Rozprávky v cudzom jazyku. Púšťate ich deťom?

janica...
13. apr 2010

Pustate detom rozpravky aj v inom jazyku ako materinskom? Ja si pamatam ze ako dieta som dost pozerala Cartoon network a velmi vela som sa odtial naucila. Severske krajiny maju TV program len v anglictine a myslim ze s nou nemaju od malicka problem. Uvazujem nad tym ze zacnem mojmu dietatu pustat rozpravky v inom jazyku. Co vy na to? Nema to nejake nagativne stranky?

adrolka
13. apr 2010

ahoj janica...u nás je to tak, že moje ak pozerajú, tak len v cudzom-teda u nás to je angličtina, jim jam z upc im tiež púšťam len v angličtine- majú obľúbeného Barney- toho poznám ešte z usa-, dalej Kipper, Mickey Mouse club- tieto milujú...ja im ešte kupujem z ebay dvd, najnovšie- známe anglické pesničky kreslené- tancujú si na to, veľmi sa im to páči..
jediné, čo pozreráme po slovensky je fantastické dvd Spievankovo
cartoon network: to my nie, úplne nevhodné rozprávky pre detičky na môj vkus
takže aby som ešte odpovedala aj na tvoju otázku ....ja
osobne v tom negatíva nevidím, práveže naopak!!!!!!

adrolka
13. apr 2010

ešte k repertoáru- výborné je Sesame street- Elmo atď...tak to zbožňujú spolu so mnou 😉 veeľa s tam spieva a náučné- farby, čísla, písmenká, city, jedlo, zvieratká.......

janica...
autor
13. apr 2010

vdala adrolka. 🙂 potesila si ma. Tiez som inak uvazovala nad tym ze rozpravky len a len v inom jazyku. 😉 Teda nie ze by som zas chcela zakazat v sk 😀

zuza.m
15. apr 2010

mam taky dotaz myslitťe že sa naučia aj z toho nejake frazy??alebo v lepšom pripade aj myslet v cudzom jazyku??to by bolo celkom pozitivne ked už si maju ničit oči tak apson nech niečo toho maju.. 🙂

sarkulka
15. apr 2010

Ahojte, naša Terezka pozerá Minimax a tam sú všetky rozprávky po česky. Nevidím v tom problém, len jej občas vybehne v normálnom dialógu české slovíčko 🙂 Minule som varila a malá prišla, že: " Co děláš drahá přítelkyně ?" 😉

janica...
autor
15. apr 2010

🙂 ved prave o toto mi ide. Ved aj nasa generacia nema problem s cestinou prave vdaka rozpravkam. Ja netuzim mat genialne dieta a ani ho k tomu nejak extra nevediem. Davam mu volnost ale toto mi pride ako fajn. Len som o tom nic nenasla tak zas aby som neurobila nieco zle. Jedine tie info zo skandinavskych krajin.
Ja sa len zaujimam ci aj vy pustate detom rozpravky anglicky alebo francuzsky ci nemecky 🙂 A ci nemate nejake poznatky o negativnom vplyve. To ze dnesne TV nicia oci nie je opodstatnene. Navyse ide o par minut. 🙂 Ale to je ina tema

sarkulka
15. apr 2010

Minule vysielali nejakú rozprávku v maďarčine a malá ju zaujato pozerala a keď som jej to chcela prepnúť povedala, že ona tomu rozumie 😉 Jasnačka, že nevie po maďarsky ani ň 🙂

