Máte skúsenosti s bývaním na prízemí alebo pod strechou?

jaq
30. sep 2019

Ahojte baby,ak by ste si mali vybrať bývanie, bolo by to na prízemí, alebo pod strechou. Mama vraví,že bývanie na prízemí je rizikové lebo čo ľudia hádžu do záchoda veci, na prízemí im to vyplaví cez záchod do bytu. Dakujem za každú radu.

ukulela
30. sep 2019

@kvetinka75 vies, ale ze si nepocula, neznamena, ze sa nedeje - my sme byvali na prvom a susedu pod nami pravidelne pri dazdoch vytapalo - tetu z druhej strany detto. muselo sa to riesit nakoniec tak, ze sa robilo nove potrubie.
@jaq no zisti si, ci tam nie su problemy s potrubim/kvoli prizemiu a aka je strecha/kvoli poschodiu. mne by na prizemi valili ludia "pod oknami" - ak je to teda prizemie (nie to zvysene) ... zalezi ale od lokality/okolia bytovky. razsme boli v podnajme v bytovke, ktora mala pivnicne byty, ale t

tana85
30. sep 2019

byvala som na prizemi, ale vsetky okna do dvora kde sa cudzi nedostal a ani tam nikto nechodil. byt bol tmavsi, studensi, ale tichy. isla vsak zima od pivnice a nepovazovali to za potrebne riesit, vlhli tym padom aj zak,ady domu v pivnici...ale ked zatekala strecha, tak sa opravovalo aj z mojich penazi. po skusenosriach v aktualnom byte hovorim, ze jedine najvyssie poschodie kde tinikto nebude skakat nad hlavou este o polnoci. a klimu maju aj ludia v strede bytovky, dnes je to uz hadam nutnost vsade

jaq
autor
30. sep 2019

Ďakujem baby za rady. Uplne inak teraz na to pozerám a verím,že nájdem byt niekde na poschodí

kvetinka75
30. sep 2019

@ukulela pri daždoch, ale nie že susedia pohádžu niečo do WC a to sa vyplavuje.

kvetinka75
30. sep 2019

@tana85 nutnosť? klima? dobre sa popozeraj po panelákoch, koľko bytov má klímu. Nie je to nutnosť a dlho ani nebude. Ja tiež nechcem klímu, kvôli zlému vplyvu na zdravie.

vulka
30. sep 2019

@jaq Dobrá somarina 🙂 Ak más v rúre skapatého potkana, tak sa Ti to doma môže vyplaviť na ktoromkoľvek poschodí.

simsalabim
30. sep 2019

@kvetinka75 klimu ludia nemaju hlavne koli financnej investicii... Ano, nutnost to nie je, ale myslim, ze napriklad v BA uz zacina byt. V Liptovskom Mikulasi (napriklad) ten byt totiz v noci vyvetras, ale v BA nie, kedze teploty su aj v noci velmi vysoke. My sice byvame v dome, ale na poschodi spalne v noci pred spankom tak 3 hodiny schladime. ked je naozaj velmi horuco, spavame pri klime...povazujem klimu za velmi dobru investiciu, zlepsilo nam to zivotny komfort (podobne ako kurenie v zime).

ukulela
30. sep 2019

@kvetinka75 vzhladom na caste privalove dazde je to ale legitimna obava.

kvetinka75
30. sep 2019

@ukulela podľa toho kde bývaš. Treba si zvážiť kde kúpiť byt

kvetinka75
30. sep 2019

@simsalabim no ja osobne radšej bez klímy aj keď je teplo. Nestojí mi to za prípadné zdravotné problémy. Takže ja klímu neplánujem. Kto s tým nemá problém, nech si dá ale je veľa ľudí ktorým nerobí dobre.

tana85
30. sep 2019

@kvetinka75 byvam v centre BA, vsade budovy, asfalt, malo zelene a praveze sa obzeram a viac bytov je s klimou ako bez

kvetinka75
30. sep 2019

@tana85 ale to záleží na tom kde bývaš, nie všade to bude nevyhnutné. A neviem odkiaľ je zakladateľka, U nás je teiž teplo ale málo bytov má klímu, susedia ani neuvažujú , tiež z toho dôvodu ako ja. Stačí že ju majú v práci a už majú problémy.

