Mám si zvoliť vyvolaný pôrod alebo sekciu?

aylinn
11. máj 2020

Ahojte nedavno som zakladala diskusiu o tom ze v porodnici kde som chcela ist robia cisarske z netrpezlivosti a neochoty. Tu -->》https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/zeny-po-sekcii-povzbudte-ma-3/

Dnes mi môj gynekológ povedal že ma môže odrodiť on, prirodzenym, teda že bude robit preto vsetko aby to neskoncilo cezarom, ale že by mi musel pôrod vyvolať 29.5 pretože pôrody robí iba piatky (TP mam 31.5)
Išli by ste dotoho, alebo by ste počkali kým to príde samé a riskli to v tej druhej porodnici kde viete ze na 90% skoncite pod nožom?

hederamonstera
11. máj 2020

prepac, ale podla mna to je z kaluze do blata :/

nini1010
11. máj 2020

Ak si mam vybrat medzi zlym a este horsim napadom tak si vyberam ten zly-vyvolany porod.Nedala by som si rozrezat brucho len tak z prce.

amelia000
11. máj 2020

Nie nedala by som si zbytocne vyvolat porod, babatko samo vie kedy ma prist.

aylinn
autor
11. máj 2020

@amelia000 a môže mu to nejak ubližiť? Ani sme otom nebavili s dr. Lebo som povedala že si to rozmyslim ešte a za tyždeň mu poviem. A on sa nejak nevyjadril sam či to je škodlivé🤷🏻‍♀️

simsalabim
11. máj 2020

@aylinn mne vyvolavali prvy porod a myslela som, ze tam umriem. Urobila by som vsetko preto, aby som sa tomu vyhla. Druhy porod bol spontanny a to sa neda porovnat. Kebyze mozem, z tvojich moznosti nevolim ani jednu.

aylinn
autor
11. máj 2020

@simsalabim no to žial nemôžem 😏 ja by som tiež najradsej prirodzene v kazdom smere. Ibaze cisarskym nechcem ist a vyvolany porod je jedina moznost ako sa tomu vyhnut. A mala si epiduralku?

mishkamishka
11. máj 2020

@aylinn ahoj, ja som mala obe tehotenstva cholestazu. teda bolo dolezite, aby sa dieta narodilo cim skor. Prve mi v 39 tt doktorka vyvolavala, teda tyzden pred terminom. Tabletkami oxytocinu., potom som mala epiduralku Dieta v poriadku. Druhe tiez tyzden pred planovanym terminom, cez hamiltonov hmat, bez epiduralky, druhy den po hmate sa spustil porod, teda cca 24 hodin. cisarsky nebol vobec na pretrase. Obe deti su ok, nemyslim, ze by to malo na ne nejaky vplyv, su uplne normalne a najma druhy je velmi sikovny a silny chlapcek. ak by som volila, urcite vyvolat. ale je to blbe, ze si zdrava a takto sa mas rozhodnut, ci sa prisposobit doktorovi. nie je este nejaka ina porodnica, kde by si odrodila normalne, bez podmienok?

matapo
11. máj 2020

...su rozne dovody zdravotne kedy je lepsie porod vyvolat, cas lekara je rozmar ☹ Ono sa kludne moze stat ze babatko este pripravene nieje a vyvolavacka nezaberie ani tri krat po sebe. Mne sa tak stalo ☹ Ale priroda je priroda, maly nakoniecpo dvoch tyzdnoch prenasania sa vypytal na svet aj sam 🙂 Na dietatko to nema vytazne negativny vplyv, ale nutia ho vyjst skor, rozbieha sa yaky porod velmi rychlo, je rychlejsi aj bolestivejsi tym ze to pride rychlo, tak je to sok aj pre dieta, ale vyslovene nebezpecny nieje...

mishkamishka
11. máj 2020

@aylinn aha a ako to bolelo. ten prvy s epiduralkou ani som nevedela, ze som rodila. mala som pocit, ze ma o ten porod akoby niekto obral. preto druhy uz bez epi, bolelo to hodne. ale trvalo len 3 hodky so vsetkym 🙂

ledgerka
11. máj 2020

Mam kamosku co mala jeden spontanny a jeden vyvolavany. Pri spontanom podla nej nemala problem s kontrakciami. Sila aj frekvencia sa vraj v pohode dali predychat a islo jej to nejak uplne prirodzene. Pri vyvolanom boli kontrakcie ovela silnejsie, zlievali sa do jednej nepretrzitej a nezvladala ich. Dosla do bodu ked sama prosila cisar, povedala lekarom nech robia co chcu len nech to skonci. Osobnu skusenost ale nemam.