adrolka
15. apr 2010

ahojte!
kamoškin syn pozerávala veľm ičasto minimax ako malý. v češtine. vzniklo z toho: vedel po maďarsky (žijeme v dvojjazyčnom prostredí) a namiesto slovenčiny hovoril plynule po česky. samozrejme sa to upravilo neskôr v škôlke, ale dodnes hovorí na lopta- míč 😀 vôbec nič negatívne na tom nie je.
Možno to sem asi neptrí, ale: keďže som aj ja z dvojjazyčného prostredia, ja som sa naučila -alebo teda lepší výraz je - začala som hovoriť ako dieťa hneď dvoma jazykmi SK/HU. U nás je to úplne prirodzené a nepozastavujeme sa nad tým. ani vám neviem vysvetliť ako to funguje, lebo si to už nepamätám- rok aj pol som mala dávno 😀
môj mm je HU národnosti, ja SK, moja mama SK, môj otec HU. S každým hovorím jeho jazykom..ak sme v miestnosti zmiešane 😀 to by ste mali počuť!!! 😀
teraz moje deti: takisto vyrastajú vo viacjazyčnom prostredí, ono to ani ináč neide. Plus, ja som pôvodom učiteľka AJ. Sdeťmi komunikujem- pozor! neučím ich- výlučne v angličtine. rozumejú všetky tri jazyky, ešte nehovoria veľa, ale zatiaľ sa vyjadrujú v AJ+HU. Teória, že z toho budú mať mišung tiež neobstojí. nikto koho poznám a kto je viacjazyčný z toho mišung nemá.
okrem toho ma viacjazyčnosť aj profesijne zaujíma. nie som vôbec odborník, preto tu nechcem ani mudrovať.
ak im budete púšťať rozprávky v pesničky v cudzom jazyku, nič!! s tým nepokazíte. otázka je, či a kade sa to bude uberať? ak sa s tým totiž prestane, zabudne sa na to- totiž reč sa dá zabudnúť, ale napríklad také plávanie ani bicyklovanie nie.
mala som jeden "prípad"- úplne ma to fascinovalo... nevymýšľam si ani slovo!!!) v triede som mala žiačku, ktorá sa pozeraním cartoon networku v AJ naučila, alebo lepšie povedané osvojila ten jazyk ako svoj materinský!!!! ani jeden rodič po AJ nevie, s ňou doma komunikujú len v SJ. Ona však rozmýšľa, sníva v AJ- teda je jej materinský!!!ak to tak môžem laicky povedať. samozrejme má to aj tienistú stránku. Pre mňa ako učiteľku úplne úžasná vec, až geniálne dieťa, ale na ostatnýc hpredmetoch hrôza. Nerozumela učivu, objavili sa rôzne dysfunkcie v učení.
ona napríklad tykala učiteľom- v AJ sa tyká, ona na predmete okrem angličtiny bežne vyjadrovala v AJ. Absolútne perfektný americký prízvuk... mali sme na návšteve američanov v škole a oni vôbec nechápali a neverili, že toto je možné. Malá má dodnes - i keď je to trošičku už lepšie- problémy s vyjadrovaním v SJ.
Tak som vás dúfam neodstrašila, to nebol môj zámer.

adrolka
15. apr 2010

ešte dodám- to jej zmýšlanie si predstavte tak, že kompletná syntax u nej fungovala v AJ. Teda laicky povedané, ona ked išla niečo povedať v SJ, si to v hlavičke povedala v AJ a potom preložila v tej hlavičke do SJ a povedala to. keďzže stavba viet v SJ a AJ je diametrálne odlišná, vyjadrovala sa pre iných smiešne, zlý slovosled atď 😉

sarkulka
15. apr 2010

Adrolka, tá malá bola na tej telke nalepená asi nonstop 🙂

adrolka
15. apr 2010

😀 ja som sa jej mamy pýtala, že od kedy a ako často sledovala ten cartoon? ( mimochodom s týmto napríklad nesúhlasím, cartoon vôbec nie je pre maličké deti! vraj od rokaroka a pol pred tým veeeeľa sedela, alebo sa hrala a tak to zároveň sledovala. dodnes to pozerá. už má 13 rokov!! jasom ju mala od jej 6r do 11r.

evina313
30. apr 2010

mozem sa vas opytat, ake cudzojazycne rozpravky detom pustate? Mam 2 r. syna, ktory zboznuje televizor, teda rozpravky. Chcela by som, aby pozeral aj nejake anglicke. tie co mame v telke v programoch,su des, vobec nie pre neho a myslim ze vobec pre ziadne deti 😠
my pozerame jim-jam, tam su pekne rozpravky, ale su po cesky. Mame Vlacik Tomas po anglicky,/ tam je velmi pekna anglictina/ ale chcela by som este nejake ine. Nemate nejaky tip ? Kedysi sme mali PC hru Arthur, ta bola super, ale to je PC hra, ide mi skor o rozpravku

u2jana
30. apr 2010

jeej, fajn tema 🙂
nasa tiez teraz zacala objavovat rozpravky, ide u nas hlavne Timmy Time (o tej ovecke - fakt zlate), a bebeTV - to je pre najmensie deti.
evina, z cudojazycnych ma rada Backyardigans - take podarene postavicky, stale tancuju, fakt mile, uplne sa na tom chichoce aj ked je to v nemcine 😉

adrolka
30. apr 2010

evina, sesame street- resp. Elmo- výbornééééé; potom Barney. my máme upc satelit a tam sa to dá prepínať do angličtiny, ten jimjam kanál tiež!!!!!

evina313
2. máj 2010

dakujem 😉 my mame tiez UPC ale nevedela som ze sa to da prepnut, vyskusame 😉

luckai
1. júl 2010

Ahojte kočky,
ja by som sa chcela spytat. ci mi neviete dat nejaky typ kde by som mohla zohnat nejake DVD-cka s rozpravkami ktore spominate. Zatial mame len Baby signs, ktore pustam malej v anglictine a vidim ze by uz mozno obsedela aj trosku viac pri rozpravkach, ale tie pre nu chcem len v anglictine a dufam ze sa pri nej zvezie aj starsi. 🙂
Proste nevim ani kde by som to mohla kupit???

