Je nepozvanie rodičov na promócie neúcta voči nim?

8. júl 2023

Ahojte…
Je podla vas nepozvanie rodicov na promocie neucta voci nim? Nemam vobec chut, aby mi tam prisli a ani nikto z rodiny a to sa mi tam uz chcu nasackovat aj ludia, ktorych som videla raz za rok, co uz mi pride uplne cez.
Psychicky ma nikdy nepodporili, prave naopak. Jedine financne, aj to som mala stale vycitky za kazde € na jedlo, intrak a ze som nebrigadovala skoro vobec - skrz casovu narocnost studia a praxe aj cez leto som mala tu moznost dost obmedzenu, ale snazila som sa, ked sa dalo, isla som.
Na jednej strane by som rada zavrsila studium ako vsetci ostatni spolu aj s rodinou, pride mi to pekne, na druhej proste citim, ze mne tam bude lepsie bez nich.. mam dilemu, co by ste robili vy?

vorkola
8. júl 2023

No takuto drzost,ako to chces ty,som este v zivote nepocula,Ja mam uz vystudovanych 4 roch vysokoskolakov ,ale toto ,keby mi jeden z nich spravil,tak ja by som sa asi psychicky zrutila .sice uz sme im na promocie ziadny dar nedali okrem kytice a zabespecenie restavracie s s menu ,na komplet dary to uz im dala dalsia rodina ,ani som necakala ze ci nas ako rodicov pozvu.To pocujem prvykrat,jednoducho som sa spytala kedy budo promocky.a isli. Na kazdej promocii mi od stastia slzy same padali. , A ty si tvojich rodicov nectis, ani tolko, aby oni videli vysledok ,ze do teba nadarmo nevrazala mozno 5 rokov zo svojich financii.Od tvojich 18 si simala ist robit a financovat sa sama.a to si sa neunuvala ,ani cez prazdniny.ist brigadovat,To sa nehanbis,takto vobec uvazovat.? takuto nenavist si od taba nezasluzia

luccija
8. júl 2023

Určite pozvat

zuzanka.zuzu
8. júl 2023

@hladamematku "Mať dieťa ako ty tak sa obesim" ty si normálna za takýto komentár?
@ma77 tebe sa na tom komente prosím ťa pekne čo páči? to obesenie? 😲

ma77
8. júl 2023

@zuzanka.zuzu Nie vôbec sa mi nepači to obesenie a myslim že ani komentujuca to tak nemyslela to sa iba tak hovori fraza neber všetko važne čo čitaš

autor
8. júl 2023

Som velmi sokovana, ake odpovede som si tu precitala. Niektore ste fakt mimo a to som este slusne a pekne napisala (narozdiel od vas).

Ja mam na to dovody, takto zmyslat. Nepride mi to skrz ne ako drzost. Nase vztahy sa posledne roky velmi zhorsili a to neboli nikdy idealne, otec zacal dost pit, na verejnosti vie spravit extremnu hanbu. Uz teraz mam stresy pri tej predstave, co by bol schopny vyviest.
Co sa tyka financii, ano, podporili, ale zroven to bola aj ich zakonna povinnost. Nikdy mi nedali a ani som nepytala viac nez co bolo nevyhnutne. A za tie ich vycitky som velakrat rozmyslala, ze s tym seknem. No ale to je jedno.

Najlepsie bude ozaj na promocie neist a prevziat si diplom na studijnom odd.

