Práca učitelky mi príde najvýhodnejšia

zuzulik280
24. dec 2018

Konči mi rodičovska dovolenka, nech rozmyšlam ako rozmyslam, praca učitelky, najma na prvom stupni ZS mi pride uuuplne idealna a každy, kto skončil ucitelstvo pre prvy stupen mi pride ako stastny človek...vidim to na synovi, je druhak, na obed je uz doma, ucitelka tam uz pomaly o jednej nie je...idealna praca pre matky...ja robim na smeny, vikendy, nocne...a neda sa to ani porovnat s touto robotou...dobre nezarobia sice neviem kolko, ale ani malo...cez 600 e maju urcite...normalne lutulem, ze neucim...všetok cas by som venovala svojim detom....

rybkoava
25. dec 2018

Nie som učiteľka, ani by som ňou byť nechcela. Napríklad u nás v škole musela riešiť učiteľka 1 ročníka, ktorá minulý rok skončila VŠ riešiť šikanu. Nebola extrémna, ale bola. Nezávidím im to. Dnešné deti sú iné ako sme boli my, autorita väčšine s nich nič nehovorí. Aj keď, pracovná doba je super. A sú aj iné zamestnania, kde je fajn pracovná doba. Ja sa napriklad nemôže na nikoho s pomocou spoľahnúť, tak som si urobila po pri práci na smeny rekvalifikácia na manikerku. Chvíľu nato som zobrala miesto kde som do 16 tej, ale keby niekedy niečo zadné vrátka mam.

dai
25. dec 2018

@ceresnovci ahoj.
Osobne túto tvoju tému pokladám tiež za tliachanie do vetra... Nikto ti nebráni v študovať a ísť učiť, či?
Plat 600 euro je na zaplakanie, hlavne v drahších regiónoch...
Na druhej strane s tebou súhlasím že je to top práca pre matku co sa času týka a keď tvrdí nejaká učiteľka niečo iné tak bud nikdy nerobila nič iné alebo sa tu len na niečo hra...
Ja mam vyštudovaný pedagogiku a rozmýšľam nad tým ísť učiť keďže mam 3 deti. Moja stará práca sa už bude dat robiť práve kvôli časovej náročnosti len ťažko. Pre mňa na konkrétnej škole ma tato práca aj finančný benefit kde by som si k platu pri rátala aj školné deti - tým by som sa pomaly pri 3och deťoch dostala na môj plat s tým ze o 14-15tej padla... Prácu doma ktorú má každý kto pracuje s hlavou nerátam (v mojej aktuálnej práci sa robí piatok, sviatok, práca do 17-18 tej a následne od 20tej do 24tej doma viac menej každý deň...)

dai
25. dec 2018

A ešte 1 príspevok pre vyhorete učiteľky... Učiteľky sú rôzne... Môj syn má učiteľku anjela - doučuje, robí besiedky, výlety, deťom darčeky, píše im cez prázdniny, pošle pohľadnicu. Tiež sme mali v triede všeličo - ku všetkému sa postavila tvárou a všetko rieši... A energiu vôbec nestráca. Takto by mala vyzerať učiteľka na prvom stupni - pritom krehké malé žieňa - deti aj my rodicia ju milujeme...

patricia_b
25. dec 2018

@zuzulik280 resp. také maličké deti nechceš, ktoré sú stále tabula rasa, jasle, škôlka .... to by mohlo byť ešte lepšie, alebo potom druhý extrém, na vysokú učiť, tam majú síce odbornú a vedeckú činnosť, ale učia max 10 hodín do týždňa, kým na zš a sš máš uväzok na 20 hodín a kvôli platu sa musíš kvalifikovať a celoživotne učiť, robiť atestácie a podobne. Ja po štátniciach budem môcť učiť na druhom stupni a na strednej, ale zvažujem doktoranské a radšej ostať na vš., kde sú študenti, lebo chcú a nie lebo musia kvôli povinnej dochádzke
@katka2602 presne túto drzosť som aj ja písala, mne piatačka na začiatku suplovania vysvetlila, že šom šťanda (presne znenie bolo "Ty šťanda jedna"), mi skoro sánka padla, ale vyhovorili sme si a už bola pokojná, ale jasne, rodičom sa už nepáčilo, že ju chcem vylúčiť z prípravy na osemročné, kvôli nevhodnému správaniu.
@moonlight1210 perfektné vystihnutie všetkého, ale fakt si to treba skúsiť, lebo jednu generáciu môže mať super deti, aj rodičov, aj všetko a keď štvrtáčikovia odídu a prídu nový, tak to je už úplný iný odvar, iné deti, iné povahy, iné osobnosti, iné problémy ... ale plne s tebou súhlasím

