Máte skúsenosti s bývaním na prízemí alebo pod strechou?

jaq
30. sep 2019

Ahojte baby,ak by ste si mali vybrať bývanie, bolo by to na prízemí, alebo pod strechou. Mama vraví,že bývanie na prízemí je rizikové lebo čo ľudia hádžu do záchoda veci, na prízemí im to vyplaví cez záchod do bytu. Dakujem za každú radu.

nikiki29
30. sep 2019

My bývame pod strechou, bytovka je komplet prerobená a napriek tomu máme v byte horúco, pečie cez strechu a samozrejme aj cez okná a táto kombinácia nás tu griluje. Ale na prízemie by som nešla 🤷🏻‍♀️ To vyplavovanie zo záchoda sa môže stať, u nás v bytovke sa to ešte nestalo. Skôr by mi prekážali mať okná na ceste pomaly...

juliet86
30. sep 2019

mate radi zimu alebo teplo? ;) my byvame pod strechou a milujem to. nikto ti nedupe zhora. mas nadherny vyhlad a sme vysoko tak ulicu prakticky nepocujem. ale moze to mat aj nevyhody. parkrat nam zatieklo musela sa strecha viackrat opravovat a bez klimy by sme boli cez leto grilovani. ale napriek tomu ja to milujem. vzdy by som volila strechu nez prizemie. prizemis vnimam ze vsetci ni vidia do bytu potrebujem mreze vsetci okolo mna musia prejst dnu a je tam tmavo. takze jedine co by ovplyvnilo je hrozny stav strechy

sissy27
30. sep 2019

@jaq reálne som nepočula ešte o prípade, aby niekomu vyplavovalo splašky cez wc len preto, že býva na prízemí. Nevýhodou je skôr to, že máš najväčší hluk z ulice, počuješ každé auto, každého chodca, ak je to vyslovene prízemie (nie zvýšené na úrovni 1.posch), tak ti okoloidúci môžu nakúkať do okien, nedajbože si niekto zapáli cigu pred tvojim oknom, takisto bezpečnosť nie je bohviečo...
Najvyššie poschodie - riziko je strecha, ak je zle spravená alebo stará, tak zatekanie, v lete horúco, v zime únik tepla, ak sa pokazí výťah, tak šlapať na nejaké 12.posch s nákupom alebo nedajbože chorá či po úraze nie je bohviečo... ale zas máš kľud, nikto ti zhora nedupe, nehádže špaky na balkón, máš super výhľad (ak nemáš panický strach z výšok 😀 )
Ale úprimne, vybrala by som si nejaký byt v strede 😀

chickita
30. sep 2019

Byvala som aj pod strechou aj na prizemi. Kazde ma svoje vyhody a nevyhody, je to od osobnych preferencii. Za mna urcite viac vyhod je pre prizemie. Ale tiez neni prizemie ako prizemie. Je tk viac faktorov

kristina2412
30. sep 2019

@jaq ja som cely život byvala na prízemí a nikdy nám nič nevyplavilo😀mne sa na prízemí bývalo dobre. Jedine čo mi vadilo bolo, že som nemohla všetky veci susit vonku, raz mi zmizli nejaké tricka atď.

nelca84
30. sep 2019

@jaq tak takú blbosť som teda ešte nepočula, by ma zaujímalo ak ona to mama prišla... my sme bývali na vyvýšenom prízemí a nemali sme žiaden problém, mama schválne vybrala prízemie, pretože sa bojí výšok a nevedela si predstaviť umývať okná vyššie ako na druhom poschodí 🙂 Výhodou bolo najmä to, že človek nie je závislý od výťahu... a neviem ako inde, ale my sme nemuseli v zime ani kúriť, keďže popod naše podlahy viedli v pivnici teplovzdušné rúry, takže sme to mali takmer ako podlahové kúrenie 🙂 mamina tam býva doteraz

