Nakupovanie v čínskych obchodoch

22. jún 2022

Ahojte baby, taká téma na večer. Kľudne môžeme dať nejakú diskusiu pod tento príspevok, budem rada 🙂.
Čiže jedna sa o tému nakupovanie v čínskych obchodoch. Pytam sa vás preto či tu nakupujete, lebo keď som bola minule s kamoškou na káve, tak na mna udivene pozerala, keď som jej povedala, že to krasne sáčko a šaty, ktoré mi vychvalila, mám od “číňanov”. Nechápem prečo sa kladú take predsudky voči týmto obchodom, keď aj všetok tovar, čo nakupujeme v “značkách” je od nich, z tých istých skladov. Najviac sa smejem, keď vidím čo ponúkajú na niektorých internetových stránkach , ktoré mimochodom davaju do popredia aj známe influencerky, všetok tovar je identicky s tovarom ktorý ponúkajú “Číňania” v svojich obchodoch. 😀 ale nevadí, to už je super stránka s úžasnými, superkvalitnými vecami. Tam uz sa predsudky nekladú. Ja mám problém si napríklad vybrať určité veci v obchodoch ako Zara, Reserved, Bershka a pod., skratka sa mi nepáči móda, ktorú oni pretláčajú, vsetko mi príde neženské, veľké, neforemne, nesedí to na postave a kvalitovo podla mna ešte dokonca horšie ako v tom čínskom obchode, keď už niečo vyberiem, tak to má polovica mesta na sebe. Málokedy si tam vyberiem. Čiže keď chcem nakupovať tak viem, kde idem a nikdy neodídem na prázdno. Tak som len tak chcela vedieť že či som len ja taká čudná že mi to viac vyhovuje, o tej cenovej stránke ani nehovorim inak.. jasne, aj Číňania majú určite veci nie lacné, ale nákupim tam to,čo potrebujem a nenechám tam majland. A som žena, čiže rada obmieňam oblečenie, nepotrpim si zas na jednom kúsku, ktorý budem nosiť do rozpadnutia. 😀 pekný večer

karola987
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
estrella5
22. jún 2022

Kedysi som aj ja nakupovala u "číňanov". Neprišlo a ani mi nepríde na tom nič divné a ani nemám voči tomu predsudky. Presne ako si povedala - aj tak je skoro všetko made in china 🙂 Ale už mi to nepríde nejaké lacné oproti iným obchodom. Cenovo sa +- vyrovnali a akosi som prestala mať dôvod tam nakupovať. Nie je to už tak výhodné ako kedysi. Teda aspoň mne sa tak zdá 🤷‍♀️

autor
22. jún 2022

@karola987 samozrejme že to oblečenie najprv vyperiem 😀 niekedy aj dvakrát za sebou a vyžehlim. A myslite si že detské oblečenie z tých obchodov čo som spominala je od inakadial?

autor
22. jún 2022

@estrella5 áno je pravda že niektoré veci sa oplatia kúpiť viac v obchodoch typu zara, Bershka atd, ale ja tam kam chodím, tak vždy zaplatím podstatne menej, ako v spomínaných obchodoch

luxus10
22. jún 2022

nie je vsak bavlna ako bavlna a potlac ako potlac...
u cinskeho tovaru je 12 levelov-tried tovaru, tie najvyssie sa dodavaju do znackovych obchodov, tie najnizsie na trznice a do cinakov, tie mozu obsahovat skodlive latky, aj pri obuvi, materialovu nestalost, obmedzenie prania pri bavlne na 30 st. atd....

tam je ten rozdiel, ...

nech si kazdy kupuje to, na co ma, co sa mu paci, s cim je spokojny...

syslik81
22. jún 2022

ako sa vravi : niesom taka bohata aby som si mohla dovolit kupit lacne veci .... sice u cinana kupis tricko za 5 dajme tomu ale vydrzi necele leto .. kvalitnnejsie tricko kupis z 15 ale mas pokoj na par sezon ... plus skus sa spotit v cinskej umeline- ten pach ani presladena vonavka od cinanka ci z lidla neprerazi ,.. kazdy nech si kupuje na oc ma a co s amu paci .. ja om minimalista . mam par veci ale snazim sa aby boli kvalitne .. dcere vsak kupujem tesco a podobne lebo je jak prasa -stale samy flak a nic jej nevydrzi.. a kedze chcem aby mala detstvo a k tomu patria aj odrate kolena tak jej stacia lacnejsie veci kt sa vyhodia

marcellka32
22. jún 2022

A ešte ono je rozdiel Vietnamec (nie su to Číňania) a Vietnamec, u jedného som našla dobre ceny aj kvalitu, u ďalšieho rovnako vysoké ceny ako v obchode