simsalabim
30. sep 2019

@kvetinka75 v praci ale maju ludia problemy preto, ze si tu klimu nenastavia oni sami. Vacsinou fuci rychlostou, smerom a teplotou takou, ako "niekto" nastavil. Niekomu fuci na chrbat, niekomu na hlavu... trebars teplotou 18stupnov. To je zle. Doma si vies klimu dat naistalovat tak, aby ti nesposobovala problemy (nam napr. nefuci smerom k posteli), aj lamely nastavis tak, aby fukala smerom, ktorym chces. Intenzitu fukania takisto, teplotu tiez (my v noci mame nastavenych 24 stupnov)...a ked uz nechces, aby chladila, tak ju proste vypnes - co je v praci casto problem. Niekedy naozaj staci par hodin v tvojej nepritomnosti schladit niekolko hodin mury. Ono aj ked niekto prekuruje byt, si moze zdravotne poskodit a rovnako to je aj s klimou - treba pouzivat s rozumom. Ale chapem, ze su ludia, ktorym teplo nevadi, tesia sa z horucav, inym zas vadi zima...ja napriklad radsej spim v chladnejsom, pri 29 stupnoch v interieri som nemohla od horucavy spat, hoci som bola naha a len s plachotu cez krize. pre mna je klima doma vykupenim. Na Slovensku su vsak stale oblasti, kde cez den nie je az tak horuco a ak aj ano, v noci sa dostatocne ochladi.

katinka71
30. sep 2019

my byvame na prizemi mame aj predzahradku vyuzivame ju ako druhu obyvacku mame aj bazen vonku,v zime mame iba jeden Radiator zapnuty v celom byte,my nemame problemy ,my sme prvy obyvatelia novostavby nemenila by som,druhy byt mam na 3 poschodi v byte zo 60 rokov tam zu je chladnejsie ale ako zateplili dom aj tam je superr ale ovela chladnejsi byt ako co obyvame na prizemi,mame Balkon,dalsi byt mame na prizemi stavba zo 60 rokov tam mi je stale zima toho sa chceme zbavit nadobro,je v povodnom stave ani sa tam nic neplanuje robit,takze vsetko zavisi od konkretneho bytu a polohy

kvetinka75
30. sep 2019

@simsalabim my sme mali klímu na dovolenke, dala sa nastaviť podľa potrieb a prišla som domov s nachladnutým lakťom, dcéra hrdlom. A tiež mi osobne vadí to striedanie tepla a zimy. Stačí že vojdem do obchodného centra, zúžia sa cievy a už sa mi točí hlava. Ale komu to vyhovuje, jeho vec. Každý nech sa riadi podľa seba

simsalabim
30. sep 2019

@kvetinka75 Tak tak, kazdy podla seba... ale neda mi, ak ste sa vratili so zdravotnymi problemami, asi ste si tu klimu nenastavili dobre, alebo priamo na vas fucala ❄ Ale to je jedno...bud rada, ze nemusis riesit situaciu, ze koli horucave nemozes v noci spat. Autorka diskusie podla regionu aj ich potrieb zvazi, ci by klimu potrebovali. A niekedy pomoze ju dat trebas iba do obyvacky a pootvarat dvere do spalni. Myslim, ze tym sa mozny negativny vplyv klimy minimalizuje.

kvetinka75
30. sep 2019

@simsalabim práveže nefučala na nás, postele a gauč bol na opačnej strane, ale mne nerobia dobre tie teplotné rozdiely. Radšej sa aklimatizujem na teplo a vydržím. Teraz behám po rehabilitáciách a nejako sa z toho nemôžem dostať. Ja bývam 80 km od BA smer juh, takže tepla si tiež užijeme.

