Neviem reagovať na ľudskú hlúposť

28. máj 2020

Som zena v zrelom veku, tesne pred štyridsiatkou. Som vyrovnaná, v živote zaradená, nemam komplexy, k ľuďom pristupujem slušne a s rešpektom. Problémom je, že ja nejako priťahujem konfliktne situácie a nikdy neviem, ako sa mam zachovať, ľudská hlúposť ma vzdy ochromí, ostanem uplne paralyzovaná a radšej ako mam zareagovať neadekvátne - ostanem ticho.
Dnes modelová situacia. Bola som si v mojom servise pre auto, robili mi STK. Ten servis je zároveň aj predajňa aút. Doviezol ma ocino a čakali sme vnútri spolu. V celom obrovskom showroome boli dokopy dvaja zamestnanci. Tak sme s ocinom obzreli nove autá a potom sme sa postavili k takému pultu a čakali na technika, ktory nas mal vybaviť. Asi tak tri metre od nas stala pani, ktorá na nas ukázala a že: tam je značka, ktorá ukazuje odstup - bezpečnú vzdialenosť. Ja som si myslela, že si robi žarty tak som len s úsmevom hodila rukou. A ona na mna vybehla, že nech láskavo nehadzem rukou, že ona ma uz 66 rokov a že či ju mienim nakaziť. Moj ocino jej povedal, že ved sme od nej v bezpečnej vzdialenosti a že mame obaja rúška, že o čo jej ide. Čosi si mrmlala popod nos, ale urobili sme jej radosť a postavili sa na značku. Ona sa potom otočila a začala do mna, že aka som tučná, že ako som sa vyžrala. Ja len na ňu nechápavo pozeram, že čo? Moj otec jej hovorí: pani, to čo si dovoľujete? A ona si stale šla len to svoje, že minule pozerala akési extrémne prípady či čo a stale, že aka som vyžrata, atď. Dobre, som este pribrata po pôrode, ale to je dôvod aby do mna takto hučala? Ved som jej nic nespravila. Moj ocino už na ňu úplne ziapal, že čo si to dovoľuje a že vo svojom veku by uz mohla mat rozum. Zakončil to tym, že jej povedal, že je stara krava a nech sa ide dat liečiť. Keby tam nebol moj ocino tak ja som ticho. Potom som sadla do auta a nemohla som sa ukľudniť, doteraz ma to trápi. Mna vzdy rodičia učili, že sa mam k druhým ludom správať slušne, hlavne k starším. A taketo situacie sa mi deju pravidelne. Minuly tyzden do mna ťukol chlapík, ktory vletel do kruhača a nielenže bol na vine, ale este mi aj povedal, že som p.ča. Poraďte, ako sa chovať v takychto vyhrotených momentoch? Lebo ja som vzdy paralyzovaná. Inak nemam problem so sebavedomím. Neviem.

autor
28. máj 2020

@hivanik mam 175/77. Som este pribrata po pôrode, mam este bruško.

nikyball
28. máj 2020

Vieš čo ľudia sú takí tupci, že aj mňa to dokáže zaskočiť. pri niektorých zaberie ignoracia, ale toto bol presne ten typ sprostej ženy čo by neprestala. Tvoj ocino sa zachoval perfektne , skús sa s ním porozprávať , ako reagovať a podobne.

777januska777
28. máj 2020

No vieš, každý rozmýšľame inak a pre ňu to bola značka na akej sa má stáť. S veľkou pravdepodobnosťou by si vás vôbec nevšimla a ani na vás nereagovala, keby sa jej nezdalo, že ste ju ohrozili. Vy ste ju nemuseli vôbec ohroziť, ale ona to tak zobrala a to je problém. Pri každom človeku treba byť slušný a ak nám nezasahuje jeho správanie do našich práv, tak aj dostatočne ústretový.

nistika
28. máj 2020

a ako chceš reagovať na ľudskú hlúposť? môžeš to vziať humorne a začať sa im rehotať do ksichtu, môžeš ako radili baby vyššie ich oflusať...ale to by nebol ani rozumný ani empatický prístup - na druhej strane by sa ti však ulavilo...možnosť druhá: skús ich pochopiť...ona stará životom skomplexovaná mrcha, ktorá začína mať stavy demencie a vďaka tomu že zabúda jesť možno práve schudla a má pocit, že do teba sa po pôrode môže navážať....no trocha polutovania k tomuto typu - vymeň porozumenie za hnev alebo jak robíš tak to ignoruj. dá sa povedať aj slušne: pani rozumiem vašim súkromným problémom a je mi ľúto jak málo rozumu vám boch nadelil, ale to nieje dôvod aby ste ma tu teraz osočovali. sme tu síce kvôli spoločnej veci (autu) tak to vybavme, a nerobme si den nepríjemnejším.