tinqua
11. máj 2020

@aylinn je to prast jak uhod, prvy porod vyvolavany a skoncil sc...10 hodin trapenia pred a dva tyzdne vyradena zo zivota po...druhy len sc objednana na termin a tyzden stacil aby som bola ok v ramci pooperacnych moznosti...u mna radsej cista sc ako vyvolavacky...a ako upierat zene pravo na prirodzeny porod ak vsetko k nemu smeruje len preto ze doktor nema cas mi pride ako dovod k podnetu na prislusny kontrolny organ...inak pred sekciou musis podpisat suhlas aj v pripade akutnej, ked len krizik im tam v bolesti napises potrebuju ho mat...sialenstvo tato tvoja situacia

leniel
11. máj 2020

@aylinn ani jedno, ani druhe. Pokial nemas rizikovu graviditu, nesla by som do vyvolavacky. Mne ju dali, a teda dost hroza... a do cisarskeho uz vobec nie. Pockaj, kym sa dietatko vypyta same, mas predsa moznost odmietnut cisarsky rez, aj keby ti ho z tej nedockavosti chceli robit... i ked som velmi prekvapena, takmer vsade tlacia na prirodzene porody...

betulinka1
11. máj 2020

@aylinn ja som musela ist na cisarsky, dopredu sme to vedeli. Rodila som v lete v case dovoleniek a moj porodnik povedal, ze ide na dovolenku. Chcela som aby spravil teda cisarsky skor ale on sam nechcel. Povedal, ze nie. Pekne pockame, ked sa vypyta sam. Tak pekne prisiel v nedelu vecer z tatier a spravil cisarsky, kedze si nedal povedat 😉. Pytala som sa potom aj sestriciek, ze proste ten dr, inak prednosta kliniky v tom case, chce aby sa tie deticky rozhodli same a vtedy vedel, ze su pripravene. Tak neviem treba zvazit a spytat sa dr, ci nie je mozne pockat a prisiel by na zavolanie. Samozrejme to sa nerobi zadarmo.

renatka1985
11. máj 2020

Bez realnej zdravotnej indikacie vyvolavanie urcite v ziadnom pripade NIE.

zuzkalujza
11. máj 2020

@aylinn ja som mala oba pôrody vyvolávané. Prvý v 38 týždni pre zlú "kvalitu" plodovej vody. Išlo to zle, po 18 hodinách trápenia sa to ukončilo kiešťovým pôrodom, na sekciu už bolo neskoro, dcérku museli oživovať, lebo bola pridusená, následne bola 15 dní v inkubátore. Druhý mi vyvolávali v 40 týždni, bola som dohodnutá s DR - kamarátkou, lebo som sa veľmi bála ako to pôjde a po prvom zážitku som chcela mať pri sebe niekoho "známeho". Všetko bolo v maximálnom poriadku. Za 4,5 hodiny bola malá na svete. Takže ja by som šla skôr do tej vyvolávačky ako na sekciu.

renatka1985
11. máj 2020

@renatka1985 a to iste plati aj pre sekciu. Chod do inej porodnice preboha!

aylinn
autor
11. máj 2020

@mishkamishka nieje praveže lebo nemam štatne poistenie iba sukromne a toto su dve take nemocnice ktorym este ako tak dôverujem a maju znesitelne recenzie 😫 ostatne hrozne.. ze uplny chaos vsade, ze zabudli ze zena je na sale a rodi a podobne scenare

simsalabim
11. máj 2020

@aylinn mozno to bude zniet divne, a mnohe zeny ma za to zvozia, ale ak by som uplne nemohla inak, volim radsej cisarsky. Ako som uz pisala vyssie, vyvolavany porod bol naozaj hrozny, doteraz mam z neho traumu. Druhy porod - spontanny - bol prechadzka ruzovou zahradou. Ale este raz zopakujem - obe tvoje moznosti su zle.

renatka1985
11. máj 2020

@aylinn mozes mat doprovod pri porode? volila by som cestu porodneho planu - jednoducheho - a oporu sprevadzajucej osoby, ktora moze mat velky volyv na to, ci ti urobia nepotrebnu sekciu alebo nie.
vyvolavat pred TP je sialene, porodne cesty nebudu pripravene, dietatko nebude pripravene...a sekcia je velka brusna operacia, ani jedna moznost nie je dobra....
ja by som teda volila vyckat, neist rodit sama a dufat, ze to bude mat dobry priebeh.

aylinn
autor
11. máj 2020

@renatka1985 ano bude primne partner aj cele 4 dni po porode na izbe. Len akurat čitam že pri vyvolanom pôrode je 2 krat vyssia sanca na cisarsky takze ja si myslim ze ma to ajtak neminie.. takze sa vobec nemusim ponahlat ked tak ci tak ma rozrezu 🤦‍♀️🤦‍♀️ neviem ci tu existuje nieco ako porodny plan. Pochybujem.

