Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Slovensko versus iná krajina

itwasajoke
5. feb 2013

Mile mamicky hladam niekoho kto prezil alebo preziva podobne peripetie so stahovanim v ramci inej krajiny najme s DETMI...nakolko sa moje deti narodili v UK tak je to ich domov.My sme sa rozhodli vratit s adomov pre kopu dobrych dovodov no niekde v hlave mi stale vrta cervik ci robime dobre.Nase dovody su jednoduche ,chyba nam rodina a kontakt s nou .najme babky tety brtatrranci a najblizsia rodina.Okrem toho ze nas caka kopa vybavovaciek caka nas aj "aklimatizacia"...deti sice chodia na slovensko al eiba na dovolenku.teraz to vsak am byt real life ...a ja mam z toho trosku strach 😔 ako prijmu vsetky tie zmeny,najme skolku a denne patalie spojene so zivotom.viem z ebudu urcite frustrivane a smutne kedze toto je ich domov...ale na strane druhej tu sme velmi opusteny...priatelov maju deti len v skolke 😢 ustavicne sme sami.aj ked boli nejake snahy o kontakt s kamaratmi skolky mimo skolky .mapr.poobede alebo cez vikend bolo to velmi tazke ...dohadovanie vyse mesiaca a dostala som termin ako u doktora na stitnu zlazu o 3 mesiace 😖 a pod...aj toto je jeden s dovodov pre ktory sa cheme vratit spat domov...preto prosim o nejake rady alebo nazory co si mysite ako to moze dieta zvladnut a ako to vnimaju deticky...co je pre nich vyhodou a co nemusi byt.najviac by ma potesili nazory ammin ktore nieco podobne zazili a staly pred rovnakym rozhodnutim...
PS:ked som si dnes predstavila ako funguju napriklad slovejnske skokly zjezili sa mi chlpy na tele ...nemam ani sajnu iba spomienky z minulosti,verim vsak ze sa mnoooooho zmenilo 😉 preto uvitam aj nazory a postrehy mamiciek ktore maju aktualne deti v skokach 🙂 aky atm je pristup ucitieliek a ci su deti psokojne ap od...nakolko som tu bola suplovat v skoke poznam system tu a aj pristu ucitelov a je to nieco neopisatelne ...deti su motivovane a chvalene vela vela vela...vsekto je v pohode a ziaden stres...z tohoto mam trosku obavy lebo viem ze sovensko je celkovo striktnejsie a prisnejsie ...co ja uvitam ale neviem aky dopad to moze mat na deti 😔
dakujem pekne za kazdu odpoved.a porozumenie 🙂

bobocka
5. feb 2013

@itwasajoke ja z mojho osobneho pohladu na vec ti rozhodnutie vratit sa domov odobrujem.zili sme s muzom v uk par rokov,no vratili sme sa trosku skor,teda v case ked som bola tehotna.dieta som tam porodit nechcela a rovnako ako vychovavat-to je moj osobny velmi negativny postoj k tomu ako to tam funguje,resp podla mna nefunguje.
teda ja ti neviem poradit ako je to s navratom pokial mas uz vacsie deti,ako to vnimaju,no podla mna to bude uplne v pohode.moja kamaratka ma sukromnu skolku kde jej chodia i deticky,ktore hovoria anglicky,je to ich prvy jazyk,nakolko rodicov maju cudzincov,ktori sa z nejakeho dovodu na isty cas ci natrvalo prestahovali na svk.deti nemaju najmensi problem.moj maly anglicky nehovori,no s malou svedkou si "pokecal" uplne v pohode,deti sa dohovoria 😀 deti nas v tomto vedia velmi prekvapit.a co sa tyka toho ako funguju nase skolky ,skoly...ako kde.su horsie casti a horsie skolky,skoly a su aj uplne skvele.nehovorim hned o statnych vs sukromne.

