Zaujíma nás ešte vojna na Ukrajine?
Baby rozmýšľame este nad tou vojnou na Ukrajine ? Čítate aktuálne dianie ? Mňa to stále nejak sužuje keď čítam čo sa deje a že Putin už ma v hlave vojnu s NATO. Kedy tomu už bude koniec boze
Stručné zhrnutie
- Ruská invázia na Ukrajinu je v diskusii popisovaná ako pokračujúci konflikt, ktorý sa začal už v Donbase v roku 2014 a zahŕňal anexiu Krymu a následné boje na východe Ukrajiny.
- Minské dohody sú v diskusii uvádzané ako medzinárodné zmluvy o prímerí na východe Ukrajiny; plné znenie Minských dohôd je dostupné na svet.sme.sk (https://svet.sme.sk/c/7645826/plne-znenie-minsk...).
- Podpora Ukrajine v diskusii zahŕňa finančnú a vojenskú pomoc zo západných štátov, dobrovoľné zbierky a pomoc utečencom; v jednom príspevku sa konkrétne spomína posielanie „peňazí a munície“ ako faktor ovplyvňujúci pokračovanie konfliktu.
Najčastejšie otázky
Q: Ako dlho môže vojna na Ukrajine trvať?
A: V diskusii bol citovaný článok na spravy.pravda.sk (https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/694169-put...), ktorý uvádza, že podľa vyjadrenia Putina „vojna na Ukrajine potrvá (najmenej) päť rokov“.
Q: Čo sú Minské dohody a kto ich garantoval?
A: Minské dohody sú medzinárodné zmluvy o prímerí na východe Ukrajiny; v diskusii sa uvádza, že ich plné znenie je zverejnené na svet.sme.sk a že garantmi dohôd boli USA, Francúzsko, Nemecko a Rusko.
Q: Ktoré médiá a zdroje boli v diskusii spomenuté pri správach o obetiach a bojoch?
A: V diskusii boli menované Markíza, spravy.pravda.sk, Guardian, The New York Times (NYTimes), BBC, CNN, Al Jazeera, CGTN, Sky News, SME a OSN ako často citované zdroje alebo protiváhy informácií.
Q: Aké čísla obetí v Gaze boli v diskusii citované a odkiaľ pochádzajú?
A: V diskusii sa spomínalo „viac než 20.000 ľudí, z toho viac než 10.000 detí“, pričom niektorí diskutujúci upozorňovali, že tieto čísla poskytuje Hamas a že ich následne uvádzajú média ako Guardian, NYTimes a správy OSN.
Q: Kde nájdem fotografiu alebo reportáž z Bachmutu spomenutú v diskusii?
A: V diskusii bol zmienený článok The New York Times s fotografiami a videami z Bachmutu (odkaz podľa komentára: https://www.nytimes.com/2023/05/22/world/europe...).
Q: Ako sa ľudia v diskusii zapájali do pomoci Ukrajine?
A: Účastníci uviedli, že prispievajú „do rôznych iniciatív“, robia zbierky a poskytujú materiálnu pomoc utečencom; diskusia však neobsahovala jednotne uvedené mená charít alebo čísla účtov.
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnohí diskutujúci vyjadrili súcit s civilnými obeťami a dohromady deklarovali potrebu mieru a ukončenia vojny.
- Viaceré príspevky potvrdzujú, že konflikt má výrazný humanitárny dopad na Ukrajinu.
Sporné názory
- Niektorí diskutujúci tvrdia, že treba pokračovať v posielaní finančnej a vojenskej pomoci Ukrajine; iní namietajú, že ďalšia podpora iba predlžuje konflikt a zhoršuje životnú úroveň doma.
- Niektorí citovali odhady o päťročnom trvaní vojny, zatiaľ čo iní očakávajú alebo dúfajú v rýchle ukončenie konfliktu.
Otvorené otázky
- Kedy a akým spôsobom konflikt na Ukrajine skončí?
- Aký dlhodobý ekonomický a sociálny dopad bude mať vojna na životnú úroveň na Slovensku a v regióne?
- Aké budú reálne možnosti implementácie a vynútiteľnosti mierových dohôd (napr. Minské dohody) a kto ich bude garantovať?
Spomenuté značky a firmy
Markíza, spravy.pravda.sk, Guardian, The New York Times, BBC, CNN, Al Jazeera, CGTN, Sky News, SME, OSN, NATO, Modrý koník, LSNS, Varšavská zmluva
Spomenuté produkty a metódy
Minské dohody, „špeciálna operácia“, „denacifikácia“, jadrové zbrane, munícia, zbrane, medialno-informačná vojna, zbierky, pomoc utečencom
Miesta a osoby
Ukrajina, Donbas, Krym, Bachmut, Gaza, Rafah, Izrael, Palestína, Rusko, Čína, USA, Slovensko, Bratislava, Košice, Bukurešť, Odese, Kyjev, Srebrenica, Putin, Navalny, Trump, Macron, Fico, Orbán
@hiro Nebudem sa zastávať ani jednej a ani druhej strany.
