Najkrajšie mená pre chlapcov. Vaše tipy a návrhy!
Najkrajšie chlapčenské mená podľa Vás.
Napr. - Sebastián, Samuel, Adam
Stručné zhrnutie
- Výber chlapčenského mena sa často rieši kompromisom medzi partnermi a inšpiráciou zo zoznamov mien; v diskusii sa najčastejšie objavili mená Marek, Jakub, David, Daniel, Matej, Samuel, Simon, Oliver, Alex, Filip, Sebastian a Maxim.
- Dostupné online zdroje s meninami a databázami mien uvedené v diskusii sú sk.wikipedia.org/wiki/Meniny, www.calendar.sk, www.babynameworld.com, www.behindthename.com a www.babynames.com.
- Pri zápise nezvyčajných alebo cudzokrajných mien na matrike sa v diskusii uvádza možnosť požiadavky matriky na potvrdenie z príslušnej ambasády a tiež potreba notárskeho vysporiadania otcovstva pred pôrodom v prípadoch slobodných matiek.
Najčastejšie otázky
Q: Sú na matrike problémy so zápisom neslovenských mien?
A: V diskusii sa uvádza, že niekde akceptujú všetky mená uvedené na www.babynames.com, ale niektoré matriky vraj požadujú potvrdenie o udomácnení mena od príslušnej ambasády.
Q: Kde nájdem kalendár menín a databázy mien, ktoré sa spomínali ako zdroj inšpirácie?
A: V diskusii boli odporúčané sk.wikipedia.org/wiki/Meniny a www.calendar.sk pre meniny, a www.babynameworld.com, www.behindthename.com a www.parabebes.com ako databázy mien.
Q: Existujú overené metódy na plánovanie pohlavia dieťaťa spomínané v diskusii?
A: V diskusii sa spomínal "Dr. Jonáš" so stránkou www.Centrum.Jonas.com a ľudová "metóda 7 rokov" založená na údajnom cykle obnovy krvi; diskusia neobsahuje vedecké dôkazy o ich spoľahlivosti.
Q: Kde hľadať nápady na mene pre dieťa?
A: Používatelia v diskusii odporúčali stránky www.babynameworld.com, www.behindthename.com, www.parabebes.com a lokálne zoznamy menín ako sk.wikipedia.org/wiki/Meniny alebo www.calendar.sk.
Q: Ako postupovať, ak slobodná matka chce zapísať dieťa na otcovu príslušnosť?
A: V diskusii sa uvádza, že slobodná matka musí mať vysporiadané otcovstvo u notára pred pôrodom, ak chce dieťa zapísať po otcovi.
Q: Aké zdrobneniny sa v diskusii uvádzali pre mená Damian a Daniel?
A: Pre Damian boli spomenuté zdrobneniny "Damko", "Damusik", "Damianko"; pre Daniel boli spomenuté "Danko", "Danulo", "Danuško", "Danulik".
Závery z diskusie
Zhoda
- Výber mena sa často rieši kompromisom medzi partnermi a snahou vyhnúť sa opakovaniu mien v rodine.
- Pri hľadaní mena rodičia bežne používajú online kalendáre menín a databázy mien (sk.wikipedia.org/wiki/Meniny, www.calendar.sk, www.babynameworld.com).
- Zdrobneniny a domáce prezývky sú pre mnohé mená bežné a rodičia ich pri výbere zvažujú.
Sporné názory
- Zápis neslovenských mien na matrike: jedna možnosť – "všetky mená z www.babynames.com sú prípustné"; druhá možnosť – niektoré matriky žiadajú potvrdenie od ambasády.
- Metódy ovplyvnenia pohlavia: jedna možnosť – služby ako Dr. Jonáš (www.Centrum.Jonas.com) a ľudové tabuľky/“7‑ročná metóda”; druhá možnosť – diskusia neponúkla overené vedecké dôkazy o ich účinnosti.
Otvorené otázky
- Aké sú jednotné, oficiálne pravidlá matriky pre zápis cudzokrajných alebo neštandardných mien?
