Mať dieťa okolo 40-tky - názory zo života

veronkaj
16. dec 2010

Viem, že sú tu témy mamičky 35 a podobne ale v mojom okolí čo mám kolegyne a známe sme zhruba vo veku 36-41 rokov sme skoro všetky znovu vydaté a túžime po dieťatku. Naši manželia sú bud o pár rokov starší alebo v našich rokoch a nie všetci sú zato.

Prosím ak môžete a myslím, že tým prispejeme aj ženám, ktorých sa táto téma týka napíšte sem len svoje názory na to čo si myslíte o tom, keď ženy okolo 40 majú dieťa a ich partner tým pádom tak do 45 rokov? Názory na nete sú rôzne ale ak môžete napíšte vlastné skúsenosti alebo okolia, práce.
Väčšinou takéto páry buď už majú svoje zázemie, finančne na tom dobre a odrastené deti alebo naopak sú presne na tom ako iné mladé rodiny, majú úvery lebo museli vyplatiť bývalého partnera, iné vyhliadky v práci do budúcna a pod.
Mám na mysli niečo v tom zmysle:
- prečo ste sa rozhodli mať dieťa alebo sa stalo
- ako dieťa prijal partner, deti, rodina, práca, okolie
- ako ste zvládali tehotenstvo, starostlivosť o miminko
- váš návrat do práce resp. nové pracovné miesto
- vzťah medzi dieťaťom a rodičmi
teda nie úvahy ale ako to je.

ďakujem vopred za všetky odpovede aj za ženy, koré sa rozhodujú plánovať dieťatko alebo keď sa stalo či si nechať dieťatko.

trixi
17. dec 2010

@veronkaj ahoj, veru su tu uz temy ci mat dieta po 40. Do jednej som prispela svojimi skusenostami a nie nazorom. Vytacali ma kritiky zo strany 20-30rocnych mladych mamiciek, ktore nemaju skusenosti, pisali nezmysly, ktore im niekto musel do hlavy natlacit. Skusim Ti teda odpovedat, resp. napisat svoje skusenosti a skusenosti aj mojej spoluziacky, ktora ma o pol roka mladsie dietatko.
-Preco tak neskoro? Pretoze som sa necitila zrela mat dieta, mala som strach priviest na svet dieta, pokial nie som zaopatrena, vela som pracovala, cestovala, uzivala som si. Podla mna mat dieta je velka zodpovednost a je potrebne sa na to pripravit-psychicky, financne a hlavne treba mat partnera, o ktoreho sa mozem opriet, na ktoreho sa mozem spolahnut. Tuzba po dietati sa u mna dostavila, ked sa mojej sestre narodil syn. Bolo to uzasne, mohla som si to vsetko vyskusat, nocne vstavanie, prebalovanie, cestovanie, starostlivost. Vtedy som pochopila, ze mam vsetko a prisiel ten spravny cas venovat lasku, cas, pozornost niecomu tak uzasnemu ako je dieta. S partnerom sme to prebrali a naplanovali tak aby som nerodila po 40tke. Malemu sa vsak na svet velmi nechcelo a narodila sa 2 dni po.
-Ako to prijalo okolie? Partner sa velmi tesil, kedze sa zucastnil vyrobneho procesu 😀, moja rodina neverila, kym nevidela fotku z ultrazvuku, potom sa vsetci velmi tesili, a okolie sirsie neriesim, takze neviem.
- Ako som zvladala tehu a starostlivost? Vynikajuco, vynikajuco. Keby nebolo jednej kravy doktorky tak skutocne super. Nastastie od tej doby sa jej vyhybam, takze super. Bez problemov som zvladla amniocentezu, porod sekciou (maly mal skoro 5 kg), kojila som skoro do 2 rokov. Pocas tehu som sa citila vyborne. 2 dni pred porodom som bola na turistike a vyliezla na taky kopec, ze netehu tam mali problemy. Starostlivost asi ako kazda zodpovedna mama.
-navrat do prace- mam vybornu pracu, kde mi vysli v ustrety. Takze ziadna zmena.
-vztah medzi Matkom a nami je uzasny. Milujeme ho nadovsetko. Venujeme sa mu maximalne. Okolo seba ma ludi, ktori ho velmi lubia, vela spolu cestujeme, sportujeme. Takze si budujeme pevny vztah.
Este by som podotkla, vela nazorov je, ze starsi rodicia nestihaju detom, ze nevladzu, su chorlavi a pod. Su to hluposti. Tolko moja rozsiahla odpoved.