Vdaka za normalne napisane komentare bez urazok.

beronsche
8. júl 2023

Autorka - mozno stacilo opisat situaciu poriadne uz v prvom prispevku a odpovede by boli v inom tone...

mircalla
8. júl 2023

Rodicia ti financovali studium a ty ich nepozves? Dcera roka. Dufam, ze sa sa od svojich deti tohto nedozijem.

dzulli1980
8. júl 2023

Podporovať dospelé dieťa v štúdiu na vysokej škole nie je zákonná povinnosť rodičov ... celé tie roky počas štúdia si bývala kde? Kto to financoval? Jedla si za svoje? ... choď, vyskúšaj si to a potom súď ... drzá, nevďačná si neskutočne ... mnohí mladí ľudia si chodia zarobiť vlastnými rukami do zahraničia, aby mali na štúdium a sú hrdé, keď môžu svojich rodičov pozvať na promócie ... zo seba by si mala byť šokovaná ... ale život Ťa naučí pokore, vďačnosti.

kate_cs
8. júl 2023

Otcovi normálne povedz, že je alkoholik a hanbiš sa za neho a preto ho tam nechceš. Matke vysvetli, ako sa cítiš a skus sa poradiť.
Tetky a ujkov by som vôbec neriešila. Ja som aj na svadbu volala len moju mamu, sestru a babku. Prečo mať v takýto deň osoby, ktoré mi ani na narodeniny nezavolajú?
Na jednej strane je ich povinnosť ťa živiť, ale ty skus popracovať na vďačnosti.
Ja som mala náročné štúdium, aj prax a napriek tomu som pracovala na TPP a od 3rocnika sa živila sama.

loliki
8. júl 2023

A čo keď otec pije? Myslíš, že všetci okrem neho sú na SK abstinenti? Čo ste vy za rodinu? Koho chceš pozvať na promócie, ak nie rodičov? Najlepšie bude neprevziať diplom vôbec. VŠ vzdelaný by mal mať aj primerané IQ aj EQ. Je na čase sformulovať aj zákonné povinnosti detí voči rodičom.

viera27
8. júl 2023

No,takyto tvrdy postoj si nezaujala,ked chodili eurace 🤣. Ja ta sice aj chapem,skrz tvojho otca. Na druhej strane si mala byt principialna uz o dost skor,a nie az teraz,ked uz ti peniaze az tak netreba. To uz holt nie je princip,ale vychcanost. A nie,nemali zakonnu povinnost ti platit skolu. Vyzivne ti prisluchalo,ale ci by si s jeho vyskou bola spokojna....

rakywanda
8. júl 2023

@dadis nechápeš a to je v poriadku. Nemáš vedomosť o mnohých veciach z môjho života, rodiny. Tu som spomenula čisto len štúdium na VŠ lebo o tom je téma. Podobných situácii bolo x, naučila som sa s tým žiť, ale to neznamená, že som nikdy necítila krivdu.

alzbeta7979
8. júl 2023

áno

mirage
8. júl 2023

@dadis citi krivdu, lebo rodicia robili rozdiely medzi detmi.

sara288
9. júl 2023

Asi napíšem prvý komentár, ktorý bude mať úplne iný pohľad na vec.. Podľa môjho názoru, ak si niekto spraví dieťa, tak má rátať s tým, že to dieťa bude mať ambície študovať do stupňa, ktoré uzná za vhodné. Vysokoškolské štúdium už prebieha síce v období dospelosti, ale často je denné štúdium naozaj náročné, sú prípady, kedy nie je vhodné hľadať si popri škole brigády a podobné veci, lebo by to šlo na úkor úspešnosti. Rodič s tým musí rátať a príde mi absurdné, že to pre niekoho nie je základom. Treba byť na to ako rodič pripravený. Jasné, život môže priniesť hocičo, môže sa stať, že sa niektorí rodičia ocitnú v životnej situácii, kedy si nebudú môcť dovoliť financovať vš dieťaťu. Ak by sa to však stalo mne, brala by som to ako moje vlastné zlyhanie. Tým chcem povedať, že financovanie štúdia dieťaťu by malo byť samozrejmosťou a v žiadnom prípade by rodičia nemali vyvolávať ohľadom peňazí výčitky, ako opisuje autorka, že sa u nich dialo. Okrem toho, ZÁKLADOM (fakt sa zatiaľ podľa mňa nebavíme o nejakom nadštandarde) by malo byť aj to, že dieťaťu poskytujem vhodné podmienky pri štúdiu, to znamená rodinnú pohodu, porozumenie a podporu - čo závislosť na alkohole a ďalšie konflikty jednoznačne narúšajú. Nevravím, že autorka nemá dôvod byť rodičom vďačná - je správne vyjadriť vďaku aj za základné rodičovské povinnosti. Na druhej strane však jednoznačne vnímam dôvod, prečo má na nich ťažké srdce a nechuť tráviť s nimi deň promócií. Ja osobne tiež odporúčam radšej ich pozvať - celý proces zbehne naozaj rýchlo, okrem
toho, nebudeš mať ty sama časom výčitky, že ach, možno som ich predsa mala pozvať.. Bude to takto asi korektnejšie. Avšak, ak ti to vyslovene spôsobuje úzkosť, tak ich nepozvi - z môjho pohľadu je to úprimne pochopiteľné. ☺️

