Materské mlieko verzus umelé. Aký máte názor?

sorscha
9. apr 2008

Výskumný ústav v Stockholme prišiel s prekvapivou informáciou, že materské mlieko môže dieťaťu škodiť! Dôvodom je strava súčasnej modernej ženy, ktorá je čoraz viac plná rôznych Éčok a znečistené životné prostredie, v ktorom žijeme. Všetky škodliviny prechádzajú do mlieka a takto ich prijíma už novorodenec!

Naproti tomu v sterilných podmienkach vyrobené umelé mlieko, navrhnuté odborníkmi a čoraz viac sa približujúce zložením pôvodne ospevovanému materskému mlieku (avšak bez dôsledkov kontaminácie z prostredia), je oveľa vhodnejšie. Aj Svetová zdravotnícka organizácia vraj už zvažuje zmenu svojho postoja k odporúčaniu dojčenia.

Tak mamičky aký máte na to názor?

bellasandra
9. apr 2008

Ja si myslím, ze materskému mlieku sa nič nevyrovná. Kazdá zena sa podla mna snazí počas dojčenia primerane stravovta. A druha vec, je , ze ten pocit pri dojčení , nenahradí flaška.
Samozrejme ak to nejde- nič sa nedeje, ale materské mlieko je podla mna tá lepsia volba. 😉

peta28
9. apr 2008

Sorscha tak toto je prvy rozumny nazor, alebo clanok ktory citam odkedy sa mala narodila.
Uz mi lezu vsetci na nervy s tym dojcenim. Ano super, ked mam maminka dost mliecka, suhlasim, je to krasne, mlieko vzdy po ruke pripravene a bla bla bla. Ale to ako psychicky media tyraju matky ktore nedojcia tym, ze deti bude menej inteligentne, budu neskor chodit, stat, sediet, maju slabsiu imunitu je az neunosne. Moja dcera ma 8 mesiacov a uz pomaly chodi, je velmi sikovna a ziva a bola dojcena 2 tyzdne. Ine deticky narodene v rovnakom obdobi a dojcene sa s nou nedaju ani porovnat.

dominica
9. apr 2008

Možno na tom, čo si napísala niečo bude, ale tiež si myslím, že MM je to naj, čo môžme drobcovi ponúknuť a ak sa aj niečo škodlivé v tom nachádza, tak telo by si s tým malo poradiť. Pretože, ak aj tam niečo škodlivé je, tak tomu ostatnému dobrému sa žiadne UM nevyrovná. Ale ináč nie som proti UM. Je to na každej žene, ako sa rozhodne a ak sa nedá kojiť, tak UM je samozrejme najlepšia voľba.

PS: napísala som preto, že je to na každej žene, lebo niektoré nechcú kojiť a siahajú hneď po UM a dokonca ich poznám, tak to len pre to som to tak napísala

peta28
9. apr 2008

bellasandra aky pocit pri dojceni??? Si uvedom ze je vsetko individualne .Ja som mala pri dojceni take bolesti ze som si hlavu buchala o stenu a zatinala zuby az som mala krvave pery, tak aky som z toho mohla mat pocit?? Tak ako je kazde babatko ine, kazde tehotenstvo, tak aj dojcenie. A tu nejde o to ktora volba je lepsia alebo horsia, lebo kazda chceme pre babo to nejlepsie a bohuzial ked nemam na vyber, tak ako mam zvolit lepsiu volbu ked mam len jednu a to UM?

dominica
9. apr 2008

peta28, kašli na to, je pravda, že strašne preferujú kojenie, ja som tiež kojila a bola som za to vďačná a dosť ma mrzelo, keď to už nešlo a asi to bolo tým, ako sa to všade preferuje, ale odkedy je malý na UM, je veľmi spokojný a ja viem, že som sa mu zbytočne bránila.
A to, že že budú neskôr chodiť, sedieť a pod. to je podľa mňa vyslovene blbosť, veď aj my sme boli na UM a sme normálny, nie? To už nevedia, čo písať...
Veď dokonca koľké kojené deti majú viac alergií a chorôb a pod. , ide o to, čo dostalo dieťa do vienka, Ak sú v rodine samí alergici, je veľká pravdepodosbnosť, že alergiu dostane aj kojené dieťa a ak má predkov silných a zdravých, je pravdepodobné, že bude zdravé aj ono, napriek tomu, že je na UM.