majkabambulik
22. jún 2022

Pri obleceni a obuve od cinanov mam skusenosti, ze ani po vyvetrani a xtom oprati ten chemicky zapach neide prec. Ked zehlim rifle od cinana tak pri naparovani priserne smrdia ako v cinskom obchode, ta chemikalia je vsiaknuta hlboko do vlakna, to sa mi nikdy nestalo u oblecenia z pepca, alebo tesca. Kik je odpad taktiez, no chemikaliami nasiaknute veci su fakt iba od cinana/vietnamca, preto uz tam nenakupujem. Jednoducho endokrinne disruptory a mix dalsich chemikalii sa dostanu do tela cez tieto veci a pepco ci tesco su fakt cenovo aj vyhodnejsie ako cinania.

elementissa
22. jún 2022

No je pravda, že väčšina vecí je Made in China... Ale tí ľudia, ktorí pracujú v týchto továrňach sú vykorisťovaní a doslova týraní. Navyše tie veci majú výrobnú hodnotu 0,5-1€ a do tých obchodov to ide s neskutočnou maržou. Preto nekupujem vôbec oblečenie v obchodoch. Iba to, čo naozaj potrebujem a iba v second -handoch. V konečnom dôsledku sú to tie veci z Číny. Ale ja si vždy vyhliadnem deň, keď je všetko za 1€ a ešte aj šťastnú polhodinku, keď je všetko za 0,5€. Takže áno, aj ja nakoniec kúpim tú čínsku výrobu, ale aspoň ju kúpim za jej reálnu hodnotu. A tým, že nevytvaram dopyt po nových kusoch, ale dávam zelenú tým, ktoré v obehu sú už dlhšie , pomáham svojou kvapkou v oceáne redukovať produkciu odpadu. Pre mnohých iste nepochopiteľné, no pre mňa je to otázka svedomia. Ďalšia možnosť by bola kupovať iba lokálne značky od lokálnych výrobcov, ale bohužiaľ, na to nemám financie

lalenka33
22. jún 2022

Niektoré obchody ako Sinsay, Terranova, New Yorker majú niektoré veci lacnejšie, ako číňan. Kvalita taká istá, ak nie horšia. Máme v meste ,,butik". Pani majiteľka nakupuje v tých istých skladoch len si k tomu prihodí vysokohorskú prirážku a tvári sa, že je to kvalitné a na takom istom princípe funguje xy eshopov.

zuzanka.zuzu
22. jún 2022

"všetok tovar, čo nakupujeme v značkách je od nich" - mýliš sa, na mojich štítkoch je bangladéš 😂😂😂

lenuska9999
22. jún 2022

Ja mam žiaľ zlú skúsenosť.. keď som bola malá, babka mi kupovala veci v cinaku a mne potom vypadali vlasy. Mala som doslova veľké plešaté kruhy na hlave. Musela som potom brat rôzne lieky a chodiť na laser.. kozna zistila, že je to kvôli tým škodlivým látkam , ktorými je to oblecenie v tých ozajstných smradlavych cinakoch napustene... samozrejme nájdeš made in china aj v iných obchodoch, ale nie je cinak ako cinak. Okrem toho ja si potrpim na to, aby to oblecenie bolo kvalitné a vyrobené z ozajstnej bavlny a aby sa mi pripadne potlač po 2 praniach neosuchala.. a deťom by som naozaj nikdy v takom smradlavom cinaku nenakupila. Tak isto na hracky dávam pozor odkiaľ sú.

mamamasama
23. jún 2022

Kamoške odporúčam navštíviť Čínu. Zmení názor. Ja som najviac peňazí na oblečenie a doplnky minula práve tam 😬😬😬

misinka0611
23. jún 2022

Nie nekupujem po tom ako som sa dozvedela, že keď niekoho u seba ( nie rodinu ) zamestnajú tak toho človeka nechcú ani normálne ohodnotiť a kladú mu polená pod nohy. Vadi mi tam aj ten puch v tom obchode. Okrem toho až taký lacný už niesu, radšej navrhnem do výpredaja do nákupného centra. Ináč C&A nieje neforemné ako napr. ZARA.

marca12
23. jún 2022

Nenakupujem,pretoze inde viem nakupit lacnejsie. Volakedy som kupovala teplaky u cinana,ale posledne roky neviem ani tam kupit. Zase je rozdiel cinan a cinan. Mozno keby sme mali v meste lepsi vyber u cinana,tak tam idem.

