Viete o tom, že je čipová kríza?

9. júl 2022

Môj priateľ mi povedal, že nečítam spravy, nemám prehľad, neviem čo sa deje a že aspoň to, že je vojna na Ukrajine viem 🙈 Vraj je teraz cipova kriza, že je málo čipov a počítače sú drahšie, takže sa ich teraz neoplatí kupovať 🙈
Dotklo sa ma to, pretože sa zaujímam o veľa veci, ale nestíham sledovať všetko dianie na svete a počítače ma nezaujímajú, viac ako je nutné.

terka402
9. júl 2022

Ja som niečo zachytila v súvislosti s čipami v mobilných telefónoch. Je problém v nedostatku čipoch.

slovenka753
9. júl 2022

Áno keďže sme rok čakali na auto 🙊🙈

boldo87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
melinday
9. júl 2022

Toto je vo svete veľmi dôležitá vec. Čip nieje len o počítačoch je v každej elektronike ktorá je zložitejšia ako starý vypínač. Každá moderna technológia obsahuje čipy( autá, zbrane, lekárske prístroje, proste všetko spojené s elektronikou) hovorí sa o tom všade už asi rok a dokonca na SK bola kvôli tomu v jednej výrobni aut odstávka vo výrobe.

sszuzu8
9. júl 2022

A v ktorej oblasti nie je kríza? Musíme sa s tým naučiť žiť

kuki13
9. júl 2022

vieme, uz 2 roky, je to pravidelne v novinach

tramtada31
9. júl 2022

Čipová kriza je už asi tak 1,5 roka kvôli covidu. Ľudia robili z domu, tak sa spotrebovalo milion čipov na tlačiarne, počítače, aby ľudia mohli robit z domu

autor
9. júl 2022

Hmm, no ja veru nečítam správy, čítam prevažne iba knihy.

buberova
9. júl 2022

Áno ja som to hlavne v súvislosti s autami zachytila

kuki13
9. júl 2022

aj v spravach na RTVS o tom velmi casto rozpravaju posledne 2 roky, kedze sme "autovelmoc" a velmi nas to ako krajinu zasahuje (vypadky vo vyrobe, vynosoch, povinne dovolenky, insolvencie subdodavatelov)..este tu bude s nami minimalne rok ak nie 2

viestta
9. júl 2022

Dobre ráno!!!! Čipová kríza je tu už tretí rok.

laurar1
9. júl 2022

Problem s cipmi zacal uz pred pandemiou, ked Trump zakazal vyrobky od Huawei v Amerike. Americke firmy zacali vo velkom skupovat cipy a robot zasoby, kym zakaz pride do platnosti. Vtedy zacali robit zasoby aj dalsie firmy. Potom prisiel kovid a bol zvyseny dopyt po elektronike, takze to tuez vycerpalo zasoby a fabriky nestihaju cipy vyrabat. Postavit nove fabriky je financne a casovo extremne narocne, v Amerike sa rata s tym, ze by mohli byt okolo roku 2025. Dalsi problem je, ze polovicu potrebneho neonu na vyrobu cipov, vyrabali dve firmy na Ukrajine, ktore prave samozrejme zastavili vyrobu. Mimochodom, 92% cipov sa vyraba na Taiwane, takze pokial by Cina zautocila na Taiwan, tak by nastal extremny problem.
A automobilky maju najvacsie problemy preto, lebo pre vyrobcov cipov su to nezaujimavi odberatelia, takze tie su niekde na konci radu.

jana_eyre_2
9. júl 2022

No veď čipy minuli najprv do pcr a potom dávali do vakcín 🤪 😅 tak jasne že nie sú..

beata_k
9. júl 2022

@jana_eyre_2 😆👍

dskjhfdlkdjhl
9. júl 2022

Info o cipoch bolo za posledne 3 roky omielane snad stale a vsade, takze asi spravy sledujes selektivne, ak si si toto nevsimla. Ale keby si si aj vsimla, tak by kriza neskoncila, takze niet preco zufat😉

boldo87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
adri266
9. júl 2022

Mna fascinuje, ze takuto otazku treba polozit anonymne 😒

autor
9. júl 2022

@adri266 no treba, lebo raz by mi to tu mohlo byť vycitane rypalkami, keby si pozreli celú moju históriu na MK 😃 Keby sa dalo, aj všetky príspevky v diskusiách dávam anonymne, škoda, že taká možnosť nie je

adri266
9. júl 2022

A vlastne co teraz ocakavas od prispievateliek k Tvojej otazke?