bellasandra
9. apr 2008

peta- mozno som to blbo napísala, jasné , ze ja nemam nič proti UM, ale si myslím ze materské je proste ´prírodné ´reagujem na clanok - ze materské je skodlive kvoli stravovaniu a tak... 😎

a ten pocit - som myslela, nie z hladiska bolestivosti a tak, ale zo psychickej strany, ze je to iné ked dieta kojís- mas pritom iný pocit ako ked ho len nakrmis z flasky, jasné , ze ked mas pritom bolesti tak nie. Ja hovorím ak je vsetko ok, ten pocit sudrznosti sa nedá nahradit flaskou....

peta28
9. apr 2008

Vsak jasne.. ja sa ani bezne do takych tem nezapajam, len ma to nejako zaujalo, lebo to je donekonecna to iste. Ta ktora dojci , tak si to bude vychvalovat ake je to super a zas my co mame babetka na UM vieme tiez o tych vyhodach. My sme s malou bohuzial skoncili az v nemocnici na infuziach pretoze mala bola zahustena a nepapala dost. Tak ak by to prezila niektora matka to co ja, vidiet dieta na infuzii a v inkubatore, by si velmi rychlo rozmyslela ci necha dieta hladovat alebo siahne po UM. No fakt ma niektore clanky a nazory este aj dnes vediet zdvihnut zo stolicky..

lamia
9. apr 2008

Holky podle mě je takováhle diskuze fakt blbost,kojící budou obhajovat kojení,umělářky UM a akorát se budou hádat,nebylo to tu už stokrát???Jasně že do MM přechází škodliviny,ale zas do něj přechází i protilátky a podobné věci,které do UM nikdo nenarve,prostě každé má svoje pro i proti,dneska jsou UM dost kvalitní,takže když někdo nechce/nemůže kojit,tak rozhodně mimču nijak neškodí,to mazlení u kojení mu přeci může vynahradit i jinak. Myslím,že rychlost psychomotorického vývoje s typem výživy fakt nesouvisí,ono totiž vůbec nesouvisí ani to,kdy si dítko sedne,stoupne,chodí a to,jak je v budoucnu inteligentní nebo šikovné,souvisí to jen s rychlostí zrání centrálního nervového systému a tu rozhodně kojení nijak neovlivní,takže bych se "zaostávání" při krmení MM fakt nebála...Prostě je to hlavně na mámě.

dominica
9. apr 2008

peta28, kľud, nedvíhaj sa zo stoličky, ja som kojila 10 mesiacov a nikdy by som za nič nasvete neodsúdila matku, za to, že dáva UM, aj keď tiež trošku preferujem kojenie, ale len pre to, že malý bol predčasne a ja som mu bola ochotná dať všetko na svete a podarilo sa. Je veľa mám, čo dajú UM a z rôznych dôvodov, ktoré nepoznám, tak prečo ich hneď odsúdiť? Tiež neznášam tie odsudzovačky a hádky, čo je lepšie. Každá matka chce dať dieťaťu len to najlepšie a hľadá si tú správnu cestu...

ada78
9. apr 2008

peti, ze sa na to nevykasles.
tak si nedojcila a co???
timka je krasna a sikovna (aj ked neviem, na koho narazas, ze sa s nou neda ani porovnat 😀 ), tak to neries.

dididi30
9. apr 2008

peti dominy , nic si z toho nerobte, ja som malu kojila ani nie mesiac, bo mi grcala jedna radost, ani umele mi nechela, tiez ho vygrcala, tak od 2 mesiace mala v mliecku krupicku, aby v nej daco ostalo, kaslala som na lekarkyne varovania a na reci o tom co sa moze a co nie..ta co kojila alebo koji to nikdy nepochopi a bude trvdit svoje, lebo jej dieta nenumieralo pred ocami od hladu.moja mala do teraz nepije mliecko a je krasna zdrava a sikovna, uz aj anglictinu ovlada lepsie ako ja 😝 mozno trosku odveci, ale to ze nepila mliecko nieje o nic hlupejsia ako druhe kojene deti a ked to nejde tak to nejde a basta!!!! 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝

