Pes na záhrade - máte voliéru?

23. nov 2019

Ahojte tí ktorí máte psíka na záhrade na dvore ako to máte vyriešené? Behajú si na voľno alebo majú kotenec,volieru?
Budem vďačná za každý komentár neskôr napíšem ako to máme my 🙂

malebiele
23. nov 2019

Urcite volne, tebe by sa tiez nepacilo keby si bola stale v jednej miestnosti alebo v klietke 🙂 samozrejme koterec maju, chodia tam spat alebo pocas dna kedy chcu, ale nezavierame ich tam nikdy, stale maju otvorene

tenerifka
23. nov 2019

velmi zalezi na rase, a ak nechces aby ti psik robil neplechu v zahrade, treba ho to naucit a pravidelne vencit, potom bude voliera zbytocna, ak sa teda jedna o spolocenskeho psika a chcete aby bol ako clen rodiny. My mame maltezacku, pred dverami ma svoj latkovy domcek este aj s dekou na zimu a kosik na leto, ale my byvame na Kanarskych, takze zima nehrozi. A v najchladnejsich mesiacoch (kedy je v noci 12-15ºC jej na noc davame svetrik. Pohybuje sa po zahrade volne

autor
23. nov 2019

@malebiele nemyslím celý deň len napríklad dovtedy kým neprídem s práce keďže kým som v práci stihne urobiť také veci že by ste neverili ani ja neverím že to on robí...

malebiele
23. nov 2019

Napriklad co? Nas osikuje vsetky stromceky, zhadzuje kvetinace a stale si nosi po zahrade nejaku deku, drevo, cokolvek co mu pride na rozum, v lete aj nici nejake kvety ked sa mu nepacia alebo vyhrabava zemiaky, ale je to pes, cloveka to sice hneva, ale len chvilku 😀 urcite by sme ho nezatvarali a to uz dost kvetov a vsetkeho mozneho ponicil 🙂

autor
23. nov 2019

@malebiele presne aj náš po celej záhrade nosí drevo kúrime v krbe takže drevom je schopný všetky bednicky vyprázdniť a ponosiť po záhrade
Ničí kvetináče a tak...
Ale najhoršie je že máme nízku bránu a on si cez ňu vyskočí a ide si kde chce a volajú mi že je zase vonku že ho videli tam a tam a mne sa rozum zastavuje kým prídem domov už je doma slušne sedí pri dverách a vrtí chvostíkom a teraz hnevaj sa...ale ja sa bojím že zrazí auto alebo niečo iné čo je pre mňa nepredstaviteľné ak by sa jej niečo stalo je to miláčik mojich detí a ja ju mám tiež rada...

malebiele
23. nov 2019

A ked ste doma a mas ju pustenu, neskace cez branicku? Chapem, tiez by som sa mala ked by nas utekal a nevedeli by sme co je s nim, napriek tomu ze by sa stale vratil, asi by som urobila nejake opatrenia na branicke, aby ju nevedela preskocit, alebo potom posledne riesenie ako si uz spomenula, pustat ju az ked ste doma..ale ako prve by som skusila riesit tu branicku

aceris
23. nov 2019

treba sa jej viac venovat...proste sa nudi....kludne spravte volieru a cez den nechajte v nej...dajte jej tam hracky, vodu...a ked sa vratite z prace, sup aspon hodinova prechadzka s treningom a nechat potom volne na zahrade....

nenne9
23. nov 2019

Nasa fena vlcica je na voľno.neviem si predstaviť niekde ju mat zavretu...preto lebo strazi dom ked nie sme doma a tiez preto lebo by sa zblaznila od zvedavosti co sa deje na ulici a ona nie je pri tom😝je pravda ale ze nerobi bordel

bobula46
23. nov 2019

Keď som bývala s rodičmi tiež sme mali psíka vo voliere pokiaľ sme neboli doma. Bol to vlčiak, hravý, no vedel preskočiť dvojmetrový plot. Nepokúsal by, ale vyskakoval na ľudí, tak sa z nich tešil. Preto sme mu urobili veľkú volieru a bol tam pokiaľ sme boli preč. Tiež by sa mi nepáčilo keby naháňal moje dieťa nejaký pes. Nemusí vždy ublížiť ale niekto má panický strach.