renatka1985
11. máj 2020

@aylinn kazdy porod je celkom iny, tazko sa riadit statistikami. co ti hovori tvoje telo? citis sa pripravena na porod? ja viem ze do 29teho sa vela veci moze zmenit, ale ja som rodila vyvolavackou v 42+2 a bol to masaker ale tam bola uz realna indikacia, kedze sa minala plodova voda.
Doveruj svojmu telu, pritomnost partnera pomoze velmi, lekari si tolko nedovolia. urcite to nakoniec zvladnete super.
no a ak chces ist radsej vyvolavackou, odporucam epidural jednoznacne.

jvasenka
11. máj 2020

@ledgerka presne tak to bolo aj u mna.. Vyvolany porod a tie kontrakcie boli smrt.. Mne este zle pichli epiduralku ta mi porod zastavila a dostala som dalsiu vyvolavacku🤬

aylinn
autor
11. máj 2020

@renatka1985 tak tazko povedat ci sa citim na porod ja som ztoho uz taka znicena ze najradsej by som to mala zasebou, ledva sa hybem. Ale na druhu stranu ked si zoberiem do uvahy ten fakt ze ozaj kazde telo je ine, kazdy porod je iny tak ťažko sa mi rozhoduje. A keď si pomyslim že by som toto mala trpieť ako ty pišeš nedajbože do 42tt.. uff neviem ako by som to zvladla. Cize z tohoto pohladu sa mi to zda ako dobry napad isť dotoho. Samizrejme doktor mi povddal ze mam za tyzden prist a pozrie všetko či je aj maly pripraveny aj ja. Potom este 25. zase a ked nebude pripraveny tak povedal ze bohuzial ze neurobi mi to takze to respektujem. Ak by som mala aspon 90%istotu ze vsetko pojde super a neskonci to sekciou tak si to dam asi vyvolať. Lenze takto, nechcem byť zbrklá a zbytočne si davať do tela nieco co nemusim

renatka1985
11. máj 2020

@aylinn ja ti uplne rozumiem. ale lekar znie rozumne, ak hovori tak, ako pises, zrejme sa ti snazi pomoct. v ktorej krajine ides vlastne rodit? a neboj sa - nech uz bude ako bude o par tyzdnov si to nebudes pamatat, mozog to zahmli. tak to bolo nastastie aj v mojom pripade, ale trpka prichut ostava...

aylinn
autor
11. máj 2020

@renatka1985 v španielsku rodím. Ano je velmi ochotny, hlavne profesionalny a skuseny. V tej druhej nemocnici su same mlade baby do 35rokov čo ma tiež trošku odrádza že len nedavno to školu skončilo 🙄 no, ved nejak bolo nejak bude... ďakujem za rady 🙂

ayanamirei
11. máj 2020

@aylinn nikde som to tu nevycitala - preco vlastne chces CS alebo tak velmi vyvolavat?

aylinn
autor
11. máj 2020

@ayanamirei nechcem ani jedno ani druhe. V prispevku je link na diskusiu spred tyzdna

ayanamirei
11. máj 2020

@aylinn prepac, nevsimla som si 😉 precitala som si celu diskusiu aj predtym teda.
Par veci : ak sa dieta zasekne v porodnych cestach, tak je velmi tazke ho odtial prirodzene dostat - vecsinou ho tahaju vakuom alebo kliestami, co je podla mna hruza...Ak sa este dal urobit CS tak som jednoznacne za a nedavala by som tomu minusovy bod.
Vyvolavacka fakt boli, akoze fakt strasne oproti prirodzene naskocenym kontrakciam, ak by som si ju dala pichnut tak jedine v pripade, ze by som si davala EPI, aby som prezila.
Mozes ostat doma na preckanie prvych par hodin kontrakcii a do nemocnice prist len na zaver, ked uz to pojde rychlo 🙂 Su zienky, ktore to v pokoji preckaju doma a na poslednu hodinku/dve dojdu do nemocnice, vtedy ti uz nic nerobia a len porodis a pohoda. Navyse ked pises, ze babo nieje moc velke, nebala by som sa ostat doma co najdlhsie.

777januska777
11. máj 2020

Ja by som išla do vyvolávania, veď je to 3 dni iba pred termínom 😀 nič sa malému nestane neboj. Ja som mala vyvolavaný aj prirodzený a teda čo ja viem oba boli hrozné 😀 prvý (vyvolavaný) bol horší na otváranie (veľa kontrakcií za sebou), ale druhý (prirodzený) bol oveľa ťažší na tlačenie, keďže kontrakcie som mala do chrbta a teda museli mi pomáhať bábo vôbec vytlačiť. Ja mám skôr panický strach zo sekcie a teda radšej by som išla do vyvolavaneho pôrodu.

aylinn
autor
11. máj 2020

@ayanamirei a myslis ze by som tu bolest z vyvolavacky vnimala tak strasne ked som este nerodila? Vies lebo nemam to s cim porovnať.. ja sa naozaj bojim cisarskeho mna vzivote neoperovali a mam predtym rešpekt proste..