Lenka2705 - odpoveď na názor

lenka2705
22. mar 2012

Dakujem vam naozaj vsetkym velmi pekne za vase nazory ohladom toho nasho,,druheho,, dietata neda sa mi to zial odpovedat pretoze som dala ako otazku :(....tak chcem len povedat,ze moj priatel bol v minulosti ked bol este mlady rucit sesternici a ona to zial neplatila takze nase byvanie zatial ani nebude a neviem prepacte,ale vazne tu nikto nieje co ma deti a zije v prenajme? Vecsina mi radila najprv toto riesit,ale neda sa . Hlavne aj pisete,ze som velmi mlada ak mam 21 rokov a chcem druhe dieta mozno nieco na tom bude ale moj partner ma 28. Este raz dakujem za odpovede nazory pomohlo tak urcite dam vediet ako to dopadlo ci bude,alebo nie :D

tamona
22. mar 2012

Ahoj, my byvame s manzelom v prenajme, mame jedno dieťa a teraz čakame ďalšie... Moj manzel je živnostník a zarobí mesašne plus-mínus 1100 eur... Ja dostávam rodičovský príspevok a splácame ešte aj úver... Tešíme sa na ďalšie dieťa a nebojíme sa, že nevyžijeme... Mesačne nám ostáva približne tých 600 eur po zaplatení všetkých poplatkov... Takže si to dobre rozmyslite, dá sa z toho vyžiť ... Držím palce...

lenka2705
autor
22. mar 2012

Dakujem pekne aspon niekto sa nasiel 🙂 my mae tiez takyto prijem aj poplatky a tiez nam ostava okolo 600e takze dufam,ze to bude vsetko ok. vam drzime palce nech vam vsetko dobre dopadne 🙂

tamona
22. mar 2012

@lenka2705 Nemáš zač a nech Vám to dobre dopadne...

katrinka8
22. mar 2012

Ahoj, moja svagrina zila v podnajme s manzelom, 3 detmi a psom az do minuleho leta (cca 9 rokov) 😉 Az teraz sa im podarilo kupit si byt. A tiez bude mat len teraz 30 (deticky uz ma 3) 😉

dada1212
23. mar 2012

netreba sa pozrieť ani daleko, napríklad len do čiech, tam je bežné, že väčšina žije v prenájme. a takisto aj v iných štátoch,to len tu je taký trend, mať silou-mocou vlastné hoci aj neviem, či tam kde kúpim budem bývať trvalejšie a aj ked nato nemám peniaze.
takže nevidím na tom nič zlé, akurát neviem či ide o nejaký komerčný prenájom a aká je cena, ak dosť platíte, nebolo by sa zlé poobzerať aj po mestkých bytoch a dať si žiadosť na taký byt. je to lacnejšie a často aj s možnosťou budúceho výhodného odkúpenia.

dada1212
23. mar 2012

a čo sa týka istoty bývania, tak často má väčšiu neistotu tá rodina, čo má vlastné bývanie na hypotekárny úver. lebo ak príde živiteľ o prácu, tak banka nebude dlho čakať a zakročí, takisto ani správca nebude dlho čakať ak neplatí poplatky.
ak budete na tom zle, tak vám by napríklad stačilo mesačne 300-400€ aby ste mali strechu nad hlavou, zatiaľ čo ten čo má hypotéku potrebuje napríklad 300 na hypo, 100 na energie a ak sa niečo opravovalo na bytovom dome, tak nejakých 200€ aj správcovi.
a to je myslím si rozdiel dať 300 alebo 600€.
tým nechcem povedať, že by mali žiť všetci v prenájme, ale človek nemá veľkú istotu ani ak má akože vlastné bývanie, hlavne ak je na úver a ešte musí platiť vysoké poplatky za správu bytového domu.

czechzuzanaba
23. mar 2012

No pokud clovek nema vubec hotovost a podnajem vychazi min, nez hypoteka, tak nechapu, proc by neco mel kupovat, to se prece vubec neoplati... 🙂

