Na Slovensku po slovensky - diakritika

paulinam99
12. mar 2023

Vážení diskutujúci,

to je pre Vás skutočne taký problém používať diakritiku (dĺžne a mäkčene) pri písaní príspevkov na Modrom koníku ?

To si hovoríte potom Slováci a Slovenky ?

Takto o tú kultúru jazyka prídeme veľmi skoro.

Skúste si vstúpiť trošku do svedomia a začnite používať slovenský jazyk tak, ako Vás to naučili v škole.

Ďakujem za pochopenie.

bylinka25
12. mar 2023

@pukina Môže byť, to je tiež exemplár na pohľadanie.
Ale on sa skôr zameriava na staršie dámy. Tie oblbuje. Teraz má aj Youtube kanál, kde kritizuje politikov.

dskjhfdlkdjhl
12. mar 2023

@paulinam99 ale nehovor, ja si naopak myslim, ze som si tipla uplne presne😉

viestta
12. mar 2023

@katkami123 obávam sa, že ťa má v hlave taky guláš, že už ani sama nevie co je.

liusa82
12. mar 2023

No až teraz som túto diskusiu čítala😀 nebola to náhodou tá namyslená Paulína čo tu volakedy machrovala s tým zásnubákom z drahokamu či diamantom? neviem prečo,ale mne sa rečami strašne na ňu podobala a teda aj tým priehladným nickom.Ona velmi rada vyrývala.Potom si tiež tak z ničoho nič zrušila profil

miskakyska
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miskakyska
13. mar 2023

Jaaaaaj ona tu už nieje..tak nič 😳🤣

pukina
13. mar 2023

@liusa82 niee, ta uz by nam davno vynadala do p*c po takomto naklade, tato mala aspon trosku chochmesu :D

bloger
13. mar 2023

@paulinam99 Okej pani slovenčinárka mám to dobre?

konikkon
13. mar 2023

@paulinam99 v spisovnej slovenčine sa úvodzovky píšu na začiatku dole a na konci hore. Ako si uviedla úvodzovky napríklad v slovnom spojení "stará škola" ty, sa píšu napríklad v angličtine. Je pre teba taký problém písať správne? Takýmto spôsobom, milá zakladateľka témy, skutočne prídeme o kultúru jazyka. Na ďalšie tvoje chyby v písanom texte ťa tu už upozornili. Je veľká škoda, že nám nejdeš príkladom a takýmto dehonestujúcim spôsobom kazíš našu krásnu slovenčinu.

kvetinka75
13. mar 2023

@paulinam99 prosím Ťa, ak Ti vadia že tu chýbajú mäkkčene a dlžne, tak nečítaj. Ja tiež keď píšem z mobilu, automaticky sú prvé písmená bez diakritiky a nebudem sa zdržiavať vyhľadávaním tých správnych písmen. U mňa je slovenčina o správnom písaní - y, i, gramatika a nie či na mobile budeš vyhľadávať písmená s diakritikou. Tiež som stará škola ale zase trošku dynamiky v živote treba a ak má niekto nastavenú AJ klávesnicu je jednoduchšie písať bez diakritiky. Ak ti to vadí, nečítaj.

kvetinka75
13. mar 2023

@paulinam99 mimochodom, oprav si po sebe gramatické chyby. Vyžaduješ od druhých to, čo sama poriadne neovládaš.

bloger
13. mar 2023

Zrušila si účet už tu nie je.

moncek88
13. mar 2023

@pukina 🙈🙈🙈🙈🙈😂😂🙈🙈

diewcatqoo
13. mar 2023

Paneboze, to co je za tema? 😳

marienka1989
13. mar 2023

@pukina 😂😂😂

ckocka
13. mar 2023

Na PC mám českú klávesnicu, takže tam nedodržujem.

fauko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
fauko
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sheila121
13. mar 2023

@paulinam99 úvodzovky v slovenčine sa píšu dole, keď už

simca06022011
13. mar 2023

@paulinam99 no, poviem ti tolko, v online svete sa diakritika nepouzivala nikdy, z jednoducheho dovodu, kto vie, vie, kto nevie nevie. A nevidim dovod na to, aby si sa tu do kohokolvek navazala kvoli tomuto.
Keby autokorekt neexistoval uz aj s touto diakritikou, drviva vacsina ludi by ju do dnes v diskusiach nepouzivalo, tak ako desatrocia v IT sa nikdy toto neriesilo :DDD

A este k urazkam, viditelne viac zien tu ma vyssie iq aj vedomosti ako ty, ak by aj prezidentkou boli, tebe to vesat na nos nebudu. A ver, ze to nebude mat NIC spolocne s tym, ci pouziva makcene a dlzne :D

simca06022011
13. mar 2023

@sheila121 nevsimla si pri tom autokorekte :DDD sa bude sa tu hrat na neviem co...

marion30
13. mar 2023

Na Slovensku po slovensky kúsok odnás sú ,, maďarské,,dediny nápis na tabuli po slovensky aj po maďarsky a tam ti nik slovo nepovie po slovensky veru a to sme stále na Slovensku..ešte ani signál tam nechytíš 😁👌 bola by si prekvapená

beatik3
13. mar 2023

@simca06022011 no ja pisem podla toho, ci pisem na pocitaci alebo na mobile. neviem, lepsie sa mi pise bez makcenov takto na pocitaci, a preto by som mala mat akoze nizsie iq alebo co? :D

maryetta
13. mar 2023

Nebudem ani prezidentka. Ani učitelka slovenčiny.
Nadalej budem pouzivat svoj mobil na komunikaciu-sa cudujem ze do teraz mi kazdy bez problemu a textu bez interpunkcie porozumel.
Horšie by bolo ak by sme takto komunikovali v realnom zivote.

heln
13. mar 2023

@paulinam99 tak tato diskusia mi vcera usla...
a ano, pre mna je problem na mobile pisat s diakritikou, lebo moj mozog si za tie roky nevytvoril centra pre pisanie s diakritikou a keby som mala tak pisat, tak asi hodim ten mobil o zem, lebo kym ja
tuknem na spravne pismenko, tak sa 10 krat pomylim. a aj teraz pisem ukazovakom.
ked pisem cez pocitac, tak s tym nemam problem, viem ako sa pise.
druha vec, nie je ziadne pisane pravidlo, ze niekde na anonymnnom neformalnom fore sa musi pisat s diakritikou, prave opacne je nepisane pravidlo, ze v online priestore je normalne pisat bez diakritiky.
nepisem predsa formalny list na urad alebo kam.
pre zaujimavost, ja sa neidentifikujem ako Slovenka, som obcanom SR a mam roznorode europske korene, len moji predkovia sa usadili na tomto uzemi.

simiis
13. mar 2023

🍿🍿

viestta
13. mar 2023

@simiis neskoro vyberas pukance, Paulinka uz opustila MK

simiis
13. mar 2023

@viestta to len ak by niekto ešte chcel niečo dodať k téme 😀 celkom som sa zabavila pri čítaní..múdrejšiu ženu ako zakladateľku témy som ešte nestretla..nalepšie, sťažuje sa na gramatiku a pritom ona sama toľko chýb porobila 😅

tiezjedna
13. mar 2023

@paulinam99 myslíš “tento trend”, áno? A to “Vás” v úvodnom príspevku tiež nie je na mieste😉

tiezjedna
13. mar 2023

… tie gramatické chyby v príspevkoch sú oveľa tristnejšie