Získavanie územia späť takouto formou nepovažujem za správne, avšak tam sa to pridelo neprávom.Nebudeme sa tu však asi baviť o tom, že každý by si mohol vziať svoje úžemie naspäť Asi vieme ako by to dopadlo.
Neuznávam však ani konanie ukrajiny voči civilistom.A tú agresiu som tak isto cítila pri rozhovore na túto tému s rodenou ukrajinkou.
Kto hovorí po rusky nech ide do *****, tak im treba.
Lenže oni sú tam doma tak isto.
Takže ak sa chcú klátiť politici a vojaci medzi sebou tak nech sa páči.Ale neuznávam útoky na civilistov či už z jednej alebo druhej strany a je mi úplne jedno aké na to kto mal dôvody
Je mi ľúto, že sme v dnešnej dobe schopní sa k sebe takto správať.
Mne je jedno aká vlajka je kde, hlavne nech sa nikde nedeje zlo.
@slovakboy tak vidis... takze akceptujes, ze nepravom ziskane od nas uzemie (bez boja dokonca) si priclenil iny stat. Preco mame teda mat problem akceptovat, ked v bojinpride UA o nejaky kus uzemia? Aplikujes dvojaky meter, ze z vlastneho davat ti nevadi, ale ked susedovi zoberu, tak je to zle? No to potom asi nemas moc narodnostneho citenia. Vidis to je prave ta najsilnejsia zbran rusov - vacsina z nich si vazi, ze sa tam narodila, hoci aj v zapadnutej zemlianke na sibiri. To u nas chyba a prave na to doplacame.
@zahrajzlato Vysvetli mi slovo Rusofil.Mňa by to naozaj zaujímalo kto to vlastne je.Lebo mi ešte nanapadlo nikoho takto označovať.
Poopravím ťa.Ako vzdelaný človek by si mohol vedieť, že Slovensko je zaostalejšie za Ruskom.
Slovo zaostalosť ma naposledy prekvapilo pri porovnaní s Rumunskom kedže nech pozerám ako pozerám tak sa Slováci radi cítia byť nad vecou, ale čistota, služby, kultúra tomu nejak nezodpovedá.
Ako môžu byť zaostalé krajiny ktoré majú lepšie služby v zaprdenej dedine než u nás v BA?
Lebo aj o Rumunsku som toho počula a realita bola ďaleko od pravdy.
@medda_beda
Slovensko je zaostalejsie ako Rusko? 😂😂😂
To je vtip roka. Na SK má splachovcie WC a pitnú vodu skoro celý vidiek, mesta ani nehovorím.
Pozri si Rusko od Moskvy na východ, v mestách v činžiakoch nemajú splachovacie wc. To je tá vyspelá Rus 😉
@zahrajzlato Tak, ale to už sú trošku iní ľudia nemyslíš?Ak nevidí ani 1% zlé.Nie obyčajný človek ktorý vidí vecí aj z iného uhľa pohľadu a má informácie z oboch strán.
@januarova Rusko je aké veľké a čo všetko spadá pod Rusko?Ich mestá vyzerajú trošku inak.Tu v hlavnom meste nemáš poriadnu železničnú stanicu ktorá by nebola hanbou.
Tu zájdeš do najbližšej dediny a ľudia tam nevedia ani rozprávať a nie, že by ešte mali splachovací záchod.
Takže naozaj chceme porovnávať Rusko a Slovensko?V čom sme teda vyspelejší?
Kde tu máme aspoň jedno reprezentatívne mesto?
Smejte sa ďalej, kľudne, ale keď sa chcem vysmievať inej krajine tak by tá moja mala mať vyššiu úroveň.
@januarova Tak isto nerozumiem posmechu na Rumunsko na internete.
Ja sa len pýtam, že v čom sú horší ako my.
@medda_beda rusofil je niekto ako ty. Zastrete vnimanie ruskej reality. Ked napises, ze rusko je viac vyspele ako Sk.😁😁 Nekriticke nadrzanie niekomu, kto nas napadol, prisiel so zbranou v ruke a na tankoch a napriek tomu si rochnis v ich velebeni. Priatelia nechodia na navstevu so zbranou v ruke a neokupuju navstevu 40 rokov. Rusofil nekriticky ospevuje rusko, aj ked nepravom napadne iny-SLOBODNY stat. Rusofil sa tesi, ze rus vrazdi, znasilnuje, kradne, rabuje...
A o automatických práčkach ani nehovorím 😁. Možno chceli dať moderný nádych a závan vojenskej technike z čias ZSSR 😉🤭
@medda_beda A ty zijes v Bratislave, ze tak hodnotis? Bola si tu niekedy okrem tej stanice? A bola si vobec v Rusku? Kde konkretne?