zuzana581
5. feb 2013

Ahoj 🙂 My sme sa síce nesťahovali z krajiny do krajiny, ale sťahovali sme sa už 3x. Čím ďalej (vrámci mesta síce) sme išli (boli) od rodiny, tým bola dcéra smutnejšia, ale zvykla si všade.ˇPosledné sťahovanie sa tešila, lebo sme išli blízko babiek. Toto síce nie je váš prípad, ale v podstate som tým chcela povedať, že deti sú velmi prispôsobivé a zvyknú si na vela vecí. Potom, keď budú mať blizko rodinu, kamarátov, rodičia budú šťastní a mať tiež veselý spoločenský život, tak to tie deti budú vnímať určite pozitívne.. Pokial cítiš, že tam nie ste doma (lebo to, že sa tam deti narodili, ešte neznamená, že je to ich domov), tak sa domov vráťte.. Verím, že to zvládnete a deti budú v najlepšom poriadku. Čo sa týka škôlok, tak v škôlke, kde bola dcéra, boli učitelky chladné, deti si pri príchode skoro nevšimli. Dcéra byvala chorlavá a nechodila skoro vôbec, ale tých pár dní, čo tam strávila bývala sama.. učitelky nemali ani snahu ju začleniť.. Toto všetko som si v podstate uvedomila až teraz pri synovi. Prídeme do škôlky (inej ako chodila dcéra) a učitelka objíme každé jedno dieťa, ktoré vojde do triedy. Milo na nich rozpráva a stále ich ohlasuje, zapája.. jednoducho sa to nedá porovnať. Myslím si, že na SK nájdeš dobre škôlky, kde učia milé žienky, ale aj také, kde sú učitelky, ktoré k tomu remeslu nemajú cit.. Treba hladať a vyberať si podla odporúčaní.. Čo sa škôl týka, tak treba tiež pozerať skôr po takých, v ktorých deti dosahujú aj nejaké výsledky.. dajú sa nájsť školy aj dobré, aj menej dobré..
Neviem, či môj príspevok do tvojej témy mal pre teba nejakú hodnotu, ale držím palce, nech sa rozhodnete akokolvek. Ja verím, že tvojím deťom by sa tu určite páčilo.. 🙂

anjelicek26
5. feb 2013

@itwasajoke - ja to trochu skratim - detom je to dost jedno, vsade budu doma, pokial sa tam ty a manzel budete citit prijemne. My sme zili aj v Uk a teraz sme nazad v nemecku, deti si zvykli absolutne bez problemov. Kazda krajina ma svoje plusy a minusy, doslova kazda. A Slovensko je oproti Uk este malina co sa tyka skolstva a zdravotnictva, ver mi. Velmi nad tym nespekuluj, hlavu hore a popasujete sa s tym, co vas caka. My sme menili krajinu v juli, mala je uz plnne integrovana, funguje s kopou kamaratov doma a aj v skole. Pre maleho to bolo co sa tyka zdravotnictva velka vyhra, testy, na ktore sme tam cakali vyse roka mu tu porobili do tyzdna. Rovnako u dcerky vsetko poriesili vlastne okamzite. Je to rozdiel.Na druhej strane mi tu chyba pozitivny pristup k viacpocetnym rodinam, ale neva, vsetko zvladneme 😅

Hlavne sa neboj, to ako to stahovanie vnimas ty, tak ho budu vnimat aj deti.

itwasajoke
autor
5. feb 2013

@zuzana581 dakujem zuzi...no mam z toho vselijake zmatky ..skolku uz mam praktcky vybratu a hadam dobre soms arozhodla 🙂 idu do skolky kde som este ja chodila ako dieta a dokonca tam uci moja ucitelka ..sice na dochodok ale je tam este a je to ta najuzasnejsia teta aku som kedy medzi ucitelmi stretla...naozja mily pristup mala uz pred 30 rokmi 🙂 ale aj tak mam obavy ved asi ako kazda mama 😅
@anjelicek26 dakujem aj tebe...nooo mam obavy predsa len ten standard je trosku iny 😖 ale zas ako hovoris ako v com ...no trapi ma aj to ze pri tom sa im znici anglictina a mozno ju stratia uplne...ja si urcite nebudem moct dovolit platit anglicku skoku ktoru mame sice rovno pod nosom ale nemam za muza ani pravnika ani ineho mamonara 😅

