Syndróm náhleho úmrtia. Poznáte dáky prípad?

petruska78
27. júl 2007

Ahojte. sorry za tuto strasnu temu ale musim si o tom s niekym pokecat. mam male babatko a samozrejme strach on. manzel vravi, ze sa dostanem na psychiatriu, pretoze to sa rovnako mozem bat stale vsetkeho. v podstate viem, ze ma pravdu. niekde som citala ze zomiera na syndrom nahleho umrtia asi 0,04% deti. poznate nejaky pripad? ja poznam jeden spred asi 20 rokov. aj to neviem presne ci to je ono. ☹

sisulik
27. júl 2007

petruska..ja ziaden pripad nepoznam...ale co sa tyka toho strachu o dieta, tak to je pravda...cely zivot sa on budes strachovat... ☹

bihan
27. júl 2007

Petruška, je som sa dostala k číslu 0,3% a poznám jednu babenu, ktorej umrelo mim (až na to, že sa dá povedať, že si za to môže sama - v tehotenstve neprestala fajčiť, teraz je tehotná znovu a fajčí stále)...
No, a čo sa mňa týka, obávam sa, že tvoj manžel má pravdu... za čias, keď sme my boli miminká, umieralo na tento syndróm dvakrát viac detí než dnes a naším mamčám ani nenapadlo na to myslieť... Dnes naháňajú výrobcovia nechutne drahých monitorov mamičkám zbytočný strach, z ktorého profitujú, nútiac rodičov povedať si: "Veď nebudeme šetriť na našom vlastnom mimi, nie?"
Tvoje mimnko je zdravé a krásne a ak nie je v rizikovej skupine, nemysli na to, lebo teraz budeš stresovať kôli syndrómu, potom sa budeš báť ju pustiť hrať s deckami na pieskovisko, denne ju budeš sprevádzať do a zo školy a na svoju prvú diskotéku pôjde v osemnástich 😉

petruska78
autor
27. júl 2007

boze ja som schopna kazdych 5 minut vyskocit pozriet ci dycha, aj pri kocikovani stale kontrolujem ☹ to len tieto posledne dni ma tak premohlo ☹

zuzula
27. júl 2007

petrus, kup si monitor dychania, nedavaj babo spat na brusko, nefajci pri nom, daj pozor aby sa neprehrialo a do 6 mesiacov ho maj v svojej izbe na spanie - a to je tak vsetko co mozes urobit. 🙂
ak budes stresovat babo bude tvoj nepokoj citit a kedze si starostliva mamicka tak to urcite nechces 😉

mikca
27. júl 2007

petruška uplně souhlasím s bihan, vůbec na takové věci nemysli a nazatěžuj se s nima, a navíc SNU hrozí čerstvě narozeným dětíčkám ariziko trvá tak do konce šestinedělí, takže bud v klidu 🙂

danae
27. júl 2007

Petruško, ten strach je úplně přirozený. Mně velmi pomohl ten monitor dechu. Nemám přehled, jaký je zde v ČR na trhu, já měla značku Bebe. Ten i ťukal, při každém nádechu. To ťukání mne opravdu děsně uklidňovalo. Navíc tedy dodržuj zásady, jako tvrdá matrace, spaní na zádíčkách, nekuřácká domácnost, nízká teplota v pokoji, žádní plyšáci, deky, polštáře atd. v postýlce... Určitě ten výčet není úplný, ale určitě to je někde k nalezení na internetu. Také pokud bylo Tvoje miminko narozené donošené (po 37.týdnu) a mělo dobrou porodní váhu, to riziko je hned o mnoho menší! Riziko pak rapidně klesá po šestém měsíci a hlavně poté, co je dítě schopno se samo vzepřít na rukou.

mercy
27. júl 2007

Petruska, tvoj manžel má do určitej miery pravdu-toto nie je o syndróme náhleho úmrtia ale o tvojej únave. Takéto prehnané obavy sú znakom duševného vyčerpania.Zapoj babičky, mamičky,tetušky a oddýchni si,aby si nedopadla zle

dannynka
27. júl 2007

ahoj.ja som o jednom pripade tu u nas pocula kamaratka mi hovorila lebo to bola jej kolegine dcera ktora sa volala tak isto ako jej dcera..... 😢 😢 😢
A suhlasim s odpovedami ostatních,co sa ma stat stane sa.Tym ze budes kazdu chvilu kontrolovat sa len zbytocne budes znervotnovat....po pripade si skus kupit ten monitor dychu....Inak ja tiez kontrolujem ale len ked chodim vecer spat....... 😒 😒 😒 😒

monicka17
27. júl 2007

ahoj petruska, so vsetkym co sa tu pise suhlasim, netreba byt zbytocne ustrachany ale predsa mi neda. Tento rok sa na nasej ulici stalo prave toto nestastie. Nepoznam tu mamicku, len z pocutia som sa dozvedela ze dieta malo uz takmer rok a oni boli normalna rodinka. Viac detailov neviem.
Ja by som mozno pre pokoj duse vybrala pocas spanku z postielky akekolvek hracky, veci , plienky, ktore si moze dieta pritlacit na tvar.

