Môže sa krstiť a robiť prijímanie v jeden deň?

ivetkatka197808
18. jan 2018

Potrebujem poradit, dcera ma mat svate prijimanie 29 aprila, no este nie je pokrstena, chceme dat naraz pokrstit vsetky 3 deti ,ale farar robi problem...Ja som evanjelicka moj manzel katolik, zobrati sme na urade..Krstni rodicia su kamarati, katolici ale este nie su zobrati a maju dieta svadbu maju mat 21 aprila..., farar povedal ze kym sa nezoberu nemoze nam ich pokrstit, lenze ked dcera ma mat prijimanie 29 aprila stihame pokrstit moze sa krstit aj robit prijimanie v jeden den??

lubi40
18. jan 2018

@ivetkatka197808 moze, vela ludi, co si robi sviatosti v dospelosti to tak ma.

paulinoocka
18. jan 2018

Ked sa dohodnete tak v pohode, normalne si robia aj dospeli ludia tak, ze maju krst, prijmanie a birmovku pocas jedneho obradu 🙂

babina_33
18. jan 2018

Tu bude asi problem so samotnym fararom a nie ci sa to moze alebo nie :D

ivetkatka197808
autor
18. jan 2018

@babina_33 no hej farar vymysla
..ale ked dcera chce mat prijimanie musi ju pokrstit aj ked v den prijimania, nie? Hadam nebude vymyslat aj ked teraz ma kopu reci,ze si mame najst inych krstnych rodicov, no mi sme mu povedali, ze chceme len tychto...Dcera sa sama rozhodla, chodi na nabozenstvo a sama povedala, ze chce ist na prijimani tak hadam nebude robit problemy...

deti95060810
18. jan 2018

jedna maminka tu písala ako dcéra mala krst v sobotu a sv. prijímanie v nedeľu....Takže môže aj takto byť...

gianna
18. jan 2018

no ono to nie je celkom tak, ze farar robi vam problemy 🙂 Doteraz ste sviatosti svojich deti neriesili a zrazu by ste chceli vsetko naraz a hlavne nech je podla vas, ale ono to celkom tak nefunguje. Aj pre vysluhovanie sviatosti platia nejake pravidla a tieto treba dodrziavat. Pre krstných rodicov je podmienka, aby mali vsetky iniciacne sviatosti ( krst, sviatost Eucharistie a birmovku) a ak su par, aby zili v platnom manzelstve. Takze ak trvate na týchto krstných, tak knaz postupuje spravne, ked vam povedala, ze vam deti pokrsti az po uzavreti manzelstva vami vybranych krstných. Co sa tyka, ci moze byt sviatost krstu vysluhovana v jeden den spolu s prvym svatym prijimanim, ziadna cirkevnopravna prekazka v tom nie je, ale velmi realne to nevidim. Slavnost prvého svateho prijimania totiz nie je iba o vasej dcere a nie je vykonavana v sukromi, ale pokial sa slavi pre viac deti treba vziat do uvahy, ze ma svoje liturgicke slavenie, svoj priebeh a trvanie a vysluhovanie dalsich sviatosti krstu by to dost narusilo. Takze odporucam, skuste sa dohodnut s knazom, aby vam sviatost krstu vysluzil napríklad den pred slavnostou prvého svateho prijimania. Ale velmi ocenujem, ze dcerka sa sama rozhodla, ze chce ist na prve svate prijimanie a verim, ze to nie je len kvôli peknym satam 🙂

dominika6
18. jan 2018

@ivetkatka197808 čo sa týka krstných rodičov,nedaj sa vydierať..nemusia byť svoji ani náhodou..
my máme dokonca iba krstnú mamu bez partnera..len musela mať krst a prijímanie..
je to len a len na farárovi a jeho (ne) ochote
nájdite si iného hoci v inom meste pokrstite deti naraz..ale hned lebo niekto čaká mesiac na termín

gianna
18. jan 2018

@dominika6 pokial mate len krstnu mamu bez partnera, tak je to ok, ale ked su par, musia zit v manzelstve, to nie je vydieranie, to je proste pravidlo 🙂

dominika6
18. jan 2018

@gianna no my na oplátku sme zas krstili jej dieťa..a boli sme v kombinácii môj muž a jej švagriná..a farár to neriešil v akom vzťahu sme navzájom