ale asi je pravda ze ako to budem vnimat ja tak aj decka...no ja mam ibavy z toho ako to budu vnimat 😔 ja im sice hovorim a sa smejeme a tesime spolu...lebo oni od leta ani nehovorili o inom ako o tom z echcu ist k babke ...petka dokonca plakavala zo zaciatku ze nechce ist domov ze chce ist k babke po skolke...ale doteraz sme vzdy boli len na prazdninach ...a to je ine ako ked tam budeme zit...navyse ideme bez tatina 😒 takjze ot bude dalsi boj 😔

itwasajoke
autor
5. feb 2013

@bobocka no my sme si zvykli casom na uk system a uz nam to az tak nerozvbija hlavy...ja si na porody v uk nemozem stazovat...napriek tomu ake maju otrasne zdravostnictvo myslim ze co s atyka porodov uzasne nieco...podla na mamincky ktore maju radi prirodzeny porod a su z aporod doma by si to tu naozja vychutnali 😉 mam bohuzial aj skusenost zo slovenska 😖 ☹ a priznam sa ak by som bola tehula tak rodit by som isla urcite opet do UK 😉
ale zo vsetkym ostatnym suhlasim dakujem aj za tvoj nazor x

anjelicek26
5. feb 2013

@itwasajoke - my hovorime doma anglicky. Nic nestratia. Je to na tebe, nic platit nemusis. Saska ma sice anglicku skolu, ale su to len 4h do tyzdna, co je zalostne malo, bilingualnu vyuku budu mat az od 7 triedy. A my sme tiez sli bez tatina, drahy sa za nami stahoval az teraz v decembri, dost fuska full time praca, zabeh v skolke a skole a do toho tehu 😝 Ale ako ja vzdy vravim, vsetko sa da, len treba chciet 😅

hradnapani
5. feb 2013

@itwasajoke v blizkej rodine sme riesili podobny "problem" a z tychto skusenosti ti poviem asi len tolko, ze kym chodia do skolky, tak to je ten lepsi pripad. Cim su deti starsie, tym viac su zafixovanejsie na kamaratov, prostredie v ktorom ziju, na skolsky system a pod.... takze ak sa tam necitite vy dospeli dobre a zvazujete navrat, dlho by som nevahala.

anjelicek26
5. feb 2013

@hradnapani - toto suhlasim, Saska sla v anglicku v 4 rokoch do skoly a tu ma dost prolem s citanim, je naucena iny system, inu vyslovnost, je to chlp problem. My planujeme este jedno zahranicie, ale ked bude mala mat viac ako 10 rokov uz chceme byt doma, tam uz su pevne väzby medzi kamaratmi, to je uz o inom, ako ked povie niekomu cau a uz sa spolu hraju pol dna 😅

bobocka
5. feb 2013

@itwasajoke ja som mala neskutocnu kravu midwife,ktora ma mala na salame a mala som pocit,ze ja viem o tehotenstve podstatne viac ako ona sama.veci,nad ktorymi ona len mavla rukou nasi slovenski lekari hned podchytili.porod tam je sice prirodzenejsie ladeny a pre rodicku teda casto v porovnani so slovenskom aj krajsi,no ja som mala pocit,ze lekari tam maju v hlavach piliny.fakt som mala pocit,ze jeden den sa ucia hlaskovat paracetamol a dalsi im za to lekarsky diplom davaju 🙄 proste ja mam mega zlu skusenost s uk zdravotnictvom a preto som tam rodit nechcela a ani svoje dieta a jeho zdravie zverit do ruk tych pseudolekarov.preto ten pomerne rychla navrat domov bol a preto bol aj porod na slovensku.porod u nas som mala uplne naporiadok,jasne ,ze nesuhlasim s istymi rutinnymi zbytocnymi zakrokmi u nas,ale zas ja som tu ozaj mala pocit,ze ak by sa daco skomplikovalo,tak lekar vie zareagovat,kdezto tym britskim neverim ani nos medzi ocami.

