Aké nezvyčajné mená ste dali svojim ratolestiam a prečo?
Stručné zhrnutie
- Rodičia v diskusii uvádzali voľbu nezvyčajných mien z rôznych zdrojov vrátane starých slovanských mien (Živa, Bohumír, Svorad), medzinárodných mien (Caroline, Vincent, Aurelia) a knižných/postáv (Mína Harker, Victor Hugo).
- Pri zápise netradičného mena na matrike niekoľko rodičov uviedlo, že matrika si vyžiadala overenie pôvodu mena cez internet alebo kalendár mien (príklady Lillien, Nicolas).
- Hlavné motivácie pre výber nezvyčajných mien boli rodinná tradícia (meno po pradedovi alebo otcovi), význam mena a snaha o medzinárodnú výslovnosť alebo jednoduchosť pre viacjazyčné rodiny.
Najčastejšie otázky
Q: Ako zapísať nezvyčajné meno do rodného listu na Slovensku?
A: Diskutujúce uviedli, že matrika môže žiadať overenie pôvodu mena ukázaním zdroja na internete alebo v kalendári mien; konkrétne príklady, kde to bolo potrebné, sú mená Lillien a Nicolas.
Q: Kde nájdem kalendár mien alebo zdroj, ktorý matrika uzná?
A: V diskusii bol spomenutý rozšírený online kalendár calendar.zoznam.sk a používateľ spomenul aj cs.m.wikipedia.org ako príklad overiteľného zdroja.
Q: Môžem dať dieťaťu zahraničné meno, ktoré nie je v slovenskom kalendári?
A: Áno, viacerí rodičia dali zahraničné mená (napr. Caroline, Tiffany, Vincent), ale matrika môže požiadať o preukázanie pôvodu mena cez internetový zdroj; overovacie postupy sa podľa diskusie líšia medzi mestami.
Q: Ako sa rodičia bránia negatívnym reakciám na nezvyčajné meno?
A: Rodičia uvádzali praktiky ako prezradiť meno až po narodení, pridať druhé meno (príklad Anna Živa) a používať zdrobneniny alebo skratky v rodine (príklady Vinco, Alexík, Tiffy).
Q: Z akých inšpirácií rodičia čerpajú pri výbere mien?
A: Uvedené zdroje sú rodinné tradície (meno po otcovi alebo pradedovi: Ferdinand, Branko), literatúra a hudba (Mína Harker, Lana Del Rey), svätci a historické mená, a význam mena (napr. Arthur, Viliam).
Q: Ktoré mená a stratégie sú v diskusii najčastejšie spomenuté ako „bezpečné“ pre medzinárodné rodiny?
A: Rodičia odporúčajú krátke medzinárodne vysloviteľné mená ako Vincent, Elias, Caroline alebo Anna ako prvé meno s ďalším špecifickým druhým menom (príklad Daniel Vincent).
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnoho rodičov uprednostňuje menej frekventované alebo staršie slovanské mená aj medzinárodné mená kvôli originalite a významu.
- Pri netradičných menách je bežné, že rodičia volia druhé meno alebo používajú zdrobneniny, aby name „sadlo“ k priezvisku a znižovalo sa riziko posmechu.
Sporné názory
- Niektorí považujú mená ako Chanella alebo Kira za rizikové z hľadiska posmechu, zatiaľ čo iní bránia právo na originalitu a poukazujú, že aj „netradičné“ mená ako Viola alebo Vincent môžu dieťaťu veľmi sadnúť.
Otvorené otázky
- Kedy presne a podľa akých kritérií matrika vyžaduje overenie pôvodu mena (záleží to na konkrétnej matrike alebo existujú jednotné pravidlá)?
- Ako sa mení frekvencia konkrétnych mien regionálne (príklady: Melinda na juhu Slovenska, častejší výskyt mien ako Alex alebo Leo v mestách)?
Spomenuté značky a firmy
calendar.zoznam.sk, cs.m.wikipedia.org, upsvar
Spomenuté produkty a metódy
matrika, rodný list, overenie mena na internete, rozšírený kalendár mien, druhé meno, meniny (konkrétne spomenuté dni: Živa 25.10.)
