Priateľ ma nechal a ja čakám jeho dieťa
Ahojte
Dnes sme sa rozišli z mojim priateľom. Problém je to že s ním čakám dieťa. On je úplne decko. On si čo myslí že som to plánovala? Ja keby nemám tie príznaky ktoré som mala tak by ma ani nenapadlo ísť na gyndu či urobiť si test. No nevadí. Rozhodla som sa že meno otca v rodnom liste neuvediem, tak či tak by jeho rodičia chceli testy a ja sa viac ponižovať nebudem. Môže si za to sám že si nechá skákať po hlave. Som momentálne v 8 týždni ale interupcia to nie, nemám ja na to peniaze. Ja pracujem tak dokým pôjdem na MD tak to hádam zvládnem. Ešte jeho rodičia ma dourážali a jednoducho som si povedala že dosť nebudem sa ja ponižovať. Keď bude mať záujem tak si potom dobre premyslím či mu ho/ju ukážem. Ďakujem za prípadne rady čo môžem robiť. Zablokovala som ho všade aj číslo som si zablokovala.
Pekný zvyšok večera!
Stručné zhrnutie
- Nezápis mena otca do rodného listu zruší jeho automatickú úlohu pri zodpovednosti, ale otec môže súdne žiadať určenie otcovstva a nariadenie testov DNA.
- Súd môže nariadiť testy DNA na určenie otcovstva a na základe preukázania otcovstva môže priznať výživné, ktoré podľa diskusie patrí dieťaťu, nie matke.
- V diskusii matka v podobnej situácii uviedla, že je v 8. týždni tehotenstva, že nemá peniaze na interupciu, plánuje pracovať až do nástupu na materskú (MD) a účastníčky odporúčajú vyhľadať bezplatnú právnu pomoc a žiadať príspevky a výživné.
Najčastejšie otázky
Q: Môžem nedať meno otca do rodného listu?
A: Áno, meno otca môže zostať neuvedené v rodnom liste; v takom prípade otec automaticky nefiguruje pri zodpovednosti, ale môže iniciovať súdne konanie o určení otcovstva a žiadať testy DNA.
Q: Ako žiadať výživné, ak otec zaprie otcovstvo?
A: Podáva sa žiadosť na súde o určenie otcovstva; súd môže nariadiť testy DNA a na základe ich výsledku priznať výživné dieťaťu.
Q: Kde nájdem právnu pomoc pri určení otcovstva a výživnom?
A: Diskusia odporúča vyhľadať „bezplatnú právnu pomoc“ a objednať sa na konzultáciu, pretože bezplatná právna pomoc poradí pri podaní žiadosti o určenie otcovstva a výživného.
Q: Aké doklady si mám uchovávať pre prípad žiadosti o náhradu výdavkov na dieťa?
A: Odporúča sa uchovávať bločky a účtenky za nákupy pre dieťa, pretože podľa diskusie je možné žiadať preplatenie časti nákladov alebo použiť doklady pri súdnom konaní o vyživnom.
Q: Čo znamenajú pojmy "materská" a "MD" v súvislosti s tehotenstvom?
A: V diskusii „MD“ a „materská“ označujú materskú dovolenku; účastníčky spomínajú, že žena môže pracovať až do nástupu na MD a následne poberať rodičovský príspevok (rodičák).
Q: Koľko môže byť primerané vyživné a patrí to matke alebo dieťaťu?
A: Výživné patrí dieťaťu, nie matke; v diskusii niekto uviedol ako príklad sumu 50 € mesačne, ale konkrétnu výšku určí súd podľa pomerov rodičov.
Závery z diskusie
Zhoda
- Neuvedenie otca do rodného listu znižuje právne postavenie dieťaťa pri žiadosti o výživné.
- Súd môže nariadiť testy DNA na určenie otcovstva a na základe toho priznať výživné.
- Odporúčanie vyhľadať bezplatnú právnu pomoc a uchovávať bločky za nákupy pre dieťa.
Sporné názory
- Niektoré názory radia nezapísať otca do rodného listu z dôvodu hrdosti alebo aby sa matka „neponižovala“, zatiaľ čo iné rady zdôrazňujú, že zapísať otca je dôležité na zabezpečenie výživného a práv dieťaťa.
- Niektorí diskutujúci považujú interrupciu za možnosť, ak je finančne dostupná, zatiaľ čo iní ju striktne odmietajú alebo ju považujú za neaktuálnu kvôli finančnej situácii.
