked to zasa zneuzivali ludia(kriziacke vyprvy a pid) cize skor mohamed vyuzil nabozenstvo vo svoj prospech stat sa niekym a zasa v krestanstve to bolo tiez podobne