Prečo sa mení dátum Veľkej noci?

1. apr 2024

Podľa Google - Veľkonočná nedeľa pripadá vždy na prvú nedeľu, ktorá nasleduje po prvom splne po jarnej rovnodennosti.
Ale čo to má s kresťanstvom? Nemalo by sa to oslavovať každý rok v rovnaký deň?

Vianoce sa oslavujú v rovnaký deň aj keď je to tiež len vymyslený dátum.

miskakyska
1. apr 2024

... prečo vždy padne veľkonočný pondelok na pondelok? 😆

martinmmartin
1. apr 2024

@petamich a co ked nechcem aby mal cely stat prave vredy volno? Nebolo by rozumnejsie nieco vytvarat ako hromadne zrat a chlastat?

Krestanstvo ospravedlnuje tieto dni uplnymi ukradnutymi faktami a potom my ako spolocnost to musime doplacat.

tykat
1. apr 2024

Tu je asi najvacsi problem ze dotycny musi pozriet kazdy rok do kalendara kedy budu na velku noc zatvorene obchody. 😃

dadis
1. apr 2024

@martinmmartin A nie je jedno, kedy sa to presne stalo a kedy sa to oslavuje? My verime, ze sa to stalo a oslavujeme to, lebo nie je podstatne pre nas kedy, ale co to pre nas osobne znamena. Nieco oslavujeme kazdy den a nijako sa to nikoho netyka. Oslavy nespocivaju v chlastani a zrani, mimochodom. Neveris v Boha, ok. Chces mudrovat? Tak si to aspon nastuduj..

petamich
1. apr 2024

@martinmmartin toto su take argumenty 😂 neznies sam sebe absurdne?

martinmmartin
1. apr 2024

@dadis ok tak preco su celostatne volne dni na narodenie niekoho ktore sa vtedy nestalo a na moje narodeniny nic?
Nieje to pokrytecke?
Preco si myslis ze je spravne mat celostatne volno prave na veci ktorym si sa zrovna ty rozhodla uverit?
Preco to ty neoslavujes vo svojom volnom case ?

martinmmartin
1. apr 2024

@petamich ktory presne? pozrieme sa na to spolu

dadis
1. apr 2024

@martinmmartin A to sa stazujes? Ved si zober dovolenku na svoje narodeniny, od toho isteho statu mas narok na 20 resp.25 dni (+my mame v praci narodeninove volno). Vsetko najlepsie zelam 😂😅

martinmmartin
1. apr 2024

@dadis preco ma nuti krestanstvo dotovat dovolenku tebe?
Preco si ty nemusis brat dovolenku na vseliake sviatky co sa nestali? Ale ty i h zrovna chces oslavovat?
Na to sa stazujem, myslim ze je to pokrytecke a nespravne

dadis
1. apr 2024

@martinmmartin Este raz 😅. Krestania slavia pocas Velkej noci svoje, pohania svoje, neveriaci svoje, Zidia svoje a ty si pocas Velkej noci rob, co uznas za vhodne. Velka noc nie je vymyslom krestanstva. Chapes? Ci nakreslim?

darinkaninka
1. apr 2024

@martinmmartin Tak tebe dnes buď uliali priveľa alebo naopak si nahnevaný, že neuliali🤣

martinmmartin
1. apr 2024

@darinkaninka s cim presne nesuhlasis?

lenkakravcova
1. apr 2024

@martinmmartin My napr. máme Eid o 9 dní a teda už voľno nie je, takže si ho budú brať muslimovia z práce sami ako čerpanie dovolenky 🙂

darinkaninka
1. apr 2024

@martinmmartin Ja s tebou nepolemizujem. Je mi srdečne jedno, čomu veríš alebo neveríš. Ale že ťa trápi, že na tvoje narodeniny nemáš štátne voľno....trochu divné zmýšľanie.

martinmmartin
1. apr 2024

@darinkaninka mna trapi ze ja musim dotovat volno ludom co uverili klamstvam krestanstva. Tebe by take nieco nevadilo???

dadis
1. apr 2024

@martinmmartin Ako ho dotujes? 😅😂

martinmmartin
1. apr 2024

@dadis nakresli mi preco ma mat vobec niekto volno ktore musime dotovat

lenkakravcova
1. apr 2024

Dadis tu dala správnu odpoveď ohľadom termínu:
"Zidovsky sviatok Pesach, ktory oslavoval exodus Zidov z Egypta a bolo s nim spojene obetovanie baranka. Pocas tychto sviatkov ukrizovali aj Jezisa."