chickita
30. sep 2019

@kristina2412 aj u mna bol minule niekto na nakupy😏.. aale zas je super ked idu znamy staci sa vykecavat pod balkonom, aj tasky ked ideme niekam alebo z obchodu nemusime nosit. Popodavame cez balkon 😁😁 a vela dalsich plusov. 😊

kika691
30. sep 2019

Ja som pod strechou...bol únik tepla ....zateplili sme si vrch a už nie je ani tak horuco a v zime máme teplo

kristina2412
30. sep 2019

@chickita nám dokonca novú sedačku supli cez okno,cez dvere by sa nezmestila😅

sandri
30. sep 2019

Vyrastla som v byte pod strechou a bolo to super. Nikto nam nedupal nad hlavou. Ale ako je bezne v socikovskych panelakoch, strasne nam zatekalo, ked prsalo. Ked neskor opravili strechu, uz nebol problem. Neskor sme si do bytu dali klimu, lebo v lete tam je skutocne horuco. Na prizemie by som byvat nesla. Sused z panelaka mal problem s vyplavovanim vykalov - stalo sa to 2x! Potom byt predal a odstahoval sa. A to vlastne byval na 1.poschodi.

angelinja
30. sep 2019

@sissy27 cely zivot som byvala s rodicmi na poslednom teda navrhcu..v zime neskutocna zima a v lete teplo hrozne . ale celkovo byt je orienotvyn na dve strany , metraz vyse 100 m atd..vyhlad kraaasny...ale uz dva roky hom aju zatepleny a zima v zime uz nieje taka../predtým nebolom ozne ho vykurit/kazdy kto nam prisiel tomu bola zima...no po zatepl.eni to maju super..ano nad tebou nepocujes nic..si jak v dome vlastne:D..a ano na prizemi asi 3x "vytopilo" tych co byvali cize splasky a ho...a ..cize ANO JE TO PRAVDA O PRIZEMNOM BYTE moze sa to stat... a za dalsie neskutocna zima odspodu noh/kamaratk& zas byvala na uplnom prizemi/ zamna jednoznacne z týchto dvoch moznosti zobrat byt uplne navrchu.

angelinja
30. sep 2019

@sandri pravda suhlasim

angelinja
30. sep 2019

cize pokial je bytoivy barak dobre zateplney a kvalitna strecha . najlepsia volba byvania v panelaku je navrhcu podla mna..

kvetinka75
30. sep 2019

no ešte som nepočula že by niekomu niečo vyplavilo. To sú asi názory ľudí ktorí na prízemí nebývali. Ja som bývala 14 rokov ale viac by som nebývala. Kvôli hluku. Búchali dvere výťahu, kto išiel domov musel prejsť okolo, špina, hluk, nikdy viac. Aj vrch, ani spodok. Som na druhom a som spokojná

lenka2710
30. sep 2019

@jaq ja by som volila stred 😁 pod strechou je výhoda to,že nikto vám nebude dupat nad hlavami ale nevýhoda v tom,že cez leto tam ľudia idú umrieť od horka a ešte plus keď je to slnečný byt! Na prizemie by som ja osobne nešla, za prvé bála by som sa asi okno dokorán otvoriť napriklad, aby mi tam niekto nevosiel! Za druhe známym sa stalo.presne to,čo si pisala, všetky splasky mali po byte! Výhoda by bola pre mňa jedine to,že keď sa pokazí výťah nemusím ísť po schodoch 😁 ale je to o zvyku a ešte sa mi zdá byť na prízemí aj dosť chladný

lenka2710
30. sep 2019

@jaq a záleží aj od.toho ako je riešená bytovka! Napriklad u nás je prizemny byt a výťah uplne na opačných koncoch, takže je to aj o riešení danej bytovky ako to maju, keď som tam na návšteve,tak nič.nieje pocut akurát sa boja,že keď chalani hraju na vonku futbal,že im roztrepu okna 😉😁

boar01
30. sep 2019

S tym vyplatovaním wc-ka to naozaj nie je vymysel. Susedovi na 1 posch. sa to stalo v priebehu kratkej doby 2x. Nebol v tom čase doma, tak mu splašky vytopili aj časť bytu. Zistili sme to až keď to vyrazilo aj vo vestibule. Dôvodom vraj bolo, že niekto hodil do záchoda niečo vačšie.