sissy27
9. júl 2023

@dzulli1980 ale je to zakonna povinnost - vyzivovacia povinnost rodicov voci detom trva do doby, kym nie su schopne sa samostatne zivit a sem spada aj obdobie riadneho denneho studia na vs. Keby si dala na sud ziadost o vyzivne, tak uspeje.
Moralka je druha vec…

Autorka: ano, sice to ich zakonna povinnost bola, ale ak teda sa ti hnusi mat rodicov na promocii, tak sa ti malo hnusit aj “vyzivne” a pekne po skonceni strednej skoly si si mala najst pracu a zit za vlastne. VS nie je povinnost a mnohi ju nevystudovali alebo si ju dorabali neskor za vlastne prave preto, ze nemali od rodicov zabezpecene podmienky na studium.

asocial
9. júl 2023

Chcela by som ozaj vedieť, čo za školu máš skončenú, keď si nebrigadovala. Predpokladám, že medicínu alebo architektúru... ;). Keď sme už pritom, brigádovať sa dá aj cez leto. Takže rodičia ti to celé odfinancovali, zasluzia si pozvanie. Ak teda si tak proti, neber už od nich žiadne peniaze, už ti nemusia dávať nič, keď si skončila školu. Vitaj v realite, som zvedavá ako si nájdeš okamžite prácu a ubytko. Verím, že nemáš ani nič nastetrene, keď si dostala len na štúdium. A teraz k veci: chod si pre diplom na študijne. Ale myslím, že tie vzťahy nie sú také zle, keď ťa dotovali rodičia toľké roky.

dadis
9. júl 2023

@mirage Ale absolutna spravodlivost a rovnost neexistuje, najma ak ide o rozdielne podmienky (denne studium, praca). Ale ano, ako pise @rakywanda, ta krivda moze vyplyvat z celkovych okolnosti v rodine. Len som chcela podotknut, ze sme mali s bratom studium uplne podobne a krivdu som vtedy vobec necitila. Teraz rodicia pomahaju velmi mne, napriklad dali mi ich starsie auto, prispeli na rekonstrukciu bytu nemalou sumou.

dskjhfdlkdjhl
9. júl 2023

Cloveku, ktory nema v sebe prirodzenu mudrost, je VS titul k nicomu.

mogaa
9. júl 2023

Vďaka komu si vyštudovala? Kto ti platil internát, školu, stravu? Lebo VŠ v dnešnej dobe nie je lacný špás, rodičia sa často musia uskromniť, ale to ich dieťa nevidí, lebo predpokladá že je to ich povinnosť...ono je rozdiel , ak dospelé dieťa býva u rodiča a prestravuje sa doma a rozdiel ak mu musia platiť cestovné, internát, stravu, oblečenie, pomôcky do školy....

autor
9. júl 2023

@dskjhfdlkdjhl Dalsia „expertka”. To, ze zvazujem kvoli istym okolnostiam, ci pozvat rodicov, znamena, ze nie som mudra? Cudne myslienkove pochody.