veronkaj
autor
20. dec 2010

@trixi Ďakujem veľmi pekne,
toto je to čo mi tu chýba také zhodnotenie a preto som rada, že si odpovedala,
no u nás je to máme úver a podobne ale to všetci a ja vravím, že ked človek zodpovedne k niečomu pristupuje tak to rieši a často nad tým uvažujem, no nedarí sa nám žiadne // nie sú.
a viem, že to veľa vecí zmení a bohužial ani do svojej práce sa nevrátim ale veď každý deň niekto príde o prácu a ľudia žijú ďalej,
zatial želám všetko dobré a gratulujem k dieťatku
môžem ti napísať IP?

trixi
20. dec 2010

@veronkaj ahoj, samozrejme, ze mi mozes napisat. Len tak na okraj, partnera teraz prepustili z prace, hlada si nove miesto, nieco sa rysuje. Teraz to taham financne sama, nastastie to zvladame, mozem povedat, ze sme na tom dobre. Takze nic ani tie financie nie su vecne. Dolezite je, aby sme boli zdravi. My sme sa boli cez vikend bobovat a sankovat, mozno sme boli na kopci najstarsi rodicia s tak malym dietatom, ale asi najodviazanejsi 😀 Po rokoch som si sadla na boby, robili sme anjelov v snehu, valali sudy. Matkovi sa to velmi pacilo. A vecer este sme zvladli sankovacku kusok od domu.
Ja som stale toho nazoru, ze nie je dolezity vek skutocny, ale na to ako sa ludia citia. A ja sa citim velmi mlado 😀 a par vrasok mi neprekaza. 😉 A skutocne cudzie okolie neriesim. Este premyslame o druhom. To by som chcela stihnuto do 45 🙂 🙂 🙂

valerya
10. feb 2011

Tiež som chcela dieťa v 40-ke. Ale všeličo sa pomenilo a ja som sa rozviedla. Čas plynul, dcéry odrástli a ja som mala 40. Čo teraz? Urobila som niečo, na čo som už dlho myslela. Vzala som si z detského domova 4 mes. dievčatko a o pol roka ešte jedno. Teraz mám dcéry štyri a veľmi sa tomu teším. Dieťa prijaté je ako dieťa vlastné. Ťažko je to pochopiť tomu, kto to nezažil.

veronkaj
autor
11. feb 2011

@valerya som rada, že mi niekto po dlhom čase prispel do témy,

a verím, že aj svoje nové dve detičky miluješ a či to dokážem pochopiť????nuž zažila som osobne ale skôr z tej druhej stránky, mňa si adoptovali ako malé dievčatko nemala som ešte ani 2 roky - takže pochopiť viem a napíšem že nie vždy to berú ženy ako vlastné dieťa ale aj naopak.

máš teraz doma veselo a určite ti ani nepríde ako dni idú
želám všetko dobré

henikav
13. dec 2011

ahojte mamicky, dufam ze sem este poniektore obcas nakuknete. Nuz nam sa stala taka vec: 😵 Myslela som si ze som v prechode a ono to nebol prechod ale //. Pred par rokmi sme chceli babatko, ale nedarilo sa, no a ked sme prestali silou mocou chciet a prestali na to mysliet, tak prislo. Teda zatial sme len na zaciatku, teraz sme to zistili, tak sa tesime a dufame ze bude vsetko v poriadku 😉
@valerya tiez sme pomyslali nad adopciou, ale cas bezi, clovek ma stale nejake starosti ktore riesi, nejako sme to posunuli do uzadia
@trixi ako citam tvoj pribeh, dodava mi to silu, dufam ze to takto famozne budeme zvladat aj my, zijeme v zahranici, takze tu nikto nebude sudit nas vek, len aby sme este my stihali za tym drobcom behat 😀 😀 😀

jazminn
13. dec 2011

ja som sa tiež stala mamou na 40-ku. Keď sme na všetko zabudli, nevydarené pokusy také aj také, tak u nás zazvonil telefón a oznámili nám, že sa niekde narodilo dievčatko a potrebuje rodičov. Moje tehotenstvo aj s pôrodom trvalo 10 dní a bábätko sme mali doma. Užila som si aj 5 dní na pôrodnici a išla som domov s malým uzlíkom, ktorý má dnes už sedem rokov a priniesol nám do nášho domova neskutočné sťastie...

