Prečo sme stratili silu vo svoju vlastnú schopnosť?

esti77
24. mar 2013

...a nie je to nemožné 🙂
Milé maminky, či už tie, ktoré majú pôrod pred alebo za sebou. Táto diskusia je venovaná Vám. Budem rada, keď sa so sebou podelíme o skúsenosti, rady, ponaučenia...atď. Nedá mi totižto len tak čítať, ako tá-ktorá maminka má strach z pôrodu, neverí si, radšej strčí (niekedy aj ťažko) zarobené peniažky do vrecka lekárovi, ktorý ani nevie, ako sa maminka volá!!! Žienky, čo sa to s Vami stalo? Kde je VAŠA vnútorná sila? Prečo sa na jeden z najkrajších okamihov života spoliehate na niekoho, kto o tom nemá ani len tušenia o čo ide, čo žena prežíva? A ak aj má, tak to nemusíte prežiť ako on, tzn. nemôže Vás zaškatuľkovať - tak a teraz musíte toto takto, tak nie, to je zle, robte to takto. To kde sme? Necítite, ako sa sami sebe vzďaľujete? Prečo nepočúvate samú seba? Nie je to ťažké. Treba len chcieť. Čo tak napríklad navštevovať prípravy na rodičovstvo, organizujú ich študované žienky, nie sú to sedenia jedna babka povedala a už vôbec to nie sú vopred a za nič a nanič vyhodené peniažky. Za nič vyhodené peniažky je podľa mňa spoliehanie sa na pôrodníkov, že ONI ZA NǍS ODRODIA! Pre pána kráľa, zamyslite sa nad sebou emoticon , ako Vás môže niekto odrodiť, kto o fyziologickom pôrode prečítal tak možno 10 strán na VŠ, ostatných XXX strán o jeho komplikáciách.
Potom sa pýtate, ako sa zbaviť depresií, prečo na Vás ten - ktorý Dr. nemal čas, bol odmeraný, hovoril Vám tlačte, keď ste to tak necítili a z najkrajšieho prerodu ženy na matku sa stane najstrašnejší zážitok, ktorý by ste najradšej vymazali zo svojej mysle. A verte, to je len začiatok, od ktorého sa potom odvíja veľa ďalšieho. Je to ako snehová guľa, ktorá sa nabaľuje:(

Zamyslime sa spolu nad tým, kde robíme chybu, a prečo sme stratili silu vo svoju vlastnú schopnosť porodiť. emoticon
Sme to MY - MAMKY, KTORÉ VIEME A MUSÍME PORODIŤ SVOJE DIEŤATKO!!!

kattrin5
24. mar 2013

Nesuhlasim....ja som mala porod slvely s uzasnou doktorkou a sestrickou, doktorka bola moja ktoru aj bezne navstevujem a je to uzaaaasna zena..vela mi poradila a aj pomohla...a preco by sme sa nemali spoliehat na lekarov??? Moja lekarka ma 20 rocnu prax a odrodenych stovky deti tak je asi jasne ze nieco o tom vie🙂 je uplne normalne ze zena sa porodu boji, ja som sa tiez..kazdt sa boji ved je to nieco co som pred tym nikdy nezazila..az po porode som si povedala ze ved sa nebolo coho bat. Rodila som s epiduralom nic som necitila a bola to uplna pohodicka😉

sisaha
24. mar 2013

@esti77 ja rovnako nesuhlasim...oba moje porody bola naprosta pohoda...To, ze sa zena pred porodom boji je uplne prirodzene...bala som sa aj pred kazdou skuskou...

mia18112
24. mar 2013

Nesuhlasim. Ja ako prvorodicka som bola pripravena teoreticky aj prakticky. Ale to co som prezivala a citila pocas porodu - ani som nevedela co sa so mnou robi. Nic ine mi nezostavalo, len verit lekarom. Komu inemu? Vsetko mi vysvetlili, oznamili mi co idu robit a mne to v tej chvili bolo aj tak jedno. Porod som mala relativne lahky - v porodnici len 2 hodinky - skvelý personal. Rodila som bez epiduralu a jedine na co som myslela bolo: Toto musim prezit a uz to nikdy nikdy viac nechcem zazit. A urcite nepovazujem porod za najkrajsii okamih v zivote zeny !!!!!! Viac stastia mi priniesli rozne ine situacie s mojim drobcom. PS: Z porodu nemam ziadne depresie a kludne by som si doktora - odbornika aj zaplatila. Aspon by som mala zarucený pristup, odbornost a starostlivost. Nie kazdy ma stastie na ,,dobru smenu,, 😉 😉 v porodnici.