loginexistuje
25. dec 2018

Ak más vztah k detom tak chod do toho sprav si skolu a chod ucit ... ano ucenie ma vyhody, ktore vedia zeny matky ocenit ... tazko porovnava ten kto len ucil a nerobil v sukromnom sektore ...

skor je problem s miestom ucitelky najmä v regiónoch, kde je plat ucitela velmi vyhodny ... my mame vo firme konzultantov, ktory by velmi chceli ist do skolstva (a mat priestor pre deti atd) ale nevedia sa dostat do skolstva ...

Zavisi ake mas vzdelanie ale ak si na RD tak je prihodny cas si vzdelanie doplnit aby si mohla ucit.

hettinka
25. dec 2018

@zuzulik280 som učiteľka a súhlasím, pri deťoch je práca učiteľky veľmi "výhodná" z časového hľadiska. Je pravda, že pracujem len ráno, ale zasa nie je to tak, že učitelia sú na obed doma. Pracovnú dobu máme 7,5-hodiny + 0,5 hodiny prestávka na obed. Z toho asi 1 hodinu môžeme mať "home office", teda brať si prácu domov. Sú dni, ked doma pracujem viac, ako hodinu, niekedy to stíham aj rýchlejšie ... ale mám 17 rokov praxe a niektoré učivá mám už takopovediac v malíčku aj presne viem, ako to odučiť, takže sa už nemusím toľko pripravovať. Na začiatku to bolo oveľa náročnejšie.
K téme prázdniny - žiaci majú prázdniny, učiteľky si čerpajú dovolenku. Máme síce viac dní, ako bežní zamestnanci, ale nie je to k prázdninám v pomere 1:1, takže cez žiacke prázdniny sme často v škole, alebo riešime lekárov cielene vtedy - teda si nemôžem vybaviť lekára kedy ja chcem a potrebujem, ale často musím vydržať so zdravotným problémom do prázdnin. Prípadne robím veľa navyše, rôzne akcie popoludní, súťaže, exkurzie, aby som si nazbierala na pár dní NV, zasa si ho čerpám výlučne v čase prázdnin.
S tým NV je to dosť nefér, lebo som napr. bola so 45 pubertiakmi vo Viedni od 6:00 do 21:30 a dostala som len 4 hodiny NV, žiadne diéty, cesťák, nič preplatené, lebo škola zásadne na nič navyše "nemá peniaze". Takže veľa vecí nerobíme pre peniaze, ale preto, že chceme deti niekam vziať. My máme aj žiakov, ktorí sa okrem školských výletov nedostanú nikam...

K platu - tých 600€ si odhadla celkom fajn, napokon, existujú platové tabuľky, kde sa to dá krásne vyhľadať, koľko má učiteľ s danými rokmi praxe. S príplatkami a odmenami rátať netreba. Príplatky sú za triednictvo (na 1. stupni ho má každá učiteľka, lebo sú stále triedne) a za kredity (v septembri sa má meniť zákon a bohvie, ako to bude ... ja som si za akreditované školenia musela zaplatiť a teraz mi kredity o 5 rokov padnú, aj tie aj tie, ktoré mali platiť 7 rokov ☹ )
Prípadne si treba urobiť atestácie, ja mám len prvú, na druhú sa zatiaľ necítim a nemám na písanie práce čas (vyznieva to asi smiešne, učka nemá čas, keď naobed je doma ... )
Na druhej strane, šikovný učiteľ si vie privyrobiť, ak robí navyše projekty, alebo si nájde ešte jednu prácu v čase prázdnin a popoludní (čím však už nemá "dobrú pracovnú dobu"). Ja som to takto riešila v prvé roky v školstve, ked som zarábala 300 - 350€ a tak som po nociach prekladala, a popoludní viedla firemné kurzy. Cez prázdniny posudzovala učebnice, robila na projektoch.