aceris
23. nov 2019

@nenne9 a kolko casu venujete po prichode? nie je to aj tym? zaroven kolko ma rokov? Jasne, ze najlepsie ked moze behat volno...len ked uz zdrha...niekde je problem, najskor v nedostatku aktivity...

saskia_98
23. nov 2019

Ja mam 3 psov. Kazdy z nich ma svoj koterec - v nom zateplenu búdu. No su denno denne pustení. Chodia sa tam len na noc vyspat ale nikdy ich tam nezatvaram. A v lete chodia aj dnu ku nam do domu. Zdrhat nezdrhaju, len na dvore nemam ani jediný kvet/skalku, lebo vsetko znicili. 😁

lujza123
23. nov 2019

Mam 2 psy, sú na voľno.... ALE
Ploty mame zabezpečené. Naš pes bol notoricky zdrhac, takže všetko pletivo je obtiahnute zelenou plachtou alebo zarastené (po viditelnom pletive vie presplhat aj 2 m plot), spredu je vysoký drevený plot.
Úžitkovú aj okrasnu záhradu mame oddelenú nízkym záhradným pletivom. Je to skôr optické oddelenie ale psy to rešpektujú.
Naučili sme ich to elektrickým neviditeľným plotom, na aliexprese to kúpiš za 20 eur. Funguje to na princípe drôtu ktorý je v zemi a pes má na obojku prijímač ktorý keď sa pes priblíži k drôtu najskôr výstražne zapipa a keď pes pokračuje tak ho kopne el. Výboj z obojku. Nieje to silné ale nepríjemné, skúsila som si to sama na sebe.
Už to dávno nepoužívame ale psy sa naučili že sú zóny záhrady kde nechodia, takže mi nelezu do kvetín, väčší pes skákal na strechu kôlne a odtiaľ až na strechu domu, skoro ma porazilo keď som šla domov a vidím psa ako na mňa pozerá na streche spoza komina. Toto sa vďaka neviditeľnému plotu odnaucil.

Rozvlakanie veci robia iba keď sú nervózne,keď sme dlho preč (viac než klasická pracovná doba) a pod. Vedia ze to nesmu, vždy dostanú vyhubovane. Viacmenej ale ani nemajú co, všetko je zabezpečené. Veľký pes vedel trhať svoj pelech, tak tam ma len koberec a deku, to netrha.

Ocuravanie je tiež trochu problém, psy majú dosť agresívny moc. Mladé stromky sú obohnane nízkym pletivom, ostatne mame vysadené v okrasných záhonoch tam nechodia vôbec. Každopádne majú na záhrade pre nich zatlcene 4 drevené stĺpiky na curanie a dosť to aj využívajú. Mam ich náučenych kadit na jednom mieste, majú tam aj 2 stĺpiky takže na potrebu chodia tam.

Riešili sme aj hrabanie, malý pes je bradáč, oni to majú v povahe, snažia sa vyhráva at hlodavcov. Veľký pes hrabe iba v lete keď mu je teplo. Opäť som im v jednej časti vyhradila na to miesto, je tam nasypaný piesok. Musela som ich sledovať a vždy keď hrabali tak dorazne fuj a odviedla som ich ku ich piesku. Občas som im tam zakopala napr piškót a pochválila keď si ju vyhrabali. Veľký pes pochopil, ten si chladiace jamy kope len tam, s malým je to beh na dlhú trať, viacmenej 90 %jeho jam je tam kde treba ale občas sa nechá uniesť a spraví dieru aj inde.

Naučili sme ich aj nevybiehat keď je otvorená brána, bránka, to je super vec

So psami sa dá fungovať na záhrade v pohode, len ich treba učiť, hlavne kým sú mladé. Chce to veľa trpezlivosti ale oplatí sa. Vedia sa veľa naučiť a v tom staršom veku (4 roky a viac) je to uz úplná pohoda

nenne9
23. nov 2019

@aceris zdrha?asi si si ma pomylila s niekým...

ivca88
23. nov 2019

No bohužiaľ sme museli zacvakat za poriadny plot s podhrabovymi platňami a je ešte vyšší ako ja.
Mne bolo ľúto mať psa na stopovacke alebo vo voliere.
Som doma na materskej, havo byva aj doma aj vonku - ako sa jej chce.
Záhradu som tiež prispôsobila.
Všetky kamienky museli ísť preč, lebo je to ešte len 5 mesačne šteňa a je neskutočne pazrava.
To isté aj kvetináče šli pred dom alebo aspoň na parapete dosky na okno, po tom, co mi hlavu vopchala do zeminy a bola celá čierna 🤭😅
Ale my sme radšej zainvestovali do plotu, než by nám ušla.
Bude to veľký pes, mohol by mať niekto problém ju odchytiť . Poprípade by jej mohli ublížiť. To by som si neodpustila.
Keď si človek vyberá plemeno, tak ho aj musí zabezpečiť

0silvia0
23. nov 2019

Mame psa vonku, obcas vlezie dnu a spi tu... To roznasanie dreva a ine vylomeniny robil tak do veku 18 mesiacov, teraz s tym prestal, bude mat 2 roky. Je navolno, ziadne zatvaranie, ziadny koterec

lujza123
23. nov 2019

Každopádne psy konajú impulzívne. Pes aj vie ze nemá napríklad rozvlakat to drevo, ani to nerobí keď je v kľude a rozmýšľa. Keď je ale rozlutosteny že je sám a taky sám auuuu auu opustiliii ma idem sa pomstiť, jeeej drevooo idem ho rozvliect. Akciou sa ukludni a potom mu dôjde že spravil zle, aj mu to je ľúto ale už je neskoro.

Musíte ísť na to postupne. Drevo zabezpečte aby sa k nemu nedostal, naučte ho vyhýbať sa mu. Keď viete že neznáša samotu pred dlhším odlúčenie ho treba vyvenčiť (venčenie a výcvik musí byť aj pri dvorovych psoch každodenná činnosť). Mal by mať aj rôzne zábavky, hračky, loptičku, zuvaciu alebo normálnu veľkú bravcovu kost. Nam dosť pomaha že sú dvaja, malý vie byť aj sam, veľký nie, potrebuje spoločnosť.

Ak vám zdrha okamžite mu to zamedzte, zvýšte ploty. Pes keď si raz zvykne utekať bude to robiť stale. Veľa stastia

aceris
23. nov 2019

@nenne9 myslela som autorky 😀 nie tvojho...je super ze tvoj je doma...len som sa pytala co robis inak...aby autorka mala namet...a zamyslela sa co by mohla zmenit u nich...

0silvia0
23. nov 2019

Baby, co mate vonkajsich psov, pustate ich v zime aj dovnutra sa zohriat? Neskodia psovi taketo teplotne rozdiely?

saskia_98
23. nov 2019

@0silvia0 ja mam bernskeho, moskovaka a retrivera a oni dnu ist nechcu. Vsetci miluju zimu.. Zalezi ake mas plemeno.

nenne9
23. nov 2019

@aceris vencime aj ked je stale na volno vo dvore a hravame sa s nou ...decka sa s nou nahanaju blaznia (mam velke deti uz) a cvicime ju ale velmi amatérsky.ona je dive vajce

nenne9
23. nov 2019

@aceris len...u nas je to tak ze sme k nasej fene prisli náhodne...umreli majitelia a nejak nam zostala..uz taka dospelá

0silvia0
23. nov 2019

@saskia_98 my mame krizenca svajciarskeho ovciaka a labradora. On dovnutra chce ist, ale nie kvoli zime, ale aby bol pri nas. On je taky citlivucky a empaticky😊

ivca88
23. nov 2019

@0silvia0 my máme samojeda. Takže zimu miluje. Preto sa pýta vonku, avšak je to veľmi rodinný pes. Chce byť aj s nami.
No a nevyzerá že by jej to ubližovalo.
Preplzla dva týždne, tak ako každý pes a uz prakticky neplzne, len ju treba vycesat obden.