itwasajoke
autor
5. feb 2013

@anjelicek26 no ale ja som s anaucila anglicky tu 😒 takze aj moja anglictina asi doatne zabrat 😒 akoze chystam s a stale venovat anglictine a budem sa snazt najst si pracu aby som vyuzivala anglictinu ale moc tomu neverim ze sa to podari tak lahko...aj deckam s ansazit budeme drzat anglinu ale tak uvidime mozno po roku si povieme ze aaa baime svestky ap odjeme spat za tatinom ..ale nemsylim si 😒
@hradnapani dakujem ved to...ze pokial by sme cakali est erok dva tak nie len ich problem by uz bol ale aj nas...s vyssim vekom by s aaj tazsie hladala praca doma 😒 tak padlo rozhodnutie bud teraz alebo nikdy 😔

@bobocka joooj moja tak to je kazda midwife taka krava 😀 a my vsetky slovenky mame oproti nim narok na diplom dr. v uk 😀 ja som mala presne ten isty problem...ked som vysvetlovala mojej midwife niektore veci tak na mna pozeral ako na blbu ze take nikdy nic nepocula...ale zvykli sme si...tiez som nemala bohvie aku skusenost s dr. pokial som nemala MA a napokon ma operovali v tehotenstve lebo mi praskla cista a dnes mam napriek tomu zdravu kransu dceru(klopklopklop) bola som v 4 tt...na slovensku by som mozno take stastie nemala ...ake to je jedno... hlaven ze sme vsetci drabvi a vy tiez 😉 hadam to dobre dopadne aj s tym staovanim 😅

sisaka
5. feb 2013

kym su deti male je to ok, problemy nastanu u starsich, znami sa vratili na sk s teenagerom, ten sa zaprisahaval, ze ked bude mat 18 zo SLovenska odchadza, nepacilo sa mu tam nic, skola cista hruza a to chodil na gympel, vsetko mu bolo cudzie, i ked chodili na dovolenky na SK, zit tam je naozaj o niecom inom, nastastastie si to casom rozmysleli a su nazad v zahranici 🙂 .
Drzim palce nech sa aklimatizujete, mna by na Sk nedostal nikto ani parom volov, ale ja zijem v Kanade, tak to bude asi ine v porovnani s UK.

bobocka
5. feb 2013

@itwasajoke no moja kamaratka zas mala taku skusenost,ze po MA ju v uk nechali tak,nesledovali ju,ze nech sa telo samo precisti (co je podla mna ok pokial je zena sledovana pod dohladom lekarov a nie pokial ju poslu domov,porad si zena ako vies),kocka vychytala taky zapal,ze az,prisla na slovensko a ked ju nasi lekari videli,tak hned sla na operacku a mozno i vdaka tomu mohla mat dalsie deti.ja som mala vysoku bielkovinu v moci,co ako vieme v spojeni s vysokym krvnym tlakom v tehu je dost nebezpecne,v uk to nik neriesil (tam mi dokonca odmietli moc kontrolovat,ze naco 😠 ),na svk ma na to gynekolog hned upozornil a kazal mi si denne tlak merat.tlaky na hrudi a stazene dychanie ona brala ako beznu sucast tehotenstva,nasi lekari ma hned poslali na ekg a interne vysetrenie,nech maju istotu,ze skutocne ide len o zataz organizmu v tehu a nie nic vaznejsie.proste tam ma odpinkali s kazdou poziadavkou a na slovensku ma lekari podchytili,ziadnu drobnost nechceli podcenit.mne to tam prislo byt strasne falosne,vsetci sa na teba usmievkaju,maju na vsetko cas,nemocnice peknunke,ale ked treba nieco ozaj riesit,tak proste netusia kde je sever.
celkovo sa mi mega nepaci dlzka materskej,rodicovskej,celkove fungovanie spolocnosti,tie rozdrapene hnusne rozmaznane decka bez stipky respektu...robila som aupair 3 roky a potom som dalsie dva a pol robila pre butlins,zabavny park pre rodiny a co ja som tam videla,to je jedna hroza.nehovorim,ze nase deti a mladez su super uzasni mili zlati,poslusni...ale tam mi to prislo byt tisic krat skazenejsie.a ta polska "invazia"...joj,nic pre mna.

