Jedálniček v škôlke a výnimky v strave

lenkakravcova
13. dec 2019

Ahojte, chcela by som sa opýtať žien, ktoré majú skúsenosti s požiadaním o "špeciálne" menu v materskej škôlke v Košiciach (zapojiť sa môžu i ženy z iných oblastí SR, ak niečo také riešili) na skúsenosti s prístupom vedenia škôlky a s dodržiavaním (ci to bolo bez problémov alebo je potrebný papier od lekára aby sa to dodržiavalo?). Na budúci rok plánujem dat syna do škôlky, ale keďže tu muslimska škôlka nie je, pojde do klasickej štátnej. Z tihi co píšem asi chápete, že sa jedná o výnimku od bravčového

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@ktochytavzite Keby nebolo Židov, boli by všetci muslimami - jednoducho by len nenastal odklon. Židia majú ale i tak k islámu bližšie než RKC kresťania; veria totiž v Jediného Boha.
Nechcem sa tu s tebou dohadovať. Ani ťa presviedčať. Ver čomu uznáš za vhodné 🙂

@eva8 Nie nie, kresťania nie sú muslimovia. Muslimovia sú tí, ktorí nasledujú učenie prorokov (aj Ježišovo) a klaňajú sa výlučne Jedinému Bohu (ktorého on nazýval Nebeským Otcom, ku ktorému sa modlil). Kresťania sa klaňajú človeku, Ježišovi Mesiášovi - a pridružujú ho k Bohu, čím konajú modloslužbu, ktorá je zakázaná. Teda okrem unitariánov a Jehovových svedkov, tí sú islámu taktiež blízko.

Príhoda s Abrahámom :D - na to ti neviem odpovedať, Boh koná ako koná, my len reagujeme na okolnosti, ktoré zariadi.

Ešte tu dole pridávam niečo z Koránu, čo vám možno pomôže k pochopeniu, prečo muslimovia veria, že i predchádzajúci proroci boli muslimami 🙂

2:132. I odkázal to Abrahám svojim synom, i Jakub: „Synovia moji, Boh vám vyvolil
náboženstvo, preto nech nik z vás nezomrie bez toho, že by bol muslimom“.
136. Povedzte: „Uverili sme v Boha a v to, čo nám bolo zoslané a v to, čo bolo zoslané
Abrahámovi, Ismailovi, Izákovi, Jakubovi a kmeňovým spoločenstvám a v to, čo bolo dané
Mojžišovi a Ježišovi a v to, čo bolo dané prorokom od ich Pána. Nerobíme rozdiel medzi nimi a my sme Mu oddaní“.
140. Alebo chcete povedať, že Abrahám, Ismail, Izák, Jakub a kmeňové spoločenstvá boli
židmi alebo kresťanmi? Povedz: „Viete lepšie vy, alebo Boh???“
208. Vy, ktorí ste uverili, prijmite islam všetci a nenasledujte stopy satana. Veď on je pre vás zjavným nepriateľom. Ak by ste skĺzli potom, ako k vám prišli jasné dôkazy, vedzte, že Boh je Mocný a múdrosťou oplýva.

5:110. Boh povie: „Ježiš, syn Márie, spomeň si na Môj dar daný tebe aj tvojej matke, keď som ťa podporil duchom svätým, keď si hovoril s ľuďmi z detského lôžka a ako muž stredného veku. A keď som ťa naučil Knihu, múdrosť, Tóru a Evanjelium. A keď si stvoril z hliny podobu vtáka s Mojím povolením a potom si do nej dýchol a stala sa vtákom s povolením Mojím. A keď si liečil slepých a malomocných s mojím povolením. A keď si s mojím povolením kriesil mŕtvych. A ako som zabránil synom Izraela, aby ti ublížili, keď si k nim prišiel s jasnými dôkazmi, keď tí z ich radov, ktorí odmietli uveriť, povedali: „To je len čaro zjavné““, 111. „A keď som vnukol učeníkom: Uverte vo Mňa a v môjho posla. Povedali: „Uverili sme a buď svedkom toho, že sme Bohu oddaní (= muslimovia)““,

eva8
15. dec 2019

@lenkakravcova podľa posledného, všetci bohu oddaní sú moslimovia.... teda každý bohu oddaný je moslim. teda všetci by mali byť moslimovia, aj vyrvorení židia, sú bohu odddaní... Ježiš nie je spomenutí. Ďalej nie všetci kresťania sa klaňajú k Ježišovi. Karolíci sa klaňajú aj k jeho matke, k svätým. Aj u moslimpov je viac "prúdov", ktoré sa medzi sebou klbčia od smrti Mphameda - ktorí je ten pravý, správny? V kresťansrve naopak, prebieha ekumenizácia

ktochytavzite
15. dec 2019

@lenkakravcova a tietobzjavenia kedyze vznikli?Kto si ich vymyslel?Preco nechces priznat ze koran vznikol z judaizmu a z tory?Je to vlastne odnoz judaizmu??