henikav
13. dec 2011

@jazminn krasny pribeh, ako z rozpravky, ale asi je to dost sok, aj ked radostny ked sa tak z nicoho nic stanes maminou. Predsa len ked je zena tehotna, chysta sa na to dlhe mesiace, takto za 10 dni to museli byt fofry vsetko pozhanat a pripravit, ale viem si predstavit tu radost

jazminn
13. dec 2011

@henikav no to máš pravdu...ja som sa z toho prebrala asi až po mesiaci. S prípravami nebol ani tak problém, lebo mám sestru, ktorá mala deti a všetko odkladala, lebo verila, že aj ja budem mať, takže sa všetko zišlo. Za päť dni, čo som ja bola v pôrodnici manžel a rodina doma všetko pripravili, ja som to dirigovala z nemocnice. Dokonca asi až na štvrtý deň sme sa zhodli na mene, my sme vôbec žiadné nemali pripravené...keď to teraz píšem tak je mi až smiešne, ako to bolo, aká bola cesta keď sme si to bábätko viezli rovných 100 km domov. 🙂
sú tu aj jej fotky.

henikav
13. dec 2011

@jazminn no popozerala som, vyzaruju jej iskricky z oci, to musi byt male sidielko, asi mate veselo doma. Velmi mile dievcatko, to ste veru mali stastie ze ste ju mali doma od narodenia. Pozeram na fotkach, ty si este popri materstve chodila aj do skoly??

jazminn
13. dec 2011

@henikav no ešte chodín do 4.r, na SP

henikav
13. dec 2011

@jazminn neviem ktorej skoly je skratka SP, ja teraz koncim akurat bakalara na VS podnikani, no a potom si dam asi pauzu

marianka79
13. dec 2011

ja by som si aj na dvojičky trúfla a to mám o dva mesiace kristove roky 😀 😀 😀

jazminn
13. dec 2011

@henikav je to VŠzdravotníctva-sociálna práca.

henikav
13. dec 2011

@jazminn to bude zaujimava praca, predpokladam ze v takomto nejakom humannom odbore aj pracujes

@marianka79 kristove roky je asi taky najlepsi vek, podla mojho nazoru, maminka je este dost mlada, aby stihala a zaroven uz nie je nejaka pubertacka, samozrejme, to zalezi na osobnosti, niektore maminy su zrele na materstvo uz v 20tke ine ani v 40 nie. Ja som mala syna v 30tke a veru nelutujem, bol to taky akurat najlepsi cas podla mna, aspon pre mna

trixi
13. dec 2011

@henikav neboj zvladnes behat, vstavat a hlavne si to uzivat. Ja k tomu behu s Matkom pridavam kazde rano 8-9 km beh. 😉 Aby som nestratila kondiciu 😀 . A aby som nezabudla, gratulujem k tehu 🙂 .

jolinka
14. dec 2011

ahojte i ja pridam svoju skusenost...

vydavala som sa 33 rocna a dufali sme ze aspon jedno dieta budeme mat... o necely rok sme mali prvu dceru tom som mala 34, 36 rocna druhu dcerku, 38 rocna chlapceka a nakoniec este tesne pred 41 rokom stvrte dieta, opat chlapceka...
prve 3 deti sme planovali, to 4te je uz "dar" navyse. pri ziadnom som neabsolvovala amiocentezu, iba podrobny morgologicky ultrazvuk, vsetky su zdrave pekne... je to narocne ale je to i velka radost. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