lavieenrose
18. jan 2018

my ked sme krstili malu tak sme nemali krstnu mamu, maly sme svedka krstu -moju sestru , a ta bola v kostole s moslimskych cernochom a dcerou a vsetko v pohode ;)

ivetkatka197808
autor
18. jan 2018

@gianna nie, jej sa paci nabozenstvo, sme ju dali nan v 1 rocniku, lebo len jeden chodil na etiku a ona sa rozhodla, aj v tretom rocniku sama pre nabozenstvo ze vraj ju bavi to rozpravanie, tak jej nechceme teraz branit...

3009
18. jan 2018

U nás bol na krste ako krsný - dedko a krsnú mamu robila švagriná, čiže ani rodina neboli a farára to vôbec nezaujímalo.

meggyinka
18. jan 2018

@dominika6 krsny rodicia maju byt tí ktori to dieta hned po rodicoch budu viest do kostola a k modlitbe. Ak nemaju ani oni sobas a ziju spolu to nie je vzor. Ano viem.a vidim ako sa to teraz robi ale mnoho ludi si mysli ze vsetko su to len formalitky a samozrejme ze vzdy je farar na vine ale niekedy je lepsie zacat od seba. Nevidim v tom ziadne vydieranie iba to co sa patri

pininka
18. jan 2018

Ja som mala krst,1.sv a birmovku v jeden den, som rimokatolicka, ale ked som ba mensia tiez taky uzasny farar ma nechcel pokrstit lebo rodicia nie su zobrati v kostole. Iny farar potom nemal problem. Nasa mala ma len jedneho krstneho a nas terajsi farar vravel, ze nikde nieje podmienka na krst ze musia byt krstni rodicia. Na tvojom mieste by som sla dceru pokrstit inam.

terezka1947
18. jan 2018

Krstni rodičia nemusia byť pár,aké majú žiť usporiadaný život.....veď majú ísť príkladom...tak sa farárovi nedivím.
Nie je ok podľa náboženstva žiť spolu a nebyť zosobášení....takže fararove správanie logiku má,to len ľudia si prekrucaju kadečo a pred farárom klamú a potom jasné,že napíše sa na fóre...aaaa my sme nemali,aj tak pokrstil...no čo mal robiť?

dominika6
18. jan 2018

@meggyinka asi zle čítaš..oni sa brať idú týždeň pred prijímaním..a áno..je xy farárov,ktorí sú ústretoví a nehádžu prekážky a to kto sa ako stavia k viere je iná téma..

monula20
18. jan 2018

Ahoj viem ze v levoči pokrstia v pohode..to máš kúsok..tam nerobia problémy s ničím..tiez mi nechceli krstiť lebo krásna mama bola rozvedena

emmusska
18. jan 2018

tak povedzte fararovi nech teda navrhne on nejake riesenie 🙂

katrinka8
18. jan 2018

@dominika6 - môže byť aj Tvoj muž a švagriná, nemôžu byť ľudia, ktorí navzájom žijú v spoločnej domácnosti ako partneri - čiže bez sviatosti manželstva. Pokiaľ sú tie osoby pre seba ako 2 "cudzie" v zmysle, že nie sú partnermi (muž a žena), je to v pohode, pokiaľ spĺňajú aj ostatné kritéria (majú ostatné sviatosti). Ak sa jedná o muža a ženu, ktorí majú svojich manželov (sobášených v kostole), tak je to v poriadku. Pokiaľ by 1 z nich s niekým iba žil, nemohol by byť krstným rodičom.

katrinka8
18. jan 2018

@dominika6 - "farar povedal ze kym sa nezoberu nemoze nam ich pokrstit, Čiže ak sa zoberú, potom ju môže pokrstiť s týmito krstnými rodičmi. Ale asi je problém v časovej tiesni (zo strany rodičov?), lebo sobáš je cca týždeň pred prijímaním, tak som to vyrozumela. Alebo proste nemajú v kostole za ten týždeň čas robiť krst, lebo majú na to len soboty/nedele? Prípadne ak je to týždeň pred prijímaním, tak asi sa v kostole ten týždeň pripravujú deti na prijímanie a nekrstí sa alebo ako.