sorscha
autor
9. apr 2008

peta28 ja som môjho nedojčila kedže som vôbec nemala mlieko. V nemocnici ma do toho nútili až som z toho bola stále vystresovaná, malý plakal od hladu atď. tak sme museli dávať od začiatku umelé. Potom neskôr doma som si odstriekavala, ale to bolo len odkvapkávanie asi 20ml za celý deň a to som pila rôrne čaje, vineu, polievky rascové a robila som si masáže. Inak mám aj ploché bradavky. Používala klobučiky roznej značky. Bohužial nie každá žena na to má. Inak aj mňa to bolelo keď sa malý skúšal prisať. Doteraz som si to stále vyčítala, že som nekojila až pokial som neobjavila tento článok./www.bábätko.sk/ zaujímavé, že ho stiahli. Chcela som Vám hodiť link. Trošku ma to ukludnilo.

johanda
9. apr 2008

Sorscha - kdo tu studii platil? 😉
Argument znečištěného prostředí se ni zdá trochu obskurní - ty krávy, které poskytují mlíko na UM se chovají ve sterilních podmínkách? Živí se sterilizovanou potravou zbavenou rizikových prvků? Dýchají čištěný vzduch? Vždyť veškerá UM není ani z prodikce biochovů
UM se sice blíží MM, ale problém je v tom, že kompletní složení MM není dosud známo a navíc různé imunoglobiny a antigeny napasované přímo na konkrétního kojence do UM nedostane nikdo. Kojící matky zpravidla dost dbají na to, co jí, takže mají celkem slušný přehled o konzervantech a chemikáliích, které se přidávají do potravin a vavyrují se jich.

Um je samozřejmě ta nejlepší volba pro matky, které nemohou nebo nechtějí kojit, to je na každé z nás, jak se rozhodne, ale ta informace o MM se mi zdá dosti přitažená za vlasy, stejně jako kecy, že nekojit je téměř smrtelně nebezpečné.
Můžeš dát link na originální zdroj?

dominica
9. apr 2008

lamia, dididi30 - pekne ste to napísali

gedren
9. apr 2008

Jelikoz stejne jako johanda delam ve vyzkumu, hned me napadlo totez - jaka financni podpora za timhle vysledkem asi stoji 🙂. Taky bych si rada precetla originalni clanek, protoze v prvni rade jde o to, jestli je to hypoteza, nebo je podlozena verohodnymi experimenty. Dale pak, kde to bylo publikovano, jake jsou reakce sirsi vedecke komunity apod. "Vedci" muzou napsat clanek uplne o cemkoliv, sice jim ho pak nevemou do slusnyho casopisu, ale do nejakeho low-level popularizacniho platku urcite, a pro novinare to ma bohuzel jako zdroj skoro stejnou vahu.

Jinak tahle myslenka neni nic noveho, to se tradovalo uz za komousu, ze z matky dostava dite "skodliviny". Ale pochybuju, ze z kravy krmene masokostni mouckou ne.

Jinak nejsem zadna fanaticka obhajkyne kojeni, nemyslim, ze dite krmene flaskou utrpi nejakou velkou ujmu, ale jakmile nekdo propaguje umely mliko, vidim za tim jasny komercni zajmy.

peta28
9. apr 2008

Adka na nikoho, spomenula som to len vramci preferovania MM. Podla mna kazde nieta si ide svojim tempom a nezalezi na tom ci je dojcene alebo nie a to som uz pisala niekolko krat. A taky vyskum ani nie je mozne urobit kedze neda sa porovnat to iste dieta 2 x, ze je raz dojcene a raz nie. Vzdy sa daju porovnat len 2 odlisne deti a v tom pripade tie vysledky nemozu byt pouzitelne

ada78
9. apr 2008

peti - dnes asi nemas svoj den. to o porovnavani bol pokus o vtip. 😒

otrivinkajanka
9. apr 2008

petka ja som kojila dceru 7 mesiacov pokym sa sama neodstavila a poviem ti,ze keby som mala druhe dieta kojit ho nebudem a budem mu davat umele mlieko lebo som si presla zapalmi prsnikov horuckami odsavanim a uz si tym prejst nechcem bolo to hrozne obdobie bola som viac v strese ako spokojna,ze dojcim ale to je vec nazoru ked zena dojcit chce nech dojci ak ma zdrave mlieko a dietko spokojne rastie a pribera ale ja uz dojcit nebudem ani za svet