Otvorené otázky
- Je dobrovoľné „vzdanie sa“ otcovstva právne záväzné bez súdneho rozhodnutia?
- Ako presne postupovať pri žiadosti o príspevok pre nevydatej matku a aké sú kontakty na miestnu bezplatnú právnu pomoc?
Spomenuté značky a firmy
Modrý koník, ABBA
Spomenuté produkty a metódy
interupcia, test otcovstva, testy DNA, určenie otcovstva, výživné, materská, MD, rodičák, príspevok na nevydatu matku, bezplatná právna pomoc, bločky, preplatenie polovicky nakladov, zápis do rodného listu, priezvisko dieťaťa
Miesta a osoby
žiadne
@micinka158cisusa96 a platiť výživné bude kto? Akože tie peniaze ti budú chýbať či nie?
Jezis toho si stihla za 8 tyzdnov solidne - pokaslat... prestan robit unahlene a hlupe rozhodnutia prosim ta. Momentalne sa proste "odstrihni a zbav emocii" - akychkolvek - voci ex, jeho a tvojej rodine... chod na prehliadky a pockaj vobec, ci sa babatko normalne bude vyvijat, prve tyzdne su este take krehke. Kedze pracujes, urcite to zvladnes, ale jednoduche to samozrejme nebude. Budes potrebovat podporu starych rodicov s oboch stran. Takze sa spravaj slusne a normalne k nim. Ak ho nezapises do rodneho listu - nebude ti platit ani vyzivne...to ale dietatu patri a tebe pomoze. Vsetko je dnes drahe, takato hlupost je na co dobra? Na zranene ego kybel cokolady, ale nie taketo napady... Navyse sa moze dat zapisat do rodneho listu cez sud aj on, staci, ak poziada o testy otcovstva a tie mu to potvrdia... ziska tym vsetko, co mu ty chces upriet. Otec je otec. Jedine, co skutocne - daj mu/jej svoje priezvisko.
A prosim neries, nekomunikuj, hladkaj brusko, pracuj, urovnaj si to v hlave, mas este strasne vela casu na vsetko. Emocie s toho von... rozhadat sa s kazdym je ti len na skodu, dieta spaja do konca zivota ci chces ci nie...
Máš ešte 7 mesiacov pred sebou aby si vychladla. Výživné nie sú tvoje peniaze, sú to peniaze tvojho budúceho dieťaťa, na ktoré má nárok, tak nebuď hlúpa a bojuj za svoje dieťa a naplnenie jeho potrieb. Na bývalých budúcich svokrovcov sa vykašli, aj na toho ich tulpasa, ale za svoje dieťa bojuj na každom fronte, aj na súde o určenie otcovstva a výživného.
@micinka158cisusa96
Písala si v inej diskusii, že ťa asi podvádza.
To ho chceš ušetriť z platenia alimentov? 😶
@micinka158cisusa96 už len kvôli tomu by som ho dala nech platí, nebola si sama keď ste to dieťa vyrábali
Ceny idú hore, dieťa stojí dosť a pri materskej čo budeš robiť? Z čoho budeš kupovať veci a pod? Ak si si 100% istá že tie peniaze ti nebudú chýbať v poriadku ale jedného dňa sa dieťa bude pýtať na otca, čo mu povieš? Kašli na ego skrátka nech platí a vyriešené
@micinka158cisusa96 chápem ,že vo Vás vru emócie a máte plné právo sa hnevať a prežívať smútok z rozchodu a plakať ,ok,máte plné právo.
No a potom prichadza realita,že kto bude živiť to dieťa , no musí ten,kto bude v rodnom liste. To by bola naj hlúposť,pokiaľ to nieje nejaký vandal, nezodpovedný gambler, násilník, atď. už z vypočítavosti by som ho tam dala,lebo budete slobodná matka a to nie je úplne dobrý status v akor v dnešnej dobe. Ako spieva ABBA money , money,money just be funny ,
Myslite na dieťa nie na seba, dieťa potrebuje veľa a ďalšia vec,škodíte iba dietatu,pretože plníte štatistiku syndrómu zavrhnuteho rodiča.To,že ste boli partneri a nevyšlo to, je Váš problém ,ale malé má stavoske právo ,mať otca ,a ak absentuje otec v živote dieťaťa, tak to je úplne zle . Keď nechcete bio otca,treba hľadať kvalitného adepta na rolu roka otec.
