Pravopis vo fóre

anjika42
17. apr 2016

jA SA PýTAM, žE PREčO SOM NIEKTORé VKLADáTE PRíSPEVKY, KTORé Sú PLNé PRAVOPISNýCH CHýB? pRED CHVíľOU SOM V JEDNOM NIEKOľKORIADKOVOM NARáTALA SEDEM CHýB - a to nebol jedný takýto príspevopk - inak mala som omylom zapnutý caps lock, nechce sa mi to znova písať - ale je naozaj hanba, keď niekto neovláda pravopis - a keď niektoré neviem, ako sa píše, tak pozriem do googla, nie???

sardinka335
17. apr 2016

Nie, že by som bazírovala na nejakom extra pravopise. Slovenčina je nádherný jazyk, ale má ťažku gramatiku a veľa výnimiek, ale keď vidím príspevok, ktorý sa už v nadpise začína pravopisnou chybou, tak to troška o úrovni pisateľa niečo vypovedá. Nie raz som tu čítala ,,chcela by som sa opítať,, alebo ,,ginekolog,,. Mne vôbec nevadí, ak niekto zabudne čiarku, bodku - interpunkciu, prípadne nerieši ička na konci slov, ok, ale vybrané slová aby som nevedela mi príde naozaj ,,cu fíl,,. Nehovoriac o tom, že zostaviť otázku, ktorá má hlavu a pätu je tu tiež umenie,nejaka zakladna štylistika myšlienky, že čo chcem povedať. Bud je to ,,až,, jedna viac menej nič nehovoriaca veta alebo siahodlhé loretánske litánie, že keď konečne dočítate do konca, tak ste zabudli čo bolo na začiatku.

janinah
17. apr 2016

Trápim syna štvrtáka s pravopisom s vetou....nebudeš vedieť a potom napíšeš frajerke mylujem ťa /mne sa toto vážne stalo/...a on mi zahlási,že nijakú frajerku mať nechce....a ja na to,že mu nejakú nájdem,nemienim ho mať nadosmrti na krku 😉 Pravopisné chyby mi kolú oči,ale neriešim,život je o inom.

liaka
17. apr 2016

@anjika42 z mojim sinom... s kym s cim- s mojim synom. To vazne Vy hladate chyby inde???

vejula
17. apr 2016

Inak nieje pravda, že ked človek rýchlo píše, tak ide len o preklepy. Ja som napríklad v rýchlosti urobila par tak banalnych do očí bijucich gramatických chýb, že ked som to po sebe prečítala, tak som nechapala, čo to tie moje ruky spravili 😀 Už ked som to pri čítaní videla čierne na bielom, tak mi to šlo oči vyklať. 🙂

0silvia0
17. apr 2016

@liaka pozri odpoveď @bobulazelena o 14,10 🙂

dominika6
17. apr 2016

@anjika42
Ja som v tvojom nasla 4

anjika42
autor
17. apr 2016

Inak ja takisto neovládam všetky i a y (hlavne v cudzích slovách), ale kým niekam napíšem, pozriem sa do googla.

bobulazelena
17. apr 2016

@anjika42 podla mna * do googlu 🙂
Ale je to jedno...kazdy sem tam sa utne a urobi chybu. Ale nie je chyba ako chyba. Pri niektorych to je naozaj do oci bijuce a cloveku to naozaj ovplyvni nazor na toho druheho.

bobulazelena
17. apr 2016

@anjika42 alebo skor * na google...teraz fakt neviem.

dreamer8
17. apr 2016

@anjika42 - tak podme si to zhrnut:
1) Mat zapnuty capslock a takto pisat v diskusiach znamena, akoby si na uzivatelov kricala, to by si mohla vediet.
2) Kritizujes chyby inych a sama v troch slovach mas 2 chyby.
3) Ak niekoho citujes, tak sa pouzivaju uvodzovky, tiez su to zaklady, ktore by si mohla ovladat, ak uz tolko kritizujes.
4) Zamerne hrubky v niektorych reakciach boli ocividne myslene sakrasticky.
5) Pouzit na konci vety tri otazniky, to som sa ja v skole tiez neucil.

anjika42
autor
18. apr 2016

1. Láskavo si si mohla prečítať, že caps lock som mala zapnutý omylom a NECHCELO SA MI TO ZNOVA PREPISOVAŤ!!!!!!!!!!
2. Napíš mi, o ktoré konkrétne chyby sa jedná.
3. Úvodzovky sa mi písať nechcelo, zdržuuje ma to.
4. Keď niekto napíše - kúpiš to v lekárny, čo mám robyť alebo sa mi to podarý - tak to ide o nevzdelanosť v prvom rade.
5. Keď som rozhorčená, napíšem aj sedemsto otáznikov alebo výkričníkov!!!!!!!