- Má Dr. Jonáš overiteľnú mieru úspešnosti pri plánovaní pohlavia a sú dostupné nezávislé štúdie?
- Ako sa oficiálne priraďujú meniny menám, ktoré nie sú v slovenských kalendároch (napr. Darian)?
Spomenuté značky a firmy
mojasvadba.sk, sk.wikipedia.org, www.babynameworld.com, www.bleskovky.sk, www.Centrum.Jonas.com, www.calendar.sk, www.behindthename.com, www.mamaaja.sk, www.parabebes.com, www.babynames.com, wanda.atlas.sk, IKEA
Spomenuté produkty a metódy
amniocentéza, 3D ultrazvuk (3D foto), Dr. Jonáš (metóda plánovania pohlavia), metóda "7 rokov" založená na výmene krvi, notárske vysporiadanie otcovstva pred pôrodom, meninové kalendáre
Miesta a osoby
Nové Zámky, Grécko, Rúbanisko, Valentino Rossi, Angelina Jolie, Brad Pitt, Dr. Jonáš, Jonas (syn zakladateľa IKEA)
@jaricka2 jeeej, krásne mená, obidve boli v mojom výbere,ale švagriná má Simoku, tak sme nakoniec dali Matias (skrátene by to bolo pre oboch Simi, tak aby sa nemýlili). A svokrovci si ich aj tak mýlia a skoro vždy malému povedia Simonko 😀. Ty si to ale vyriešila najlepšie, fakt pekné a ladí aj k priezvisku.
@warholette nie nebolo to na teba.viem,ze zijes v usa,resp mas americkeho manzela.uz si to spominala vyssie.keby to bolo na teba,tak odpoviem priamo k tojmu nicku.s tym problem nemam 😉
pisala som vo vseobecnosti,lebo niekedy mi je fakt tych deti luto.take sprostosti ludia dokazu vymysliet len aby urobili rozruch s menom.uplne zabudaju na samotne dieta a ide im len o uputanie pozornosti 🙄 su slovenske priezviska,ktore zneju netradicne,resp kombinacia netypickych slovenskych mien s nimi neznie zle.rodicia dievcatiek nemusia zas tak vela zvazovat to priezvisko,s velkou pravdepodobnostou ho dievcatko ma na 20-30 rokov,ale chlapci ho maju nafurt,preto prave pri menach pre chlapcov by mali rodicia aj cele meno zvazovat,teda vhodnost kombinacie s priezviskom.lebo niektore kombinacie su fakt ako past na oko 🙄
Jednoznačne Miroslav, aj nám v brušku rastie malý Miroslav a nevieme sa ho dočkať a iné meno pre nás ani neexistuje 🙂 ....teda, možno ešte Dominik 🙂
ja nevidím nič zlé na dávaní nezvyčajných, či cudzích mien. Tým rodičom sa myslím hlavne páči to meno, ako znie. Ja som Martina a v mojej vekovej kategórii je to tuctové meno, čo mi dosť prekážalo. Hlavne keď sme boli na základnej aj strednej po 4 v triede. Keď je meno príliš časté, tak prestáva plniť svoju funkciu, t.j. odlišovať osoby od seba, musí sa potom použiť vždy aj priezvisko, aby nedošlo k omylu.
