Neuznaná reklamácia

majka777
21. nov 2017

Ahojte,
chcela by som poprosiť o radu. Min. rok som si kúpila v intersporte tenisky, boli dosť drahé. Ani nie po roku sa mi na nich začalo trhať plátno. No reklamáciu mi zamietli, s tým, že som si to spôsobila sama. A najviac ma zaskočilo to, že keďže som im ich poslala na reklamáciu so zaviazanými šnúrkami, tak sa vyjadrili, že plátno sa mi trhalo preto, lebo som so si ich nerozviazala pri vyzúvaní. Čo samozrejme nie je pravda. A hlavne, keby som si nerozviazávala šnúrky, tak by sa skôr odlepovala päta. Nahnevalo ma to, že predavačka v intersporte ma neupozornila, aby som si ich pred poslaním rozviazala, lebo mi reklamáciu neuznajú. A vraj ďalší postup je taký, že si mám zaplatiť 30€ za ďalší znalecký posudok a keď mi to uznajú, predajca mi 30€ vráti. Nechce sa mi do nich vrážať ďalšie peniaze, ale nechcem to len tak nechať. Neviete mi poradiť, čo robiť? Vďaka.

0silvia0
21. nov 2017

no mňa by zasa zaujímalo, či sú reklamovateľné značkové tenisky, ktoré syn tak často nosil, že predral podrážku, normálne na oboch topánkach sú diery. Kupované v 1/2017, má s týmto niekto skúsenosti? Má to zmysel reklamovať?

laladua
21. nov 2017

@0silvia0 Tak mala byt na ne zakonna zaruka 2 roky, co znamena, ze dva roky minimalne by ti tie tenisky mali vydrzat takze ak ich predral tak by ich mali vyreklamovat.

0silvia0
21. nov 2017

@laladua díky za názor, bolo to kupované cez internet, preto sa mi do toho veľmi nechce, ale skúsim sa do toho dokopať a poriešiť to...

laladua
21. nov 2017

@0silvia0 Jaj tak to moze byt trochu komplikovanejsie, minimalne uz len tym, ze to tam budes musiet posielat a cela komunikacia bude prebiehat cez maily alebo cez telefon ale pokial boli tie topanky z tych drahsich tak by som to isto skusila 🙂

kk77
22. nov 2017

Skus zavolat na statnu obchodnu inspekciu vo vasom meste a porad sa. Oni sa orientuju aj v zavadach, ktore su na reklamovanie, urcite ti poradia. Mne tiez poradili, konkretne sa jednalo o sandale z intersportu, na ktorych po roku prestal lepit suchy zips(neuznali reklamaciu). trvala som na tom, ze je to odstranitelna chyba, pohrozila som, ze to poslem kludne znalcovi a budu musiet platit oni znalca, lebo som bola v prave. Nakoniec mi vratili peniaze, tiez to neboli lacne sandale, stali 30€.

danielahamar
22. nov 2017

no ja viem tak, ze ako kupujuci mas pravo na bezp.reklamaciu 2krat, uz ked davas treti krat tak sa plati, ak uznaju vratia, ak neuznaju tak nevratia

rooskoliv
22. nov 2017

zaruka sa vztahuje na vady materialu a vady spracovania. vada materialu je napr zle utkana latka ze su v nej zmolky alebo nieco ine, vady spracovania je napr zle prilepena podrazka. na nic ine sa zaruka nevztahuje.

zaruka je zo zakona sice 2 roky, ale v podstate je to 1+1 rok. 1+1 rok pisem preto, lebo v prvom Roku je dokazovacie bremeno na strane vyrobcu, ze sa nejedna o vyrobnu vadu alebo vadu spracovania, kdezto v druhom roku je dokazovacie bremeno na strane kupujuceho, ze sa jedna o vyrobnu vadu alebo vadu spracovania

a teraz ku konkretnym prikladom co tu spominate

- ze chcu peniaze pri reklamacii si myslim, ze su peniaze na znalca v druhom roku, lebo kupujuci moze iba cez znalca dokazat, ze sa jedna o vyrobnu vadu, pripadne vadu spracovania
- predrata podrazka urcite nie je dovod na reklamaciu. uvediem iny pripad... kupite si nove pneu na auto a urobite na nich 60tis km za jeden rok. pojdete ich reklamovat, ze su zodrate? nie nepojdete a ani by vas to nenapadlo. takze predratu podrazku of casteho nosenia/smatlania/suchania sa radsej ani nesnazte reklamovat.