anjika42
autor
18. apr 2016

oprava - zdržuje

xevulax
18. apr 2016

Je to prizemne posudzovat ludi na zaklade pravopisu (tak isto ako ked niekto posudzuje niekoho na zaklade vyzoru). To,ze clovek napise nieco,co nie je spravne neznamena,ze je idiot. Ako tu niekto pisal,ze pravopis patri k vseobecnej inteligencii- nesuhlasim poznam ludi s vysokym IQ a ludi,ktori su sikovni a inteligentni a mnohi neovladaju pravopis. Jednoducho im to nejde. Tiez si vsimnem chyby,ale tak nepozastavujem sa nad tym. Ja napriklad niekedy aj na malu nasobilku potrebujem kalkulacku (pisane s nadsazkou) a necitim sa pri tom ako blbec.

anjika42
autor
18. apr 2016

Ja som napríklad technický antitalent - a inak je dosť hlúpe, že väčšina testov IQ je stavaná na znalostiach matematiky a gramatiky. A slovenčina je naozaj ťažký jazyk, ale niektoré chyby naozaj buijú do očí. V slovinskom jazyku majú iba "i".

bobulazelena
18. apr 2016

@anjika42 este som nevidela iq test, kde by boli posudzovane znalosti gramatiky. Tam je vacsinou skor nejake logicke pochopenie textu a podobne.

xevulax
18. apr 2016

@anjika42 ja som nikdy nevidela IQ test na gramatiku

katrinka8
18. apr 2016

@anjika42 - Tebe sa nechce písať úvodzovky, lebo Ťa to zdržuje, niekomu sa možno nechce rozmýšľať nad i/y - lebo ho to tiež zdržuje 😀 Aký je v tom rozdiel, keďže ide v princípe o to isté - o správnu gramatiku?
Ja som vyštudovala SJL na výške, a tiež mi do očí bijú niektoré gramatické chyby, ktoré tu občas vidím. A áno, ak je toho príliš, dá sa podľa toho aj posúdiť vzdelanie/IQ - ale nie na každom príspevku alebo na každej chybe. Sú príspevky, kde človek číta od hora dole, ale text nemá ani hlavy, ani päty - zmysel žiadny ani po 5 čítaniach - to darmo radiť, keď nechápeš, o čo ide (to už podľa mňa o ingteligiencii sa dá niečo domyslieť, ale aj z prípadných odpovedí autora príspevku). A sú príspevky, kde proste vidím, že niekto síce gramatiku neovláda, ale vie, "kde je sever", a sú aj také, kde je "šicko na porádku" . Napr. môj brat je schopný napísať "mylujem Ťa" (zveličene, takto až nie, ale gramatika jeho kamoška rozhodne nie je), ale pritom vyštudoval STU a je to inteligentný človek na pracovne náročnej pozícii, ktorú by som napr. ja s mojím vzdelaním nieže nedala, ale ani by som jeho profesiu nevyštudovala, lebo na to "nemám bunky". Ale zato ovládam gramatiku 😀

anjika42
autor
18. apr 2016

no, to "milujem ťa" by sa malo písať s y 😀

anjika42
autor
18. apr 2016

Neviem, ale keby ja by som si ja chcela zavolať remeselníkov kvôli nejakej oprave v byte a ich vedúci by sa ma v maili opýtal: "Kedi vám to vihovuje", tak by som musela dobre pouvažovať, či si nezavolám inú firmu.

0silvia0
18. apr 2016

@anjika42 no a možno by si si zavolala firmu, ktorej vedúci má perfektný pravopis, ale zato jeho podriadení by prácu odflákli a nebola by si spokojná... Toto nebol dobrý príklad, skús iný 🙂