peta28
9. apr 2008

Adi 😉 😝 😀 😉

Podla mna vsetko ma svoje vhody a nevhody a len matka vie co je pre jej dieta to najlepsie, a ziadna organizacia a ani nijaki "vyskumnici" nemaju pravo o tom rozhodovat alebo urcovat co ma matka robit

sorscha
autor
9. apr 2008

gedren ja nepropagujem umelé mlieko. Som tiež za kojenie. Mne je jasné, že keď sa mamička zdravo stravuje tak to nemusí škodiť. Inak všade je chémia a tej sa vyhnúť v dnešnej dobe nedá. A nie každá mamička má na biopotraviny. Tento článok som sem dala pre to, aby som ukludnila tie mamičky, ktoré kojiť nemohli, ako napr. ja. Ale tiež mi je jasné, že nemá zmysel porovnávať umelé mlieko s kojením. Chcela som vedieť len Váš názor. 🙂

panterka
9. apr 2008

tak, holky, jestli můžu tak se přidám 😉

já jsem nekojila vůbec... už z porodky jsme šli s UM. malej se narodil předčasně, já neměla mlíko a on mi ho nevytáhl, byl slabej... no a co, narodil se a měl 2kg, od tý doby je bez problémů, ťuk, ťuk, ťuk... není ani tlustej, šikovnej byl jako donošený děti, marodil jako každý dítě, který přijde do školky a když mi někdo řekne, že po UM nebude tak inteligentní, tak už se s prominutím jenom směju 😀 je to takovej náš koumes 😵

teď čekáme druhýho chlapa a rovnou říkám, když kojení půjde, kojit budu, když nepůjde, nebudu si kvůli tomu rvát vlasy 😒 chci kojit, ale na druhou stranu se nehodlám stát otrokem kojení a propagace kojení...

co mě ale dokáže zvednout ze židle, je ta nesmyslná kampaň kolem kojen a hlavně, jak se každej ptá: "a kojíš?" co je vlastně komu do toho, není snad důležitější zdravý, spokojený mimčo a šťastná mamina, než když jsou oba zdeptaný? 😕

no, kojení mám opravdu jednu velikáááánskou výhodu a to, že je nejlevnější, vím, co jsme za UM dali peněz 😒

jo a s tím psychickým pocitem při kojení... nemyslím si, že bysme já nebo malej nějak citově strádali, jako tím, že mu vrazím prso mu mateřskou lásku nenahradím... a otcovskou už vůbec a já musím říct, že manža si "kojení" fakt užíval, poctivě s náma vstával a byl zapojenej do péče o malýho v každým směru... dneska mám úžasnýho zdravýho a chytrýho syna, užasnýho manžela, kterej je skvělej táta a čekáme druhý miminko, který bude doufám zdravý, to je to nejdůležitější, nezáleží na tom, jestli bude kojený nebo na UM 😔

nera
9. apr 2008

Ja tiež skôr preferujem kojenie, aj kvôli tomu, že kojím sama....no preferujem v tom zmysle, že myslím, že je to lepšie ako dávať UM. Myslím, že MM je prirodzenejšie a viac sa prispôsobí dieťatku.
A áno odsudzujem mamky ktoré dávajú UM....ale nie tie ktoré nemôžu, ktoré majú problém, ale tie ktoré si nechcú pokaziť figúru tak skrátka nekoja a podobne, skrátka tie, ktoré nechcú len z roskoše kojiť(dúfam, že ste ma pochopili)

lamia
9. apr 2008

Sorscha sorry,chápu že při dnešní propagandě kojení je pro tebe takovýhle článek útěcha,ale důvěrychodnost takovéhleho zdroje se rovná informacím z Maminky a podobných "inzertních" časopisů...Určitě se dají škodliviny v UM líp kontrolovat než v MM,páč to máme každá jiné,ale na druhou stranu si nedělám iluze,že do těch testů firmy UM vyrábějící vrážejí nějak přehnaně prachy,protože každá kráva má to mlíko taky jiné a stejně jako každá ženská je těm škodlivinám exponovaná jinak,takže si myslím, že i v UM ty "škodliviny" (fakt širokej pojem...)rozhodně budou....Spíš vidím jako negativum to,že kampaň za kojení "produkuje" ukřivděné a nespokojené maminy jako Ty nebo Peta,rozhodně se určitě taky snažíte dát svému dítku to nej a nemyslím si,že při krmení UM to nejde....Tuhle "nevraživost" a porovnávání dítek jsem už zažila mezi kojícíma a UM krmícíma maminama docela hodněkrát a pokaždé nějak uniká mojí logice....