itwasajoke
autor
5. feb 2013

@bobocka no vymenovala si par dovod pre ktore uz mame aj my plne zuby UK 😀 polska invazia a deti ktore sa nevpracu do koze 😒
co s atyka ztarostilovsti no vsade je ot ais inak zavysi od toho kde si...ale pripustam aj to ze mna strazili ako oko v hlave nakolko uz som mala negativnu skusenost sice zo slovenska al enechceli nic podcenit...ale o tom UK je...a mas pravdu 100 x sa ta opytaju ci si ok ,ale ak ta najdu lezat v trave tak ta prekrocia a idu dal... 😒 nuze realita...

@sisaka si pis ze to bude rozdiel i ked anglani sa radi buchaju do prs ze oni su z USA a celou amerikou vcetne canady vlasten jedna krf 😅 😕
nooo uvidime...rozdhonitie je rodina to je najdolezitejsi dovod..a ako som spominala v uvode dohodnut sa s kamaratkou anglankou na prechadzku s detmi v parku dostanem termin ako u slovenskeho neurologa o polroka 😔

bobocka
5. feb 2013

@itwasajoke pre mna bolo anglicko super krajinou kde som si vedela zarobit,spoznat novych priatelov z roznych kutov sveta,pocestovat si,uzit si...to bolo super.dokonca sme sa tam s muzom aj brali,aj ked sme obaja slovaci.ale ked som ostala tehotna a zrazu bolo treba riesit skutocne dospele veci,tak sme hned balili kufre.moj muz siel na slovensko skor,on si nasiel pracu a siel pre nas vsetko prichystat a ja som tam este ostala do prveho mozneho terminu nastupu na matersku a potom som hned palila domov na slovensko.na anglicko mam super spomienky a velakrat sa pristihnem ako nan myslim a nejake veci mi chybaju,ale nikdy by som tam uz nechcela ist zit.ako turista tam pojdem rada,no nic viac.tato etapa je uz za mnou a som rada,ze je tak ako je.

aliza
5. feb 2013

baby, toto nema zmysel, kolko ludi, tolko nazorov a skusenosti. Ja som nemala doteraz jediny problem, co sa tyka zdravotnictva, prave naopak. A mozem to zhodnotit, nakolko je moj muz sam lekar a studoval na SK. nemam jedinu zlu skusenost, ziadnu neodbornost som nezazila, super starostlivost pocas tehu, uzasnu MW, moc kontrolovala pravidelne, dokonca sa jej v case terminu nezdala maleho poloha, mala podozrenie, ze sa dal do priecnej polohy a hned mi vybavila nemocnicu a scan. Porod uzasny, takisto starostlivost po....co sa tyka ludi, kultury...kazdy narod je nejaky, kazdy ma svoje pozitiva, aj negativa....nikdy nebudeme sucastou inej kultury a naroda, to proste nejde. Su vsak ludia, co sa prisposobia a najdu si svoj zivot a fungovanie aj medzi cudzincami a su ludia, ktorym to proste robi problem, krajina a narod im nesadnu a potom je to fakt utrpenie v takej krajine zit. vsetko zalezi len od nas, nie od naroda tej ktorej krajiny. Oni ziju ako ziju, bud nam to vyhovuje alebo nie.