sjuze
27. júl 2007

ahoj petruska, ja mam monitor dychu a nedam nan dopustit... myslim, ze strach o dieta je v kazdej matke a kazda ma tendenciu kontrolovat, ci babatko dycha... a teraz, vzhladom na skusenost zpred dvoch tyzdnov, kedy sa spustil alarm, pribehli sme k postielke, chytila som Klaru a zacala nou triast a isla na balkon... nadychla sa, ale VOBEC sa nezobudila! krvi by ste sa v nas nedorezali, uplne sme sa triasli a tiekli mi slzy...
v podstate ide o to, ze babatka zaspia takym hlbokym spankom, ze sa zabudnu nadychnut... ale je sanca, ze len dychaju velmi plytkym spankom a ten monitor nedokaze zachytit...
Pytala som sa na to aj lekarky, ona mim povedala, ze sa to babatkam stava, ze vacsinou sa nadychnu same, len ten zlomok percenta babatiek to zial nedokaze ☹
ja som niekde citala taku statistiku, ze najcastejsie sa to stava deticam do 6 mesiacov zivota, vacsinou nad ranom a vacsinou chlapcom.

yesno22
27. júl 2007

petruska...suhlasim s mercy...ja som mala take stavy na zaciatku...vysledok bol obrovska unava, kruhy pod ocami, co som kazdu chvilku vstavala k malemu, k tomu nas trapili koliky a nekonecny vecerny plac...nakoniec som poprosila mamku aby prisla na tyzden, potom som isla k svokre, chvilku sama a este raz...konecne som sa vyspala, oddychla a bolo dobre...samozrejme ze mam stale strach o maleho, ale nebojim sa ho dat spat na brusko, ani nekontrolujem kazdu minutu ci dycha...navyse som kdesi citala clanok v ktorom sa pisalo, ze poloha babatka v spanku nema ziaden vplyv na SIDS, ide vraj o poruchu vedenia vzruchu v mozgu a babatko sa "zabudne" nadychnut...

alami
27. júl 2007

Ahoj Petruška. celkom chápem tvoj strach. Ja sa o syna bojím od narodenia až do teraz ( má 5 rokov)takým spôsobom, že som už celej rodine na smiech. Napr. ak je u niektorej starkej bezo mňa, vždy ju poučím o tom, že nesmie nechávať otvorené okno, nôž na linke ... A to robím už 5 rokov. Niekedy si pripadám naozaj ako blázon, ale ten strach nemôžem jednoducho prekonať. teda, podľa mňa, proti strachu treba vždy urobiť maximum opatrení dopredu a potom sa už len spoľahnúť. Keďže nemôžeš 24 hodín denne stáť pri postieľke, investuj do monitoru dychu a ten to urobí za teba. ako náhle by ti bábo prestalo dýchať, spustí sa alarm a ty mu dáš umelé dýchanie. a môžeš spokojne spávať, že máš vec pod kontrolou. Tak teda, prajem krásny a pohodový večer

johanda
27. júl 2007

Petruska, syndromu náhlého úmrtí se nedá zabránit. Miminko prostě přestane dýchat a už se nenadechne. Nepomůže ani monitor dechu, sice se vzbudíš, ale děťátko nerozdýcháš. Klidně do něj investuj, protože pomůže při problémech spojených s jinými nemocemi dýchacího systému, s ublinkáváním nebo upozorní na skrytou vývojovou vadu . Zkus se přestat bát, na syndrom náhlého úmrtí opravdu umírá minimum dětí. Odpočiň si, tvoje děťátko potřebuje hlavně klidnou, pohodovou mámu. 🙂
Já jsem u první dcerky měla podobné problémy, ale pak jsem si fatalisticky řekla, co se má stát, stejně se stane a to mě (možná paradoxně) uklidnilo.

vroni
28. júl 2007

no, johanda, to nie je celkom spravne. Ked mas dobry monitor dychu, dieta este rozdychas (uvadzaju statiskiku, ze "len" tri deti z tisic - a to hovorime o tych, ktore uz dychat prestali) sa znovu nenadychnu. My sme tiez prve styri mesiace pouzivali monitor dychu. Potom uz sa nedalo, dieta zdrhlo otacanim zo svojho balkona a alarm hucal 😀 😀 😀

bihan
28. júl 2007

Vroni, zachrániť môžeš tak polovičku detí, pretože asi 50% detí s SIDS umiera kôli tomu, že mozog jednoducho prestane fungovať (a teda prestávajú fungovať pľúca) a to už nerozdýchaš 😔
Skôr ako spomínala Johanda, môže monitor upozorniť na problémy s dýchaním, grckaním.. zvyšok je len reklamný trik.

barunka
28. júl 2007

ahojte, tak ja súhlasím s yesno, teda čiastočne, nedávno bol na jednej anglickej "vedeckej" stránke uvedený článok, že SIDS je spôsobovaný nezrelosťou mozgu a za určitých situácií môže dôjsť k zlyhaniu takým spôsobom, že mozog jednoducho nevyšle signál a dieťatko sa nenadýchne. Dá sa však určitými spôsobmi znížiť riziko aj u takýchto detičiek, napríklad polohou pri spánku na chrbte (ja osobne sa tohto nedržím, od narodenia mi Simi spávala len na brušku, lebo na chrbte spinkať nevedela), vhodná teplota v miestnosti, vhodný odev, vlastná detská postieľka, pretože vraj deti, ktoré spávajú s rodičmi v posteli majú zvýšené riziko a ešte mnoho iných vecí...
My sme monitor dychu nemali, Simi od cca jedného mesiaca po postieľke putovala, takže by nám nonstop pípal, ale myslím si, že je to vcelku dobrá vec, hlavne ak pomôže mamičke nadobudnúť kľud.

johanda
28. júl 2007

vroni, o SIDS jsem se bavila s dr. a ta mi řekla, že pokud se jedná skutečně o SIDS,dítě prostě umře, protože se mu vypne dýchací centrum v mozku. Pitva nezjistí vůbec žádnou nemoc nebo vadu. Je to prý dáno i rasou a geneticky, třeba asijské děti na SIDS téměř neumírají v porovnání dejme tomu s američany.Tam je dokonce nějaká komunita, kde děti - chlapci umírají na SIDS opravdu často. Jak jsem psala, monitor může zachránit dítě, u kterého se masivně a rychle rozvine nějaká infekce, kterou dítě samo neudýchá,třeba zápal plic, nebo se projeví vvv.
Na druhé straně, o SIDS toho doktoři vědí pramálo , takže bůhví, jak je to doopravdy ☹. Jen se mi zdá, že těch planých poplachů monitorů je v porovnání s oprávněnými nějak moc a to zrovna nepřispívá k pohodě rodičů.
Všem maminkám přeju zdravé dětičky a klidné noci, ať s monitorem dechu nebo bez 🙂

listicka77
28. júl 2007

Já tedy nevím, proč by spaní s rodiči mělo zvyšovat riziko??? Jak to souvisí s dýcháním?
A co se týká polohy: Také jsem četla, že s polohou to vůbec nesouvisí. Že ten mýtus, že umírají děti na bříšku, vznikl tak, že v 70. (a možná ještě 80.) letech umíraly dětičky téměř výhradně na bříšku. Jenže to bylo proto, že poloha na bříšku byla doporučovaná jako jediná správná!

tigri
28. júl 2007

trochu ste ma prekvapili...myslela som, ze pri SIDS sa da babatko rozdychat ☹

ale zase v dnesnej dobe ma vela babatiek reflux a niektore maju tichy reflux, ako napr. nasa hviezdicka, takze ma tiez ukludnuje to, ze keby sa dusila, monitor pipne...

a prave vdaka monitoru nam zistili reflux, pretoze na zaklade jeho alarmu a dalsich priznakov sme isli na vysetrenie...takze zase ten monitor nie je az taky zbytocny 🙂

sue
28. júl 2007

Mňa by tiež zaujímalo prečo spanie s rodičmi zvyšuje riziko...

tigri
28. júl 2007

ja mam pocit, ze som praveze citala, ze spanie s rodicmi riziko SIDS znizuje 😉

akurat je mozne dietatko zalahnut, ale to len vtedy, ak je rodic chory alebo opity...

sue
28. júl 2007

Tigri, ja tiež... práve preto sme sa rozhodli, že miminko bude spávať s nami 😔 tak teraz neviem 😖

mikca
28. júl 2007

no nevim, nezdá se mi že by mělo nějakej vliv že budete mít mimčo přímo u sebe v posteli. 🙂

bianca
28. júl 2007

ja by som mala strach nechat mimco u seba v posteli.

sue
28. júl 2007

Bianca, prečo? Akože by si sa bála, že ho zaľahneš? Však to sa nedá - pokiaľ níe si pripitá alebo chorá 😒

bianca
28. júl 2007

sue:ale da.Ja v posteli kolujem.Manzel vravi ze som rotacny typ.

sue
28. júl 2007

Bianca, ja som tiež cestovateľ, ale tak ako cítiš manžela, tak tak budeš cítiť aj bábätko...

bianca
28. júl 2007

hej ale co ked bude neskoro.

mikca
28. júl 2007

bianca, já bych se taky bála že je zalehnu od začátku jsem si děti učila že mají sVé místo na spaní. a hlavně to asi neni nic zdravého pro jejich páteř, spát na "dospěláckých" matracich 🙂

bianca
28. júl 2007

mikca:presne tak