@micinka158cisusa96 a presne toto iste sme sa ti snazili vysvetlit vo vsetkych tvojich diskusiach - on si chcel len uzit. A to, ze si "neplanovala" tehotenstvo - trebalo sa chranit.
Do RL ho daj. € sa ti hodia. Mas vobec realnu predstavu, kolko stoji dieta? Veeeela. Kazde € sa ti hodi.
Na interupciu nemas peniaze ale na dieta ano? Az tolko ze ani vyzivne od otca mu nebude treba? Ale on je uplne decko? Ved nech ti prispeje na interupciu alebo bude prispievat na dieta 18 rokov. Aj Keby si po porode mala robit test 🧬 Ved ty si nemozes dovolit ten luxus byt urazena zduta pyšna a decko bude koli tebe hladne 🥹Lebo jeho rodicia su obaja detinsky.
rozumiem a chapem, ze sa Ti teraz tazko rozmysla logicky a lomcuju s Tebou emocie, co je pochopitelne v takom pripade, ale tym, ze ho neuvedies v rodnom liste ides len proti sebe. pekne ho tam uved, nech plati na dieta, ved ho splodil, hadam ho nechces nechat len tak, nech si zije bez zodpovednosti za to, co urobil...
@micinka158cisusa96 vieš čo? Si taká jednoduchšia ale nejak vnímam, že budeš dobrá matka
@micinka158cisusa96 všetky dievčatá Ti veľmi dobre napísali, nemáš inú možnosť ako postaviť sa k veci ako dospelá žena, ktorá bude zodpovedná za svoje dieťa.... človek robí chyby a za chyby sa platí tak bud rozumná aspoň teraz
Vynásob si (príklad) 100€ x 12 mesiacov x 18 rokov
Takú radosť by som mu neurobila...
@micinka158cisusa96 no za prvé, ty jeho rodičom nemáš čo vysvetľovať, on je svojprávny, jemu by som povedala pravdu, si tehotná, ak ti neverí daj si spraviť test otcovstva je tak isto rodič ako aj ty, výživné budeš potrebovať... A ak si premýšľala, za mňa potrat by určite neexistoval ale si napísala že na to nemáš.. a na dieťa máš peniaze? Plienky, výbavička lieky, oblečenie atd .. ? Tak zváž si poriadne, čo spravíš. Trvaj na tom, ak on je ozaj otec aby si dostala výživné na dieťa.
@micinka158cisusa96 nič v zlom, ale ak nemáš pár stoviek na interrupciu, tak som zvedavá, z čoho chceš žiť s dieťaťom.
Tým ti neradím potrat, ale zamyslieť sa nad budúcnosťou už teraz…
Prosím ťa, nerob to, že ho zapries ako otca. Výživné sa ti hodí, aj keby to bolo len 50€ mesačne. Ak si si istá, že on je otec, čo môžeš stratiť? Ak rodičia požadujú test otcovstva, nech si ho zaplatia. Ale určite by som ho do rodného listu dala. Bol pri splodeni rovnako ako ty, rovnako ako ty sa nechránil a rovnako ako ty musí niesť zodpovednosť. Ja som matka samoživiteľka, dostávam aj výživné od ex, mám slušnú prácu. Ale keď zaplatím nájom, účty, hypotéku, škôlku a nakupim potraviny, dobre si rozmyslim, čo s tým zvyškom...nie je to vôbec sranda. A ty budeš prvé mesiace na materskej (neviem, ako dlho už robíš síce), potom na rodicaku a bez nejakého ďalšieho príspevku budete na tom veľmi zle. Máš svoje bývanie?
Pockaj to je ten co stale makal na dome do ktoreho si ta chcel nastahovat ?? A ten co nemal za 2 dni 5min casu nato aby ti napisal ???
Milá autorka neviem koľko máš rokov ani ci máš nejakých príbuzných, rodičov, súrodencov.. ale myslím, že by si sa mala na niekoho blízkeho obrátiť s prosbou o pomoc lebo z toho co tu každý deň vypisujes mam pocit ze si dosť nevyrovnana osoba a máš čo robit sama so sebou. Teraz navyše čakáš dieťa, keď sa začnú búrit tehotenské hormóny myslím, že to sama neustojis
