Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

martas77
13. júl 2012

@hajajanka ja som čítala tvoj príspevok a zdal sa mi urážlivý.....neviem či pisateľka opravila svoje chyby, ale nemohla som za ten svet nájsť viac ako dve, z toho jednu čiarku a jedno s/z....čo je myslím zanedbateľné keď vidím tie y / i

hajajanka
13. júl 2012

@martas77 Asi ho opravila, ale to je uz jedno. Ved nakoniec, nech si kazdy pise, ako chce. Ja si stale o nom pomyslim svoje (a ver mi, ze to nebude nic pekne). Ja tu nachadzam ovela urazlivejsie, osobne prispevky, utoky a tie tu zostavaju. Nerozumiem, preco... Uz som tu raz pisala, ze kto upozorni na tieto chyby, je za hlupaka. Ma to byt naopak! Uz sa nebudem zapodievat touto temou. Nema to zmysel.
Ja sa snazim vzdy napisat prispevok, list, mail a pod. spravne, lebo to podla mna vela o cloveku napovie. Ked mi pred casom prisiel do kancelarie list, kde boli 3 riadky a 5 chyb, tak som zostala v nemom uzase. Niekto sa na tom pobavi. A niekto nie. To je na hanbu. Skoda reci rozpravat o tom v tomto fore.

martas77
13. júl 2012

myslím si, že ho opravila a práve preto to vyznelo urážlivo....a aj preto ti to vymazali, chápem čo sa snažíš povedať...ja tiež niekedy krútim hlavou a nechápem ....

vikusjk
13. júl 2012

@ined77 😕 😕 😕 tak toto je fakt gól 😀 Ja si myslím, že máme krásny jazyk a je škoda ho takto haniť 😔 . Ale tak vtáka poznáš po perí, človeka po reči - v niektorých prípadoch i po gramatike 😉

romcovaklarka
13. júl 2012

Některé to s tím "mateřským plurálem" fakt přehánějí 😀 😀 😀

Název fotoalba: 😝 Tak jsme porodily ve 30tt 😝

inkinka
13. júl 2012

reálne čýsla

inkinka
13. júl 2012

z iného fóra, na inú tému, ale je to neodolateľné:

luetrni sú velki neprietilie nas katolivkoc lebo nesšho pana steteého oca nemajú rydi, bod ich ze to portesty, lebo len sveti otec je naozjsny zastupvsta pane Boha tun zeni a aj ne nenesiach ako on povie tek bude vsetko, luterani nemju rady nasu pnu Mriu a si odbeveny os spravnej secti, lebo ich srdce neni ne dorej cedte. neska som si trochu vipil, le zajtraj ti tocestko vysvetklim.

😀

miskakyska
13. júl 2012

@martas77 nerieeeš!...u týchto tu nerieš absolútne nič,lebo hneď si za trafenú hus..

romcovaklarka
14. júl 2012

@inkinka Tak tomu ani pořádně nerozumím... odhadnu tak každé druhé slovo 😀 Ale že si vypil, to je vidět hned 😅

ined77
15. júl 2012

@inkinka ... 😀 tak to je maso 😀

didiana333
16. júl 2012

Tak baby,toto ma vááááážne zabilo....titulka z novín.... 😝

Výčitky Vatikána voči odvolanému Bezákovi...

Tak mi to udrelo do očí,že sa neviem spamätať...za čo tam tí všelijakí obšajtníci beru plat,ked ani gramatiku nevedia????? 😀 😀 😀

bubbles
16. júl 2012

ja som dnes neverila vlastným očiam, keď mi v tajničke vyšlo, že je niečo v Alpáh.. našťastie som sa zbadala, že citoslovce smiechu je CHa, nie Ha, takže nakoniec všetko OK 🙂

berenika39
16. júl 2012

@romcovaklarka reaguji na mateřský prulár - 😝 tak jsme porodily 😝 ...podle čeho se řídí to i/y na konci? to bych vážně potřebovala vědět. kdo rodil?

berenika39
16. júl 2012

@inkinka 😝 čýsla 😝 se řadí mezi top ten......

romcovaklarka
16. júl 2012

@berenika39 Čéče nevím, narodil se kluk (či spíše klučíček), takže si to y neumím vysvětlit. Jedině snad maminka a doktorka nebo tak něco 😀

Ačkoli jedno vysvětlení bych možná měla. Manžel je na tom s pravopisem taky celkem na štíru - on to sice vždy omlouvá svým věčným "já jsem cizinec", ale to mu nežeru, žije tu od devíti let 😀 - a ten taky strašně často píše "byly jsme", "šly jsme" apod. Jednou jsem se ho ptala, jak na to přišel, a on mi to vysvětlil. Odůvodňuje si zkrátka shodu podmětu s přísudkem poněkud svérázně - mY jsme bylY 😅 🙄 😀 😀 😀

ikke
16. júl 2012

@didiana333 na tu istu temu, len dufam, ze to tak dotycny v skutocnosti (originali) nenapisal...:
"Otázke nerozumiem, nechcem pripustiť poňižujúci tón v nej."

berenika39
16. júl 2012

@romcovaklarka můj milý má taky pravopis řekněme tomu ne úplně ól rajt, ale vždycky mě poprosí, abych mu to "očetla", prostě když píše někam na veřejnost, mail, tam, kde by se mělo psát tak nějak hezky česky. , tak si to nechá opravit...a to si právě myslím, že je známka inteligence 😀 😀 😀 😀 , vím, že neumím všechno na 100%, ale nechám si poradit. Někdy tu čtu "Článek", a je mi z toho divně.

inkinka
17. júl 2012

@berenika39 u vás sa nechodí na checking, ale na četing 😅 dobré slovo, očetla 😉

eaka
17. júl 2012

@romcovaklarka to je partnerský plurál..ako "sme tehotní" "opúchajú nám členky" 😉

romcovaklarka
17. júl 2012

@eaka Ten výraz "jsme těhotní" taky nechápu, proč radši nenapíšou "čekáme miminko" (jako oba rodiče) 😅 Ale to ještě aspoň dejme tomu "čekají" oba, ale rodit bude asi holt fakticky jen ta maminka 😀

berenika39
17. júl 2012

@inkinka to je mužovo slovo...miláčku, prosím tě, očteš mi to? jako kompilát z opravit a přečíst 😀 . on je fakt strašně chytrý, takový ten hloubač a logik, dlouho hrál šachy, pálí mu to, že mi to někdy i vadí , jelikož vypadám jako píp píp a nestíhám jeho myšlenkové pochody. Ale proč to píšu - i chytří lidé mohou mít problémy s pravopisem, to neznamená, že kdo píše občas s chybami, musí být jouda. Ale když nevím,tak se alespoň zastavím, slovo vyměním, nebo se zeptám, nebo to dám do googlu, těch možností je spousta. jistě, musí mě alespoň napadnout, že je něco špatně 🙄

berenika39
17. júl 2012

😝 jupýýý 😝

eaka
17. júl 2012

Mám správne "i" v "druhom kvartáli"??
🙂
Dík!

berenika39
17. júl 2012

😝 mozno bi chcel skusit daco ine 😝

@eaka očetla jsem ti to, ale možná je to slovensky jinak, třeba to máš správně, dej to do googlu nebo se zeptej jinde 😀

eaka
17. júl 2012

@berenika39 Na dotaz "v druhom kvartály" mi google vyhodil "mali ste na mysli *v druhom kvartáli*?" 😀 Ale to Y tam fakt vyzerá ako päsť na oko.. ale sranda, že sa napíše v maily a nie v maili...

sova33
17. júl 2012

@eaka Ahoj, i když je pro mě slovenština "polocizí" jazyk (nebo spíš právě proto) jsem objevila tuto stránku, možná je to známé, ale opakování je matka moudrosti http://www.cudzieslova.sk/viac/sklonovanie/kvar...

dana3262
17. júl 2012

Uz tady rozebirate asi něco jinýho, ale já jsem nikdy nepsala moc chyby a od ty doby, co mam děti někdy dost zíram, co jsem schopna napsat. Myslím, ze spousta Zen tady píše chyby z nepozornosti, ne z nevědomosti..

ikke
17. júl 2012

@eaka ano, mas to dobre, v druhom kvartali - makke i 😉 aj ked skor by logicky malo byt "v druhom kvartale" podla vzoru dub (v druhom dube)
http://slovnik.juls.savba.sk/?w=kvartál&s=exact...

a "mail" by malo byt "v maile" 😕
http://slovnik.juls.savba.sk/?w=mail&s=exact&c=...
/urcite nie "v maily" 😲 /

bashka
17. júl 2012

žiadna odpoväť 😀

zuzanocka
18. júl 2012

"Ale nijako bolo nijako bude.." 🙂 gramatická hrôza, no keď sa nad tým človek zamyslí... môže to byť hlboká myšlienka 😀

a z inzerátu: "vjeteco ak dobierka vyde o 1.20vjac cize 21.20 tak my to poslite na dobierku lebo mna ten sek co poslem peniazky vyde 70centou cize to uz mam jedno muoze byt?" má ta pani vôbec ukončenú ZŠ? :-/