Jedálniček v škôlke a výnimky v strave

lenkakravcova
13. dec 2019

Ahojte, chcela by som sa opýtať žien, ktoré majú skúsenosti s požiadaním o "špeciálne" menu v materskej škôlke v Košiciach (zapojiť sa môžu i ženy z iných oblastí SR, ak niečo také riešili) na skúsenosti s prístupom vedenia škôlky a s dodržiavaním (ci to bolo bez problémov alebo je potrebný papier od lekára aby sa to dodržiavalo?). Na budúci rok plánujem dat syna do škôlky, ale keďže tu muslimska škôlka nie je, pojde do klasickej štátnej. Z tihi co píšem asi chápete, že sa jedná o výnimku od bravčového

lenkakravcova
autor
14. dec 2019

@malinovka333 Aj vo Francúzsku. Ale stále je to menej než 1-2% muslimiek. A väčšinou sú to cudzinky.

meluela
14. dec 2019

@lenkakravcova treba zajst za veducou .. nam v statnej skolke nemali problem, ale potrebovali ten papier od lekara (a mali ich tam uz hodne) .. nosila som svoje jedlo, ziadna extra chladicka, neviem ako mu to zohrievali. Trebalo ale platit poplatok za reziu.

ktochytavzite
15. dec 2019

@lenkakravcova no zo tvrdis ty,kazdipadne zidia su ti kt toto nabozenstvo orezentovali ako prvi,abraham bol moslim?Abraham zrcite nebol moslim,ved v jeho casoch ani moslimovia neboli,teda boli arbi ale este nevedeli o Bohu,lebo mohamed prebral vieru zidov az daleko po Abrahamovi.Kazdopadne je to si kude nabozenstvo bude prikreslovat skutocnosti pre seba,ako mi pasovlo v tych dobch ake aj teraz.Ale napr korn vznikol na zakladoch zidovskeho nabozenstva,ako aj krestanstvo to su fakty.Uz dalej sa poprekruc ako vyhovuje danej spolocnosti ,situacii a politike.

ktochytavzite
15. dec 2019

@lenkakravcova https://dennikn.sk/blog/158879/je-prorok-mohame... napr aj tuto ,na to ze bol mohamed taky vplyvny nieke po nom nic,to iste plati aj o Jezisovi,vies skor to bolo o tostve pr ludi kt chceli zjednotit roztrusenych ludi a vyuzili na to zidovske nabozenstvo akurat si to prerobili podla seba.

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@ktochytavzite Každý nech si vyberie co uzná za vhodne. Nemám potrebu tvrdiť ze niekto nebol prorok ak som o tom presvedčená. Ty rob ako uvazi za vhodne. ☺️

ktochytavzite
15. dec 2019

@lenkakravcova ano mas pravdu,kazdy nech si veri v co chce,ci uz je to pravda alebo nie.Len ma este zaujima co na to vravia moslimivia ked prevzali nvozenstvo od zidov,im to vadi,nevadi?Oni ako dva etnika mali a maju doteraz vela sporov

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@ktochytavzite Moslimovia neveria, že prevzali od niekoho náboženstvo. Veria, že islam tu bol od počiatku, a iba Židia alebo kresťania sú vybočenim hlavného prúdu (islámu).

eva8
15. dec 2019

no veď, ja som počula, že aj Ježiš bol moslim. Ale to nedáva logiku, on nie je z tej nemoslimskaj vetvy?
Podľaa mňa Boh bol od nekonečna do nekonečna. Náboženstvá sú dôsledkom. Bibliu písali ľudia vedení duchom svätým, Korán bol podľa niekoho písaný rukou snalfabeta (teraz to myslím v dobrom), podľa iných (aj mojej loguiky) ľuďmi, ktorým Mohamed rozprával. Na jednej strane sa dá zamyslieť, že Ježiš priniesol "opravu" Starého zákona, tak Mohamed mohol prinniesť "opravu" celej Biblie. No ja považujem Islam za dosť zmetočný, pretože tam nie sú jednoznaé vyjadrenia, proste isté veci sú si protichodné. A tak sa z neho dá vybrať, čo komu v danej chvíli vyhovuje. TAk má človek povolené sa raz právať tak druhýkrát onak. Nechcem súdiť, vo všetkom sa dá nájsť to pekné a riadiť sa len podľa toho.