henikav
14. dec 2011

@trixi dakujem

zabka88
14. dec 2011

ahojte, tiež chcem pridat svoju skusenosť, ešte sice nemam dieťa i keď sa s manželom snažime, ale ja sama som bola v pozicii dieťaťa , ktoré mali starší rodičia ( mamina 41, otec 51) a poviem vám ak sa dá určite mať dieťa čím skôr a neodkladať to na tento vek!! detstvo bolo ok, ale pre mňa šokujúce bolo prežívať v mladom veku choroby , operácie rodičov a neskôr aj smrť otca, to boli veci o ktorých moji rovesníci nemali ani poňatie a vyčleňovalo ma to do istej mieri z kolektívu, verte či nie ale takto prinútite svoje deti predčasne dospieť a istým spôsobom ich oberáte o bezstarostnú mladosť! milujem svojich rodičov a som rada že som dostala šancu žiť, ale rodičovstvo vo vyššom veku má aj túto tienistnú stránku ...

henikav
14. dec 2011

@zabka88 to vies, aj my sme na to mysleli, ale zas kazdy vek ma svoje vyhody aj nevyhody. Starsi ludia, u tych ano hrozi staroba, choroba a u mladych rodicov zas problemy v zabezpeceni rodiny, este nemaju zabehnute kariery, casto nemaju vlastne byvanie, proste v kazdom veku je pre aj proti. No a tie choroby, mozu postihnut aj mladsich rodicov, ako aj smrt, takze v tom si clovek asi nenavybera. Nase // tentoraz nebolo planovane, ale tesime sa o to viac

@jolinka blahozelam k vydarenej rodinke, u vas musi byt veselo 😉

valerya
31. jan 2012

@veronkaj Veronika ahoj. Moje babulky už majú 6 rokov. Čas tak beží. Ale ja mám pocit že nestárnem 😀 . Mať dieťa po 40 -ke je ten najlepší nápad, aký môže žena mať 😀

acrobaleno
31. jan 2012

A čo je na tom zlé, keď má žena dieťa okolo 40-tky? 😕

lasenkamilovana
7. jún 2012

moja mamina mala dieta v 45 a nic porod mala super ,vynosila zdraveho chlapceka a ziadne kury nepodstupovala .a otehotnela na prvy raz a teraz je rada ze ho ma ,ja si myslim ze je to na kazdom clovekovi kedy chce mat dieta ...a vek v tom ulohu nehra ,

17anit07
10. jún 2012

@trixi uplne suhlasim ja som mala dceru v 41r a to mam uz 23 a 20r synov tak mozem porovnat teraz si to neskutocne uzivam a chalani malu zboznuju nemam cas rozmyslat nad chorobami a som stale v pohybe choroby ani smrt sa nevyhybaju ani mladym ludom myslim ze kazdy si vie zvazit ci to zvladne alebo nie a podla toho sa rozhodne 🙂 🙂 🙂

trixi
10. jún 2012

@acrobaleno nic zle, ja si to uzivam.
@17anit07 dik za suhlas, Matej ma za chvilku 5 rokov, strasne to leti. Ja sa citim ako za mlada 🙂 , vlastne som stale mlada, len skusenosti pribudlo 😀 . Ake choroby? Aka staroba? Moji rodicia maju 73, momentalne su na 7 tyzdnov na cestach za oceanom. A vlastne zajtra pridem asi o zub (neviem, ci to moj syn zvladne mat matku bez jedneho zuba 😀 ), ci ho to nejako nepoznaci 😉 .

rutie
15. aug 2013

Kocky, v mojom okoli aj rodine poznam viacero mamiciek, ktore mali dieta po styridsiatke. Vacsinou tretie dieta. Malo to na ne uzasny vplyv, ony omladli, rodinu to zblizilo. Moja teta je ten pripad, ze do piateho mesiaca to bol prechod, potom podozrenie na nador a nakoniec vytuzeny syncek. Len je podla mna velky rozdiel, ci mat po styridsiatke dalsie dieta - to je podla mna skvele a mat po styridsiatke prve dieta. Nic v zlom, radsej neskoro ako nikdy, ale kvoli kariere a soc. zazemiu by som tak dlho prve tehu neodkladala. Poznam ludi, ktorych vychovavali mamky ako jedine dieta narodene neskoro a teda, radsej sa narodit mladej, este trochu nezodpovednaj a nezabezpecenej dievcine, nez vyrastat s tymi uzkostami a narokmi.