marzuz89
23. jún 2022

V cinskych obchodoch nenakupujem. Prave pre to, co bolo vyssie spominane. Smrad chemikalii, nerovne svy, nekvalita, na dotyk neprijemne umeliny, este aj gycove asi tak 70% veci tam. Presne ako @syslik81 pise, nie som taka bohata, aby som si mohla dovolit kupovat lacne veci. Tricko kvalitne je sice drahsie, ale mam v skrini 5 ci 7 rocne veci, ktore stale nosim a mam rada, sedia mi a su take neutralne, ziadna divocina danej sezony. Urcite v rozpocte na roky setrim v porovnani s nakupmi v cinakoch. Nenakupujem ani vo fast fashion obchodoch, za mna su to nekvalitne handry s vyzorom pre danu sezonu. Neriadim sa tym, co je "in" a neviem si ani len predstavit, ze by som kazdorocne obmienala satnik lacnymi nekvalitnymi 50timi handrami. Ktore v sucte by ma stali ovela ovela ovela viac ako doplnenie satnika 2 kusmi kvalitnych soat, ktore vydrzia dalsie roky a roky. Takze za mna cinanec vobec 🤗

flimelka
23. jún 2022

vies co neviem, ja nemam predsudky lebo je to presne tak ako si napisala, fakt vsetko oblecenie je odtial rozdiel je len v tom kde sa tie handry predavaju podla mna keby si kamoske povedala ze to nemas od cinana ale presne z nejakej Zary tak by to bolo ok 🙂

sirikami26
23. jún 2022

@estrella5 presne. Radšej doložil päť euro s kúpim si značku resp. Bavlnu a lepší materiál. Šľapky tam kupujem za 5€ inak už nič. Skôr pepco, HM a pod. Minule som tam kúpila peňaženku, nedala mi ani bloka peňaženka sa rozpadla cestou domov

evaachesa
23. jún 2022

V týchto obchodoch už veľmi dlho nenakupujem, no nedávno som do jedného zavítala keďže som súrne niečo potrebovala. Skoro mi padla sánka z tých vysokých cien a pritom hrozného, gýčového a smradľavého oblečenia. Rýchlo som utekala preč. 😱😂

keiko33
23. jún 2022

Niekedy som nakupovala. Číňan bol niekedy najlacnejší. No odkedy vznikli lacnejšie obchody už nenakupujem. Deťom kupujem veci z Pepca, Kiku, Tesca, Lidlu. Počas korony som sa naučila nakupovať online. House, Cropp, Gate, Reserved a podobne obchody. Keď sú akcie a výpredaje dá sa nakúpiť za parádne ceny. Minule som vošla po dlhej dobe do číňana. Chcela som dcére kúpiť len crocsy. Tak som sa prešla po obchode, keď som tam bola. Kvalita detského oblečenia katastrofa. Sama umelina. Deťom kupujem hlavne bavlnu. A tie ceny dosť vysoké. Chcela som kúpiť dcére lacné botasky na dvor, no za tie ceny a kvalita otras. Ja kupujem deťom v sportisime. Proste číňan bol niekedy najlacnejšia alternatíva a teraz už nieje. A o kvalite ani nehovorím. Do Číňana už vojdem, len keď potrebujem niečo, čo mám problém zohnať inde.

stanulienkat
23. jún 2022

@zuzanka.zuzu neviem, ci ten Banglades nie je este horsi.

luxus10
23. jún 2022

@elementissa nechcem ti brat iluzie, ale v sekacoch , ak sa veci privazaju zo zahranicia, konzervuju sa postrekom-pesticidmi-to je ten specificky zapach....

zuzanka.zuzu
23. jún 2022

@stanulienkat v akom zmysle horsie?

stanulienkat
23. jún 2022

@zuzanka.zuzu nizsia kvalita a vacsi bordel v textile.