Miesta a osoby
BA, UK, Francúzsko, Taliansko, Bulharsko, Maďarsko, San Zeno di Montagna, Victor Hugo, Lana Del Rey, J.K. Rowling (Rowlingová), Matuška, Chmelar
Musím prispieť netradičnými menami. Moja babka sa volala Bernadetta (narodila sa vo Francúzsku). S tým menom som sa inak vôbec nestretla a moja bývalá šéfka sa volala Myrtill 🙂
my máme Amáliu a reakcie okolia sú hneď - jeeej víla Amálka 🙂
ale skôr je to taká čertica 🙂
My sme dali meno po pradedovi Maximilián, sused je Tristan a jeho sestrička Leticia ale neviem ako sa pise meno
@romcha Joj, ja som tež najrpv chcela dcerku Bernadetu. Momentalne sme v ocakavani,Nevieme sice zatial pohlavie, ale zmenia som to na Izabelu (alebo Samka) Doma mame dcerku Rachel 🙂
Ja poznam z okolia timotej - volaju ho timi, timko, timiček maliček 😉 tamia, markéta, timur, grétka, jurgen, markus, moja babka sa volala verona, dalej stefánia, gregor, johan, gerlinda. Asi vsetko, co ma napadlo.
@romcha áno ja si tiež pamätám u nás na gmpli sa jedna učiteľka volala Emerencia
Moj spoluziak na strednej sa volal Emanuel. Najprv to bolo zvlastne ale on bol a je velmi mily a sikovny, vsetci sme si ho oblubili a volali sme ho bud normalne Emanuel alebo Emko. Inak v rodine sme mali Melaniu (Melusku), Margaretu, Izabelu, Huberta a Ernesta.
Syn sa volá Jonáš , chlapčenské sa mi ešte páči aj Rubén. Z dievčenských sú pekne mená: Olívia- ale v poslednej dobre sa mi zdá že začína byť frekventované a Inez- to je moja srdcovka.
Ja som na vyske mala spoluziaka Platona a u deti v skolke som sa stretla s Princess, deti ju volali Pri. V dedine mame jednu Bernardinu, ale to je uz starsia pani. Ja rozmyslam, ze by som malu pomenovala Juliana, ale manzelovi sa to zda excentricke 😄
@danielak84 ahoj,nie priatel mi volala do nemocnice,ze si musia overit meno na internete,ze kde som ho nasla,na akej stranke.Nicolas pred 13rokmi sa mi zda,ze to iste,lebo nieje v kalendári,tak tiez som davala ze je to franc.meno a meniny ma na mikuláša,teraz sa mi zda ze vsetko overuju,ked som rozmyslala aj nad Amy,tak to iste,tiez potrebuju overit.Neviem ci to závisí od mesta,alebo si to pytaju automaticky,ked nieje v kalendári.
@myj ja som pred 14 rokmi chcela dat meno synovi Nicolas ale byvalemu sa to nepacilo tak je Christian.Dcere som chcela dat meno Ayla a to sa tiez muzovi nepacilo.Deticky sa volaju Christian,Lillien,Karin,Matias a Šimon.Podla mna maju krasne netuctove mena aj ked teraz uz je Lily kazda druha😔,vtedy to bolo malo pouzivane meno a nikoho s tym menom som nepoznala.
@aleshka_supermama ktorékoľvek meno sa dá zhaniť. Napríklad Nina, my sme mali v triede, volali ju občas Nina sviňa. Hnus ale tak to chodí - deti vedia byť kruté bez ohľadu na meno.
Ja mám Leonarda a Šimona,sestra Melanie,Brat Jonáš, suseda má Mathiasa,Taru a Veru,známa ma Theo a Chloe,ďalšia známa ma Alya,Samea a Bruno.
V skole som mala ucitelku Fabiolu a poznala som sestry Eusebiu, Nikodemu a Onezimu. Kamoska ma Noemi.
Myslím,že na dnešnú dobu už je nezvyčajné, čo sme dali prvému synovi - Rastislav 😉 (ako otec), druhý je Leonard a tretí Teo 🙂

Ja si vzdy spomeniem na jedneho klienta z predchadzajucej prace, ktory mal syna Heliodora. Samozrejme, ze som sa musela pytat ako k takemu menu prisli 🙂 nakoniec vysvitlo, ze sa to meno dedi v ich rodine. Ten pan bol tiez Heliodor a ak si dobre pamatam, tak aj jeho dedko.