hettinka
18. jan 2018

@ivetkatka197808 no síce sa to dá, ale vo vašom prípade vidím problém v tom, že nie ste zobratí a vy a aj krstní rodičia žijete podľa cirkvi v hriechu a nie je teda zaručené, že dieťa bude vychovávané v kresťanskom duchu. Farári nerobia problém pri krste dieťaťa slobodnej matky, ak žije sama. Ale ak matka žije s otcom dieťaťa a nemienia sa zobrať, tak nechcú krstiť ...
Skús iného farára, prípadne nájsť iného krstného rodiča/rodičov. Alebo si najskôr vy doriešte sviatosť manželsva (keďže žijete spolu a nie ste cirkevne zosobášení ani v katolíckom, ani v evanjelickom kostole), a potom žiadajte sviatosť pre dieťa.

hettinka
18. jan 2018

@dominika6 áno, slobodná krstná mama môže byť. My tie tak máme, krstná mama bola ešte mladučká a sa vydávala až po krste oboch našich detí. V čase krstu nežila s nijakým chlapom v 1 byte, nemala so žiadnym dieťa ani nič takéto... A oficiálne teda deti krstného otca nemajú (ak ked manžela krstnej mamy tak volajú).

darkman181
18. jan 2018

Ja by som poradil skúsiť u iného farára. Neviem odkiaľ si ale určite sa spýtaj aj v iných farnosti na okolí. Moja priateľka mala v minulosti podobný problém. Išla za iným farárom a ten povedal že nie je problém. Fakt to závisí od farára.

janinah
18. jan 2018

Zaujímavé,že nik nerieši a nehľadá výnimky,ak niečo prikážu svetské úrady,poslúchneme a hotovo.Príkazy cirvi sa snažíme obchádzať ako sa nám to hodí a ak nás farár upozorní či nedajbože odmietne,tak on je ten zlý.Kńazi nepostupujú celkom rovnako v týchto prípadoch,lebo im ide o tie ne/pokrstené deti ,ale uvedomte si,že oni pred Bohom berú všetku zodpovednosť na seba.na svoju dušu za to,že pokrstili deti rodičom,ktorí nesplňali všetko potrebné.Nebrala by som si na svedomie do niečoho takého kňaza "nútiť",hanbila by som sa "vymýšľať" a žiadať nejaké výnimky.

alami
18. jan 2018

@ivetkatka197808 no nenazvala by som to, že farár vymýšľa, jednoducho nespĺňate ani vy ani vaši krstní rodičia požiadavky, ktoré splniť treba, aby bola zabezpečená katolícka výchova.
Teoreticky to môže mať v jeden deň, ale ak bude na prijímaní veľa detí, tak je to praktický problém, tam ti nebudú krstiť jedno dieťa popri tom. Ak ste malá farnosť a ide tam na prijímanie pár detí, tam by problém nemal byť. Musíš to dohodnúť s farárom, ako to vidí.

ckatka
6. sep 2020

@ivetkatka197808 "paci sa jej to rozprávanie...."

Tu pozor.
Pamätám si ako ja sama som si svojho času na základke miesto etiky vybrala náboženstvo len preto, že na etike sme sa učili "slušne sa správať" a ako chodí život...v rámci toho sme museli robiť veci ako zastaviť niekoho na ulici a opýtať sa niečo zadané, ísť do nejakej inštitúcie (posta/banka a zistiť nejakú informáciu...), telefonicky niečo vybavit...
Na náboženstve sme si "čítali rozprávky a kreslili obrázky" a nikto nič od nás nechcel.
Spätne to hodnotím ako riadnu blbosť ktorú som ako dieťa nevedela posúdiť.

Pokial rodina nie je praktizujúca vieru, treba dobre vedieť posúdiť úmysly dieťaťa, ktoré ho k tomuto vedú. Obvykle je to vplyv nejakej spolužiačky, alebo snaha uľahčiť si život v skole 😌

jamidea
13. apr 2022

@lubi40 ano, moj svagor tak mal

erickatt
15. apr 2022

@ivetkatka197808 moj drahy je krsny sestrinym detom a krsna je z opacneho konca slovenska . Nemusia byt manželia