elementissa
23. jún 2022

@luxus10 áno, to si ja uvedomujem, ale ten pach zmizne po prvom opraní a mne pro tomto nejde o uhlíkovú stopu, keby išlo, tak by som nebola taký farizej, kupovala by som iba lokálne značky. Ale zasa si treba vyhodnotiť aj reálne svoje možnosti a nezarábam dosť na to, aby som si mohla dovoliť dať nejakej lokálnej značke 50€ za tričko a ďalšia vec je,ze neviem či viem nejako naozaj dohľadať a či mi to niekto niekto vie na 100% potvrdiť, že dané kúsky boli naozaj vyrobené lokálne v SR a nie ako napríklad Dedoles, ktorí si dávajú svoje výrobky šiť v Turecku. To potom nie je lokálne ani zďaleka, akurát je na tom prestrelena lokálna cenovka. Takže to, čo hovoríš, že oblečenie je dovezené a konzervované, tak to hovorí o uhlíkovej stope. Ale ja som hovorila o tom, že ja si síce nemôžem dovoliť platiť za lokálne kúsky, ale nebudem ani platiť 30€ za šaty, ktoré majú výrobnú hodnotu 0,70€ a vyrábajú ich ženy zneužívané na lacnú prácu v čínskych koncentrákoch. Kúpim tú danú vec, až keď je v obehu dlhšie, mnoho kúskov v sekáčoch má niekoľko rokov a kúpim ju nakoniec za jej výrobnú cenu. Aj to si 4x premyslim, či naozaj tú danú vec potrebujem. Chodím síce pozrieť, len keď potrebujem, ale možno nepotrebujem 2sukne, bude stačiť jedna. Možno je to iba môj pocit, že potrebujem. Možno ju nakoniec oblečiem 20x za rok a teda ju veľmi nevyužijem. Alebo možnosť dva, ak potrebujem niečo špecifické, kupujem tu z bazáru. Cena síce vyššia ako v sekáči ale uhlíková stopa nižšia. Tak sa to tak vyrovná. proste musíme sa zmieriť s tým, že dokonalá alternatíva neexistuje a každý môžme spraviť, len toľko čo je v našich silách. Ja nie som schopná zrušiť uhlíkovú stopu úplne, hoci sa snažím a robím naozaj najviac čo viem. Takisto neviem ani zrušiť koncentraky v Číne a nedokážem zabezpečiť, aby tam tí ľudia neboli vykorisťovaní a zneužívaní. Viem robiť len to, kam dosiahne moja ruka. A moja ruka ako spotrebiteľa si vie vybrať. Ale tiež mám obmedzený príjem a preto si volím to, čo si volím. Je to na každom ako sa rozhodne, každý máme svoju vlastnú slobodnú vôľu a svoje presvedčenie. Skutočnosť je, že nikto z nás nedokáže ako jedinec zo spodu ovplyvniť chod spoločnosti. Vieme byť hluční, vieme podpisovať petície, môžme dávať ostatným do povedomia... môžme spraviť len to, kam siahajú naše ruky. Ale ide o vieru. Niekto verí v Boha, hoci ho nikdy nevidel. Ale verí, že ho vedie a pomáha mu. Ja verím, že vykonávam také akcie, ktoré sú v najbližšej zhode s mojím svedomím a presvedčením. Nikdy sa nedozviem, či moja kvapka v oceáne pomohla alebo nie, či tam vôbec doplávala. Ale ja stále môžem veriť tomu, že som spravila najviac, ako som vedela vo svojej situácii. Mnohí iba nadávajú. Dajú smutných smajlíkov na videá, kde niekto vysvetľuje, ako fast fashion zahlcuje planétu odpadom a ako vykoristuje ľudí, ktorí to oblečenie vyrábajú, hodia tam pobúrený koment, ale hneď pri najbližšej príležitosti nabehnú do nejakej Zary alebo H&Mka a kúpia tam presne ten kus, ktorý sa vyrobil týmto spôsobom a ešte zaňho dajú aj 30€. Potom sú tí, ktorí si môžu dovoliť nakupovať iba slow fashion značky, potom tí, ktorí majú nadanie a čas šiť si vlastné oblečenie a potom sú takí ako ja. Čo na slow fashion nemajú peniaze. Ale snažíme sa spraviť najviac ako môžeme. Hej, je to málo. Ale aj málo je lepšie ako povedať - kašľať na to, kúpim ,lebo sa mi to páči.

autor
24. jún 2022

@evaachesa tak samozrejme… je čínsky obchod a čínsky obchod… nie každý ponuka to iste a orientuje sa na to iste… niektorí majú viac veci do domácnosti a menej výberu z oblečenia alebo oblečenie len pre “staré baby” ak to tak poviem narovinu. Ale ja mám 2 konkrétne a tovar to iste ako eshopy ktoré propagujú influencerky asi vieme aké eshopy 😃😃

autor
24. jún 2022

@syslik81 neviem, ja všetky veci čo som si kúpila od Číňana nikdy nesmrdeli tak neviem to porovnať

autor
24. jún 2022

@flimelka veď to sú tie predsudky 🙈

autor
24. jún 2022

@marzuz89 no každý po svojom, ja som práveže taká že kupim si viac veci ktoré si viem obmieňať, ako 2 drahé veci, to už investujem radšej do doplnkov. Nevidím zmysel v tom si kupovať šaty za 150€ ktoré si oblečiem 2x 😃

autor
24. jún 2022

@zuzanka.zuzu Bangladéš a Čína. Tiež mám veci z obchodoch ako zara a pod… čiže viem
Čo je na štítkoch 😊