zuzanockamt
24. mar 2013

@esti77 bola som prvorodicka, nemala som zaplateneho lekara a velka spokojnost z mojej strany - s celym personalom aj so starostlivostou

hradnapani
24. mar 2013

@esti77 ja s tebou plne suhlasim. Uz som to tu kdesi pisala, ze lekari na Slovensku beru zenam schopnost porodit samostatne. Zial, tento system, ktory tu je, tento stav len konzervuje. Vsade sa omiela (a mnohe mamky s tym suhlasia, ze tehotenstvo nie je choroba, ale sekundou zacinajuceho porodu sa z nas stavaju nemocnicne pacientky a prirodzenost je tatam). Ale po tom, co som si precitala nazory mnohych mamiek a paradoxne aj niektorych porodnych asistentiek aj tu na MK, tak zmena myslenia sa tak skoro ani konat nebude 😒 hoci, je tu uz aj dost zien, ktore si proste veria... ale v nemocnici potom "narazia" na system.

reanda
24. mar 2013

to nie je len o porodoch, ale o celom zmyslani a spravani sa ludi.. sme tak nauceni a vychovani.. posluchat autority.. bez rozmyslania sa spoliehat na "studovanych odbornikov", prenechavat zodpovednost inym.. ved to vidis podla reakcii 🙂
ja sa na porod tesim 🙂 .. aj na prvy som sa tesila

zuzkat1
24. mar 2013

@esti77 suhlasim. Dr na mna kaslali.najviac mi pomohol manzel. Porod jedna nocna mora.

sissy27
24. mar 2013

@esti77 no ja som zase asi z inej galaxie 😀
pôrodu som sa nebála - vtedy nebol internet taký dostupný, časopisy tohto druhu ma nezaujímali, a z kamošiek som bola medzi prvými, čo rodili, takže som bola ušetrená katastrofálnych príbehov z pôrodov... a možno to bolo aj vekom, v 23 bol svet gombička 😀 a vlastne je aj dnes 😉
lekárovi som jakživ úplatok nestrkala a nemyslím si, že by som to niekedy v budúcnosti hodlala spraviť - cítila by som sa trapne, pri mojom šťastí by som natrafila na niekoho, koho by to do krvi urazilo 😅
taký pôrod ako som mala by som zvládla hocikedy na želanie - bolesti cca 4hod, žiadne šitie, prístup lekárov a personálu skvelý (v štátnej nemocnici, bez známosti, bez úplatkov - možno to bolo aj o tom, že som sa ja chovala príjemne a nie ako jediná rodička a pupok sveta - lebo aj s takými som sa stretla), akurát jedna osoba (funkciu netuším) bola na môj vkus nepríjemná, tak som si tú svoju milú hubenku otvorila a bol pokoj, len som nemala potrebu to viac rozmazávať...
a na margo toho, že my musíme vedieť viac ako doktori - opýtaj sa mamičiek predčasniatok, viactorčiat,a iných, čo mali komplikovanejší pôrod, či by to zvládli samé, či by si dovolili podceniť teroretické aj praktické skúsenosti doktorov... ja viem, aj lekári pochybia - ale kto nie? aj keď samozrejme je rozdiel medzi pochybením v kritickej situácii alebo odfláknutím, ale to by bolo na inú tému...

zigzag
24. mar 2013

ja som tak isto rodila 1x, nemala som zapateneho lekara, ale na poslednu chvilu som menila porodnicu, koli masiarskemu pristupu na presovskej starej porodnici, a uz s kontrakciami som isla do Sace, a porod bol nadherny zazitok, nemala som nastrih, ani sitie, oxitocin ani epidural, rodila som15 hod, a z toho poslednych 6 v nemocnici, vsetko krasne a prirodzene, maly mal 3800 g a 53 cm, sama som zisla zo stola, a bola hned fit, maly bol v poriadku tiez, nemal ani zltacku novorodencku, no happy end, co sa porodnice tyka, potom to uz blo horsie, mam stsrasne sidlo, neunavne a nezmoritelne, takze od porodu som sa nevyspala 😅