simca06022011
30. sep 2019

Určite tam nič nevyplavuje... Ak je ešte ak zateplenie od spodu zo suterénu, tak.okrem.moznej väčšej hlučnosti z chodby / ulice tam nie je nejaký extra rozdiel. Pod strechou môže byť v lete horúco, v zime zima.. ale dnes to tiež neplatí.tak.velmi, hlavne nech sú dobré urobené izolácie. Výhľad lepsi😙,.ak je výťah a funguje tak je všetko ok aj tam. Plus je to kludnejsie.

simca06022011
30. sep 2019

Čo sa týka klímy, záleží veľmi od orientácie bytu.. ja.som mala byt rohový, kuchyňa sever, obývačka východ a juh bola spálen. Ten čo tam nevedel fungovať ( tj zatieniť, určite závesy v spálni pobede zatiahnuť, vetrať cez kuchyňu cez obed..) sa tam mohol uvariť... nám bolo fajn a klíma išla asi tak 3x keď bola nová a potom nič.

lusilla
30. sep 2019

Tak my sme mali byt na prizemi, bolo to vyvysene prizemie jedny schody bolo treba vyjst, pod nami boli pivnice, dom bol bez vytahu. Nemenila by som za vrch ani nahodou. Dovody: nebol vytah ludia z hora bud vlacili alebo to vzdali, ked je vytah nie vzdy zacina na vyvysenom prizemi ale dole a chodi na tzv medziposchodia, to sa da ale lahko zistit, ked vsak byvas na hociktorom poschodi a pride sused z poschodia a zavru sa dvere vytahu to pocujes. Takze my sme to mali pohodlne domov, deti som mala v parku pod oknami, susedky z hornych poschodi ma prosili ci dohliadnem aj na ich deti. Deti mihli behat, lietat, vsetko riesit nik nam nebuchal. Mali sme nove stupacky nic nam nevyrazalo, naposledy ked tam bolo ze niekomu vytiekol zachod tak to bola suseda na tretom od ktorej potom splasky tiekli po schodisku a stupacke az dole takze vyplavila troch pod sebou. V pivnici isiel teplovod a tak sme my nekurili celu zimu iba temperovali, suseda pod strechou na maximum radiatory a zima ako v psinci mali male dieta ona bola na prasky ked som jej povedla ze ja nekurim tak ju islo porazit, do susedneho bytu pod strechou zasa tieklo i napriek novej streche susedka ma zavolala a ukazovala mi ako jej voda tecie zo zasuvky. Sestra byva upne hore, v lete si nechcela vziat nasho skrecka na varovanie aby sa neuvaril zaziva, potom ho vzala a davala ho cez den do kupelne aby prezil, prezil... Co sa okien tyka nemali sme ich na urovni cesty, ale skutocne nechapem reci typu na prizemi nie lebo tam ti kazdy pozera do okna a moze ti tam nieco hodit a tak podobne, ludia zlaty zamysleli ste sa uz niekedy nad tym ze tak 80% rodinne h domov co nemaju pivnice tak tak maju okna normalne, to by tam potom ako ludia zili, mali by sme im navrhnut zre by si spravili dom na stracej nohe, alebo povinne prazne spodne podlazie, alebo povinne pivnicu bez okien? To ako sa ma svokra moja spytala ked sme jej ukazali nas byt na prizemi ze kedy si dam na okna mreze??? No tak neviem ked ma zavru? Som sa jej spytala ci oni doma v rodinnom dome mali mreze ked malimokna o poschodie nissie, pivedla ze mam pravdu a viac mreze nespomenula. Pozri kazdy nech si kupi take ako jemu vyhovuje, ale ked sa niekto vyjadruje tak zo skusenosti nie ze jedna pani pobvedala. Myslim ze je jedno kde to bude ale pozri sa na vybavenie a stav nehnutelnosti lebo zateplene a dobre odizolovane horne poschodie moze byt rovnako fain ako spodok s dobrou stupackou a pivnicou pod vami.

deti95060810
30. sep 2019

s tými splaškami sa to stalo aj mojej sesternici v PO....odvtedy túžila len po dome.....

