Pozor na kliešte!

spantex
27. máj 2008

Ahojte.
Ja som dnes ráno našla na hlavičke Patrika kliešťa. Veľmi som sa zľakla. Utekali sme k našej pediatričke, ktorá mu ho raz-dva vybrala. Povedala, že ho máme tak asi týždeň sledovať, keď sa mu vytvorí začervenania na hlavičke,máme ho odniesť naspäť. Dúfam,že bude všetko ok.
Nechodíme s ním do lesa, len do parku. Tých kliešťov je teraz strašne veľa.

zuzanka.h
25. jún 2012

@zuzanockamt
@asfodelka no hej to je borelióza, ale ja sa bojím encefalitídy

pink_lady
25. jún 2012

@zuzanka.h tak to sme dve, ja som bola v piatok na pohotovosi vybrat, lebo bol zazraty takj ze neisiel no a ja sa bojim ako cert kriza co ak bol zrovna ten 1000-ci s encefalitidovym virusom 😕 To mesiac nervov, sak to ma mesiac na prejavenie...

zuzanockamt
25. jún 2012

@zuzanka.h encefalitida nie je taka casta ako borelioza (az 20 - 25% kliestov prenasa boreliozu) a po prekonai encefalitidy vznika imunita (aspon jedno pozitivum, ak sa to da tak nazvat), da sa proti nej ockovat, ale boreliozu aj ked prekona, tak ju moze dostat znova a neda sa proti nej ockovat

oliinka
12. júl 2012

Ahojte chcela by som sa poradit,neviem či mal malý klieta,ale obávam sa,nestažoval sa na nič až som sa pozrela ked bol na wc na ritke medzi polovičkami hore mal červený malý fliačik s chrastičkou,ked si to odtrhol v noci tak na druhý den sa mu spravila chrasta znova.myslíte že mal kliešta?tak sa bojím

medvedik21
4. jún 2013

ach nam sa vcera podarilo odtrhnut hlavicku..bola tak hlboko ze mu to vysktabkavali pol hodinu na pohotovosti..mali sme ist hned aby mu ho tam vybrali ale mama urobila taky humbuk este aj maleho nastartovala proti mne tak vyberali pinzetou a takto to dopadlo!!..nemozem spat som z toho nanervy a nemyslim na nic dobre..aka je sanca ze bude z toho daco strasne..nestihli sme ho dat ockovat lebo mi od zaciatku roka stale sopli a je chory.. 😢

janka1224
11. jún 2013

Ahojte, my sme dnes mali kliešťa , moj muž ho vybral malej a ma tam malu cervenu bodku. Treba ist k lekarovi ale staci sledovat a niecim natierat? Dakujem

alecia
18. jún 2013

ahojte maminy.... chcela by som sa opýtať a možno je to tu niekde aj spomenuté ale je tu toho vela.... že po kolkých týždnoj je dobré ísť na odber krvi po vytiahnutí kliešťa...dakujem 🙂

meryenes
18. jún 2013

Ahojte, dávam sem záznam zo včerajšej relácie na rádiu Slovensko - ohľadom kliešťov a chorôb, ktoré prenášajú, http://www.rtvs.sk/radio/relacie/detail/nocna-p...

svistinka
16. júl 2013

@meryenes jéé no super, konečne dobrá relácia s infektologičkou, ktorá sa tomuto venuje 🙂 🙂 🙂

eva3107
5. aug 2013

Prosím prosím o radu ☹ malej sme vyberali kliešťa asi pred dvoma mesiacmi a stále tam má malý fliačik taký hnedý môže to znamenať boreliózu? Viem že sa môže prejaviť aj po rokoch.., strašne sa bojím máte s tým skúsenosti?

asfodelka
8. aug 2013

@eva3107 ak mas pochybnosti chod k doktorke, zoberie malej krv a urobia jej testy na boreliozu. radsej sa raz zbytocne prejst ako si cely zivot vycitat ze si mohla ist k doktorke. nas maly nemal po kliestovi nic a aj tak mu doktorka urobila testy. ale to preto lebo mal vysoke horucky par dni po tom. ma aj Vasa mala horucky? je to jeden z prejavov.

eva3107
8. aug 2013

@asfodelka nie teploty nemá a nič ju ani nebolí stále sa jej pýtam ale na nič sa nesťažuje ,ale ako píšeš preventívne asi pôjdem pre svoj pokoj,

kristinka1826
14. sep 2013

dobry vecer.synovi som 7.8.2013 vybrala kliesta mal ho tam asi 20hodin.nema to cervene mal ho na vajickach.dnes je to 38dni od vtedy co som mu ho vybrala.dnes dostal aj teploty skriabe ho hrdlo a soply mam sa bat ci nema kliestovu encefalytidu alebo boreliozu?dakujem za rady som uplne vystresovana v pondelok utekam lekarke ale mam strach. ☹

palomka
19. mar 2014

nasla som dnes synovi kliesta 2r. a boli sme na pohotovosti, tam mu ho vybrali a vydenzifikovali. zajtra s nim idem k nasej mudr. mam trvat na atb? dali vam preventivne atb po vybrati kliesta? mal ho tam odhadom asi 4-5hodin

abbey1
19. mar 2014

Ak je to čerstvé, nemá príznaky ochorenia, k dr pôjdeš zbytočne.Antibiotiká preventívne by ste asi brali celý rok od skorej jari do neskorej jesene.Stačí dr zavolať, že mal kliestov, poradí, čo sledovať a dr, ak by sa niečo dialo, napr začervenania rán, teploty a podobne.Dr tí povie čo a akú dobu sledovať. Teraz mu nenájde v krvi nič, aj ak by bol infikovaných.