aliza
5. feb 2013

@itwasajoke a muz pride neskor za vami, ci budete zit takto od seba?

itwasajoke
autor
5. feb 2013

@aliza ale ved tu s atiez pisu iba nazory a skusenosti...myslim z enikto tu nikoho neodsudil... 😉 ja mama dobre skusenosti nemozme povedat nic zle ,ale rovanko su veci ktore mi tu prekazauju na zaklade mojich skusenosti ...a to nezmenim...bez ohladu na kulturu vek ci narodnist...okrem ineho tuto temu som zalozila koli inemu ako riesit zdravotnictov no stalo sa..takze sup sup spat k teme
@bobocka 😉

PS:aj mne bud evela veci chybat a mnozno to je aj cast problemu ...ze etusim ako s as tym sama vyrovnam 😢 😔

itwasajoke
autor
5. feb 2013

@aliza budeme zit takto od seba zatial 😉 ale ak sa nieco pokafre...taaaak ...no uvidme clovek mieni pan buh...
inak s ato ale bouzial neda momentalne vyriesit...musi ostat a zarb nejake prasule...lebo ak ja ostanem tu nikdy nenasetrime nic 😒 aj to je dovod odchodu domov...doam to budem mat jendoduchsie ...sice nie tak evelke prachy ako tu,ale zas apson rodina pomoze ked bude treba 😅 dufam 😕

bobocka
5. feb 2013

@itwasajoke pokial mas starosti s tym ako zmenu zvladnu deti,tak sa spoj s detskym psychologom,ktori ti odborne poradi ako deti na zmenu pripravit,ako im zabezpecit co najprirodzenejsi prechod z jednej krajiny do druhej.v akom obdobi je to najlepsie ... potom si zisti co najviac skusenosti od rodicov ,ktori si tym presli a z oboch stran si vyber to,co si myslis bude najlepsie sediet na tvoju rodinu.ja osobne to tak robim,ze ked potrebujem riesit nejaku podstatnu vec,tak si zistim info z co najviac zdrojov a potom zo zisteneho vyberam to,co najviac sedi mne a mojej rodine.

aliza
5. feb 2013

@itwasajoke tak to je odvazne rozhodnutie 😕. najma kvoli detom.

czechzuzanaba
5. feb 2013

@itwasajoke Tak to ja zase premyslim obcas z druhe strany, jestli jsme udelali dobre, ze jsme se usadili na SVK 😅
No ale jinak konkretni dulezity dotaz - kdy te mame ocekavat v D. a kdy je uvitaci party????? 😀

itwasajoke
autor
5. feb 2013

@aliza hlavne tazke rozhodnutie.nieje to ako sa zda.stale vaham ci ist...ale uz sme in progress takze asi je vymalovane :( nakolko nas ocko pracuje ako pracuje deti Su so tak zavisle viac menej ma mne :/ no uvidime...sama mam strach...preto som zslozila tuto temu...ci to prezil este niekto 😔

itwasajoke
autor
5. feb 2013

@aliza dokonca petka ma aj zapis v reception class na dalsi rok ale to sme Len pew istotu dali keby sme sa rozhodli neist....tazko sa mi bude odchadzat...pedsa Len 8 rokov je dost dlha doba :(