Nezvyčajné, či málo používané meno robí človeka výnimočným minimálne v tom zmysle, že stačí povedať to meno a každý vie o koho ide aj bez priezviska
@dobromila na jednej strane ano,nas pravdu,ale na druhej si zober,ze niekto da svojej dcere meno charlotte(lebo to znie krasne a je to nezvycajne a bla bla bla) a ta ista malicka charlotte ma priezvisko kratka.ci slivkova.to znie strasne.alebo chlapcek aby bol uz menom vynimocny,tak sa vola christopher,jeremy,kevin ci diego a bac priezvisko makovy ci kovač.dokopy to znie otrasne nech si kazdy hovori co chce.pri dievcatkach to je ine,tie sa vydaju,meno zmenia,ale chlapci to maju navzdy a volat sa prvym vynimocne a druhym rydzo slovensky,to sa mne absolutne nepaci.rodicia by mali mat k menu vztah a nedavat ho len preto,ze bezi nova telenovela a hlavny hrdina sa vola tak ci onak.alebo preto,ze teraz vsetci davaju cudzokrajne a na svk netypicke mena,tak pome aj my.to meno ma pre rodicov nieco znamenat.a trvam na svojom,ze dietatko je vynimocne ci sa vola janko alebo noemi. 🙂
@dobromila s tou výnimočnosťou mena súhlasím 😉 Ja som bola v jasličká, skôlke aj škole jediná s takým menom aké mám a hoci mi to na začiaku vadilo, neskôr som to ocenila 🙂 teraz je to meno jedno z tých populárnych 😎 čo však neschvaľujem je, keď sa dávajú zahraničné a netypické mena a absolútne sa nehodia k priezvisku, ale v konečnom dôsledku je to každého osobná vec 😔
@bobocka
@snopkulka všetko je sila zvyku a každý má iný vkus, či už ide o meno samotné, alebo o to, či sa niekomu páči alebo nepáči kombinácia mena s priezviskom. Pre mňa je úplne neprijateľné,ak sa v rodine počas generácií vyskytujú stále dookola tie isté mená, prípadne ak chlapcovi s priezviskom Janák dajú rodičia meno Ján atď. Ale ak sa to iným páči, tak nech. O človeku si robím mienku na základe iných vecí, ako je jeho meno.
Je však fakt, že ak sa zoznámim s nejakou novou Zuzanou, Jozefom, či Michalom, tak do pár sekúnd zabúdam, ako sa dotyčný vlastne volá 😅 Ak sa mi však predstaví napr. nejaký Eugen, či Silvester, tak sa mi to do pamäte automaticky uloží
@dobromila ha a ja praveze zabudam tie netypicke mena.nie som na ne zvyknuta a preto mi hned vyfucia.alebo ich skomolim a spatne o charlotte hovorim ako o charleene a spol. 😀 😀 😀 😀
moj syn je michal a krajsie meno som mu ani nemohla vybrat.resp vyberal manzel a som veeelmo spokojna.ak bude druhy chlapcek,tak bude adam.a dievcatko pravdepodobne hanka.v dnesnej dobe rodicia davaju hlavne tie netradicne mena a prave preto tie typicke ziskavaju znova svoju "silu" 🙂
vyber mena pre dietatko je cisto osobna a sukromna vec...
nemali by do toho ostatni kafrat, ze by mala malicka volat Eulalia po babicke alebo maly Henrich po dedkovi, lebo sa to patri...
meno nesie urcite posolstvo, ktore si maly cloviecik a neskor dospely clovek ponesie so sebou cely zivot, ci to uz bude brat ako bremeno, alebo bude na svoje meno pysny...preto by sa malo meno vyberat s uvazenim a nie preto, lebo je to meno super exkluzivne a teraz bezi taka telenovela 😀
a som tiez toho nazoru, ze meno musi aspon trosku ladit s priezviskom, ako uz vysie bolo spominane..
my sme dali s manzelom nasmu prvorodenemu synovi meno Richard, obycajne meno, ktore je aj napriek svojej obycajnosti krasne, hrde....