Napr. v podnajmu z trojizbak v BA date 500 komplet, kdyby jste si ho kupovaly se 100% hypo, tak to by byla splatka pri cene 100 000 EUR ZHRUBA 500 EUR plus 150 EUR naklady, tak 650 celkem. Tak platit 500 a 650 je prece rozdil...na co to pak kupovat, radsi byt v pronajmu a tech 150 si kazdy mesic odlozit.

sisaha
23. mar 2012

@czechzuzanaba a k tym 150 euram treba pripocitat este sipo, energie, internet, poistky.. 😉

czechzuzanaba
23. mar 2012

@sisaha no tak to ma kazdy byt jinak, ze ...ty naklady. My mame u nas treba 150 plus teda ten internet a poistky. TO fakt jsem jen tak zhruba dala priklad. Sak kazdej si sam moze spocitat, jak mu to vychazi... 🙂

lenka2705
autor
23. mar 2012

Tak mi mame prijem dokopy 1100eur plus minus a najom 400 mame 2 izbovy vecsi byt plus telefon,a PC mame na splatky po 20e 🙂 a este internet s TV 20e takze 600 eur nam ostava,ale vecsina mi pisala svoje byvanie,ale ja nemam taku dobru rodinu co by mi pomohla a ani moj partner na vsetko sme sami on v mladosti spravil somarinu takze svoje byvanie minimalne o 5 rokov a nemyslim si,ze by to bolo nieco zle mat v prenajme aj druhe.. este aj to,ze som mlada,ale tym ze mam uz to 1 som dost vyspelejsia ako niektore 30 nic v zlom,ale clovek ma vecsiu zodpovednost atd som rada ak mi tu niekto napise,ze je v podobnej situacii a maju aj 2 deti pretoze aj tak mam nazor na HYPOTEKU SVOJ: kupim byt v BA napr 85000E 3 izb mozno pre niekoho to nieje vela,ale pre nas dost splatky mesacne minimalne po 500eur a to na 30 rokov co neviem vobec co sa stane o rok.. dalej nezaplatim 1-mozno 4 splatky byt mi zoberu a zase som tam kde som bola v prenajme! My mame zmluvu o prenajme na 4 roky takze by som velmi rada bola tu kolko sa bude dat. na svoje mame cas nemusime mat hned vsetko naraz 😉 no nie? Ci???

tigris20
23. mar 2012

aj my sme byvali s 2 detmi v podnajme.my sme platili 9000 za dvojku a skoro tolko platime aj hypoteku,ale radsej budeme davat do svojho peniazky.

edita84
23. mar 2012

@lenka2705 no nechcem byť zlá ale my mesačne žijeme z 800 € spolu a máme aj hypotéku a dve detičky 🙂 vyžiť sa dá len treba dobre kalkulovať 🙂 z 1100€ hm by sme si ale krásne žili 🙂

sante81
23. mar 2012

@czechzuzanaba zálezí od toho kde sa byt kupuje, ak je to v bratislave, tak by som to riesila podnájmom, ale my byvame od Ba 150km a brali sme hypotéku a postavili sme si rodinny domček, a zdaleka to nebola taká suma ako za 3izb byt. a energie + hypotéka niesu ani tych 300e, takze prečo by som nemala vlastnu strechu nad hlavou ako niekomu platit to isté za prenájom

luciferkax
23. mar 2012

My síce v nájme nežijeme, platíme "len" úver 180 eur mesačne, príjem domácnosti tak 800 eur... plus prerábame manželov rodičovský dom, že sa tam môžeme presťahovať, ... žiť takto , žiadna sláva, ale žijeme, ľúbime sa :D auto síce nemáme, a ani značkové drahé veci, ale nevadííííííííííííí :D raz bude aj auto...aj dovolenka pri mori... ja mam času habadeeeeeeeeej, mám 23 rokov, dve malé detičky a som happy

mandragora22
23. mar 2012

@czechzuzanaba to vies, na druhu stranu je tu predpoklad, ze za 30 rokov splatis hypoteku, byt bude oficialne tvoj a potom ho mozes predat a uzivat si bahamy do smrti 😀 😀 😀 😀 ako uvadzas, tych 500 kaciek davas do vačku uplne cudzim ludom. takto aspon splacas svoje 😉