sue
24. mar 2013

@esti77 som niekde na pomedzí - chápem aj teba aj kočky, čo nesúhlasia 🙂
Mojím snom je prežiť druhé tehotenstvo a druhý pôrod čo najviac prirodzene.
Na SK naozaj panuje choré povedomie - tehotenstvo a pôrod nie je choroba, nie je to nič, čoho normálnou súčasťou by mal byť lekár. Lekár má byť tam, kde je niečo choré, neprirodzené, život ohrozujúce. Pôrod životy neberie, pôrod život dáva... preto ak je všetko v poriadku s matkou i dieťaťom, pre lekára tam nie je priestor (a to aj napriek tomu, že pri mojom pôrode bolo niekoľko úžasných lekárov).
Verím tomu, že ak by bolo ženám vsugerovávané, že pôrod je prirodzená vec - rovnako nepotrebujete lekára keď chcete jesť alebo mať sex alebo ísť na veľkú potrebu - pretože "cítite" že ste hladné, potrebujete sex alebo vylučovať ako nepotrebujete lekára pri pôrode (OPAKUJEM pri fyziologickom)
Držím palce všetkým nám ženám, aby sme si opäť uvedomili, že rodiť je normálne a my samy vieme čo treba robiť - netreba k tomu lekára s atestáciami, 20 ročnou praxou a nablýskanými pôrodnými boxmi. Treba pokoj, rozvahu, radosť z blížiaceho sa narodenia potomka a vieru, že naše telo vie čo robí...

esti77
autor
25. mar 2013

Babulky, ďakujem za názory, zídu sa mi 😉 , som rada za obe reakcie. Netvrdím, že len mamina, ktorá má z pôrodu krásny zážitok je tá 100%tná, že pôrod s lekárom a epi nemôže byť tiež OK, netvrdím, že viem zachraňovať predčasniatka, sama som ním pred XXX rokmi bola a viem, aké ťažké to bolo pre obe strany, keď nevedeli, či prežijem 😒 . Išlo mi ale o hlbšie uvedomenie si niečoho, čo má v sebe každá žena, bez ohľadu na to, ako sa to celé - samotný pôrod vyvinie. Je to o tom, nestratiť dôveru v samú seba. Teším sa na ďalšie príspevky 🙂

lila69
25. mar 2013

@esti77
Ja ti rozumiem co si chcela svojim prispevkom povedat mam za sebou 1 porod a ak bude vsetko ok za par mesiacov ma caka repete 🙂
Zial na SK je to tak, ze akonahle prides do nemocnice na prijem (do porodnice) automaticky sa stavas pacientka=rodne cislo=cislo v statistike. ☹
Vobec neuberam lekarom ich zasluhy, vazim si ich odbornost, ja sama som priznam sa mala pri porode svojho lekara, povodne som ho nechcela otravovat v nedelu, ale nebola som spokojna so spravanim sluzbukonajuceho, tak som poprosila toho svojho ci by prisiel a odrodil ma (samozrejme sme pred porodom o tejto moznosti hovorili). Bol to clovek ktoremu som absolutne verila, pristup bol absolutne skvely a taktiez je povazovany za velkeho odbornika - toto vsetko mne osobne velmi psychicky pomohlo.
Verim, ze ak by bola zena rodicka brana skor ako klient, (do chvile keby nastali pripadne komplikacie) rodilo by sa ovela lepsie a pohodovejsie.
Mojm snom je aby mi pri prijme lekar podal ruku, sluse pozdravil, par vetami oznami nalez po vysetreni a nasledny postup - ci pojdem na cakacku, ci sa porod rozbieha a ako vyzera vyhliadka....
Realita je taka, ze prides, prva veta: "lahnite si", "prijmeme vas" "Ste na 3 prsty" , "sestricka odvedte ju"..... Cela komunikacia s pacientkou je vo forme prikazov.... ja sa ani necudujem ze zena v bolestiach nema silu sa s niekym dotahovat .
Dobre sa hovori ze "menej je viac" preto podporujem co najmenej zasahov, treba nechat zene priestor, klud, vytvorit bezpecne prostredie a ono to pojde. Samozrejme ak nastanu komplikacie, pritomnost lekara ma svoj vyznam a vtedy kazda zena uvita ak sa do porodu zapoji lekar so svojimi odbornymi znalostami.