autor
28. máj 2020

@alchemilkazltozelena ved toto mi hovoril aj oco, že ked sa tak strasne boji nákazy tak prečo chodi s autom na garančku. Ved to nie je nevyhnutne k prežitiu. Ak sa až tak bojim, sedím doma.

elenita
28. máj 2020

Ahoj, ani nevies, ako Ti rozumiem. Tiez som taka ista ako Ty. Ale ze uplne. Mimochodom, ja by som sa najprv asi tiez cudovala, co chce ta pani, nemyslim si, ze si sa zachovala nejak arogantne alebo sa vysmievala jej strachu, ako to vyznieva z niektorych prispevkov nado mnou.

hivanik
28. máj 2020

Aj keby si mala o 10viac kg viac tej pani to nedava ziadne pravo takto reagovat. Nemas sa preco ospravedlnovat. Tiez som s takymi ludmi vnutorne bojovala. Precitala som knihu Styri dohody a kazdy den si poviem, ze nikto ma nemoze ponizit nevhodnym spravanim. Ja nemam problem s nikym a ked ma niekto somnou tak ma problem sam so sebou

autor
28. máj 2020

@hivanik idem si tu knihu objednať

moniquer
28. máj 2020

Ťažko nám tu hodnotiť situáciu, v ktorej si sa ocitla, isto nebola príjemná. Ja keď som v niečom podobnom a narýchlo tiež neviem adekvátne zareagovať, mlčím radšej, akoby som mala klesnúť na úroveň dotyčného, hoci viem, že ten si myslí, že aký je hrdina, a pritom to tak ani nie je, ale nemá zmysel vôbec niečo vravieť.

lucyluv
28. máj 2020

Konflikt si sama nechtiac vyvolala a kniha 4 dohody je super 🙂

nickpick
28. máj 2020

@kittykat22 nezda sa ti ze to prehanas? z mavnutia rukou urobis primarny dovod preco sa stara krava zacala spravat ako vysinuta? ona v prvom rade cielene isla za konfliktom, normalny clovek by to ani neriesil....sprosto a drzo zacat urazat vyzor ineho cloveka moze fakt len uboziak...
autorke: ser na nu, povedz si ze prave taketo situacie ta naucia reagovat, nacvic si pred zrkadlom dve tri stavnate nadavky a nabuduce ich pouzi, ja som bola rovnaka ako ty, ale zivot ma naucil, nebudem predsa fackovacim panakom pre ludi, co sa nevedia chovat a kedze maju zivot na hovno, potrebuju dosrat den aj inym ludom.....

daganov
28. máj 2020

nabudúce sa na takú trúbu skús usmievať, nehovor nič, iba sa usmievaj

panelacikova
28. máj 2020

Mala si pani povedať, že jej čas bol medzi 9 a 11 😀

thoughtfulweirdo
28. máj 2020

Vies, ako reagujem na podobné situácie ja? Zaželam tomu človeku pekný deň a ďalej si ho nevšímam. Ak má potrebu do mňa prskat ďalej, buď odídem, alebo ak teda stojím niekde v rade, otočím sa chrbtom a ignorujem. Nemám potrebu znižovať sa na úroveň takých ľudí a ani to nemá nijaký význam.

autor
28. máj 2020

@nickpick ďakujem 🙂 normalne mam z toho neurozu, už 3x ma prehnalo. Ona celu tu negatívnu energiu hodila na mna 🙁

nikyball
28. máj 2020

Aaale nič si z toho nerob. Ja napr domi cibulkovú nemusím ale čítala som článok ako ju nejaké chudery čo v živote nič nedokázali urážali v komentároch že je moc tučná , že má gélové nechty či čo to a podobne. A to ani nemavla rukou len si dala na svoj vlastný profil svoje fotky. Takže to tie tiež ukazka toho , aké ženy dokážu byť sprosté.

kittykat22
28. máj 2020

@nickpick tak ale ak si si precitala, toto nebol jej prvy konflikt - ma ich castejsie. A asi ta frekvencia bude slusna, ked na to otvorila diskusiu. Nepride ti zvlastne, ze na nu utocia ludia? Nepride ti zvlastne, ze sa casto dostava do problemov s inymi? Samozrejme, ze je to preto, ako sa sprava. Urcite sa stane kazdemu z nas, ze stretne cloveka ktory sa sprava neadekvatne - ale kolko krat to je? Urcite nie dost na to, aby sme na to otvarali konikovske diskusie.