danielicita
20. apr 2014
dadka28
6. máj 2014

@asfodelka testy sa daju az po 6tyzdnoch...?malemu vcera vybrali na pohotovosti velmi velkeho kliesta z hlavy,bojim sa ci tam uz nahodou nebol od piatka{co sme boli na zahrade}..maly ma dlhsie vlasy,preto som si asi nevsimla...vcera mu ostala vyrazka,dnes sa mi to zda ze je to uz len malinka vyrazka,skoro ju nevydno..hned som maleho skosila,aby som videla ci sa to nejak nebude prejavovat,ale samozrejme stresujem a bojim sa ako my vsetky tu,co tym presli..
@zuzanockamt viem ze je to davnejsie...ako ste nakoniec dopadli..??

zuzanockamt
6. máj 2014

@dadka28 syn uzival ATb, potom absolvoval testy s negativnym vysledkom

asfodelka
6. máj 2014

@dadka28 no nam robili tie testy az po 6tyzdnoch lebo skor by sa nic nezistilo. ale nastastie mal drobec vsetko v poriadku. mne povedali tak ze ak by mal horucky alebo flak na tele treba hned ist k dr. testy sme si dali robit preventivne.

dadka28
7. máj 2014

@asfodelka
@zuzanockamt
dik pekne,mne maly teplotoval,,,cez den mal do 38...teploty...v noci mal tak 38,7max,teraz zasa len zvysene,dala nam dr ATB,a po dobrati mame ist na krv...tak sa modlim nech je vsetko oukej...

asfodelka
7. máj 2014

@dadka28 drzime palce nech ste v poriadku. nas drobec tiez po tyzdni mal teploty, ale nastastie to boli zuby a nie od kliesta.

eugenie11
9. máj 2014

viem ake problemy moze sposobit kliest,po tom co som videla u svojho brata uz nespravim ani krok so syncekom bez toho aby sme mali na obleceni naneseny repelent.

moonshine1
9. máj 2014
Používateľ moonshine1 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od moonshine1.

staci ho nastriekat iba na oblecenie? Pokial nie je cisto prirodny nerada by som ho davala na pokozku

eugenie11
9. máj 2014

@moonshine1 pouzivame Arpalit,neobsahuje ziadne skodlive latky,davala som si velky pozor pri vybere

erzulik
26. máj 2014

22,5 dcerke vybrala lekarka kliesta ccapo 6-8 hodinach ako sa jej prisal pod pazou? Mozete mi poradit na co si mam davat pozor ako sa prejavuje nakaza bolerioza a encefalizida? Poprosim Vas o svoje rady a skusenosti. Zatial som nespozorovala nic.Odvtedy pouzivam spray Exopic Kids sprej na klieste a komare.

lorela
27. máj 2014

@erzulik Nie je dôležité, po akom čase je kliešť vytiahnutý, lebo ak je nakazený, tak stačí len krátke prisatie, kedy pustí do nášho organizmu sliny. Teraz sleduj miesto vpichu asi 3 týždne, nesmie sa objaviť okolo červené pole s bielym stredom (juj, alebo naopak?).
Inak sa nedá robiť nič, len prevencia - používať spreje príp. očkovanie.

erzulik
28. máj 2014

@lorela sledujem to kazdy den, uz tam nema nic iba malicku bodku, ale pojdem po 3-6 tyzdnoch s nou na odber krvi aby som bola spokojna

petraslov
28. máj 2014

Aj ja som malému dnes objavila kliešťa na boku bruška a veru neviem, či ho tam nemá už od nedele, keďže sme na záhrade vtedy opekali a ten klieštisko je trošku väčší než taký, ktorý sa čerstvo prisaje. Včera ani predvčerom som si ho vôbec nevšimla, ale je pravda, že som malého ani nejako dôkladne nepozerala, lebo sme mali v práci maturity, tak som skúšala od rána do večera oba dni a keď som prišla domov, bola som taká uťahaná a malý bol už vlastne v pyžame, tak som ho vlastne ani poriadne nevidela. Ale dnes pri prezliekaní poobede som si ho všimla. Má to okolo trošku začervenané, zatiaľ si to neškriabe. Zajtra ráno ideme hneď k lekárke, nech ho vyberie, lebo ja si teda netrúfam, bojím sa, že by mi tam ostala hlavička. A potom uvidíme, po tých 6 týždňoch pôjdeme na krv, aby sa vylúčilo akékoľvek ochorenie prenášané kliešťami.

gajdy2
15. apr 2015

Ak by ste mali trošku času, prosím vyplňte dotazník k práci. Ďakujem https://docs.google.com/forms/d/1UWwakIIzef7dGH...

d.j.
6. okt 2015

Ahojte.pripajam sa aj ja.synovi som v maji nasla kliesta na krku.pekne cely sa vytiahol.nemal ziadny flak ani priznaky.neviem ako dlho ho mal ale nebol velky tak asi den.zacal sa mi pred mesiacom stazovat na bolest v hlave, tak som ho dala pre istotu pretestovat a dobre som spravila. Ma nalez slabej boreliozi a nasadili nam liecbu antibiotika. Dufam ze sa mu nic vazne nestane.