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@eva8 Áno, Koran hovorí o tom ze aj Ježiš bol muslim (veril v Jedineho Boha, modlil sa k Nemu, učil o ňom, i nejedol bravčové..).
Koran bol zapisovany Muhammadovymi spoločníkmi a poslucháčmi, na kosti, kamene, figove listy, neskôr po jeho smrti sa tieto zápisy zozbierali a zložila sa kniha Koran.
A áno, Ježiš priniesol opravu SZ, časti ktoré Židia vysvetľovali nesprávne, aby sa znovu vrátili k islamu. Väčšinu Biblie ale netvoria Ježišove kazania (ktorými opravoval chyby), ale myšlienky jeho nasledovníkov (napr listy Pavla, ktorý Ježiša nikdy naživo nespoznal, nepočúval jeho kazania..). Muhammad, presne ako píšeš, priniesol opravu celej Biblie = preto dnes máme Koran, ktorým veríme že sa mame riadiť. Tak ako Ježiš sľúbil, poslal po tom co odišiel Tesitela, ktorý upevnil zákon.

Koran je dualisticky. Boh vždy dáva na výber. Máš tam napr trest za neúmyselne zabitie - odškodné atd, ale hneď ďalej máš napísané, že ak to dotyčny odpustí, je to lepšie. Čiže je tam ponechana vlastná zodpovednosť dotknutého, čo jemu ako obetí príde v jeho situácii spravodlivejšie. Pretože nie všetky skutky sa dajú posúdiť jednoducho. Nie vždy sme v rovnakých podmienkach. Nikto mohol zraziť iného človeka a zabiť ho, pretože vodič bol opitý. Druhý prípad je ak bol vodič vporiadku ale dostal infarkt a len tak tak sám prežil. Preto je na jeden skutok vždy viacero možností posúdenia. Mame sa snažiť posudzovať spravodlivo, avšak nakoniec Spravodlivý je iba Boh. My sa o to len pokúšame. ☺️

ktochytavzite
15. dec 2019

@lenkakravcova aha,cize veria comu chcu vlastne oni,tak ako im to vyhovuje a pasuje.A pred koranom,verili v co?

ktochytavzite
15. dec 2019

@eva8 samozrejme ze v kirane bol jezis moslim,myslit ze arabi by prijali ineho podla nich proroka ako z ich rodu?Tu aspon vidno ako si kazde nabozenatvo prilrasli ako chce.

eva8
15. dec 2019

Zacitujem ťa: "Boh prisľúbil Abrahámovi, že rozmnozi jeho potomstvo ako hviezdy na nebi. Požehnal oboch synov, Izáka I Izmaela. Z Izáka vzišli Židia. Z Izmaela muslimovia. Počtom sa tento "národ" naozaj podoba hviezdam na nebi. "
Teda Ježiš vzišial z Izmaela, nie z Izáka? Vlastne aj Abrahám bol moslim, len Alláh zabezpečil, aby mal moslim potomkov aj Židov.... A zo židov vzižiel jeden žid ak platí, horeuvedený citát
Ležím v horúčkach, teda možno blúznim, ospravedlňujem sa

eva8
15. dec 2019

dualistický korán. Krásne zhrnuté, ale skôr by som poznamenala, že prešpekulovaný. Vieš čo mi vvadí? Že dávaš príklady o TRESTE. V prvom rade sa twda Korán zameriava na trest? Napr. v mnohých veršoch sa opisuje, aká je žena úžasná, aká jedinečná. A potom je tam malá vsuvka, ako ju má muž trestať za neposlušnosť.

eva8
15. dec 2019

inak, plný súhlas - odpustenie je dôležité. Aj to si spomenula z koránu

eva8
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ktochytavzite
15. dec 2019

@eva8 no nepiseme o tolerancii.Ci ty si myslis zeby arbi prijali aj ineho prorok ako moslimskeho?Preco ptm tvrida ze jezis bol moslim?zid im uz tk nepasuje.

eva8
15. dec 2019

Joj, vymazala som po znovuprečítaní, čo som napísala. Strašne ma bolí hlava a točí sa mi svet. Súhlas

ktochytavzite
15. dec 2019

Este otazka,ktore nabozenstvo je starsie moslimske alebo krestanske?Jediny fakt je ze zo zidovskeho nabozenstva vznikli dalsie dve najvatsie nabozenstva,a to krestanske a moslimske.