trasko
25. mar 2013

ja tiez suhlasim! epidural a podobne sracky!vytraca sa to PRIRODZENO.nie len pri porodoch.uplne vsade.odporucam pozriet si-nazvem to serialovy film-ZAVOLAJTE SESTRICKY. . . ja mam za sebou dva porody z toho prvy trval 36hod a nelutujem to trapenie...nedala by som si tie sracky pichat!stavim sa,ze vacsina MAMINIEK co rodili s epi sa idu po...t s bio potravinami atd.ty kks-mam dost!

mia18112
25. mar 2013

@trasko Mna tiez vytaca, ked mi kamosky s epi s usmevom v tvari povedia, ze si pocas porodu zdriemli, pisali sms - ky, citali knizky....a ze preco ma ten porod tak bolel a to sitie? A potom sa chvastaju kade chodia, aky bol porod uzasny !!!! No bodaj by nie.....

daeny
1. apr 2013

Ahojte,
No ja sa presne o toto snažim no som po cisaraku pri prvom a doktori su proti prirodzenemu pôrodu teraz pri druhom.No ja som si postavila hlavu a odmietam cisarak aj všetky tie injekcie.Pri prvom mi vyvolavačka zastavila kontrakcie a už sa nič nedalo robit.Epidural bol masaker takže prirodzeny pôrod podla mna je naozaj to najlepšie.Mať babo hned na sebe a citit ho ja z tych nemocnic mam husiu kožu ak by sa dalo rodila by som doma no u nas je to takmer nemožne.Podla mna pôrod patri len tej buducej mamičke ma sa sustredit na seba a nie na kvantum sestričiek a praktikantov a ten rozruch okolo. 😠

zuzu31
6. máj 2013

ja som sa na prvy porod bala na druhy tesila, ani ma nenapadlo zaplatit lekarovi nieco do vrecka, pretoze ten nijako neovplyvni, ci sa vyskytnu komplikacie alebo nie. ako tu citam na MK, tak je beznou praxou, ked si zaplatite lekara, ze vam vyvolaju porod v termine, kedy ma lekar sluzbu ... cize skor sa riziko komplikacii zvysuje, ked je porod umelo vyvolany.

ja som mala prvy porod vyvolany lebo som prenasala asi 10 dni a prebeholo to trochu "nasilu" ale vdaka bohu a lekarovi nie cisarskym. velmi som si zelala druhy porod spontanny, co sa nakoniec podarilo .... bol velmi rychly /1,5 h/ oveeeela bolestivejsi ako ten prvy, ale hned v prvej sekunde ked som porodila som si pomyslela ze to bol zazrak, nadherny pocit, najkrajsi zazitok mojho zivota. lekarov a sestricky povazujem za maximalnych profesionalov, atmosfera pri porode bola pokojna, ale ked zacal samotny porod..2.doba ... tak sa mi pacilo, ako sa to tam vsetko mobilizuje .. lekar bol prisny trochu aj krical, ale vsetko to bolo v ramci povzbudzovania mamicky aj celeho timu a vsetci zacali kmitat ...... ked som si to spatne premietala, tak kazda aj na prvy pohlad negativna veta mala svoj vyznam a zmobilizovala ma, ked som zacala prepadat panike .... a kricala som na stole ze sa bojim, ze spadnem ... a sestricka mi ze .. ved sa drzte, ved nie ste male dieta 🙂 .... a ja ze fakt, ved ja budem mama tak ake fnukanie 🙂

ritusuk
7. máj 2013

keby som sa konkretne ja spoliehala na svoju vnutornu silu,uz tu mozno nie som a moje dvojcata urcite nie,zacala som rodit v 32t.,porod niekolko hodin nepostupoval a nebyt akutnej sekcie...navyse Ninka mala porodnu vahu 1100g a Samko sa narodil s 1cm dierou v srdiecku.potrebovali specialnu pomoc a to okamzite.vies,tehotenstvo,ktore je povazovane za 'normalne,bezproblemove',s jednym plodom,kde je mamina zdrava fyzicky,naozaj nie je choroba,ale ak sa tam vyskytnu komplikacie ako u mna-2plody,chronicka zihlavka,alergie,oblickove kamene,tak to tehu naozaj tak trosku ako choroba je.chapem co si chcela prispevkom povedat,ale kazda minca ma 2strany,ze?nebyt ujov doktorov,je nas tu o hodne menej,to je proste tak.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre