Spackaný koláč

lenkakravcova
28. jún 2020

Ahojte,

nevie mi niektorá z vás poradiť, z akého dôvodu sa toto "spackanie" stane koláču?
Nie je nadýchaný, ale naopak akoby úplne uľahnutý.
Koláč som piekla podľa receptu (iným ženám poďla receptu vyšiel skvele). To isté sa mi stáva aj pri perníku či obyčajnej bublanine. V čom môže byť chyba?
Skúšala som si odsledovať nasledujúce:
- otváranie rúry (neotvárala som celú dobu pečenia aby nespadol, ale i tak to nepomohlo)
- mám plynovú rúru (môže to mať vplyv?) bez nastavenia teploty (piekla som na najvyššom čo vydalo, aj pri strednom aj pri najnižšom - stále rovnaký záver)
- prášok do pečiva som dala jeden (dr.oetker snáď) a aj pol lyžičky sódy (nepomohlo)

Máte nejaké nápady čo sa deje, prečo sa ten koláč tak akoby uľahne, spudingovatie?

daganov
28. jún 2020

@lenkakravcova napíš celý recept, aj na akej teplote si piekla, veľkosť plechu, možno budeme vedieť poradiť lepšie

tannja
28. jún 2020

Ja len tak pre istotu sa opytam ten prasok do peciva si najprv rozmiesala v muke?

lenkakravcova
autor
28. jún 2020

@daganov Idem na to.

BANÁNOVÝ KOLÁČ
2 vajcia, 200g prášk.cukru, 150ml oleja, 5ks banánu, 1dl vody, 300g polohr.múky, 0.5kypr.prášku, štipka soli, kakao
Vymiešala som to v mixéri spolu (okrem bielok z vajec, ktoré som vyšľahala zvlášť a potom doliala do zmesi a tak premixovala). Piekla som 35min. na najvyššej teplote (neviem koľko je to, ako je to plynová stará rúra a neukazuje teplotu,, inak v recepte je 180°C 35min.)

To isté sa mi stalo i pri PERNÍKOVOM KOLÁČI:
1vajce, 150g prášk.cukru, 1/2 lyžice škorice, 2 lyžice kakaa, 1/2 prášku do pečiva, 500ml mlieka, 200g hl múky, perníkový prášok štipka, 0.5 lyž.sódy, 1/2dcl oleja. Pečenie: 35min. 200°C.

i pri BUBLANINE:
5 vajec, 2dcl vody, 100g prášk.cukru, 1/2 prášku do pečiva, 2dcl oleja, 150g špec.hl.múky, 150g polohr.múky, ovocie. Pečenie: 200-300°C, 35min.

Všetky 3 skončili rovnako: spackané ako pudingáč 🙂

jovana9
28. jún 2020

zo skúseností viem, že rúra môže mať veľký vplyv... nevieš si vyhľadať na internete typ rúry a zistiť koľko to dá? Ak si to dala na maximum, je to iste viac ako 180°C

lenkakravcova
autor
28. jún 2020

@tannja Nie nerozmiešala. Dala som ho do mixéra k ostatným ingredienciám. Musí to mať nejaký postup (to pridávanie prášku do pečiva, príp. sódy)?

@jovana9
Inak ešte napíšem, že pri koláči z kyslého mlieka sa to nestáva - normálne sa zdvihne (pridávam pre porovnanie i recept na KOLÁČ Z KYSL.MLIEKA: 1diel zakysanka, 1diel hrubá/polohr.múka, 1diel prášk.cukor, 1/3dielu olej, 1 lyžička sódy, kakao. Pečené na maximum teploty rúry, 35min. )

pininka1
28. jún 2020

Myslím že to bude rúrou, treba dávať radšej na menší stupeň a dlhšie piecť.

jovana9
28. jún 2020

neviem ako to máš označené, ale skús si pomôcť napr. týmto https://desigusxpro.com/sk/plity/temperatura-v-...

mareka49
28. jún 2020

Toto bude rura.
Skus pomalsie pecenie.
Alebo moznost s ventilatorom nie je?

michellemary
28. jún 2020

rúra/teplota surovín...

nivea777
28. jún 2020

@tannja ja nikdy nemiesam PDP s múkou, všetko to dám do mixéra a piškóta je ok

tannja
28. jún 2020

@lenkakravcova podla mna co ja viem prasok do peciva aj soda sa musia najskor rozmiesat v muke aby boli rovnomerne v celom ceste

sendy1977
28. jún 2020

@lenkakravcova podľa mňa za to môže plyn, odkedy máme elektrinu, je jedná radosť piecť koláče

ckocka
28. jún 2020

Pri tomto type koláčov vždy vymiešam najprv žltky s cukrom do peny, potom olej a iné tekutiny, potom opatrnejšíe - na nižšiu rýchlosť múku s PDP, a nakoniec ušlahaný sneh vmiešam ručne iba obracaním cesta, aby zostalo nadýchané.

kristina2412
28. jún 2020

Neskusala si tam sneh z bielkov zamiesat rucne?

janulka1802
28. jún 2020

podľa mňa banány sú také nepredvídateľné a pozerám že ich tam máš až 5 minule som piekla tiež nejaký recept s banánmi a nevyšiel ktovieako tiež to cesto bolo také divné mne sa takmer všetko vydarí keď pečiem či už piškótové kysnuté hnietené cesto takže mne sa ten banán vidí ako kazič😁

daganov
28. jún 2020

@tannja tiež nič nerozmiešavam, keď odvážim múku, tak na vrch nasypem kypr. prášok a neriešim, všetko je super, pečiem aj torty.
podľa mňa vysoká teplota pečenia, koláč vybehne a potom splasne, ťažko radiť, keď netušíš, na koľko stupňov máš vyhriatu rúru. Ja pečiem takéto koláče na 180 stupňov a potom tie banány - 5 môže mať rôznu váhu a dať celý kyprieci plis sódu bicarbónu je podľa mňa priveľa.