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@eva8
@ktochytavzite
Náboženstvo a rod nie je to isté. Boh prisľúbil že bude posielať prorokov, od proroka Adama až po Muhammada. Vôbec tam nejde o to z akého bude dotyčný rodu, či z jedného alebo druhého, ved oba spomínané (Izák I Izmael) patria pod rod Abraháma. Ježiš je z potomstva Izáka, on patrí pod vetvu Izakovu. Z Izmaelovej vetvy je Muhammad. Židia majú problém prijať Ježiša lebo podľa nich nie je z vetvy Izáka, pretože po otcovej línii nie je z rodu Davida. Iba po matkinej línii. To isté tvrdia kresťania o Muhammadovi, lebo sa im nepozdáva že je z Izmaelovej vetvy, ako keby ta vetva nespadala rovnako pod prísľub Abraháma. ☺️ Kto chce sa dohadovať nech sa dohaduje. Dozvieme sa po smrti ako to vlastne je. ☺️ Mne stačí to, že Boh sa 1400 rokov nevyjadruje proti islamu, a ani neposlal nikoho na jeho opravu, takže islam beriem ako platný.

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@eva8 No vždy tam nájdeš oba, pre oba prípady. Človek má rozum, mame premýšľať.

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@ktochytavzite To nejde o tom žeby muslimom Žid nepasoval. Nie. Ide o to ze Ježiš s mnohými vecami SZ nesúhlasil, nedodrziavali ich ako židia ale ako Muslim. Napr sobota,,, Židia nepracujú vôbec, ani obed nevaria.. Ježiš učil že pracovať sa môže (liečiť, robiť nutné veci) = tak to majú aj muslimovia. Keď si pozrieš ako sa modlil, v kane galilejdkej sa píše ze padal na tvár pred Bohom = rovnako sa modlia muslimovia. A tých príkladov je mnoho.

A áno, najstaršie náboženstvo je islam. Prorok Adam sa klanal Jedinému Bohu a dodržiaval jeho zákony. Čiže islam (podriadenie sa Bohu).

eva8
15. dec 2019

@lenkakravcova rod a náboženstvo nie je to isté. Tak potom prečo píšeš o rozdelení na moslimpv a Židov? Odkiaľ berieš, že kresťania majú problém veriť tomu, že Mohamed je z vetvy Izmaela? Sama si udala link, kde sú dôkazy, že Mohamed vôbec nežil. Kreeeesťania nemajú problém s tým, že Mohamed žil. Podľa mňa Ježiš = vzor kresanov, Mohamed = vzor moslimov. Ježiš ako žid bol teda moslim žid. To všetko sa ale dozvieme po smrti, podľa toho ako píšeš.
Ale to si dala len asi preto, aby sme sa slobodne rpzhodli. Vieš, hodne ľudí, aj rodených moslimov som počula rozprrávať o Islame. Rodené moslimky pokorné, rozumné, utláčané som poznala, ale počula som na MK o "harpiách", ktorých sa vlastní muži báli.
Máš na výber, čím sa budeš riadiť. Prečo tam sú potom vsuvky o treste? Korán jednoznačne prijal "oko za oko, zub za zub" Ježiš nastavil druhé líce. Jednoznačne presadzuje odpúšťanie. Ten dualizmus nepredstavuje slobodnú vôľu, o ktorej píšeš. Islam = poslušnosť zo strachu. Nik ma nepresvedčí o opaku

eva8
15. dec 2019

@lenkakravcova židia svetia sobotu, moslimovia piatok, väčšina krsžanov nedeäu (sobotisti sobotu) Vlastne aj v angličtine sa týždeň "Sunday" (nedeľou) Podľa mňa (bolo mi to vyhovárané) je jedno,ktorý deň vyberieme, aby sme "svätili" Boh vytvoril Zem a oosledný deň je voľný. Niktonevie,ktorý deň je ten deň v týždni prvý a ktorý posledný

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@eva8 Ja som nedávala žiaden link, že prorok Muhammad nežil. Presne takto ale niektorí ateisti tvrdia, ze neexistoval prorok Ježiš. Ale nechcem sa tu hádať, nech si každý verí v čo uzná za vhodne. ☺️

Rozdelenie na moslimov a Židov existuje len preto, že časť ľudí ktorá sa nedrzala islamu sa odklonila a nazvali si svoje náboženstvo judaizmus. To isté sa stalo neskôr s kresťanstvom. Časť ľudí sa odklonila od judaizmu a vzniklo kresťanstvo. Ľudia sa od islamu odklanaju stále, preto je na svete toľko náboženstiev koľko je. Na začiatku bolo jedno - v Korane je to uvedené takto:

2:213 "Ľudia tvorili jedno spoločenstvo. A tak Boh poslal prorokov ako oznamovateľov radostnej
zvesti i ako varovateľov a zoslal dole s nimi Knihu s pravdou, aby rozhodla medzi ľuďmi o tom,
o čom sa sporili. A o nej sa sporili len tí, ktorým bola daná, po tom, ako im prišli jasné dôkazy,
a to zo vzájomnej nevraživosti. Boh tých, ktorí uverili, svojím povolením správne usmernil
k pravde, o ktorej sa sporili. A Boh správne usmerní koho chce, k ceste rovnej."