lenka2705
autor
23. mar 2012

Ja viem,ze toto nieje na vecsne veky,ale co mam robit ak sa inak neda? rdsej by som si platila za svoje,ale ak sa neda tak sa neda proste nam nedaju.. a ano vBA by sme kupovali .. uvidime ja si myslim ze je este dost casu .. tiez nemame ziadne drahe auto ani vsetky znackove veci ale mame sa radi a sme spolu velmi stastny.. a 2 babo si myslim,ze nas len spoji este viac. a SANTE81 neviem kolko ste brali hypoteku vy,ale nam tu v kazdej banke povedali,ze na 90000eur splatky minimalne 500eur mesacne plus poplatky za byt elekt..atd... takze to neviem ci by sme vyzili z 200 eur co by nam ostalo.

czechzuzanaba
23. mar 2012

@mandragora22 no mas pravdu, ale uznej, ze si clovek musi porovnat vysku hypo a cenu pronajmu. Pokud si nekdo bere 100% hypo, tak ten rozdil mezi podnajmem a hypo+naklady muze byt tak velky, ze bys tim setrenim toho rozdilu dosahla taky tech "Baham" 😀

czechzuzanaba
23. mar 2012

@mandragora22 plus este taky je dulezite KDY koupit...napr. pred trema rokama jednopokojac v BA2 za pomalu 80000 EUR dneska uz takovou hodnotu nema, takze kdo si na to bral 100% hypo, tak se mu to teda moc nevyplatilo. Jenze kristalovou kouli nemame, ze 🙂

czechzuzanaba
23. mar 2012

@sante81 No jasne, vsak lepsi je byt ve vlastnim, to ja jsem taky toho zastancem, uz proto, ze si to clovek muze udelat podle sveho a tak.....Musi se to spocitat, a pak se podle toho rozhodnout. A jak jsem uz psala vys, taky nevime, co bude, jak se ty ceny budou vyvijet...treba prijde krize, cena nemovitosti klesne a vsichni co koupili za nafouknute ceny budou plakat 🙂 A nebo taky ne 😀

Ale urcite nejsem zastancem brat si hypo nad ramec svych moznosti, za kazdou cenu. Radsi budu bydlet v malem, nez stresovat z ceho zaplatim splatky. 🙂

czechzuzanaba
23. mar 2012

@edita84 ja jen bych se trosku @lenka2705 zastala, ono se jinak kalkuluje v Komarne a jinak v BA....Sice jsou tu vyssi platy, ale zase jsou tu vyssi ceny nemovitosti. Takze bavit se konkretne o nejake castce, napr. 800 EUR neni objektivni.. 🙂

poleva
23. mar 2012

najdôležitejšie je mať istotu s bývaním,mať strechu nad hlavou....neviem si predstaviť bývať v prenájme a mať už rodinu

czechzuzanaba
23. mar 2012

@lenka2705 ja by sem ti poradila toto. Zustante v podnajmu, nejakem mensim a lacnejsim pokud budes na materske. I treba s tim druhym miminkem. No a az pujdes do prace, tak ze dvou platu uz se bude moct neco lepsiho vymyslet 🙂 Ale tak to je muj nazor jen, v podstate i my se timto ridime da se rict.

lenka2705
autor
23. mar 2012

czechzuzanaba dakujem ti aspon niekto tu pise normalne a nie stale svoje svoje! proste nech mi na to niekto prispeje ak mu vadi ja jednoducho na to nemam a az ked zacne robit tak si ho mozno kupim 🙂 ja len druhe dieta chcela by som aj preto lebo nechcem aby mala bola sama aby sa mala na koho v zivote obratit a zas aj nechcem velky rozdiel max 3 roky a to preto si mam teraz zobrat na krk tolko penazi? nieje to sranda a POLEVA : nevies si predstavit? skoda niektory takto zijeme a sme radi

czechzuzanaba
23. mar 2012

@lenka2705 ja si myslim, ze podnajem v BA neni zadna nejistota. Kdyz te majitel vyhodi, najdes si za den druhy. Akorat to stehovani, no. Zas to dava svobodu rychle se prestehovat do mensiho, kdyby nastala v rodine nejaka vetsi krize. Jak pises, mate se radi, tak to je nejdulezitejsi. Radsi se mit radi v podnajmu mensim, nez se hadat s nekym ve vlastnim a vetsim 😀 A rikam, pak az pujdes do prace a budou dva platy, tak to bude jine.