dada1212
15. aug 2013

Ja tiež nemám ešte toľko rokov, ale mám starších rodičov -mama mala 30, otec 32 a už tam som cítila veľké generačné rozdiely oproti rovesníkom, ktorých mali rodičia napríklad od 20 do 25-tky.
Neviem si predstaviť aké sú, ak je dieťa po 40-tke.
Nehovoriac o tom, že ked bude končiť vysokú školu, rodičia môžu byť už vážne chorý, takisto aj vnúčatá, ak to dieťa bude mať deti v 30-tke, starí rodičia budú mať nad 70 a pochybujem že neskôr dokážu pomôcť s vnúčaťom.
Nech sa nikto na mňa nehnevá, ale hlavne pokým už človek má deti, mal by si v tom veku nad 40 radšej počkať na vnúčatá, nie robiť deti...
Iné je to ak nenájde vhodného partnera alebo sú problémy s otehotnením a otehotnie po dlhých rokoch, chápem že skoro každý túži po dieťati a hoci nie je ideálne mať tak neskoro, vždy lepšie mať aj neskôr ako sa celý život trápiť tým že nemám deti.

evaveva1
21. okt 2013

No neviem ako je to s tým čakaním na deti.Niekto má dve,tri deti a nerieši to.Niektoré by možno tehotensto nečakané po 40.tke riešili interupciou.Veď dnes sa predsa žena rozhoduje sama. To závisí od mnohých faktorov/viera-nezabiješ,zdravoný stav,pomery v rodine....
Samozrejme,žena,ktorá túži po dieťati nerieši či má 20,30,40,je šťastná,že čaká dieťa.Iné to má žena,ktorá už deti má a rieši dilemu nechať,či ísť na interupciu.Osobne mám s tým skúsenosť.Mám tri deti 36,30 a 14.rokov.Takže viem o čom hovorím.Namiesto prechodu sa nám narodiôl syn- 42..Musela som sa rozhodnuť.Aj o tom je nečakané tehotenstovo.
Najviac ma štve,že aj keby sa človek rozkrájal,nikto neuverí,že sa tákéto náhody stávajú.Povedia ti,že chceš ostať dlhšie mladá atď.Syna mi je tiež niekedy ľuto,samozrejme,že mi nepovie otvorene,mama Ty si už stará,ale mama Ty si iná ako ostatné mamy.Vyznieva to tak,že nie je dobré mať deti v staršom veku,ale ja som rada,že ho máme,hoci dospelé deti,aj napriek tomu,že majú s najm.bratom super vzťah chcú ho v dobrom vychovávať.Ten vekový rozdiel je tu.Dnes mám 57,muž 61 a sme v pohode,musíme byť skrátka akční.
Takže v každom veku je niečo +,niečo -,je to skrátka život..

jazminn
24. feb 2014

@evaveva1 ja budem mať v máji 50 a manžel mal 60 a máme 9 ročnú dcéru, ktorej nie sme biologickými rodičmi, a keď jej niekedy poviem, že ja už som stará, tak mi odpovie, že som najlepšia, najkrajšia a vôbec nie stará...vtedy sa mi slzy tisnú do oči...a tatík, ktorý je ešte starší, ten je aj prísnejší a je ten najlepší....verím, že sa to nikdy nezmení, pretože sa dosť obávame puberty 🙂

evaveva1
4. máj 2014

@jazminn Tá puberta je strašiak dnešjej doby,bola tu a bude.Mám deti vo veku 37,30 a ten najmladší bude mať v oktobri 15,u nás už pubeerta začína.Nie je to zatiaľ také zlé ako sa dnes hovorí o mládeži.Len tí starší surodenci kritizujú brata akoby už na svoju pubertu zabudli.No ja som na ich pubertu nezabudla.Nebola o nič lepšia,len doba je iná-počítače,atď.Ja si myslím,že zatiaľ túto pubertu zvládame dobre,uvidíme čo bude na strednej škole.Ale som šťastná,že ho máme,je to najkrajšie čo ma mohlo postretnúť.