ktochytavzite
15. dec 2019

@ktochytavzite mozno si to mala opacne formulovat,ze moslimovia maju k zidom blizsie.A ked bol izmael v egypte neverili jeho poromkovia skor v egyptske bozstva

ktochytavzite
15. dec 2019

@lenkakravcova cize podla teba Abrham bol moslim ,teda arab ,lebo moslimovia su arabi a aj jezis bol arab-moslim.Alebo arab a moslim je rozdiel pre Vas?

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@ktochytavzite Arab je národnosť (rovnako Slovák).
Muslim je vierovyznanie.

Slovák môže byť Muslim, ale i kresťan, Žid.. Atď.

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@eva8 To ze sa niekto klania Ježišovi, ale i iným = jeho matke panne Márii, alebo "svätým", či Krisnovi, Budhovi.. Je to to iste = modloslužba.

Všade sa nájdu dobrí i zlí ľudia, rovnako medzi muslimami I medzi kresťanmi, - takí ktorým ide I o ekumentizmus, ale i takí ktorym ide o to aby sa natahovali na niekedy až nepodstatných veciach... A život Iim uteká pomedzi prsty.

ktochytavzite
15. dec 2019

@lenkakravcova a preco by mali byt teda zidia muslimivia ,ked maju judaizmus a su semiti?;)Tomu nerozumiem ze Abrhama nazyvas muslimim,ked bol semita a otec judauzmu?A vdaka za vysvetlenie.

ktochytavzite
15. dec 2019

@lenkakravcova https://referaty.centrum.sk/vseobecne-humanitne.... Cize tuto citam ze mislimstvo je zlozene z prvkov hlavne zidovskeho ale aj krestanskeho nabozenstva v 7 storoci.A v co verili dobtoho 7 storocia,?nepis prosim ze k nim chodili proroci,lebo to nieje podlozene na ziadnych faktochba skutocnostiach,to je toez len dopisane ako to komunoasovalo hl Mohamedovi

eva8
15. dec 2019

@lenkakravcova teda ktorý "prúd" Islamu je tem správny? Podľa toho, žo si napísala, tí kresťania, ktorí sa "klaňajú" len bohu a sú vegetarižni, sú vlastne nevedomky moslimovia

ktochytavzite
15. dec 2019

@lenkakravcova stroarbskw nabozenstvo bolo ake?

eva8
15. dec 2019

@ktochytavzite myslím, že arabi boli pohania, niektorí dokonca jresťania. Podľa toho, jde žili

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

V islame nejde o to, ktorý prúd je správny albeo správnejši. Každý Muslim, ktorý verí v Jedineho Boha, modlí sa, koná dobre skutky, uznáva prorokov sa dostane do raja - to učil prorok Muhammad. Je úplne jedno ci sa niekto chce nazývať sunnitom alebo sitom alebo koranistom, všetko je to islam. Do raja sa nedostane len ten kto koná zámerne zlo, alebo pridruzuje k Bohu (a aj to je len na Bozom posúdení, nie našom, a Boh je Milostivý, takže možno i takíto ľudia sa dostanú do raja).

No ak sa niekto klania len Jedinému Bohu a je vegetarian, tak vpodstate áno, ak vedome neodmieta prorokov (alebo o islame nevie), ktorých Boh poslal - teda ani Ježiša, ani Mojžiša, ani Muhammada.

