Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

bodka70
14. mar 2012

"cez deň keď sa chra tak tie vlasy nepita ale keď ideme večer alebo na obed späť alebo keď si lahneme že ideme pozerať rozprávku alebo si čítať tak už tie vlasy berie do ruky"

menej je niekedy viac 😉 , niekto "zabúda" na používanie "ä" aj "ch", niekto dá aj tam, kde nemusí byť 😎 😀

blovitc120
14. mar 2012

@bodka70 😀

bodka70
14. mar 2012

"Tak v sobotu jsme začali s lupínkem 19tt a blížíme se už ke 20tt a za chvíli tu máme polovinu těhotenství, to je kráása
Fotka je opět po měsíci, pak si fotečky založíme do alba k prckovi.
Jinak se máme docela fajn, jen nás trápí únava a už občas cítíme záda a hůř se nám stává z postele nebo z lehu do sedu, jak kdyby se mi napínaly břišní svaly.
Netrpělivě čekáme na pohyby a zatím nic, snad se taky brzy dočkáme. KO a poradna nás čeká příští týden v úterý 15.6. Už se nemůžu dočkat až se ujistíme, že je mimi v pořádku a živé. A uvidíme zda nám na potřetí potvrdí..."

krásny príklad začínajúceho "materinského plurálu" veľmi sa mi páči, ako dotyčná úplne suverénne prepína z jednotného do množného čísla a naopak, bežne v rámci 1 vety 😅 😅 😅

alamo
14. mar 2012

@bodka70 To je zvlastni priklad materskeho pluralu, protoze se jedna o obtize te zeny, ze kterych dela plural. Obvykle je neco diteti a z toho se dela plural. Jeste by to mohlo byt tak, ze o sobe mluvi v mnoznem cisle jakoze 'my, nase Velicenstvo' 🙂 .

bodka70
14. mar 2012

@alamo , práve preto ma to zaujalo. Ale ja si skôr myslím, že nastávajúca mamička sa tak vžila do plurálu so svojím dieťatkom (máme se docela fajn), že ho potom plynule používa aj tam, kde nemá svoje miesto. Občas ako keby jej to došlo a prepne do jednotného čísla, potom znovu do množného - keď myslí na dieťa a tak dookola. 😉

mataharyy
14. mar 2012

@bodka70 Ona trénuje, aby po porodu byla nejlepší 😀 A aby mohli kakat, čůrat, blinkat atp. celá rodina... 😉

bodka70
14. mar 2012

@mataharyy , tak je mi jasné, že u nich sa úplne všetko bude robiť jedine hromadne 😀 😀 😀

mataharyy
14. mar 2012

@bodka70 Ale když se nad tím zamyslíš, má to něco do sebe... Takový rodinný soužití, to se jen tak nevidí... 😀 😀

mataharyy
14. mar 2012

@bodka70 Jen teda v jejich zájmu doufám, že mají doma více toalet, pač jestli budou kakat všichni na ráz, mohli by mít celkem problém... 😒 😀

mataharyy
14. mar 2012

Sakra přeskakuje mi to tu

petkave
14. mar 2012

@bodka70 ja som si najskôr myslela, že dotyčná má na mysli seba a svojho manžela, že obaja budú zakladať fotečky a obaja čakajú na pohyby a veru, pomýlila som sa 😀

syslica
15. mar 2012

Niečo na pobavenie, síce nie z gramatiky, ale zo zoológie:
https://www.modrykonik.sk/bazar/hracky/92p5/nad...
Zvláštne, aj syseľ, ktorý ešte nemá 4 roky, na prvý pohľad videl, že to NIE JE LEV 😝 😀

inkinka
15. mar 2012

@syslica a " je nehraný " je ok?

syslica
15. mar 2012

@inkinka Nie celkom, ale tu na koníku už zrejme patrí k akceptovaným slovným spojeniam 😉 Hoci jazykovedec by sa nad tým určite pozastavil, nechcela som rýpať, pretože v záplave tých slovných zvratkov, ktoré sa tu denne objavujú, je tento ozaj relatívne neškodný. Pohodlné, aj keď nesprávne zjednodušenie vety "vôbec sa s ním moje dieťa nehralo" - nie každý je totiž taký grafoman ako ja...

berenika39
15. mar 2012

@syslica tak by ale šlo "neohraný" ? 😉

syslica
15. mar 2012

@berenika39 Pravda, máme tu dve možnosti: buď je údajný levík úprimný a nestrojený - teda nehraný
alebo neohraný, teda často, obvykle nepoužívaný. Hoci Krátky slovník slovenského jazyka nepozná ani jeden variant, ja by som sa radšej priklonila k tvojmu alebo zvolila neutrálne "nepoužívaný".

inkinka
15. mar 2012

@syslica nepoužívaný je lepšie, pretože nie že je to neutrálne slovo, ale viac vystihuje vecnú stránku. Nehraný vraví o tom, že sa s ním nikto nehral, ale mohol sa používať, ja neviem, ako podložka pod kríže alebo nohy 😕 😀

bodka70
15. mar 2012

@syslica
@inkinka , to je to, že ten levík nie je úprimný ani nestrojený, naopak, je falošný a čosi na nás hrá, čiže je hraný - hrá sa na leva, i keď v skutočnosti je to leopard a aj na toho sa hrá, lebo je to len jeho nie veľmi vydarená napodobenina 😀 😀 😀 😀

bodka70
15. mar 2012

@berenika39
@syslica
@inkinka , uff ale sme urobili podrobný jazykovedno-štylistický rozbor. 😝 😀 😀 😀

inkinka
15. mar 2012

@bodka70 ja tipujem jaguára 😀 😀
teda možno leopard, možno jaguár, je nielen nehraný, ale aj nevyhranený :D

bodka70
15. mar 2012

@inkinka , vidíš, zabudla som na prírodovedný rozbor 😀 😀

mataharyy
15. mar 2012

Ne to je normální schizofrenní hračka, má krizi osobnosti... A hraje si na něco co není, tedy je to naprosto klamný inzerát 😀

syslica
15. mar 2012

@inkinka @bodka70 Ono je to podľa druhu škvŕn asi naozaj jaguár... sysle to už minule zaujalo, tak sme riešili rozdiely medzi jaguárom a leopardom. Takže zhrnutie: na predaj je nepoužívaný kvázilevík - de facto jaguár 😀 . A má psychickú chorobu...

marjama
15. mar 2012

Holky, normálně sem vůbec nepíšu, ale dneska teda musím. Toto mě dostalo. Cituji: Tak mi mijeme vlásky u obou dětiček ob den.
To už je fakt na mě moooooc!
😕 😕 😕

bodka70
15. mar 2012

@marjama , aj na mňa, tak často by som deťom vlasy neumývala 😀 😀 😀 😀

petkave
15. mar 2012

Tak toto sa mi riadne páči: 😀 😀 😀

vanilashot
Kakáme, a kakáme....žeby zuby?????
Dnes o 13:13 • 1 komentár • Páči sa mi to •
daniku ked kaka mimino tak asi hej, ked aj ty, tak asi to nebudu zuby :D

berenika39
15. mar 2012

@petkave včetně toho komentáře🙂

bodka70
15. mar 2012

@petkave , vidíš moja, ja som ti hovorila, aby si si neskúšala tú protézu po dedkovi! 😉 😀 😀 😀

eaka
15. mar 2012

ponuky práce: Vodič vysokozdvyžného vozika.

adelaida33
15. mar 2012

@eaka 😀 tak to bude "zdvih natvrdo" 😀