danielazah
2. júl 2018

Pocas prveho roku zaruky musi platit znalecky posudok predajca. Vacsinou to konci tak, ze ti rovno vratia peniaze, lebo sa im nechce platit za posudok. Aj pocas druheho roku reklamacie musia platit znalecky posudok, ale iba ak znalec preukaze, ze to je vina vyrobcu. Ja som to riesila s CCC cez https://stazovatel.sk a bola som spokojna. Stoj si za svojim, lebo tito nenazrani predajcovia nechcu nic riesit, ale ty mas na to pravo!

bibinkaa
20. sep 2018

Ja chcem reklamovať kolobežku zakúpenú v Exisporte pred 2 dňami.Je na nej prasknutý rám pri zadnom kolese.Syn ju používal 2 dni... ☹ Nemáte niekto s tým skúsenosti?Vrátia mi peniaze alebo budem čakať 30 dní?Ďakujem

majka777
autor
20. sep 2018

@bibinkaa podľa mňa budeš čakať 30 dní.

bruneta880
20. sep 2018

@bibinkaa ak sa vada na materiále vyskytne do šiestich mesiacov, je za to, že materiál, resp. tovar mal vadu už pri kúpe.Nieto dva dni, musia ti podľa zákona vrátiť peniaze.Ak budú špekulovať, tak im povedz, že hneď ako ti vypíše reklam.lístok voláš SOI uvidíš ako sa ľady pohnú 😄
Všetci si myslia, že lehota na vybavenie reklámácie je 30dní, áno, ale je špecifikované kedy má predajca právo na túto lehotu.S rámom na kolobežke, ak je prasknutý, nič neurobia, takže by ťa mali vybaviť ihneď.Aj preto, že ako som už písala, reklamuješ výrobok do pol roka resp. po dvoch dňoch tam nieje o čom.

bibinkaa
20. sep 2018

@majka777
@bruneta880
Ďakujem veľmi pekne...uvidím, čo zajtra vyriešim...napíšem Vám...

danielahamar
21. sep 2018

@bruneta880 tak tento zákon by som chcela vidieť, ak môžem😉

zarrinka
21. sep 2018

@bruneta880 Nechcem ti protirecit, ale mýliš sa. Žiadny predajca pri reklamácii do pol roka ti nemusi vrátiť peniaze. Je povinný vybaviť reklamáciu do 30 dní a tu bud uzná a tovar opraví alebo tovar vymení za iný ci vráti peniaze. Je to ale na jeho zvážení ako pri konkrétnej reklamácii k nej pristupy. Ak Ti ju zamietne máš možnosť sa brániť nie vždy je to ale efektívne a často je to na dlho. Práve nato sa nepoctivi predajcovia aj spoliehajú. A SOI ti nepomôže. Ona preskúma iba postup reklamácie teda ci bolo všetko dodržané (tlačivá, lehota) určite soi neskuma vyjadrenia 😉

bruneta880
21. sep 2018

@danielahamar
@zarrinka snáď vám to takto stačí, v občianskom zákonníku sa mi nechcelo hrabať, ale kto chce nájde si 😉...okrem toho áno SOI skúma aj vyjadrenie, logicky.Len svojich práv sa už domáha kupujúci.

zarrinka
21. sep 2018

@bruneta880 ale ved to isté som ti písala. Ze predávajúci ma možnosť ale nie povinnosť. A podla toho sa predávajúci aj zariadi. Teda tak aby to vyhovovalo jemu. A nie, SOI neovplyvňuje ani nerieši samotné vyjadrenie len spôsob. Ak ten je zjavne v rozpore so zákonom ci povedzme dobrými mravmi odporučí ti riešenie súdom ci mediaciu.

bruneta880
21. sep 2018

@zarrinka akú možnosť a nie povinnosť?
Reklamáciu do pol roka musí predávajúci uznať, lebo zákon hovorí, že tovar mal túto vadu už pri jeho kúpe, a je potom povinný vrátiť peniaze, s reklamáciami som v zamestnaní pracovala dennodenne.