@eva8

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@ktochytavzite Arabské náboženstvo nebolo jedno. Bola to zmes rôznych politeistickych vyznaní, uctievani mnohých modiel,.. Žilo tam I pár Židov a kresťanov ale väčšinovo vyznávali Arabi pred príchodom proroka Muhammada polyteizmus.

eva8
15. dec 2019

@lenkakravcova čiže upozornenie manželky bitkou za neposlušnosť nie je zlo, lebo sa vlastne len dodržuje Korán

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@eva8 Odbocujes od témy úplne iným smerom. 😁 (inak tomu "bitiu" ako to nazývas, má predchádzať diskusia, následný odchod zo spoločnej spálne a toto je až posledný postup pred rozvodom = a platí to obojstranne,, btw ty si nikdy nestrelila mužovi facku? Zase nehovoríme o tyrani alebo biti = lebo to už je na trestnopravnu zodpovednosť)

eva8
15. dec 2019

@lenkakravcova ty si strelila svojmu mužovi facku? Akože násilie je v poriadku?

eva8
15. dec 2019

@lenkakravcova kde sa píše, že to platí obojstranne?

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@eva8 Keby len to... 😂 Ale snažíme sa diskutovať. To je najlepšie, toto je fakt už cez čiaru ked k tomu vôbec dôjde, = ked ma človek raz za 100 rokov mega nervy a nevládne sa. Nie je to nič za co by som mohla byť hrdá. 😉 Ideálne je problémy rozoberať, komunikovať, debatovať.

A pise sa to vo výklade. 🙂

eva8
15. dec 2019

@lenkakravcova vo výklade???? 🙂 Ktorý výklad je správny?

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@eva8 Ten, ktorý ti príde najrozumnejsi a najspravodlivejsí + v súlade so zvyškom zjavenia ☺️
V tých drahších vytlackoch Koranu býva i výklad.

3:7. On je ten, kto zoslal na teba Knihu. Sú v nej znamenia jednoznačné, ktoré tvoria základ Knihy,
ale aj iné mnohoznačné. Tí, srdcia ktorých sa odchýlili, nasledujú z nej tie mnohoznačné,
sledujúc tým vystavenie ľudí skúške a sledujúc aj jej výklad. A nik nepozná jej výklad okrem
Boha, a tí, ktorí majú hlboké poznanie, tí hovoria: „Uverili sme v ňu, celá je od nášho Pána“.
Ale poučia sa len tí, ktorí rozum majú.

Inak na tieto otázky a odpovede sme moai asi založiť samostatnú diskusiu. 😂

Napíšem tu potom ako to u nás dopadlo v MŠ s tou stravou. ☺️

eva8
15. dec 2019

@lenkakravcova aha, teda ten správny výklad platí len pre vyššiu vrstvu, ktorá si môže kúpiť ten správny Korán so správnou verziou výkladu. Čiže dualizmus Koránu spočíva vlastne vo výklade, nie v tom, čo je tam napísané - v subjektívnom pohľade na to, o je napísané v Koráne. Škoda, že priamo v Koráne nie jednoznačne zahrnuté aj právo pre ženy správať sa rovnako ako muži.

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@eva8 Sú tam zapísané povinnosti muža voči žene. ☺️

stanzi
15. dec 2019

@lenkakravcova 😳 Nie, nikdy som svojmu muzovi nestrelila facku. Ty ano? Zasnem nad touto otazkou...

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@stanzi No vidíš, mne sa to už stalo. Boli sme mladí a hlúpi.. Ľudia robia chyby (ako som písala, nie je to nič na čo by som bola hrdá). Nie som bez hriechu. ☺️ Som len človek. Niekto urobí takú chybu, iný inú.. Kto je bez viny nech prvý hodí kameňom. ☺️

Inak keď chcete pokračovať v tejto téme, tak to môžeme diskusné oddeliť. Lebo tu už asi nikto neskôr nedohlada ako je to s tými MŠ. 😁

lucia147852
15. dec 2019

@eva8 katolíci sa klanaju len Bohu, pannu Máriu a svätých si len uctievajú.

eva8
15. dec 2019

@lucia147852 Ďakujem

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@lucia147852 Úcta je niečo iné ako modlitba. Ak sa niekto modlí k človeku, koná modlosluzbu.
Ak má pannu Máriu v úcte, rovanko aj Ježiša, mier a požehnanie s nimi oboma, tak je to vporiadku.

evkamotka
15. dec 2019

Jejda damy.... Autorka chce prakticky poradit za stravovanie. Fakt myslite ze prehodnoti svoju vieru na zaklade dotahovaciek na konovi? Ved to je tak jedno.
A k teme. Synovec mal v stravovani v skolke tiez specificky prvok, ktory nebol zdravotny, len "jeho vymysel". Sukromna skolka s tym nemala problem

lenkakravcova
autor
15. dec 2019

@evkamotka ☺️ ďakujem za skúsenosť. ☺️