K učiteľstvu na ZŠ - tak tam som vydržala presne 1 školský rok a utekaláááá kade ľahšie. ja učkám na ZŠ teda vôbec nezávidím, v triedach je dnes normálnych, šikovných a vychovaných detí málo. Väčšina má nejaký problém, veľa detí je integrovaných, s rôznymi problémami, dokonca aj deti, ktoré patria na špeciálnu školu, ale systém (a rodičia) ich silou-mocou držia na bežných školách. K tomu deti zo sociálne slabších rodín, často vychované ulicou, bez základných hygienických návykov, bez pomôcok, bez desiaty ... sedia v triede spolu s ostatnými, len aby sme preboha nesegregovali a nediskriminovali. Tiež tam sedí dieťa miestneho pána podnikateľa, ktorý nevie, čo s peniazmi (a aj to dáva patrične najavo), o dieťa sa nestará, nevenuje sa mu, ale kúpi mu, čo mu na očiach vidí ... správanie horšie, ako to chúďa dieťa asociálov, namiesto výchovy mu vybaví papier, že má ADHD a dysky. No ani jedno za to nemôže... Nesmieš nič povedať, lebo to sa dnes berie hneď zle. Mám 2 deti, obe už na gymnáziu, takže viem o čom píšem aj zo strany rodiča, aj zo strany učiteľa.

Teraz som na gymnáziu, čo je super, lebo sme naozaj výberová škola a nemáme také problémy, ako majú učiteľky na ZŠ, alebo odborných školách. Ale minule som preberala tému medziľudských vzťahov a zistila som, že zo skupiny 17 detí len 2 žijú v normálnej usporiadanej rodine. Ostatní to majú doma ťažké, niektorí si musia zarábať sami, iní finančné problémy nemajú, ale rodičia sa o nich inak nestarajú, riešia si svoje životy a deti si robia čo chcú ... v 15-16-17 rokoch, keď vrcholí puberta. Už sa nepýtam prečo, už veci beriem tak, ako sú, akceptujem, neriešim... Na rodičko prídu vo vyšších ročníkoch 3-4 rodičia, sú aj takí, ktorí prídu len na stužkovú.

Práca učiteľa sa nedá robiť z nejakých zištných dôvodov, že to robím kvôli dobrej pracovnej dobe, pre peniaze už vôbec nie ... kto tú prácu nemá rád, kto nemá rád deti a prácu s nimi, tak v školstve dlho nevydrží. Treba si to vyskúšať, vyštudovať 5 rokov a sadnúť si za katedru.
Inak, ja obdivujem kolegyne na 1. stupni, že to zvládni, to štúdium je skutočne náročné, musia byť všestranne nadané, je tam matematika aj slovenčina, cudzí jazyk, výtvarná, hudobná, telocvik, krasopis, biológia, geografia, psychológia... ja mám vyštudované 2 cudzie jazyky, ale učiteľstvo pre 1. stupeň by som asi nedala.

hettinka
25. dec 2018

@zuzulik280 a ešte doplním, mala som obdobie, keď som zo školy chodila taká vyčerpaná a vynervovaná, že som na svoje deti nemala už energiu. Toto som si musela ja ujasniť v hlave, že najskôr sú moje deti, až potom cudzie.
Jednoducho som si prestala všetko tak pripúšťať, naučila som sa od niektorých vecí v škole odosobniť a neriešiť ich ešte aj doma. Ale je to niekedy ťažké, stáva sa, že v noci občas nespím a premýšľam nad niektorým žiakom, ako mu pomôcť vyriešiť problém.
Hovorí sa, že najťažšia je práca s ľuďmi, niekedy by som naozaj radšej ťahala smeny, víkendy, nočné, nech rozmyšlam ako rozmyslam... ale naozaj sa pri takej myšlienke, pristihnem len niekedy a hneď ju zaženiem 🙂

zuzula777
25. dec 2018

som učiteľka na prvom stupni a tiež vnímam túto prácu ako ideálnu... platovo to nie je žiadna bieda, sú rôzne možnosti prilepšenia (triednictvo, osobné, krúžky), pracovná doba na nezaplatenie do druhej 🙂

hettinka
25. dec 2018

@zuzula777 vy máte osobne príplatky?