A este - male deti v podnajmu - to ma i vyhody. 😉 Stane se, ze nakresli neco na zed, curaji na gauc.....😀 No sme idealni podnajemnici proste.

czechzuzanaba
23. mar 2012

@poleva aj podnajem ma strechu... 🙂

lenka2705
autor
23. mar 2012

tak tak ako pises 🙂

m.i.r.i
23. mar 2012

ahoj..vobec by som nerobila tragediu z podnajmu..ako tu bolo spominane, u nas je to velky strasiak, lebo sme sa rozbehli smerom hypotekam..a ze mat nieco vlastne..ja vidim v podnajme len tu nevyhodu, ze ak ho nemas dlhodobo, tak sa casto stahujes..ale ak mas vyhodu, ze mate podnajom na niekolko rokov, alebo na neurcito, tak vobec niet co riesit..nemas zavazky voci bankam, mozes sa kedykolvek rozhodnut ist do podnajmu vacsieho( ak budete na tom financne lepsie) alebo mensieho ( ak budu problemy)..mas nejaku vypovednu dobu a ides..ziadne 30 rocne splatky, byt preplateny 2-3x...strach o vsetko, velky tlak, ze nemozes zaplatit splatky..
My napriklad na tom financne nie sme zle..ale zili sme stale len v podnajme, aj u nas aj v zahranici..teraz sme vrazili len do prerabky domu mojho muza, to je take akoze nase..ale ideme cochvila opat do mesta do podnajmu...a ak si raz kupime nieco "vlastne" tak len bez hypoteky..sme trosku takeho nazoru, ze ked na nieco nemam, nepoziciavam si..tak radsej setrime a uvidime ako sa budu vyvijat trhy z nehnutelnostami
Trosku mi na Slovensku chybaju take typicke najomne byty, kedze tu sme odkazani skor na prenajom od ludi, ktori prenajimaju na urcity cas, kym sa nevrati syn a nechce tam byvat, po babke,kym sa nerozhodne dcera, pripadne predaju ked potrebuju peniaze...tak mozno to trosku skresluje pohlad na podnajom, ale ja v tom nevidim absolutne nic zle
Kludne byvajte v podnajme dokedy chcete..a uvidite akym smerom vam to pojde v buducnosti, ako budete financne stat a rozhodnete sa, ci si nieco postavite, kupite..atd..podla mna na tvoj vek znies ako velmi rozumne ziena..vela stastia

poleva
24. mar 2012

@czechzuzanaba hej ale nie istú a nie je to tvoje

simona112
24. mar 2012

@lenka2705 Ahoj ja s manželom bývame v prenájme a máme 2 detičky. Je živnostník a jeho zárobok sa odráža od počtu hodín ktoré odrobí a samozrejme podľa toho, či majú prácu alebo nie. No keď je dobrý mesiac tak máme príjem zhruba 1200 eur + rodičák. výdavky máme 340 nájom, 200 auto, 40 malých poistky, pôžička 120 a to som nerátala ešte stravu, oblečenie a pod. a to som ešte nerátala to, že máme psa. A predsa to zvládame. Ešte by sme chceli bábo, ale to až keď sa nám podarí niečo našetriť a vybaviť hypotéku a kúpiť alebo postaviť vlastný domček. No ale všetko je otázne. No a na tom, že máš 21 rokov a chceš druhé dieťa podľa mňa nič nie je.

love232
24. mar 2012

ja mam 20 mam 9 mesacneho clapceka byvame prenajme zijeme mesacne z 700 eur a to este musime platit ucty a podnajom takze na mesiac nam ostava 150 euro a naozaj cuduj sa svetu naozaj si este mozme kupit co chceme a vyzijeme 🙂 tiez by sme chceli este dievcatko a za neake 3 rocky svoj bytik aaale sak uvidime ....drzim palce ...