aliza
6. feb 2013

@itwasajoke tak to ta obdivujem. Aj mne velmi chyba rodina a priatelia, ale na SK by som uz nesla. Ale moja dcera je starsia, uz je v Year 3, sportuje, ma vela kamaratov, system jej vyhovuje. Ona by sa v slovenskej skole trapila, to viem urcite. nezvladla by ten tlak, znamky, vysledky, vysvedcenia a pod. a hlavne ten pristup, o ktorom si aj ty pisala. Ona by tiez rada isla zit na SK, ale snazim sa jej vysvetlit, ze je rozdiel ist tam na dovcu a je rozdiel tam zit. Ale zase my chodime casto a ked nemozeme my, pride za nami moja mamina, aj brat s priatelkou chodi, aj jedna moja dobra kamaratka chodi raz za rok na dcerine narodky...cele leto sme vzdy na sk, tak sa da. Skor je problem v tej pomoci, je toho vela na jedneho cloveka, ked nema kto deti postrazit. Ale tak ziju aj rodinky na Sk, takze tiez ziadna tragedia. My uz sme si tu zvykli, je to nas domov, doslovne a nie je vylucene, ze sa mozno este budeme stahovat do inej krajiny (ja by som rada za teplom 😎, toto anglicke pocasie mi strasne vadi 😝0 , ale urcite nie na Sk.
neviem, co ti napisat, po takej dobe to asi nebude na SK take lahke, treba sa na to pripravit, tie rozdiely v sposobe zivote su diametralne odlisne. Mozno si mohla pockat na leto, odist s detmi akoze na prazdniny, teda aspon na take 2 mesiace a potom sa rozhodnut, ci je to naozaj to prave orechove. A ak nie, stale sa mozes vratit a mala ti normalne nastupi do skoly. Ja by som si asi nechala nejaku rezervu.

sisaka
6. feb 2013

@itwasajoke po 8 rokoch a bez manzela ufff, tak toto vobec nezavidim, ak si uz ale rozhodnuta a nechces zit v UK, tak to chapem, ja by som nedokazala zit v krajine, kde mi vsetko vadi a nedokazem sa tam usadit. Mne tak vsetko vadilo na Sk, ked som sa vratila z Uk, ze som vedela, ze tam nedokazem zit, zatala som zuby a skusala som, ale neslo to, po tom, co som "ochutnala" zivot v zahranici, videla ako inde ludia ziju, ako sa k sebe spravaju, ako dokazu fungovat obchody, restauracie a i skoly (mne sa napriklad pacili anglicke skoly, system vyucovania atd. ale to bolo pomaly pred 20 rokmi) nedokazala som sa zmierit so zivotom na Sk, nastastie sa mi po takmer 8 rokoch podarilo odist zo SLovenska.
Ja som v podstate na tom tak ako @aliza som tu zabyvana, deti tiez, vyhovuje mi to a tiez sa priklanam k tomu skusit odist nejak okolo prazdnin a nechat si zadne dvierka na pripadny nastup do skoly v UK, vsetko vyzera inak,ked si niekde na dovolenke, zitie je o niecom inom, hlavne tie skoly na SK, neviem, tak ako pise aliza moja dcera by slovensku skolu nezvladla, je zvyknuta na iny pristup ucitelov, iny sposob ucenia, ziadne memorovacky, minimum uloh, ma rada skolu i ked je uz 9 tacka 😉 slovenske skolstvo zabija v detoch chut ucit sa tuzbu po poznani, deti sa ucia kvanta nepotrebneho uciva bez akychkolvek suvislosti s inymi predmetmi ... neviem, ako je to v UK teraz, ale ak ako v Kanade, tak by som ostala uz len koli tomu vzdelaniu. A este zit bez muza to nie je bohvieco, ja by som mu normalne zavidela, ze on ostal a ja som sa musela vratit (teda ak sa vyslovene chces, tak to je nieco ine, ja si to len nedokazem predstavti z mojho pohladu) 😝

bambicka
6. feb 2013

ja som v Uk tiez uz 8 rokov...a tiez neviem ci tu ostanem...mozno sa to bude zdat niekomu smiesne, ale ja tuzim po slnku a teple, aby moje deti mohli travit viac casu vonku...nuz, cas ukaze 😒

dobromila
7. feb 2013

@itwasajoke tak ja píšem ako mama dvoch škôlkárov na SK. Starší 5-ročný pôjde na jeseň do školy. Do škôlky šiel ako 2,5 ročný. Do prvej chodil pol roka - to bola súkromná v meste. Do druhej - na dedine, kde sa všetci navzájom poznajú, chodil rok. Potom sme sa presťahovali do vedľajšej dediny a tu chodí teraz už druhý rok. Všetky škôlky boli fajn. Mal a má rád všetky svoje učiteľky. Jediné, čo nemá rád, je skoré ranné vstávanie - hlavne v zime za tmy. S adaptáciou v nových škôlkach nemal žiaden problém.