dskjhfdlkdjhl
9. júl 2023

Cudne myslienkove pochody mas Ty, autorka😉

dadis
9. júl 2023

@autorka ty sama si nepopisala tie dovody, kazdy to teda vnima podla svojich skusenosti

autor
9. júl 2023

@dskjhfdlkdjhl Az po tebe. ;) Ale chapem, ze si dalsia, co si len potrebovala rypnut.

dskjhfdlkdjhl
9. júl 2023

Aj vyjadrovanie mas ako nedozreta pubertacka, takze skoda dalej vobec nieco pisat😉

dadis
9. júl 2023

Ale v jednom ma @autorka pravdu, rodicia su "povinni" dieta zivit pocas denneho studia. Jeto sice obeta, vela penazi, ale rovnako aj ich zakonna povinost. Teda nie cnost. Ak by autorka poziadala sud o vyzivne, rodicia by museli posielat vyzivne do ruk autorky. Ale asi su tam vaznejsie dovody, preco neciti vdacnost.

autor
9. júl 2023

@dskjhfdlkdjhl Zato to tvoje, kde potrebujes hned urazat, je vyjadrovanie na „urovni”.

Akoze fakt nechapem. Staci normalne napisat ako niektori „Ano, je to neucta. Nemate bohvieake vztahy, ale zivili ta. Zasluzia si to. Tych par hodin zvladnes.” A nie zhadzovat a urazat. Ach boze, a toto vychovava dalsie generacie…

vso10
9. júl 2023

Pozvala by som rodičov napriek opisovanym vztahom. Veď sú to Tvoji najbližší a promócie sú veľká vec, získala si vysokoškolské vzdelanie... A neviem ako vo vašej rodine, no u nás som mala pocit, že porovnávali hodnotou promócii a svadbu (na ujasnenie, zo 4 vnúčat mám jediná titul, čo mi niekolkrat opakovali, takže asi im na tom fakt záleží 🤷). A naši boli veľmi sklamaní, keď nám dali termín promócii v čase môjho termínu pôrodu a veľa spekulovali ako by sa tam dalo ísť. Nakoniec sa nedalo, drobček mal 2 týždne 😊

dskjhfdlkdjhl
9. júl 2023

Keby si v sebe tu prirodzenu mudrost mala, tak by si pochopila, ze ako to je, nemusela by si sa na MK pytat, ci mas rodicov pozvat a nemusela by si sa urazat, ak Ti niekto napise to, co si mysli. Chcela si nazory a nevies ich uniest.

denisah6
9. júl 2023

@asocial prepáč, ale nedá mi nereagovať a z vlastnej skúsenosti.
Študovala som účtovníctvo a audítorstvo. Mala som spolužiačky, ktoré nebrigádovali, lebo sa "museli" učiť. Dve, s ktorými som si bola bližšia, nedostali prospechové štipendium, pričom sa fakt že učili od nevidím do nevidím, typické slušnučké dobré dievčatá. Bývalí na priváte, o ulicu ďalej od školy. Ja som cestovala denne 3 hodiny (do a zo školy), do toho som chodila na brigády, na výlety s teraz už manželom, atď. Prospechové som mala asi trikrát, a teda učeniu som veľa nedala. Niektorým ľuďom sa učí ľahko a zvládnu brigádovať aj pri medicíne a niektorí ľudia sa učia ťažko a nezvládnu brigády ani na obchodnej fakulte (a teraz nikoho neurážam ani nič, len konštatujem, že pre niekoho je ťažké to, čo je pre iného iba banalita).
Ďalšia vec je, ako človek dokáže uplatniť nadobudnuté vedomosti a skúsenosti. U mňa bolo štúdium účelové, aby sme zvládli podnikanie bez dodatočných výdavkov na účtovníčku atď., u jednej z nich, s ktorou som ostala v kontakte bolo štúdium úplne zbytočné, nakoľko "bez učebnice" nevie poriadne urobiť nič.