Keďže daný sviatok sa vypočítava podľa lunárneho kalendára, tak rovnako aj Veľká Noc kresťanov ide podľa tohto rovnakého princípu. A chodí to hore-dole pár dní --- takisto sa určuje aj ramadán (podľa lunárneho kalendára).

darinkaninka
1. apr 2024

@martinmmartin Absolútne mi to nevadí. Veď si mohol v práci nahlásiť, že dobrovoľne prídeš. Keď si nevieš užiť voľné dni s rodinou.

martinmmartin
1. apr 2024

@darinkaninka mne vadi ze musim dotovat volno niekomu ako tebe. Ty by si to pre mna na moje narodky nerobila

dadis
1. apr 2024

@martinmmartin Ako ho dotujes? Volno je predsa prirodzena potreba ludi, ci uz veriacich, neveriacich. Dotujes aj 25 dni dovolenky, ci skolske prazdniny ci vikendy? Posli vypis uctu, ako si mne zadotoval Sviatky 😂😂😂, nic som si nevsimla

darinkaninka
1. apr 2024

@martinmmartin To určite nie, máš pravdu 😉

martinmmartin
1. apr 2024

@dadis celostatne hromadne volno je moloch ktory viac stoji ako prinasa. Industriu nemozes vypnut a tak ide na prazdno a podobne . Keby mal kazdy volne dni podla seba tak problem nebude.
Lenze krestanstvo nas nuti robit volno ktore je prilis drahe, nevyhovuje kazdemu,
a argumentuje klamstvom

martinmmartin
1. apr 2024

@darinkaninka tak preco cakas take nieco odomna???

dadis
1. apr 2024

@martinmmartin Toto nie je vymysel krestanstva 😂. Chod sa stazovat na lamparen. Alebo si zaloz politicke hnutie, ziskaj mandat, presad v parlamente zmeny zakonov (mmch Vianocne aj Velkonocne volno bolo aj za sociku, ti mali mandat ho zrusit, nespravili to, pytal si sa niekedy sam seba preco, ked tak zaznavali vieru?)

ckocka
1. apr 2024

@martinmmartin Pretože vačšina ludí v systéme volno chce, a ty si súčasť systému. Inak nejaký neobývaný ostrov sa ešte určite nájde.

gab1sol
1. apr 2024

@martinmmartin akože nehnevaj sa, ale tvoje tvrdenia vôbec nedávajú logiku. Prečo by malo byť voľno práve na tvoje narodeniny? A prečo nie na moje? Že dotuješ iných? A ty nie si v tie dni doma? A ti, čo majú voľno nepracujú a neodvádzajú štátu svoj podiel? Dni pracovného pokoja neurčuje cirkev, určuje ich štát. Nie na všetky kresťanské sviatky je aj deň pracovného pokoja, naopak, existujú aj štátne sviatky nesúvisiace s kresťanstvom. To, že ty nechceš sláviť Vianoce, tvoja vec. Ale kresťania slavia nariadenie Pána. Neveriaci slavia Vianoce po svojom - niekto s rodinou doma, niekto na lyžovačke. Že sviatky sú o žratí a pití? To nie je o sviatku, to je o človeku. A taký človek na to sviatok nepotrebuje.

stanulienkat
1. apr 2024

@dadis ale stale ma
@martinmmartin pravdu. Nie su to ukradnute len stare zidovske, pohanske, ale aj slovanske sviatky. Ked to neslo podobrotky, tak to islo nasilu. A vies co je smutne? Ze vacsina tzv. krestanov o tom netusi.

miskakyska
1. apr 2024

@martinmmartin sa zamestnaj v nepretržitej prevádzke a hromadné, celosvetové voľno sa Ťa týkať nebude... ešte zhrabneš aj dobré príplatky a nemusíš frfľat, že si sa doma nudil na koni so starými korytnačkami... vieš koľko ľudí dnes makalo ?...ty máš voľno a nevážiš si ho🤪
A druhá vec,keby mal každý voľno na svoj sviatok a slávilo by ho celé Sk tým, že zakaždým bude každý doma,by sa toho veru veľa neporobilo..🤓

darinkaninka
1. apr 2024

@martinmmartin Ja od teba nič nečakám. Myslím, že väčšina zamestnancov sa teší z voľna v práci a využijú tento čas na aktivity s rodinou. Ty si zvláštna vzorka človeka, ktorému vadí, že má voľno. Jedine, že si veľký biznismen a uteká ti zisk...Pozor, ani ateista si majetok do hrobu nevezme!