autor
9. júl 2022

@adri266 no očakávala som, že o tom nebudú vedieť, že je to nejaka informácia z IT sveta, ale keďže to tu vedia všetci, tak aspoň mám potvrdenie, že ja som divná 🤣 a mala by som začať cítat správy. A nemám ani TV, hmm 🤔

dskjhfdlkdjhl
9. júl 2022

Neviem, preco si myslis, ze by si mala byt divna, ved nie kazdeho to zaujima. Je pravda, ze sa to neustale uz par rokov omiela, ale isto by si nasla nieco podobne omielane, co si nevsimol zase Tvoj priatel. Takze mne osobne pripada divny skor on, ze to takto radikalne berie.

autor
9. júl 2022

@dskjhfdlkdjhl no ale ja vôbec nečítam správy a ani nepozerám správy, čítam veľa kníh, zaujíma ma osobný rozvoj, psychológia, grafika, kreatívna tvorba, vyrábam handmade, sledujem trendy v podnikaní, biznise, do toho informácie v práci čo mám legislativa a tak, akože dosť často ide čo sa kde suchne mimo mňa. Teraz mi to povedal v súvislosti s tým, že som si chcela kúpiť nový počítač a že on by mi ho mohol poskladať, lebo v tomto tiež nemám prehľad, tie parametre súčiastok, ktoré sú dobre. Ale jeho argument, že je výhodné s tým počítačom počkať, lebo je cipova kriza ma dostal. 🤣 Dúfam, že ten rozdiel v cene bude aspon tretina ceny počítača do 3 mesiacov, inak to nemá ani zmysel, keď ho potrebujem.

travelllerka
9. júl 2022

Áno viem a to je už dosť dlho, ale ja som denne sledovala správy a dokonca aj tie na nete, nie len v TV 🙂

marca12
9. júl 2022

Problemy s cipmi su tu uz dobre 4 roky,ak nie aj viac. Nic si z toho nerob,nikto nevie vsetko

marca12
9. júl 2022

Ja tv nepozeram siesty rok,spravy nepozeram takisto uz x rokov,ale taky vseobecny prehlad sa ku mne dostane. V praci sa bavia o politike,v rodine aj kamarati,takze pokial si medzi ludmi,tak ci chcem alebo nie,dostane sa situacia vo svete ku mne. Vacsinou,ked ma nieco zaujme si o tom precitam. Ale uz ani vyhladavanie info na nete ma nebavi,lebo nevies,comu mas verit a zvlast dnes,ked zijeme info vojnu,je velmi tazke hladat informacie . Takze ma to ani netrapi,ked nieco neviem. Netrap sa ani ty. Urcite vies kopu inych veci nad ktorymi by sme my otvarali usta.

autor
9. júl 2022

@marca12 no ja ani nie som tak veľa medzi ľuďmi, v praci len, ale tam hlavne prácu riešime.

tianna
9. júl 2022

Ja to viem, ale len preto že muža sa to priamo dotýka keďže robí vo fabrike.. inak by som zrejme nevedela.

zmrzlinka2021
9. júl 2022

Toto nie je informacia z it sveta. Poviem to sprosto - ja minimalizujem spravy, neriesim tieto veci, ale to na teba vybehne z kazdej konzervy.
Ale pravdaze chapem, ze to zelazi aj od prace, ktoru ty sama robis a s akymi ludmi sa stretavas. Proste nie vsade sa clovek k tomu dostane.
Inak, odporucam ti pocuvat aspon podcasty 🙂

lindous
9. júl 2022

Nesledujem to nejak veľmi, ale áno registrujem to a pravdepodobne to nebude ružové ešte zopár rokov (zachytila som nejakú prognózu, že 2024. kým zase výroba doženie dopyt), takže ak potrebuješ počítač teraz, nemyslím že má zmysel čakať 😅 to konkrétne ku čipom... A ku správam celkovo - TV tiež nesledujem, ale aktuálne dianie vo svete sa snažím sledovať, Facebook mám prakticky už len na to, sledujem stránky, ktoré považujem za dôveryhodné zdroje informácií, žiadny bulvár, nehlcem každú správu, ale mám zhruba prehľad čo sa deje, takže áno aj túto správu som zachytila, ale už som na to v podstate aj skoro zabudla 😅😂

slovakboy
9. júl 2022

Vyrobiť čip do mobilu a PCnie je ľahké. Je to know how technológia ktorú dokážu vyrobiť len na Taiwane a v USA. Nejde o výrobu samotného čipu ale o výrobu 99,99999% čistého kremíka narezanie na pláty a nakreslenie ciest v ňom. Cesty si navrhujú zákazníci ale vyrobiť ich vedia len v tých fabrikách. Ani Čína to nedokáže a všetky čipy nakupuje z Taiwanu. Preto je Taiwan rukojemníkom v strategickej vojne o čipy. Ak by ho Čína napadla kvôli čipom, prvé čo urobia podmínujú fabriku aby sa im nedostali tieto technológie do ruky. Na výrobu čipov je potrebné aj veľké množstvo vody. V USA vo fabrike bol s tým nejaký problém a časť fabriky vyhorela len čo si pamätám zo správ.