Praktiky slovenkých nemocníc

sonjak13
24. sep 2022

Ahojte,

rozhodla som sa po dlhšej dobe napísať práve sem, lebo je to asi najčítanejšie fórum. Pred 2 týždňami mi zomrel otec vo veku 66 rokov. Čo sa všetko odohralo za mesiac od prijatia až po smrť , to sa dúfam dozviem pri nahliadnutí do jeho dokumentácie v oboch nemocniciach, kde bol hospitalizovaný. Mám na to po jeho smrti ako dcéra zo zákona právo, ktoré si chcem aj uplatniť.
Ide mi tu teraz ale o posledné dni jeho života, kotré musel stráviť na JIS , kde sa napriek všetkým snahám jeho stav stabilizovať nepodarilo a do hospicu, alebo do nemocnice tu v Nemecku, kde ako zdravotná sestra pracujem (na paliatívne oddelenie) som ho previezť nemohla, keďže slovenské zákony bohužial pasívnu eutanáziu nepovoľujú, čiže lekári nemôžu ukončiť liečbu už aj tak umierajúceho pacienta, aby sa zbytočne netrápil. V skratke povedané, žiaden lekár by mi transport nepovolil, pokiaľ by nebol stabilizovaný.
Otec bol po ťažkom zákroku na hrudníku, dostal k tomu sepsu, ležal imobilný v posteli, so sondou v nose, nevládal už ku koncu ani rozprávať, dostával 24 hod. kyslík cez masku, veľmi ťažko sa mu dýchalo. Bol ale posledné dni pri vedomí, viem, že veľmi trpel, posledná veta, čo mi povedal so slzami v očiach, znela: "Viem, ze je to so mnou veľmi zlé". Za 2 dni konečne upadol do kómy a zomrel.
Aký šok sme ale pri návšteve zažili, keď nás na 10 minút k nemu pustili na návštevu, by som nikomu nepriala zažiť. V tak ťažkom stave, úplne bezvládny, psychicky aj fyzicky úplne zničený človek, čo mlel z posledného, bol PRIPÚTANÝ k posteli, lebo má CVK (ako úplnú samozrejmosť nám to splechla sestra do tváre). Pritom ležal v posteli skoro oproti pultu, kde sa väčšinu dňa zdržiaval personál, ciže na očiach. A bol tak slabý, že mi ani ruku nedokázal poriadne stlačiť. Na otázku na lekára, ci ho radšej nemôžu tlmiť liekmi pri nekľude, aby spal, ako fixovať k posteli, mi bolo povedané, že ma veľmi nízky tlak a že by to bolo v jeho stave nebezpečné. Neležal ani sám, vedľa neho ďalší pacient len oddelený závesom a neustála prítomnosť personálu, hluk, zvonenie telefónu, búchanie dverí, atď. Nemali sme žiadnu možnosť sa s ním porozprávať a rozlúčiť osamote. Takýto neľudský som za 10 rokov práce v Nemecku v nemocnici, či na normálnom oddelení, či na JIS naozaj nezažila a to som sa starala o nespočetné množstvo umierajúcich pacientov.
A tohto sa musela dožiť aj mama, ktorá sa o otca uz dlhšiu dobu doma starala. Nemali v sebe ani toľko citu, empatie a súdnosti, aby tie popruhy odstránili, ked sme došli na návstevu na tých 10 minút, s tým, ze sme boli ohlásení na presný čas, mohli si to ustriehnuť. A o samostatnej izbe alebo boxe ani nehovorím.
Takto by podľa mňa mali umierať vrahovia a pedofili, ale nie slušní ľudia.

sonjak13
autor
25. sep 2022

@janinah aj 15 rano a 40 sama v noci. Na JIS momentalne 1 na 6! pacientov, lebo vsade chyba personal, ziadni osetrovatelia, su tu katastrofalne podmienky, co sa personalu tyka. Ale pacientov neprivazujeme a v terminalnom stadiu MUSIA byt v samostatnej izbe, inak to ani nepoznam. Pribuzni 24 hodin pristup, chodia ako chcu, kedy chcu, kolkati chcu, mozu tam aj spat v izbe. Na JIS od rana do vecera mozu sediet pri posteli, v noci len ked sa zavola. Aj cez koronu mohli byt pri umierajucich. A aj my tu makame, nesadneme si celu sluzbu, pauzy uz ani nepoznam, hladna, smadna chodim domov, na zachod az po sluzbe, kopa PN z prepracovanosti, nadcasy, ale aj tak nelezia pacienti povyzliekani v posteliach, nie su dehydrovani, kanyly vieme obviazat tak, aby si ich nevytrhli, ked nechcu pit vodu, uvarime caj, ked chcu miesto chleba jogurt, donesiem jogurt, pre mna su to samozrejme veci, aj ked sa idem v sluzbe na smrt ubehat. A zaobchadzanie s pacientmi aj po smrti ludske, prezlecieme ich do cisteho, izbu upraceme, kvetiny, sviecka na stolik, krizik do ruk, aby sa pribuzni citili prijemne pri poslednej rozlucke, vacsina chce este nejaku dobu zostat. Ja by som to inak ani robit nemohla(

sonjak13
autor
25. sep 2022

@barborachors bol pri vedomi, ale ledva rozpraval a podpisat nic nemohol, lebo ani pero by neudrzal. Z JIS pacienta len tak na reverz nepustia, pokial nie je stabilizovany a uz vobec nie na ziadost pribuznych. A mal este aj hrudny dren, co bola dalsia kontraindikacia na prevoz. Pokial ten dren odvadzal, nechceli ho vybrat. Ja som ich len prosila, ked ho dlho nepodarilo stabilizovat, nech mu daju aspon sedaciu, aby spal, nevnimal to tak vsetko okolo seba. Aby bojoval dalej v kome a nevnimal vsetko tak okolo. Nemohol ani poriadne daychat bez masky, rozpravat velmi tazko, zle mu bolo rozumiet, nemohol vraj prehltat, preto ta sonda a nemohol sa ani hybat, lebo vsak 4 tyzdne len lezal a este aj priviazany. Ked uz nebol mozny prevoz, ked uz som sa zmierila s tym, ze prave tam zomrie, som sa snazila mu to aspon ulahcit, vydobit lepsie podmienky, trochu pohodlia a sukromia na tie posledne dni, ale vsetko zbytocne😥

sonjak13
autor
25. sep 2022

@slovakboy ano, vola sa to paliativna starostlivost, ku ktorej sa tu v Nemecku prechadza, ked uz vsetky moznosti liecby zlyhali. Uz sa len zmiernuju priznaky a podavaju sa lieky proti strachu, bolesti, na ukludnenie, dba sa na pohodlie pacienta. Je to uplne bezny postup u starych a tazko chorych pacientov, maju pravo sa do procesu zapojit a vyjadrit najblizsi pribuzni. Ale tam lekari sami od seba kontaktuju, telefonuju s rodinou, hladaju najlepsie riesenie. Vedu dlhe rozhovory, prejavuju empatiu. Uplne iny pristup, zo vsetkych stran(

slovakboy
25. sep 2022

@sonjak13 Oh moja hrozne sa mi to číta. A zúrim. A súčasne ťa obdivujem.