dskjhfdlkdjhl
25. dec 2018

@patricia_b ucim na VS a nie je pravda, ze mame 10 hodin tyzdenne. Ano, su skoly, kde je malo studentov, tam take uvazky mozu byt, ale vseobecne toto isto neplati. Samozrejme, nechcem podcenovat ziadne vzelavanie ucitelov (kredity a podobne vymysly, ktore mimochom az tak nepodporuju zvyseie kvality vyuky, ak vobec), ale na VS sa tiez clovek musi dozivotne vzdelavat, publikovat, pisat kvalifikacne prace. Jasne ak pan kapitan napisali kvalifakcnu pracu a veru nebudu na Slovenku jediny, co pouzili ctrl C+V, ale takto by som to nezovseobecnovala, je este dost slusnych a poctivych ludi a v takom pripade to je fakt o inom. O tom, ze zakladatelka nema ani paru o praci ucitela, o tom som uz pisala. Ty zrejme tiez o praci VS ucitela predstavu uplne presnu nemas. Je lepsie vzdy pisat o tom, o com viem viac, nielen z pocutia.

som_ponorka
25. dec 2018

Mne sa inak zdá fajn robota takého poslanca v parlamente, nemusíš mať vš, pospať si môžeš aj v robote, občas tam ideš, ale nemusíš, ani keď sa rieši niečo dôležité, plat rozprávkový, musíš si kupovať drahé oblečenie, aby si reprezentoval, keď si ticho, ani novinári si ta nevšímajú, takže ani vredy nedostaneš.. Hm😂

sweetdreams
25. dec 2018

@zuzulik280 nechápem zmyslel tohto príspevku, akoze čo sa nás pýtaš teraz? Veď ak chcete ísť učiť, urob si potrebnú kvalifikáciu a šup do školstva. Kde je problém?

dskjhfdlkdjhl
25. dec 2018

A len doplnim-ulievat sa da vsade, niekde clovek narazi skor, inde neskor. Rovnako aj poctivo sa da makat vsade a niekde to ocenia hned, niekde neskor a niekde nikdy.

patricia_b
25. dec 2018

@dskjhfdlkdjhl môj bývalý učí na vš a učieva tak 10 hodín , zvyšný čas má výskum, okrem toho robí vzdelávania pre učiteľov zš a sš, čiže má dosť toho a podľa mňa to celoživotné vzdelávanie a publikovanie, tak neoddeliteľne patrí ku akademikom, ale ja som skôr myslela, že je to menej náročné na prácu so žiakmi/študentmi predsa už sú dospelí a neriešiš s nimi žabo myšie spory, ani s rodičmi ... čiže nemám to z počutia, že jedna pani povedala, reálne som videla koľko robil, to že učil 10 hodín, neznamená, že denne si dal dve hodky a išiel domov, lebo bežne chodil domov v noci, ale to musíš vedieť aj sama

dskjhfdlkdjhl
25. dec 2018

@patricia_b ano, to, ze nemusim nic riesit s rodicmi, to je to naj, lebo skutocne tam ja vidim tu najhorsiu cast tej prace na ZS a SS. Ani zabomysie vojny neriesim, lebo su to dospeli ludia, ale nie je to len o tom, ze oducis a s nimi uz nic nemas-ano, mozno niekto-ako som uz pisala, flakat sa da vsade. Ked ich chces zaujat, je to rovnako tazke, ako ked chces zaujat tie male deti-neda sa len odrapkat nejaku teoriu, lebo teraz ani VS studenti nedokazu a ani nechcu len tak sediet v klude na prednaske, pokial tam bude len sucha teoria. Studenti su bezne pocas prednasky na FB a akonahle ich zacne nudit, tak su uz iba na FB. Mala som moznost byt na klasickej prednaske (v tejto dobe) na opacnej strane. A napr. riesit podvody VS studentov, to je ovela narocnejsie, ako ked Ferkovi zjedol Jurko desiatu, ci dal odpisat pisomku. Ale nestazujem sa, mna moja praca bavi, kludne si to vyskusaj, lebo pokial si to sama nevyskusas, tak vlastne o tom vela nevies, aj ked vies dost napr. od svojho byvaleho priatela. Niektore veci sa sprostredkovane nedaju vediet.

dai
25. dec 2018

@som_ponorka podobne ako pri autorke prvého príspevku odporúčam si to vyskúšať... Tak ako v každej práci máš ľudí a ľudí. Poznám poslancov že ich tempo by nestíhala žiadna matka tu na MK - a makaju ako fretky - často su to práve tí neviditelni... Ono ta poslanecká práca nie je sedenie v parlamente a tlacenie tlačítka. Jasne ze sa nájdu poslanci ktorí sú tam za pekný úsmev a nepohnu rukou co je rok dlhý...

som_ponorka
25. dec 2018

@dai myslela som to s trochou humoru, každá práca ma svoje svetle aj horšie stránky 😊

alami
25. dec 2018

Este tak pre predstavu... Doma som neupiekla jediny kolac, jediny!!!! Lebo do posledneho dna som fungovala pre vsetky besiedky a ine celoskolske vianocne aktivity. Napiekla som okolo 500 vianocnych oblatok a 400 medovnikov... Vyrobila mnozstvo ozdob... To vsetko pre deti, skoku a atmosferu. Rodina bokom. Kto chce, mozem mu poslat moju dochadzku. Prichod pred siedmou, odchod okolo 17hod. Jasne... Mozem odist skor... Ale kedy si potom urobim co treba? Kym ucim, neuvarim si ani caj! Ani na wc neodskocim. Jym len prefoti clovek kazdy den min 100stran pracovnych listov... A kym ich vymysli, vytvori.... Ach jaj. A ze o jednej doma.

evalin88
25. dec 2018

My sme boli na zakladke hrozna trieda.. druhy stupeň. Triedna sa koli nam isla raz do kabinetu vyplakat. V triednej knihe viac poznamok ako znamok.." za chrbtom sa mi smeje do oci" bol top. Proste sme boli pubertalne "obludy" ktorym sa v tych laviciach nechcelo sediet nie to este ucit. Spoluziak kopal do ucitelkynej stolicky hned ako prisiel do skoly.. len preto ze tam musel byt. Kym pod nou nepraskla. Triedna to s nami vydrzala celych 5 rokov.zlaty a laskavy clovek. Sa divym ze jej vlasy nevypadali...fyzikar sa nas doslova baal.

montemotherone
25. dec 2018

@zuzulik280 😁 nemáš ani predstavu o práci učiteľa (ale nezazlievam ti to, patríš k väčšine, ktorá má takýto názor). Práca učiteľa totiž nekončí zazvonením po poslednej hodine. Ak sa ti zdá ideálne ,že ako matka sa doma namiesto svojim deťom, domácnosti a manželovi venuješ prípravám, opravovaniu písomiek, ďalšiemu vzdelávaniu, plánovaniu akcií, exkurzií, výletov, písaniu hodnotení... a všelijakým iným papierovačkám a chuťovečkám... Tak áno, je to super práca pre matky 😉 A ak si myslíš, že po vyučovaní ideš vždy hneď domov, tak snívaj ďalej. Ak nemáš zastupovanie kolegyne, alebo nejaký krúžok, za pár chechtákov za ktoré by väčšina populácie ani nevstala zo stoličky, tak máš nejakú poradu, rodičovské, alebo nejakú reprezentačnú aktivitu ktorá zviditeľní školu... 😉

montemotherone
25. dec 2018

@alami u mňa rovnako. V sobotu som konečne trochu upratala a v nedeľu som piekla. Inak som chystala, upratovala a piekla... ale v robote 😁

december12
25. dec 2018

Učitelku nech ide robiť absolvent a idealista, ktory verí že je tu pre druhych na rozdavanie
Este sa mi pačila veta....,,všetok volny čas by som venovala svojim deťom"

montemotherone
25. dec 2018

@loginexistuje ja som pracovala aj v súkromnej obchodnej firme, aj v školstve. V školstve fyzicky skončím skôr, ale psychicky učím 24 hodín. Nejde o to, že neviem vypnúť. Pracujem v MŠ, plánovanie u nás je vyslovene na našej tvorivosti, je málo toho, čoho sa môžeme chytiť. Preto všade hľadám inšpiráciu, zháňam materiály, nápady.... Jednoducho to nejde vypnúť a sadnúť si o 7 večer- tak, teraz idem plánovať.
Vo firme som končila o 17.00. Nestíhala som pre malú do škôlky, zaplatila som si jednu pani, odtiaľ som ju vždy večer vyzdvihla a celý večer bol náš. Jednoducho som zabuchla dvere a práca ostala za nimi. V tom je ten podstatný rozdiel. Psychicky, je to omnoho náročnejšie povolanie. Každý kto povie, že práca s deťmi je ľahká, nevie o čom hovorí. Bohužiaľ na Slovensku je to tak a vôbec nejde len o peniaze. Je momentálne učím, ale ak by sa vyskytla možnosť šla by som do firmy ako predtým. Oproti tomuto to bol raj. Nabehala som sa, bol aj stres, ale oproti tomuto je to nič.
Ráno ťa bolí hlava, potrebuješ sa trochu rozbehnúť, sadneš za PC, urobíš si jednoduchšie veci, rozdelíš si prácu tak aby si to zvládla... Je ti naozaj zle? Ideš k lekárovi...
V škôlke, 6.30, bolí ťa hlava, prichádzajú prvé deti a vôbec ich to nezaujíma 🙂 sú rovnako živé ako inokedy, "nevypneš" ich, alebo sa rovno vo dverách rozplačú, lebo majú zlý deň, a ty namiesto svojej hlavy musíš upokojiť ICH. Je ti zle? K lekárovi pôjdeš len ak ťa tam odvezú nohami napred. Si totiž na celú triedu sama, rovnako ako ostatné kolegyne na tie svoje. Jednoducho by tam deti asi ostali samé 🤔 Takže odpadnúť môžeš najskôr keď príde tvoja kolegyňa na triede. Spis odložíš, faktúru tiež... dieťa neodložíš ani nevypneš...
Každý kto si myslí, že VIE, väčšinou NEVIE. Tiež som toho názoru: Nech sa páči, vyskúšajte si to aspoň na jeden deň 😉

dskjhfdlkdjhl
25. dec 2018

@zuzulik280 niektori ludia si casto myslia, ze "sused" sa ma lepsie a celu svoju energiu a cas venuju takymto zavistlivym myslienkam. Mudri ludia svoj cas a energiu venuju tomu, aby sa mali lepsie. Doporucujem fungovat tym druhym sposobom, je to v kazdom smere lepsie. 😉

hettinka
25. dec 2018

Keby bola práca v školstve taká ideálna, učitelia by sa nesťazovali, nestrajkovali by a neriešili stále veci verejne v správach. Boli by radi, že si radi a majú super pracovný čas so super platom.

hettinka
25. dec 2018

@alami odporúčam viac zapojiť rodičov a osvojiť si zásadu “najskôr moje deti, až potom cudzie”. A zaregistruj sa na stránkach, kde sú PL už hotové, len vyhľadas a stiahneš, pripadne niečo upravis. A nech si fotia deti samé. Nás by z vedenia asi zajazdili, keby sme toľko fotili. Načo su učebnice a pracovne zošity, ktoré rodiča kupujú? Využívam tie, ostatne materiály premietam na IA tabuľu, nech si odpisu. Fotim len testy (ak už nemám nafotené z minulého roka) a občas niečo na spestrenie hodiny.

A medovníky nech si napecu mamy, tiež som cely 1. stupen vypekala synovi do školy na hravé dni a besiedky. Ako si takéto veci učiteľka zariadi, tak má...

aspinka
25. dec 2018

@hettinka uplne krasne si to zhrnula vlastne nemusim nic pisat, lebo by som len opakovala co si ty zhrnula. Do bodky sa stotoznujem aj o nasich vlastnych detoch. V praci mega profesional domov pridem ako vyzmykany citron moje deti sa na mna vrhnu prekrikuju co cez den zazili a ja uz nevladzem ani vnimat okolie... tiez som musela urcite veci stopnut, nepripustat si vsetko neriesit nechcet vsetko a vsetkych spasit ci uz deti ci kolektiv... nebyt perfekcionista lebo na to doma mi nezostava energia... ☹