ribelina
30. sep 2019

na našom sídlisku sa už stalo že vyplavilo záchody a na prízemí je fakt zima a málo slnka. suseda na prízemí platí takmer o 100 eur viac mesačne nabehlo jej to hlavne na kúrení. radšej by som sa grilovala tri mesiace v lete ako mať celý rok zimu

salonka22
30. sep 2019

My byvame v 8posch zateplenom dome s opravenou strechou uz vyse roka a vobec sa mi nezda, ze by tu v lete nejako pieklo a v zime bola kosa. Praveze v zime skoro vobec ani nekurime... V lete rano vyvetram, potom zatvorim okna do nejakej 18-19 a trochu zastriem zaluzie, a je to v pohode. Nikto nad nami nie je a je to parada. Prízemie sme nechceli kvoli hluku z ulice, nedostatku sukromia a bala som sa, ze tam bude moc tmavo.

luciola
30. sep 2019

@jaq ja som byvala na prizemi teda vyvyšenom pod nami boli pivnice deti sa hrali z loptou rozbili nam okno auta čo trubili a podobne všetko počut zima je straštna a všetci chodia okolo tvojich dveri ak nejde výtach plus počuť každe buchnutie dveri poštara a dokonca ak je niekto opitý sa može stať že ti v noci bude buchať ako nam sa to stalo lebo si pomýlil byt. Bývala som potom pod strechou a to bolo super len teplo strechu sme mali novu zateplenu nikdy nezatieklo je tam teplo ale mne to vyvohovalo isto je lepšie pod strechou ale musi byť strecha prerobena a zateplena

katka0905
30. sep 2019

Ja bývam úplne na prízemí. Jediná výhoda je, že máte blízko vonku, byt je v podstate bezbariérový. No a ešte jedna výhoda, v lete je tam pomerne chladno, nikdy sa tam nepotíme. Nevýhoda je vlhkosť, a tým pádom riziko plesní, čo by ale nemalo byť v zateplenom paneláku, ak je dobre urobený. Možno aj väčšie výdavky na kúrenie, lebo od podlahy ide chlad a nevyhrieva nás byt odspodu. Ale zas nikdy mi nič zo záchodu nevyplavilo, ako píšeš. Ja by som ale určite preferovala bývanie pod strechou.

nika898
30. sep 2019

@jaq ked uz zvolit tak radsej pod strechov. Byvali sme takto v dvoch bytoch. Vyhoda nikto nad tebou nedupe cize omnoho vacsi klud ako ked pocujes susedov zdola aj zhora. Hluk z tiez nie je az tak pocut ale zase poculi vytah ovela viac ako ty nizsie (este stary povodny vytah). Co sa tyka horucov v lete vies ich zmiernit zateplenim stropu velmi nam to pomohlo a v druhom byte sme mali ze vraj nieco specialne na strechce co odpudzuje slnko ci co no proste dalo sa to vydrzat je pravda ze byvame v Ziline kde nie su take horucavi a kebyze sme v BA riesim to klimov. Na prizemi by som nebyvala. Bala by som sa ze ma niekto vykradne a nemozes si ani okna poriadne otvorit.

simsalabim
30. sep 2019

@jaq kamaratke na prizemi sa stalo presne to, co popisujes...bola to katastrofa. Ale asi je to skor vynimka ako pravidlo. Ja osobne by som sa pod strechu - nikto ti nedupe nad hlavou (to sa v diskusiach stale riesi), okno mozes v noci mate bez obav otvorene...ale urcite by som si dala nainstalovat klimu.