evina313
2. júl 2010

ak mas niekoho vonku, tak popros ich. alebo niekoho, kto sa vyzna a vie kde stahovat z netu. a tiez sme zistili, ze sa da na programoch prepnut jazyk. takze vdaka Adrolka za tip! 😉

maggie2
2. júl 2010

@janica... trošku oneskorene ale predsa aj ja sa pripájam s názorom: moja dcéra má štyri roky, vyrastá v dvojjazyčnom prostredí, na svoj vek ovláda veľmi dobre oba jazyky (slovenčina-nemčina). V zásade pozerá programy iba v nemčine, takisto DVDčka, rozprávky iba v nemeckom jazyku. Stará mama jej sem tam donesie slovenské, ale to už mne drása nervy, ako sú tie rozprávky otrasne nadabované v slovenčine, samé nepríjemné škrekľavé hlasy, a takisto otrasné preklady, vidno, že na Slovensku aj v dabingu asi stále funguje protekcia. Dcéra sa učí v škôlke navyše po anglicky. Absolútne žiadny problém. Najradšej pozerá seriály Sponge Bob-a, Dora, Diego, Backyardigans a také podobné

pookie
29. aug 2010

Kamaratka mi na youtube ukazala super pesnicky pre deti v anglictine, su aj na dvd, volaju sa Gigglebellies, krasne animacie a super melodie. Detickam sa velmi pacia 😀 a rodicom tiez 😉

zuzul1310
29. aug 2010

@pookie my tiež pozeráme na youtube gigglebelies a malý je z toho úplne hotový, príde k PC a hneď začne že tancuje autobus (máme zapnúť ten klip) a Old mac Donal si celý deň pospevuje V októbri bude mať dva roky, maximálne odporúčam.Máme veľa rozprávok, malý ich rád pozerá a ani čeština mu vôbec nevadí, ale tieto klipy sú fakt vydarené. Nevieš náhodou zohnať to DVD, to by som okamžite kúpila?

pookie
29. aug 2010

Ja lutujem ze som to neobjavila skor, naozaj su super. DVD som videla na Amazon-e ale americkom, pripadne chod na ich stranku gigglebellies.com tam tusim maju ze posielaju do celeho sveta. Skoda ze zatial im vyslo iba jedno DVD, dufam ze v buducnosti ich bude aj viac lebo to maju krasne prepracovane 🙂

denisaivan
20. sep 2010

@janica... Ahoj.Urcite treba detom pustat rozpravky aj v inych jazykoch.V dnesnej dobe sa clovek bez cudzich jazykov nezaobide.A deti sa ucia velmi rychlo jazyky.Na nich sa to doslova lepi.

klementina
3. feb 2012

rada by som ozivila diskusiu. viete o nejakych dvd-ckach anglickych pre deti, ktore sa daju kupit aj u nas?

marianas
4. feb 2012

Ahojte. Aj mňa táto téma zaujíma. Malýmá20 mesiacov, dlho síce neobsedí, čo by ste odporúčali pre takého drobca v angličtine?

zfidorka
4. feb 2012

@marianas nasa pozera peppa pig, maju videa aj na youtube...

adanaty
5. feb 2012

tiež sa chcem podeliť o názor, hoci sa to netýka konkrétne mňa...mám kamaráta, ktorý má syna a on s ním odmalička rozprával stále len maďarsky a jeho manželka stále len slovensky...chlapček má teraz asi 5 rokov a rozumie bez problémov obom jazykom...žiadny mišung...a všetci dobre vieme, aké sú dnes jazyky dôležité...

briketa
5. feb 2012

pozrite si na youtube, pripadne na strankach s moznostou stiahnutia
okrem tych co uz boli spomenute (Sesame Street, Arthur)
-curious george
-phineas & ferb
-clifford the big red dog
-super why
-64 zoo lane
-dragon tales
-dora explorer
-go,diego, go
-martha speaks
-mickey mouse club house
-bob the builder
-fireman sam
-sid the science kid
-redwall
-dinosaur train
-the backyardigans ( pre male deti)
-yo gabba, gabba!
-wonder pets (pre male deti)

ked ma este cosi napadne tak doplnim

briketa
5. feb 2012

@klementina
@marianas
@zfidorka
@adanaty
prispevok hore. len som zabudla tieto oslovenia

freezii
24. feb 2012

@evina313 my pozeráme jim-jam tiež a máme ho cez Magio (od T-com) dá sa v nastaveniach zmeniť jazyk na anglický - Nasa 25mesacna dcéra po 2 dňoch začala hovoriť Džim džeám s takým anglickým prízvukom - telku má pustenú na pozadí pri hraní.

baklik
25. feb 2012

krasne su aj disneyovky, myslim tie uplne prve ako snehulienka, pinocchio, popoluska, ariel atd. v anglictine. napriklad taka Bambi je uplne jednoducha a vhodna uz pre malicke deti - Bambi objavuje svet a uci sa co je co. ja to uz mam stiahnute, este som ani tehotna nebola 😀 maly ma 3 mesiace a uz sa tesim, ked tie rozpravky budeme spolu pozerat 🙂
teraz mi napadlo, ze super by bol napr, aj Macko Pu a Teletubbies pre take malinke deti