amairim
18. apr 2016

@anjika42 ty miesas hrusky s jablkami. Najskor sa tu rozculujes kvoli pravopisu diskuterok na MK, teraz pises o remeselnikoch. (tych si ja vyberam podla odporucani, recenzii a vyslednej praci, ktoru maju za sebou).
Moj nazor je taky, ze nie vsetci mame bunky na gramatiku. Ak nie je clovek cudzinec, alebo nema nejaku disfunkciu, tak ho povazujem za leniveho. Bol lenivy ucit sa na ZS, lenivy je aj teraz. Ved uz maju dnes vsetci hladkacie mobily, ak si nie som isty, hodim to na internet a hned viem. Prepac, radim sem aj teba. Vid tvoj prvy prispevok- nechce sa mi, toto a to nie je dolezite......CAPS a preklepy. To, ze ovladas, kde mas dat i/y neznamena, ze si pupok sveta. VEd uz aj vizualne tvoj pripevok posobi odstrasujuco.
AkO priklad uvediem- moj manzel, je to jeden z najchytrejsich ludi, akych poznam. A predsa mu robia i/y problem. ALE! Ak mu na nejakom dokumente zalezi, tak sa spyta mna, alebo si to sam vyhlada- nie je lenivy. Na mna sa priklad nechcu nalepit cudzie jazyky a z toho dovdu nespamujem zahranicne dikusie 🙂 Uz som sa s tym zmierila. Dalsia vec- velka vacsina prispevatelov su tu mamicky na materskej, cakatelky a teda tehote. Pevne verim, ze si nikto nearchivoval moje pracovne maily, ked som bola tehotna, bo by som sa od hanby pyrila doteraz. Cize, ak v prispevku nie je more chyb, som ochotna sa nad to povzniest.
Ak bol tvoj zamer zalozenia tejto "osocovacej" diskusie len to, aby tu zeny zacali kydat na zeny, tak musis byt od vcera velmi sklamana.

evittam
18. apr 2016

@anjika42 No kvalitná práca remeselníkov nemá nič spoločné s gramatikou. Ale to ty, ako vysoko inteligentná osoba, ktorá tu ide kritizovať iných by si mala vedieť. 😀

anjika42
autor
18. apr 2016

Tak ja sem tie bludy skopírujem -
od vtedy sa my toci hlava
Už dávnejšie som nahmatala synovy hrču
ked ho dam do postielki abi si trosku pospal nechce place neviem co to moze bit podkozni tuk
tento rok sa jej uz chistam dat
suchu slyznicu treba zvlhcovat
strašne ma boli klb čo z tím
Pomohlo ked sa zašiel prevrátiť ho hore nohamy vtedy sa prekrvý hlavička
kup v lekarni tie kvapky ulavy sa mu
bolest zubou v tehotenstve...
asi mi tu nikto nepomože lebo ako vydím uš sem nepíšete
Chcem sa spítať
na papiery
to trva kym mlieko zmyzne
ake nasledki by asi mal
moja dcerka je ties teras chora
a to nemyniete za 7 dni celu maximalne tak polku my zvisok vzdy vihodime
ale teras uz hned po postely uteka prec..a ties si ju tak chitim
poradte my prosiiim

ahojte mamicky prosim vas mate niekdo skusenost zo zmenou doktorky?mama dve deti mali ma 4r a mala 6mesiacou obydvaja maju spolocnu osetrujuci doktorku, ta zena mi uz dlhsie lezie na nervi
byvam blisko topolcan v obci nie priamo v topolcanoch do nitri chodim z malim k alergologovi
ahojte. chcela by som sa spitat ci mi neviete poradit v okoli namestova dobru psichologicku??? necitym sa velmi dusevne dobre a mislim ze
ok dakujem a vravys ze pri nej nemusim nic platyt????
neviete čo to môže sygnalizovať?
manžel prisiel rano z roboty a mi vravy
na mna posoby stale zmena pocasie
dobri den
chcela bi som

to je poctata náplne zivota
zmyzla vam ta hrca
kazde babatko si musi zviknut na urcite zvuky
zbytocne ju nevistavuj urcitym zvukom
my sme sa mohli stavat maxymalnene na spinavich pieskovch pieskoviskach,
ze ci som mu neprepychla bubienok
možno ho to unavý
vipije mi 120ml
vecer ju okup v teplom kupely
,tak neviem ci mi toto bde robyt
ked sa podary tak ma aj vycape
mi zo spanim problem nemame
kupis to aj v lekarny

Ja len dúfam, že môj synček nebude na tom zle, čo sa pravopisu týka.

anjika42
autor
18. apr 2016

Niektoré príspevky som našla na najmama.sk.

amairim
18. apr 2016

@anjika42 pocuj, ty si riadne trafena, ale naozaj. Dala som si tu manahu a pozrela sa, kam prispievas ty. Chodis sa sem na forum len odbavovat, lebo ty si sa naucila, kam a kedy mas dat ake i/y. Ak uz sa rozhodnes prispiet, tak len kvoli tomu, aby si castokrat zufalu zienku urazila. To su mindraky, ti poviem. NEchcela by som byt tvoj manzel.
Priklad:
https://www.modrykonik.sk/forum/staram-sa-o-dietatko/ako-zlepsit-zaspavanie-2/
Ale vela rozumu si tiez asi nepobrala, ked nerozoznas rozdiel medzi diskusiou a otazkou.
A predstav si, MY tie chyby tiez v prispevkoch vidime, nemusis ich sem kopirovat. Ci si myslis, ze sme ozaj vsetci debili? V tom pripade si nam ich mohla aspon vyfarbit, nejako zvyraznit.......
https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/o-tej-krupicovej-kasi/

sardinka335
18. apr 2016

A nepisali to z mobilu? Ako uznavam, niektoré hrubky sú fakt do očí bijuce. Nejake množstvo chyb je určite tolerovateľné, prečo nie? Ale ,,vidim,, ,,vipije,, ,,robit,, slovesá s y nakonci 🙄
Tým ludom je to jedno - elementárna gramatika im nič nehovorí, vedia ze su v anonymite tak neriešia. Ano, za mna ak tak realne písomne vystupuju, tak des bes...aj moj manžel je šikovný a povie sa nie ,,najchytrejší,, to je čechizmus, ale velmi oblubený v našej reči, kazdopadne ak je v písomnom kontakte tak aspon tie zakladne ička sa snaží mať spravne alebo ked vytvára katalogy tak snad to zakazníkom neponukne aj hrubkou....,,Nech sa páčy, naše produkti,, 😀

vejula
18. apr 2016

@amairim tak s tými cudzími jazykmi sa pripájam k tebe. Nikdy ma nebavilo sa ich učiť.... A ostalo mi to doteraz. Aj som sa snažila do toho dostať, neviem, či nemám poriadnu motiváciu, či len jednoducho nemám na to bunky.... Nedokážem sa do toho donútiť. Vždy som bola skôr na tie logické predmety, nie na bifľovačky. A je pravda, že dnes, keď nevieš dobre angličtinu, už si považovaný za menej inteligentného. Hádžu sa úplne z fleku anglické linky, tak sa vždy len pousmejem, že dobre 🙂 tu som skončila 😀 😀 Ale netrápi ma to, zas mnoho ľudí nevie to, čo viem ja a nepovažujem ich automaticky za nejakých blbečkov. Ved nemôžme mať všetci rovnaké okruhy záujmov, rovnaké nadanie na jazyky, matematiku, či fyziku.... 🙂 nemôže byť jednoducho každý dobrý na všetko a tak je to dobré.

amairim
18. apr 2016

@vejula odo mna sa to odraza, ja som cisty mantinel. Aj sa dorozumiem: rukami, nohami, mimkou, patami, kolenami, laktami. Len sa mi tieto dorozumievacie prostriedky tazko vkladaju do pisaneho textu 😀
Ale mam predsavzatie, ze kym bude mat syncek 3, tak to dopilujem a zaradim sa do pracovneho kolobehu na urcitej urovni 😀

sardinka335
18. apr 2016

Teda ja osobne nepovazujem vybrane slova, slovesa za vec ,,talentu,. Proste to mam zautomatizované a hotovo, neriešim. Len dnes je ludom všetko jedno...no a čo. Ved ani nasobilku alebo spočitanie a odpočitanie nie je o talente ale o mechanike. Na to kolko percent mozgu ludia využívaju je to skor smutne,ze už aj to je niektorým za vela sa naučiť.
V angličtine som večný samouk, netrapi ma to koli nejakym netovým linkom, ved na to je prekladač, ale skor v kontakte s ludmi ma mrzí, ze sa neviem vyjadrovat farbistejšie len jednoducho a kostrbato. Holt moja chyba a lenivost.

bubelko
18. apr 2016

osobne - pomylit sa moze kazdy. a aj moj slovosled ma svoje nedostatky. priznavam. ale tie skvosty, ktore tu clovek cim dalej, tym castejsie vidi, su fakt hanba.
to, ze clovek nema bunky ci talent naucit sa cudzi jazyk, je jedna vec. ale materinsky by mal ovladat. aspon na urovni zakladnej skoly. a tvrde a mäkke spoluhlasky sa deti ucia v 2.triede ZS, vybrane slova niekedy neskor.
potom take vyrazy ako "krastne" ci "uzastne", "hamba", "cerka" ... myslim, ze je to na povazenie. ked mam pristup na net tak snad si viem aj pozriet http://slovnik.azet.sk/pravopis/ , ked neviem, ako sa co pise...
a suhlasim s nazorom, ze pokial clovek nie je cudzinec ci nema nejaku poruchu v style "dys-" tak je to len o lenivosti a nezaujme.
PS: pisem bez diakritiky, lebo mam nemecku klavesnicu...