marca12
28. máj 2020

Mozno ty reagujes nevhodne. Lebo ak mna niekto upozorni,ospravedlnim sa a vykonam. Urcite nemavnem rukou. Takymito gestami davas najavo ludom aroganciu a preto na teba hucia. Mne sa uz stalo kadeco,ale vzdy sa usmejem,ospravedlnim a na usmiateho cloveka asi nemaju dovod hulakat. Teraz s ruskom je to tazsie sa usmiat,preto sa aj viackrat ospravedlnim a je mi jedno,ci pravom alebo nepravom kricali. Stalo sa mi,ze som vbehla do obchodu v case vyhradenom pre dochodcov,navyse som si nezobrala kosik. Pani predavacka na mna nahukala,ale ja som naozaj zabudla v ten den som bola nejako mimo. Tolko som sa ospravedlnovala az ma v tom obchode nechala 😀

autor
28. máj 2020

@kittykat22 hej, aj za experta, co do mna vrazil na kruháči a este mi aj do p.č nadal mozem ja?

marca12
28. máj 2020

Z toho si nic nerob,niektori ludia su grobiani. Napr.do mojho raz napalila jedna zena,ten ju este utesoval,ze sa nic nestalo,su to len plechy,hlavne,ze sa im nic nestalo. Ta skoro odpadla,ze to sa jej este nestalo. Ze ini by jej vynadali. Keby ta pani naburala do nejakeho grobiana,urcite by ju pocastoval vyberanym slovnikom.

autor
28. máj 2020

@marca12 no ved ale ona ma upozornila na niečo, na čo nemala právo. Jednak som nestala v jej rade, jednak to nebol bod na určovanie vzdialenosti a jednak som všetky pravidla dodržala.

kittykat22
28. máj 2020

Ty samozrejme nikdy za nic nemozes. A to je ten problem.

autor
28. máj 2020

@kittykat22 tak to si ale fakt super dobry psychológ, povedala by som že až úplný mentalista ked si toto dovolíš povedat o niekom, koho vobec nepoznáš.

marca12
28. máj 2020

Tak ale ked sa na to pozeras takto,tak sa necuduj,ze musis ist do konfliktu. Ja by som stupla na znacku,kyvla na ospravedlnenie a je po probleme. Panej nevysvetlis,ze to prehana z bezpecnostou. Ale zase ja napr.nemam odvahu niekoho upozornit. Kolkorat mi az doslova niekto dycha na krk v obchode a mne je blbe sttapnit toho cloveka tym,ze ho upozornim. Ani to nie je dobre,ze sme ticho. Ale aspon sa vyhybame konfliktom.

nickpick
28. máj 2020

@kittykat22 neverila by si, ale ludom dnes enormne zasibava takze si viem celkom presne predstavit, ze sa to autorke stalo viackrat, predovsetkym si to so svojou povahou viacej vsima a berie k srdcu, ine mozno sebavedomejsie zeny by tetke ukazali fuckera, a tie hustejsie vysvetlili veci rucne strucne....

autor
28. máj 2020

@marca12 ale ved značka nebola značkou odstupu. To keby mi povedala, že mam čakať vonku tak som mala vyjsť von? A este sa aj odpravedlniť?

hivanik
28. máj 2020

Myslim, ze ti tu poniektore vobec neporadili a citis sa horsie ako pred tym ako si zalozila temu. Chapem ta , pretoze tiez riesim niekedy taketo situacie ked si niekto arogantny mysli, ze si moze vzdy a kedykolvek "kopnut". Na mna si takto dovoluju poza chrbat, ze mi to nepovedia do oci ale intriguju. Treba to pustit von a nemysliet na to aj ked je to tazke.
Skus vymazat diskusiu pretoze ti tu edte nalozia take co si myslia, ze su najdokonalejsie

autor
28. máj 2020

@hivanik anonymná diskusia sa vymazať nedá 😕

kittykat22
28. máj 2020

Ty si zalozila tuto diskusiu, aby si si precitala, aka je pani stara mrcha, a ty si dobra nepochopena zena. A pretoze to nenastava, tak uz startujes a utocis aj na nas. Stacilo napisat - ok, beriem, ze to tak vidis, nesuhlasim s tym. Ale tvoja taktika so mnou bola, ze vytiahnes pribeh s kruhacom - aby som ti musela dat za pravdu. A na @marca12 nerealne scenare, aby bolo opat po tvojom. Ak ty si asertivny, dobry, prijemny clovek, tak ja som macko usko. To je moja posledna reakcia k tebe. Nebudem s clovekom ako si ty, stracat cas. Zjavne niesom obecenstvo ktore ti bude tlieskat, takze -maj pekny vecer.

autor
28. máj 2020

@hivanik ano, cítim sa horšie. Lebo z toho vychádza, že ten asocial, čo sa nevie správať som ja. Nie tí, čo mi nadávajú a urážajú ma. Najhoršie je, že ta pani asi byva u nas v Petržalke vo vedľajšom vchode 😕