Ale viac je doma. Aj v noci spí doma.

aceris
23. nov 2019

@nenne9 ono dost zalezi od psa...zaklad je ze vencite a hrate sa...to vela ludi ked ma psa pri dome nerobi...ale zas napriklad ja mam ratlikoida...chvilu bol aj pri dome...vkuse zdrhal...toho psa neznici hodina vonku, ani hodina treningu...jedine kedy mi zalahol a bol kludny, bolo po 15km ture...vsetko pod 10km malo uspech na pol hodiny...a po 15dal pokoj az do rana...takze zas aj od psa zavisi kolko casu s majitelom mu staci...

lujza123
23. nov 2019

@0silvia0 áno, v mrazoch spavaju vnútri. Aj koli zime, aj koli spoločnosti. Predsa len vonku je tma skoro, nie sme toľko vonku ako keď je teplo.
Maju svoje pelechy tak aby videli celé dianie v kuchynoobyvacke, ale sú naučené že nemajú voľný pohyb po dome, ležia si na svojich miestach, oblizuju si zadky, sledujú každý pohyb v kuchyni, občas im niečo hodím pod zub, občas ich niekto ide hladkať a väčšinou teda drichmu.
Cez deň sú vonku, ale majú zateplene búdy aj s krytým vchodom (také tie plastové pásy co sa aj v skladoch používajú), búdy sú ešte k tomu v zavetri v prístrešku, vnútri majú deky z ovčieho runa. Keď vylezu tak sú úplne teply obidvaja takže zima im isto nieje.
Mame hrubosrste psy, čiže niesu bohvieako hunate ale majú drsnú, drotovitu srsť. Malý bradáč a slovenský hrubosrsty stavač. Dali by to aj nonstop vonku ale vidím ze im hlavne chyba ten ľudský kontakt

saskia_98
23. nov 2019

@0silvia0 to aj moji su ale nezvladaju byt vnutri ked tam mam 23-24 stupnov a von je -15 .. Oni pridu dnu do chodbicky, tam sa potulime, kus oteplia a ked chcu ist von sa postavia s labami na dvere a uz ich aj pustam ..

0silvia0
23. nov 2019

@saskia_98 to my tak nekurime vo vnutri, my tak maximalne na 22 stupnov, ale obvykle tak 20 stupnov.

@lujza123 zatial to mame tak podobne, tiez nechcem aby nas havo behal po celom dome, on ked sa tesi, s tym chvostom zhadzuje vsetko mozne. On je dost velky. Minulu zimu bol vonku, ale vidim ze mu je tam smutno, tak ho pustam tak isto ako ty len do kuchynoobyvacky, ma tam pelech a lehni len tam....

0silvia0
23. nov 2019

@ivca88 takze v zime je vacsinou vo vnutri?

ivca88
23. nov 2019

@0silvia0 celkovo, aj v lete.
Vtedy je zase príliš teplo na to, aby bola vonku.

lujza123
23. nov 2019

@0silvia0 u nás tak isto pes je hurikán a všetko zhodí, hlavu ma vo vyske jedálenského stola . Tiež sa nedá mat psa co je vonku na voľno v dome, predsa len je oproti bytovému psovi oveľa spinavsi aj keď ho pravidelne kefujes.
A pes je šťastný, pre neho je najviac ta spoločnosť, absolútne nerieši že nemôže behať alebo lehnit na gauci, v posteli to riešime iba my ľudia.
Tiež som mala pochybnosti ci im nebude potom vonku zima keď spia v teple ale zvládajú to úplne bez problémov uz niekoľko zim takže pohoda. Je ale pravda ze my moc neprekurujeme, mávame okolo 20 - 21 stupňov. Keď sme boli na návšteve u kamošov vykurene trenkova teplota 26 tak pes mal problém tam vydrzat