Ludia v slovenskych dedinach nemaju splachovaci zachod? Z akej osady to pochadzas prosim ta?
Nie som daky patriot zrovna, ale ze na Slovensku nemame reprezentativne miesto? Tebe asi totalne j..e
Nedavno som prisla zo sluzobky v Bukuresti - chaos, bordel, uz len doprava je tam extremne chaoticka, kazdy si robi co chce.
@hiro tie čísla dáva aj OSN a novinári, ktorí tam zomierajú. Osobne poznám ženy, ktorých manželia tam majú rodiny. A teda Izrael tam robí fakt že masaker. Je to smutné že národ ktorý si prešiel holokaustom teraz robí to isté na inom národe. Lebo chytať "teroristov" ničením sídlisk, škôl, nemocníc, zbijanim deti... To nie je normálne. Áno, útok Hamasu ktorý to celé spustil bol veľké zlo, no toto čo robí Izrael teraz, je rovnaké ak nie ešte väčšie zlo.
Pravdupovediac, vyvoj bojov som sledovala kazdodenne rok, ale kedze sa to vlece uz tak dlho, uz menej casto klikam na clanky o Ukrajine. Moj postoj k Ukrajincom sa vsak nezmenil a strasne ma boli, ako zbytocne stracaju svoje zivoty a ako im ten antikrist z kremla likviduje krajinu. Ako jednotlivec na tom nic nezmenim, vojna sa ukonci vtedy, ked posledny moskal odtiahne odtial naspat do ruska.
Tak pozor dievcata, tuto podla rusofilky @medda_beda nemame na Slovensku jedine reprezentativne miesto. Ani jedine. Zatial co Ruskooooo......to je iny level.
@medda_beda keď je Rusko vyspelé, prečo ľudia z východného bloku chodia za prácou do západoeurópskych krajín a nie do Ruska. Koľko ľudí odišlo zo západu do Ruska za lepším životom? Ale Rusi utekajú na západ....
Prečo rodiny ruských pohlavárov žijú vo Švajčiarsku, USA a pod.????
@stanulienkat Inak aj maďari nás okupovali tak nie, že tam zájdete na kúpalisko 😉 a hlavne treba nenávidieť a šíriť nenávisť aj na obyčajných ľudí kvôli ich národnosti a znenávidieť celú krajinu.
Keď už máš tu drzosť má označiť za niekoho kto podporuje násilie.
Mňa napadla fyzicky ukrajinka a ani mi nenapadlo nenávidieť všetkých ukrajincov.Nakúpila som utečencom veci.Ja rusofilka.
Moju známu osočovala ukrajinka na hranici pretože jej priezvisko nebolo vhodné.Pritom išla pomáhať utečencom.
V reálnom živote by toto bolo považované za ohováranie a krivé obvinenie.Takže váž slová.Pretože ja s tebou komunikujem slušne.
@zahrajzlato Áno zvolili si ho tam. Ale rovnako by si ľudia na Slovensku takmer zvolili LSNS a podobné veci, keby sa niektoré problémy Slovenska nezačali riešiť. Utlacanie vždy vrcholí tým, že sa k moci opačnej strany dostane extrémizmus. Naopak v dobách mieru sa ustaluje stredové orientovanie politiky.
Riešenie je rozdeliť štát na dve polovice. Už od októbra do Egypt dva krát navrhol. Izrael s tým nesúhlasil. A aj napriek tomu mu Západ posiela peniaze a zbrane na pokračovanie v nezmyselnej vojne, ktorá nikdy neskončí - a tvorí len a len nových Hamasakov. Lebo čo urobí mladý chlapec, ktorý stratil skrze Izrael otca? Len sa opäť pridá k Hamasu.. a tak to bude pokračovať donekonečna, lebo muslimovia sa nevzdávajú. Tam iné riešenie než rozdelenie štátu na dve samostatné polovice neexistuje.
A videli sme,ako si žije ,, pán samozvaný, veľkomožny cár" v pokore a chudobe 🤭. Nakoniec to ani nepriznal a radšej tvrdí,že chodí na latrinku 😜.
@januarova Ono zase keď sa pozrieš na Erasmus, tak Eú ako taká s Ruskom v tomto ani nespolupracuje. Už od mala sa nám hovorí, že na západe je lepšie. Nie na východe. Či je to pravda? Netuším. Nebola som tam. Ani väčšina z nás. V Číne tiež žijú ľudia úplne inak než sa k nám dostávajú informácie. Všetko je len o Tom, aké informácie a dezinformácie sa k nám dostanú.

@egonsk po rozpade ZSSR ak by sa vracali územia, tak my by sme museli vrátiť Maďarom Kosice. To sú take argumenty. Pod sa baviť o Velkomoravskej Ríši.