ckocka
28. jún 2020

No teraz vidím, vyšlaháš síce bielky zvlášť a nakoniec ich ale spolu so všetkým ostatným mixuješ. Tým koláč ubiješ, nezostanú tam bublinky zo snehu ktoré ho majú nakypriť.
Ony tie starodávne postupy majú svoj dovod, nedá sa všetko zmiešať v prístrojoch.

danik1505
28. jún 2020

@lenkakravcova no mne udrelo do očí, ze si vyšľahane bielky dala naspäť miešať do mixéra. Ja ich vždy ručne domiesam a nikdy. Mi nespadlo cesto...

daganov
28. jún 2020

@lenkakravcova ten recept na tú bublaninu sa mi zdá taký divný, skús vyšľahať 5 bielkov, daj tam štipku soli, postupne pri šľahaní pridávaj 200 g kryštálového cukru, vyšľahaj úplne do tuha, po jednom zašľahaj žĺtky, potom pridaj 5 polievkových lyžíc oleja, prešlahaj, 5 polievkových lyžíc teplej vody, zase prešlahaj, nakoniec na tri krát pridaj 200 g múky (polovica hladkej, polovica polohrubej a polovicu kypr. prášku (to maj nachystané v miske ešte pred šľahaním bielkov). Tú múku syp cez sito a zamiešaj opatrne metličkou a vylej na plech - veľký. Daj na to ovocie, rúra musí byť vyhriata popredu a piecť tak na 175-180 stupňov asi 25-30 minút. Nemala by sa nepodariť, ja síce robím bublaninu podľa iného receptu, ale tento sa mi zdá jednoduchší. No najlepšie by bolo vymeniť rúru, lebo takto je to len lotéria.

lucia147852
28. jún 2020

No prvorade neslahnut sneh z bielkov do mixera. Sneh sa vždy, vždy zamiešava rúčne a veľmi jemne. A tak isto by som skúsila najskôr vymiesat zltka s cukrom ako pisala
@ckocka . Robím banánové koláče a vždy pekne vyskočia. Len treba sa s tým cestom pohrať a nie na všetko len mixer

siska53
28. jún 2020

@lenkakravcova delis vajcia, osobitne vyslahane bielka a tak? Muku aku? Bielu ci tie ine muky? Inak si ti neviem vysvetliť.

daganov
28. jún 2020

@lucia147852 to je vec názoru, robím to opačne, začnem snehom, ale teda bielka plus cukor a pokračujem tak ako som opísala vyššie na bublanine, zašpiním len jednu nádobu a všetko je nadýchané. Ale súhlasím, že ak dala vyšľahané bielky späť do mixéra, tak ich tam "ubila".

ckocka
28. jún 2020

A ešte jedna poznámka - mi to dochádza postupne:
Ak sa používa miesto prášku do pečiva soda bikarbona, musí ísť cesto okamžite po zamiešaní do rúry, takže mať dopredu pripravenú, vymazanú a vysypanú formu na pečenie /soda reaguje ihned, PDP sa aktivuje až teplotou/.

lucia147852
28. jún 2020

@daganov však dá sa aj tak. Sú rôzne recepty. Podstata nedať to do mixera všetko.

daganov
28. jún 2020

@lucia147852 neviem, niektoré cukrárky to robia tak, že dajú aj múku nakoniec do mixéra a premiešajú, jasne, že na menších otáčkach a len chvíľu, nemám to skúsené, robím ak, ako som písala vyššie. A presne, sú rôzne recepty, perník iba zmiešam metlou všetko dohromady a vždy sa vydarí.

daganov
28. jún 2020

@lenkakravcova nie som doma, pošlem ti zajtra pár mojich receptov aj s postupom, ale od rúry závisí veľmi veľa.

gaudium2000
28. jún 2020

@lenkakravcova koláč je nedopečený. Treba piecť dlhšie.

zaba21
28. jún 2020

@lenkakravcova
Mne sa to stávalo, keď som začínala piecť z bezlepkovej múky, ktorá sa správa inak ako bežná.
Keď som si kúpila ručný šľahač, už sa mi to nestávalo.
Píšeš že si použila mixér, keď je to mixér s nožmi, tak problém môže byť v tom. Najlepšie sú šľahače.
Ten koláč s banánmi má ťažké cesto, tam sa to aj mne občas stáva. A určite je problém aj s tým snehom, ako písali aj predo mnou, treba ho len zľahka zašľahat. A ešte suroviny by mali mať izbovú teplotu a pridávať postupne.

majamat
28. jún 2020

ja by som sneh tiez primiesala rucne. sneh je vlemi ctlivy na zaobchadzanie a mixer ho v ceste moze znicit. este aj vareskou sa pridava pomaly a lahko sa premiesava.

bodkolienka81
28. jún 2020

@lenkakravcova kolac je zadrhnuty.. dlhsie pečenie mu uz nepomoze.. Treba davat do teplejsej rury, ako pisu v recepte, aby vyskocil a po cca 7-10min stiahnut na teplotu, pri akej sa ma piect. Ale aj privela tekutiny (bananov) tu zrejme zohralo rolu..