danielahamar
21. sep 2018

@bruneta880 nemusí, môže a netvárme sa, že kupujúci sú bohovia a môžu všetko a podnikatelia sú nikto a nie, ani povinnosť, že musí na vrátenie peňazí neexistuje

bruneta880
21. sep 2018

@danielahamar ja sa nijako netvárim, ja píšem na čo má kupujúci právo podľa zákona.A áno keď ti po dvoch dňoch praskne rám na kolobežke, máš právo na odstúpenie od zmluvy, čiže na svoje peniaze.Ale už sa tu s tebou nebudem dohadovať, mysli si kľudne čo chceš.

bibinkaa
21. sep 2018

Ďakujem Vám za odpovede...dopadli sme asi takto:Vymenili nám zlomenú časť z inej kolobežky zo skladu a mali sme byť spokojní...ja som samozrejme predtým trvala buď na výmene za iný kus, alebo vrátení peňazí...predavačka mi stále tvrdila, že oni majú 30 dní na reklamáciu...a o ničom inom sa nechcela ani baviť...Ešte mi povedala, že keby tam bol manager, možno mi on niečo vybaví, ale on má dovolenku...tak som bola aspoň rada, že má syn kolobežku funkčnú a môže sa na nej voziť...Prídeme domov, išiel sa voziť a začína to praskať nanovo...mňa porazí!
Môžem vrátiť tovar poštou, keď som ho kúpila v kamennej predajni?

danielahamar
22. sep 2018

@bibinkaa mozes, ale zas to bude ako reklamacia a hlavne nezabudni vypisat poriadne papiere na reklamaciu a ziadat vratenie penazi, kedze je to druhy krat ta ista chyba

bibinkaa
22. sep 2018

@danielahamar ja som myslela, že im to vrátim do 14 dní s tým, že nie som spokojná s výrobkom...a vrátia mi peniaze...tak sa to nedá?

draik
22. sep 2018

@bibinkaa
Do 14 dní len pri nákupe cez net a pod, nie v kamennej predajni.

danielahamar
23. sep 2018

@bibinkaa bohuzial v predajni to neplati a hovoris, ze je poskodena, teda naznak poskodenia

draik
23. sep 2018

@bruneta880
Nie je pravda, že automaticky má nárok na odstúpenie od zmluvy, keďže je možné vec riešiť opravou.

bruneta880
23. sep 2018

@draik ako myslíš, dva dni starý tovar sa určite nerieši opravou.To mi chceš tvrdiť, že ty si kúpiš výrobok, produkt a raz ho použiješ, poškodí sa...a ty nemáš nárok na odstúpenie od zmluvy? To ako vážne?

dominika31071987
23. sep 2018

a vsetci si myslua, ze ked povedia carovne slovicko SOI tak v obchode sa z vas stanu pani sveta 😀 poctivy obchodnik sa neboji soiky ani inej kontroly.. ja som ten zakon pochopila tak, ze do trich dni ti musi dat predajca vyjadrenie, ako bude reklamacia dalej postupovat a 30dni je lehota na vyriesenie reklamacie, pokial to davaju na posudenie znalcovi. to, ze v niektorych obchodoch vam hned vratia peniaze alebo daju novy vyrobok, je len ich reklamacna politika. robila som v obchode, tiez sme vymienali alebo vracali tovar hned, neriesili sme ziadne lehoty..ale ludia by sa mali uvedomit co reklamuju, nie vzdy je pravo na ich strane..za tych 9rokov v obchode by som vam vedela porozpravat co dokazu ludia brat ako reklamaciu 😀😀😀

draik
23. sep 2018

@bruneta880
Ktorý zákon automaticky a za každých okolností umožňuje odstúpiť od zmluvy?

bruneta880
23. sep 2018

@draik za akých každých okolností?Tu sa bavíme o tom, že výrobok nevydržal ani 48h.A podľa toho čo napísala potom, a tak druhý výrobok tiež. Takže o čom sa bavíme?Že nieje zákon podľa ktorého má výrobok vydržať aspoň dva dni?