lusilla
30. sep 2019

@deti95060810 no a to vies co sa nam ako prve stalo po prestahovani do domu z toho bytu na prizemi??? Mozes hadat, vyrazil nam odpad ale kvoli niecomu inemu ako splachnuty velky kus, je to jedno, v byte na prizemi sa nam to nestalo v dome ano a v tom byte sa stalo pred nasim nastahovanim ze suseda z tretieho tak vytopila spodnych takze nic nie je 100 percentne a to co sa niekomu stalo iny nezazije. Netreba sa spoliehat. Ako vravim nech si kazdy vyberie podla seba cisto len so zretelom na odporucania nie ze slepo posluchnem.

lucyluv
30. sep 2019

No tak pre všetkých, ktorí neveria, ano, v našom baraku vyrážali hovna do vane susedom na prízemí. Ale tak to je asi riadne ojedinelý jav 🙂
Za mňa, závisí na stave domu, či je tehlový, panelovy, atď.. ja som žila na najvyššom poschodi v tehlovom a teda žili sme si úplne normálne, žiadne problémy s tým spojené. Ale je pravda, že nad naším poschodím bola ešte mala povala.

vroni
30. sep 2019

Ja by som brala posledné poschodie. S klímou. Bývali sme tak 10 rokov, žiaľ bez klímy, byt super, veľký, so zimnou záhradou, v zime bolo treba kúriť fakt len občas.... Zato v maji sa zmenil byt na rozpálenu pec až do septembra. Otvorené strešné okná spôsobovali, že sme kroky s ulice počuli prechádzať popri hlave (neskôr už sme to brali s humorom, koho už dnes ráno o štvrtej zobudí prechádzajúci koč s koňmi....) a 38 v spálni bola v podstate stabilna teplota (nie, nežijem v tropoch). Ale s klímou by to bol býval ideálny byt.

amelie2017
1. okt 2019

Byvali sme pod strechou, 3. poschodie (realne 2., prve bolo prizemie). Strasne teplo. Nebol vytah, kocik som musela tahat hore. Prestahovali sme sa na prizemie, mame dvor, zahradu, na nezaplatenie. Malu som odparkovala na terase, ja som si sla upratat, uvarit. Teraz mi tu beha po dvore. Uz ine byvanie ako na prizemi nechcem (vlastny dom nepripada do uvahy, astronomicke sumy su tu zan)

klarik707
1. okt 2019

su to podla mna take najhorsie moznosti byvania v bytovke no ako ale viac by som rozhodne brala to pod strechou ako byt uplne dole

lilka5566
2. okt 2019

Ja som bývala aj na prízemí aj pod strechou. Na prízemí je chladno, dole ku výťahu počuť všetko čo sa u nás deje, dupotanie susedov nad hlavami, ak máte pred panelákom ihrisko, veľká šanca ze vám rozbiju okno loptou. Pod strechou zas v lete neuveriteľne horúčavy, strecha zatekala,pod strechou osie hniezda... Podla mňa ani, ani, skôr niekde medzi.
Ps, :zo záchodu nikdy nič nevyplavilo 😂

vivuska666
2. okt 2019

Byvame uplne hore. Nezateka, teplo od susedov a vidim celu Bratislavu aj s hradom. Nemenila by som.

bobana297
2. okt 2019

Nikto nad tebou 🧡 ziadne dupanie zurky nic. Nie je nic horsie ako ked mas suseda nad sebou, ktory sa nevie vpratat do koze. Ale najlepsie je aj tak dom a vlastny vybeh 🤣

kika86
2. okt 2019

Byvala som 8 rokov na 7.poschodii. Za mna max.spokojnost. Svaty pokoj od kazdeho, ledva bolo pocut hluk aut. Vytah chodil hore minimalne. Vsetko ma svoje pre a proti. Ja som sa prizemia bala 🙈 Ak by som sa raz nahodou znova stahovala do bytu, tak by som opat zvolila najvyssie poschodie. Rozhodnutie je len na tebe 😉