jany149
30. sep 2019

@jaq ja osobne keď som si hĺadala byt nechcela som ani prízemie ani pod strechou

junova
30. sep 2019

U nás v paneláku tiež na prízemí párkrát vyplavilo wc, smrad neskutočný. Mám kamarátku na prízemí a keď som u nej na návšteve, počujem búchanie vchodových dverí, výťahu, ľudia si pred ich bytom čistia topánky, kecaju aj v noci, stekot psov, aj keď niekto zvoní na zvončeky je počuť. Ďakujem, na prízemí nehrozí, výťah sa nám často kazí, tak zase starí ľudia a mamičky s kočíkmi majú problém.

ina009
30. sep 2019

ahoj my sme s mamkou mali na výber byt na prízemí ale nie na vyvýšenom ale na bezbariérovom čiže úplne dole a medzi bytom na 4 poschodí bez výťahu pod strechou. Vybrali sme si ten pod strechou a to z toho dôvodu, že v tom prízemnom bola strašná zima, tma a neprišlo mi to zrovna bezpečné, keďže mamka by v ňom zostala bývať sama, tiež mi nebolo príjemné že keď boli otvorené okná bol tam hluk či už z áut aj keď cesta bola daleko ale aj z chodcov, detí na ihrisku a podobne. Byt pod strechou má nevýhodu že s nákupom je to troška ťažšie ale má tam pokoj, žiadne deti jej nedupocú nad hlavou, je to tam svetlejšie, pekný výhľad a so strechou sme nemali žiaden problém nikdy nezatekala. Nevýhoda dalšia hore je, že tam býva dosť teplo ale to sa dá riešiť klímou. Mamke stači ventilátor a zatihnuté rolety keď pečie slnko dnu. A v zime jej tam nie je zima lebo všekto teplo ide hore čiže pekne bosa môžem chodiť u nej čo v byte na prízemí nepripadalo v úvahu tam aj v lete bola podlaha studena a celkovo tam bola zima tak ale výhoda bol bezbarierový pohyb. A s tym vyplavovaním záchodov je to žial ale smutná realita, že sa to môže stať a to hlavne z toho dôvodu, že sa stále stavia a stavia a všetko ide do jednej kanalizácie kedy keď začne veľa pršať alebo vzniknú nejaké záplavy tak aj tie splačky idú niekadial von. Pokiaľ ale píšeš o byte, ktorý je nadzemný tak to je najlepšia možnosť. Nadzemný byť 1 poschodie a druhé sú vraj najlepšie a zdá sa mi že aj cenovo sú drahšie.

lenocka0301
30. sep 2019

@jaq u nas v bytovke vyplavilo panovi na prvom wc,cze vymysel to nebude, lebo sa to nestalo raz...... my byvame na vrchu a je to super, V lete mame akurat teplo a v zime super teplucko 🙂

yanni
30. sep 2019

Ani jedno. Byvali sme aj pod strechou aj na prizemi s vlastnou terasou a zahradkou. Ani jedno nebolo idealne. Postavili sme si radsej vlastny dom.

akinom0077
30. sep 2019

Robim v realitach...Ja osobne by som s danych moznosti vybrala vrch...ked by som spravila statistiku tak viac ludi si vybera vrch dokonca si ho niektori vyslovene ziadaju. Ked je v lete teplo, je teplo vsade, ja byvam v dome a je poschodovy, strecha plech tiez je hore v lete riadne horuco...
Co sa tyka problemu s wc na prizemi ano stava sa to...
ale na druhej strane starsi ludia a niektore rodiny s malymi detmi uprednostnuju prizemie...co sa tyka zasa naopak zimy na prizemi...moj nazor je ze zima je vsade pokial ludia nekuria....byvaly byval na 2 pochodi, vnutorny byt dokonca a zima jak slak-nekuril....ani stara pani ktora byvala pod nim...

andrejka1974
30. sep 2019

Ja bývam na zvýšenom prízemí a je to super