Súhlasím s tým, že kým ešte deti nechodia do školy, tak si zvyknú veľmi ľahko. Na čo si budú zvykať ťažšie je podľa mňa neprítomnosť otca. Ono ak bude bez vás v UK pridlho, tak to môže poškodiť vzťahy v rodine. Bude dobré, ak si zoženie čo najskôr prácu na Slovensku, ak sa tu už teda usadíte. Platovo to síce asi bude neporovnateľné, ale ak človek nepodľahne bezhlavému konzumu, tak sa dá pekne vyžiť aj z mála.

Ja sama som sa sťahovala z Bratislavy na stredné Slovensko na vidiek ešte pred prvým pôrodom, lebo som nechcela v BA vychovávať deti. Je tu síce oveľa menej pracovných možností a ak sú, sú slabšie platené, ale vyžijeme a nefinančné benefity prostredia sú obrovské. Netvrdím, že tu zostaneme naveky. Ale minimálne kým budú deti na prvom stupni ZŠ.

Keď som bola slobodná, tak som žila istú dobu v USA, Nemecku a vedela som si predstaviť usadiť sa tam - v Nemecku. Ale teraz som veľmi rada, že sme "doma" a máme rodinu aspoň relatívne na blízku - aj keď moji rodičia a súrodenci sú od nás na 2 hodiny autom. Vždy lepšie, ako 5000 km.

maminkakacenka
18. feb 2013

nic lepsie sme nemohli urobit, ako sa vratit domov na Slovensko, tu sa citim byt doma, moct rospravat svojim prirodzenym jazykom, nepozerat sa na Tie vsetky cudne individua z inych krajin, lekarnictvo je stale na omnoho vyssej urovni. Skolky profesionalne, samozrejme, dala by som na rady a referencie, ako vo vsetkom. Uvidis, budu aj tazke casy, ale ten pocit, ze mas pri sebe rodinu, ze si stary rodicia mozu uzit Tvoje deti, urcite aj radi pomozu, v com budu moct dla ich moznosti.
S pracou a zarobkom si budete musiet poradit sami, bude to horsie, ale tie ine veci, slovenska priroda, vona domova Vam to vynahradi. Len si to treba stale pripominat a uvedomovat.
Takze good luck.

itwasajoke
autor
19. feb 2013

@maminkakacenka dakujem pekne ...mozno Toto is to co potrebujem pocut 🙂

maminkakacenka
19. feb 2013

ano, to je to, preco chces ist domov, nech si kazdy hovori, co chce. Ked som sa ja s partnerom rozhodovala, ze sa vratime domov po siestich rokoch, velmi vela kamaratov a znamych zo Slovenska i z Ciech nas odhovorala a cudovali sa, a vies, co sa stalo ? Kazdy jeden, a nebolo ich malo, sa do roka vratili skor ako my a nevyzera to po troch rokoch, ze by sa chceli vratit spat do UK. Usadili sa, niektory uz maju rodinky, kazdy si zariadil zivot po novom, maju kopec skusenosti a spomienok, ktore ich zivot obohatili. Priprav sa aj na tazke chvile, ale tie su vsade, v kazdej krajine, aj ludia su rozny, ci tu doma, alebo vo svete. Ja mam slovakov rada. Nikdy som ani na okamih neuvazovala, ze by som tu nechcela zit a ten pocit po domove mi stale chybal, vsade som sa citila ako cudzinec, tu citim, ze som doma a ten pocit stoji za vsetky peniaze a vyhody.