dai
25. dec 2018

@montemotherone to si mala super prácu v súkromnej sfére keď si prišla domov a mohla si vypnúť... Ja som v takej práci nikdy nepracovala, môj muž nedokáže vypnúť ani po pár dňoch dovolenky, klienti mu volajú aj o 2hej ráno...
@alami tiež odporúčam zmeniť štýl práce... Ú nás sa na všetkom podieľajú rodicia - občerstvenia na besiedky, dokonca najmenej polka programu je v našej réžii, detto na výlety chodíš rodicia ako spolu dozor, keď sa rozhoduje o výletoch zháňajú info a aj zaraďujú a pod....
A teda u nás sa už dosť hlasno hovorí o odstránení všetkých učebníc, nieto fotení... Ak tak veľa fotíš skúste opäť zainvolvovat rodičov a zohnať nejakú kvalitnú rýchlu kopirku a nech si každé dieťa pre fotí samo - stačí dopredu info... To co ti chyba sa vola delegačný schopnosti

ericavargo
25. dec 2018

moj nazor, profesia ucitelky cista diagnoza, este som nepoznala ucitelku, ktora by sa nestazovala. Nehovorim ze to maju s dnesnymi detmi lahke ale stale sa len stazuju vacsinou na plat odporucala by som im ist s kožou na trh a vyskusať si ake to je v realnom biznis svete. Moje skusenosti:
byvame pri skolke, denne vidim ako sa deti vonku hraju a ucitelky pretaraju na lavicke, nehodnotim len opisujem.
pred x rokmi som byvala s ucitelkou zakladnej skoly v prenajatom byte. Praca jej koncila o jednej druhej kazdy den, piatky este skor. Ja som v tom case robila v biznis sektore, z prace som chodila vecer o osmej - deviatej, nadcasy nezaplatene, nestazujem sa, len konstatujem, ze v prepocte na pocet odpracovanych hodin bola na tom lepsie. A co sa tyka opravovania pisomiek? vecer pri telke sme sa par krat zasmiali nad tym co deti napisali. O prazdninach, kadejakych volnach, skolach v prirode ani nehovorim.
tretia skusenost: maminej kolegyne sestra - ucitelka - notoricka stazovatelka, az na to, ako jej sestra povedala, pride domov po obede, vybavuje si svoje veci, venuje sa rodicom a comu je treba do vecera do desiatej a az potom ide opravovat pisomky, jej vyjadrenie ako ucitelky: "do rana do jednej som musela pracovat" 🙂 nevymyslam, fakt.
stvrty pohlad: kolegova babicka, 80rocna, ciperna, oddychnuta, vyzera o 20 rokov menej, pytam sa comu sa venovala tvoja babka: bola ucitelkou.

Nasi ucitelia by si mali brat priklad z finska a severskych krajin, kde ucitelia skutocne sedia do vecera do piatej/šiestej v skole a pripravuju sa na nasledujuci den a pod., nasi ucitelia cest vynimkam je cisty vysmech.
Z mojho pohladu nezainteresovanej osoby, co pocujem a vnimam, tak sa len stazuju.
Ak sa im nepaci a maju sa tak velmi zle, nech si to vyskusaju inde, nech idu pracovat vonku alebo do ineho sektoru. Nikto ich tam nedrzi. Ja nepoznam inu profesiu, kde by sa ludia tolko stazovali ako ucitelia.
Nehovorim, ze to maju lahke, hlavne s dnesnymi detmi, ale kto to ma a pritom dobre zaplatene? sudruhovia v parlamente a ostatnych vyboroch 🙂

ericavargo
25. dec 2018

@montemotherone aj iny ludia musia makat ked si chcu zarobit a uzivit rodinu, z prace vecer o siestej siedmej, nezaplatene nadcasy, doma ked dieta zaspi, tak sup dokoncit prezentaciu alebo cez vikend, lebo v piatok ti sef zadal ulohu a v pondelok ju chce mat na stole, ale komu sa budem stazovat, a hlavne na co, ked sa mi nepaci, mozem ist..tvarite sa akoby ste to vy mali najtazsie v zivote, exkurzie vybavovat a na druhy den ist do muzea, alebo do divadla, to mi je ale tazka praca...