@eskymacik17 tu je link na rozsireny SK kalendar mien, v normalnom meno Maxim nenajdes http://calendar.zoznam.sk/nameday-sksxhor.php
@adelaine krásne meno len mi nechceme po tatíkovi ale dnes tes negatívny som ale len 10 DPO:...a čo poviete na Alexander Balko? Ten Tomáš je asi lepší len mm už cuvol od tohto mena takže v podstate nam po včerajšku ostalo Adrian, Alexander, Oliver, Daniel, Damian ....pre dievčatko mame jedno krásne meno tak sa mala volať naša dcerka takže tam je to jasné ale s chlacom mam problem asi bude bez mena
Ja mám Šimon a Jonáš, dcéry: Žofia a Ester 🙂 Každý má ale iný vkus samozrejme ..a ja som chcela, aby mi tak nejako ladili aj dokopy 😀 a pre najmladšieho jonáša hlasovali aj staršie deti-to bola fuška sa zhodnúť
keby som mala chlapceka tak by sa mi pacili mena: Kristofer- Kris, Henrich- Heno. ale nakolko moj drahy je Robert tak by mi nic ine nezostavalo, len mat maleho Robinka 😅 lebo sme sa dohodli, ze on vyberie meno pre chlapca a ja pre dievcatko 🙂 no tak vyzera to tak, ze to bude Sofia 😵 drka mi vravela, ze ona to tak vidi. a potom neskorr na ultrazvukoch som sa nato uz nepytala. bude mozno prekvapco a bude Robi. no ale ja sa brusku prihovaram, ze halooo Sofi hore si?? 😀
Dievcence poradte, nas malinky sa coskoro narodi a mal to byt Tadeasko, len manzel sa akosi nedokaze s tym menom stotoznit a on by rad Lucasa alebo Tobiasa.Su to pekne mena, no mne vadi, ze pokial by bol Tobias, mal by meniny a narodeniny v jeden mesiac, ak Lucas, tak v oktobri. Tadeasko mne vyhovoval, lebo je to v juni a aj to meno milujem. Manzela uz, ale asi nepresvedcim, tak mi aspon poradte, ktore meno k priezvisku Vereš. Vdaka...
@riave Ahoj, ja som pri výbere ani nemusela ukecávať, čítala som manželovi chlapčenské mena, rad za radom, z kalendára a každé zamietol 😀 Nakoniec som mu povedala, že bude Samuel a hotovo! Nesúhlasil, tak som mu strčila do ruky kalendár, že keď je taký múdry, tak nech vyberie sám... o pár dni mi vraví: "Hm, tak som ten kalendár prešiel... aké meno si to vravela?" 😀 😀 Myslím, že ani nemusím písať, ako sa náš syn volá 😉
Mne sa k priezvisku Vereš hodí viac Lucas aj Tobias ako Tadeáš 😉 Všetky 3 mená sú veľmi pekné... A nerob si hlavu z toho, či bude mať 2 sviatky v jeden mesiac, to sú naozaj detaily, omnoho dôležitejšie je, aby sa meno páčilo vám obom, aj manželovi 😉 ja mám narodky aj meniny v jeden mesiac, len s 8-dňovým odstupom 😀 Držím palčeky!!!
Caute kocky, vcera sa nam do uzsieho vyberu dostali Tristan a Dorian 😵 Mate niekto alebo poznate niekoho s tymito menami? Ako ich volaju v skratenej verzii? Dakujem za rady! 🙂
@tucika kuku na link o povode mena Tristan.
http://www.thinkbabynames.com/meaning/1/Tristan Je to keltske meno, meno rytiera a je napisana aj drama, uz ju tu spomenuli, drama o hrdinovi Tristanovi. No zvaz. Ano, to meno moze v prvom momente vyvolavat asociacie s vyrazom tristny, co znamena smutny a v slovnej zasobe ho maju aj frantici ako niekto podotkol. Ale tak tym sa nemusis nechat zmiast ak sa Ti meno skutocne paci. A volala by som ho Tris, Titi, Tany, fantazii sa medze nekladu. Drzim palce. 🙂

@bobocka ak to bolo na mna, tak ja mam svedomie ciste 😉 uz som to pisala vyssie, manzel je american a maly sa vola po nom. takze je jedinecny len zo slovenskeho pohladu, kedze podla statistiky je jediny s tymto menom narodeny na slovensku.
ale suhlasim s tym, co si napisala, rodicia by sa nemali zameriavat na netradicnost ale na hlbsi vyznam. keby manzel nebol Travis, tak by som tak syna urcite nepomenovala 🙂