johanda
9. apr 2008

Oni ten článek stáhli - že by to bylo z nedostatečně verifikovaného zdroje? 😉 Škoda, ráda bych si přečetla veškeré reference

jana.1
9. apr 2008

souhlasím s lamiou, johandou, gedren.... Bez ohledu na stravu, naše děti dýchají a jinak přijímají do těla svinstva dost a dost. Tak to bohužel je a MM a kojení s tím nijak nesouvisí.

k tomu pocitu:
maminky na UM, přestaňte se zbytečně trápit a vyčítat si to a obhajovat se... chápu, že je nepříjemné a frustrující všude číst, jak MM je to nejlepší atd. Kolikrát aby se člověk styděl, že nekojí. To samé platí obráceně.. člověk aby se styděl říct, že kojí, aby se nedotkl spousty maminek, které dávají UM a nepůsobil jako vejtaha. Kojení je v přírodě přirozené a normální (proto na tom maminky tak lpí, jelikož je to zafixováno jako životně důležité), ale je s ním spojena spousta problémů ze strany matky i dítěte, takže nemá smysl se trápit. I zvířata mají záněty, i zvířata mají rozhryzané bradavky a ne každé malé saje tak silně, jak by mělo.. atd. Podobná témata tu již jsou. Rýpání se v tom za chvíli postrádá hlavu i patu. UM není žádná tragédie. 😉

problémy jsou opravdu časté (vyčerpávající a uklidňjící odpověď je uvedena pod dotazem č. 14)
http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=90

k tomu životnímu prostředí.. namátkově tady.. nemusíte to číst, stačí prohlédnout obrázky (to jen pro srovnání)
http://ekozahrady.com/web_rs/statky_pro_deti.htm
http://ekozahrady.com/web_rs/cesta_z_mesta.htm
http://ekozahrady.com/web_rs/hodnota_stromu.htm

deina
9. apr 2008

Aj mna dost deptalo to, ako sa kazdy pytal, ci kojim. Prva otazka, ked niekoho stretnem, je, ze ci kojim a ked poviem, ze nie, tak ako to, ze nie? A to im mam teraz vysvetlovat stale dookola, ze maly sa narodil predcasne, ze som bola velmi rada, ze sa naucil pit z flasky a bolo mi jedno, ci je to UM alebo MM, len nech je, alebo ze som bola velmi chora a pocas tej choroby mi mlieko proste odislo, hoci som sa snazila odsavat ho a odsavat... a predsa to nepomohlo. Myslim si, ze MM je pre dieta naozaj to najlepsie, co mu matka moze dat, ale niekedy to proste nejde, aj ked sa snazi. ☹

nikka.vo
9. apr 2008

Já teda můžu říct, že většina kojených dětí v mém okolí je víc nemocná než děti na UM 😕 😨 Asi je to jen náhoda, ale tolik opěvovaná fráze, že MM posiluje imunitu 😕 No nevim 😒

minusa
9. apr 2008

tiez by ma zaujimal origos clanok 😉

panterka
9. apr 2008

nikka, já mám dvě neteře, jednu kojenou minimálně a jednu kojenou do dvou let a jak tu narážíš na tu imunitu, tak ta kojená byla prakticky pořád na hromadě na rozdíl od tý nekojený 😅 no, asi je to náhoda 😅

já se třeba vůbec nebojím porodu, ale bojím se toho, jak to bude v porodce s kojením 😕

jana.1
9. apr 2008

... a když budu reagovat konkrétně na výkum o škodlivost MM, tak je nesmysl ho stavět takhle, to postrádá veškerou logiku. Pokud se lidem už nelíbí, jak žijou, nechť začnou řešit příčinu. Příčina problémů není MM (ani UM), příčinou je ničené a špiněné životní prostředí. Že se to promítne do všeho možného vč. stravy je celkem jasné. Ale kvůli tomu přece nepřestanu kojit (pokud tedy nemám s kojením problém), protože do MM přecházejí škodliviny, stejně tak jako (přehnaně řečeno) nepřestanu dýchat, protože i vzduch je plný škodlivin. Zkrátka to nejde brát za opačný konec 😉