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@eva8 A áno, je to jedno, ktorý je to deň. O tom som ale nepísala (písala som o tom rozdiele že Židia ani nevaria, neupratuju, dokonca si najimali sluhov aby sa starali o zvieratá). ☺️

ktochytavzite
15. dec 2019

@lenkakravcova ale to mas troska poprekrucne tak ako sa to hodi tvojej viere,fakt je ze z judaizmu vzisli dve nabozenstva a to krestnstvo a koran.Poses ze n pocuatku bol islam?Ako to myslis?Moslimske nabozenstvi vznikolo az v 7storoci,cize este daleko po krestanstve a judaizmus tu bol pred nasim letopoctom,tak ptm pises nepravdy.Ked teda izmael odisiel orec od Abrahama ake prijal nabozenstvo v jeho ,novej krajine?Lebo judaizmus sa dalej formoval po Izakovi a estr stale cakaju na svojho mesiasa.

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@ktochytavzite Islam nevznikol v 7.stor, ale bol obnovený,, rovnako bol obnovený predtým, za Ježiša, Noeho, Mojžiša, Abraháma.. Atď.
Izmael tiez dodržiaval islam a na mieste kde sa Abrahám modlil, postavil mešitu, = Kaba v Mekke, ku ktorej sa koná púť (pri ktorej sa oslavuje Boha spôsobom, aký to robil i Abraham - modlitbou).

ktochytavzite
15. dec 2019

@lenkakravcova inak zasnem ako je poprekrucana historia,presne tak ako kt viere padne vhod.Vzdy bolo a bude jasne ze najstarsie nabozenstvo je judaizmus a z neho vznikli 2 dalsie,krestantvo v 0 a moslomstvo v 7s nebolo obnovene,vznikolo,dovtedy semiti ,dnesni moslimovia o bohu alebo o ich alahovi ani len netusili a uctuevali nabozenstva rej doby,ptm prisiel Mohamed,teda ak existoval,lebo nieje o nim ziaden zaznam a to napriek tomu aka bola velka osobnost sa v tych casoch robilo.A prebral judaizmus akurat si ho prisposobil podla seba a stak sa z neho niekto,kto semitiv dal dokopy.A ty pises ze napociatku tu bol Islam;) A citas aj ine ,historicke texty ako tie kt povoluje koran,co sa tyka tvojho nabozenstva?

ktochytavzite
15. dec 2019

@lenkakravcova tym ti tvoju vieru neberiem,je pekne ze veris aj sa velmi vyznas ale zaraza ma to,ze nechcea uznat alebo priznat to,ze moslimstvo,ako aj krestanstvo vzniklo vdaka judaizmu.Teda zidom mozme dakovat za nase nabozenstva.Inak je zaujimave ,ze tieto dve narodnosti sa neznasaju a kebyze nebolo zidov,moslimovia veria v co?

eva8
15. dec 2019

@lenkakravcova čiže záver podľa toho, čo píšeš. Kresťania sú vlastne moslimovia, lebo ich príkladom je Ježiš = moslim. Teda niet o čom debatiť. Mohamed upravil kázanie Ježiša tým, že sa vrátil k úprave starého zákona, teda aj židia boli vlastne pôvodne moslimovia. Všetci bez rozdielu sme moslimovia, len odklonení. Iba mi nepasuje, k čomu bola vlastne potrebná príhoda s Abrahámom, rozdelenie ľudí na židov a moslimov (nemalo byť pôvodne Arabov? miesto moslimov? Teda rozdelenie na Židov a Arabov teda? Písala si, že rod a náboženstvo nie je to isté, úplný súhlas) Ježiš, moslim, žid, pôvodne vychádzajúci zo židovskej vetvy, Mohammed, moslim, pôvodne vychádzajúci z arabskej vetvy.
P.S. Prepáč, ten link dal niekto iný