Manžel nechce objatia. Vraj nie sme pubertiaci
Možno si pamätáte že som tu pred časom písala že muž nechce objatia, držanie za ruky, pusu. Vraj už nie sme pubertiaci. Nemám ani 40 a robí to už 5 rokov. Dcéra vidí u kamarátky, že otec pohladí mamu, povie, že je pekná a čudovala sa, že u nás to tak nie je.
Keďže ma to trápilo, vyhľadala som psychologičku. Tá mi poradila chodiť sama pravidelne na terapie, vraj je to len môj problém keďže muža to netrápi. Muž mi hovorí, že si nezaslúžim objatia, to mám vraj akceptovať lebo v preklade to znamená, že ich momentálne pre mňa nemá. A keď mi chýbajú objatia, mám objímať stromy, zvieratá, kamarátky a deti. Ja neviem, či len mne sa zdajú rady od veci alebo nerozumiem psychológii. Čo si o tom myslíte?
Stručné zhrnutie
- Niektorí partneri postupne prestanú prejavovať fyzickú náklonnosť (objatia, bozky, držanie za ruky), čo diskusia pripisuje možným zmenám citov, kríze stredného veku alebo osobnostnému ochladnutiu.
- V diskusii sa ako riešenia uvádzali párová terapia / manželská poradňa, individuálna terapia a výmena psychologičky, prípadne nastavenie hraníc vrátane odmietnutia sexu ako komunikácie potreby.
- Návrhy typu „objímať stromy“, „objímať psov“ alebo hľadanie náklonnosti u kamarátov sa v diskusii spomínali, no viaceré príspevky ich označili za nevhodnú a neplnohodnotnú náhradu partnerských dotykov.
Najčastejšie otázky
Q: Prečo partner po rokoch prestane prejavovať fyzickú náklonnosť?
A: Diskusia uvádza možné príčiny: kríza stredného veku, ochladnutie citov, zmena po narodení ďalšieho dieťaťa, osobnostná necitlivosť alebo prípadná nevera; tieto príčiny boli v diskusii prezentované ako špekulatívne, nie ako medicínsky potvrdené.
Q: Pomôže psychologička alebo párová terapia pri probléme, že partner nechce objatia?
A: V diskusii sa odporúčala párová terapia alebo manželská poradňa; viaceré príspevky radili vymeniť psychologičku po tom, čo rovnaká psychologička navrhla „objímať stromy“.
Q: Je „objímať stromy“ alebo „objímať psov“ vhodná rada na naplnenie „citovej nádrže“?
A: Diskutujúce osoby označili takú radu za nevhodnú a neplnohodnotnú náhradu partnerských prejavov náklonnosti; niekoľko príspevkov odporúčalo hľadať inú terapeutickú pomoc.
Q: Ako vplýva absencia prejavov náklonnosti rodičov na deti?
A: V diskusii viacerí tvrdili, že deti vnímajú absenciu dotykov medzi rodičmi a že to môže negatívne ovplyvniť ich model emocionálnej blízkosti v budúcich vzťahoch.
Q: Má zmysel vymeniť psychologičku, ak dáva rady typu „objímať stromy“?
A: Áno; viac príspevkov jednoznačne radilo zmeniť psychologičku alebo hľadať inú odbornú pomoc po takejto rade.
Q: Kedy uvažovať o ukončení vzťahu kvôli trvalému odmietaniu náklonnosti?
A: Diskusia odporúča zvažovať ukončenie vzťahu, ak partner dlhodobo odmieta dotyk a slovne trestá partnera („si to nezaslúžiš“), pričom často odporúčajú skúsiť najprv párovú terapiu.
Závery z diskusie
Zhoda
- Rada psychologičky „objímať stromy“ bola v diskusii široko považovaná za nevhodnú a mnohí odporúčali zmeniť terapeutku.
- Absencia partnerských dotykov sa v diskusii považuje za závažný vzťahový problém, ktorý môže mať dopad na deti.
Sporné názory
- Niektoré príspevky tvrdia, že treba akceptovať zmenu partnera a nesilať ho do nežností, iné tvrdia, že treba trvať na prejavoch náklonnosti alebo vzťah ukončiť.
- Niektorí považujú odmietnutie dotykov za prejav krízy stredného veku, iní za znak možnej nevere alebo úmyselného trestania partnerky.
Otvorené otázky
- Prečo konkrétne partner hovorí „si si nezaslúžiš“ pri odmietaní objatí?
- Je príčina ochladnutia v kríze stredného veku, v zmene po narodení dieťaťa, alebo v inom faktore?
- Aký konkrétny prístup terapie (individuálna vs. párová) bude v takomto prípade najefektívnejší?
Spomenuté značky a firmy
Lidl
Spomenuté produkty a metódy
objímanie stromov, objímanie psov, párová terapia, manželská poradňa, individuálna terapia, 5 jazykov lásky, odmietnutie sexu ako taktika, nevera
Miesta a osoby
UK, Viktorka
@ivetta1234 Nie, po druhom dieťati to začalo a nástupom štyridsiatky to vyvrcholilo.
Čo sa mení nástupom 40??? Máme to za sebou, ale nič sa nezmenilo, naopak všetko je ešte lepšie, mali by ste si užívať a nie takéto sprostosti čo on hovorí
neviem, mne by stačilo ak by mi povedal, že si nezaslúžim tie objatia. už to by asi bola v tomto prípade pre mňa konečná
@h2 sex mu nevadí ale objatia, pusy, komplimenty a podobne srandy sú pre neho v našom veku už trápne. A podľa psychológa ho nemám do toho nútiť.
Prepáč, toto mi príde ako zlý vtip 😞 Nepaktuje náhodou tvoj manžel s tou psychologičkou? Lebo neviem teraz, čo je horšie, či ten tvoj manžel, alebo ta psychologička 🤦♂️
@h2 to máš svätú pravdu, keď žena odmietne mužovi sex už je oheň na streche ale keď ona chce aj nežnosti, tak načo. Vraj sa nebude nasilu premáhať. Mám ho akceptovať aký je, ako sa zmenil. Vraj aj on by ma akceptoval
možno má krízu stredného veku, dosť to tak znie...
kvety aj tak zvädnú, bozkávanie je pre pubertiakov... asi sa cíti staro a že takéto veci už nemajú zmysel
A to ako potom vyzerá ten sex, keď ani pri ňom žiadna pusa, objatie...? (To bola rečnícka otázka, nemusíš odpovedať) Išla by som naňho cez toto. "Tebe nevyhovujú objatia, mne nevyhovuje chladný a neosobný sex. Hádam ma nechceš nútiť? Deti už máme, nie sme puberťáci, tak načo sexovať?" Bola by som zvedavá, ako by sa na to zatváril.
@ivetta1234 myslím, že to môže byť kríza stredného veku. Dosť osedivel, pribral, má väčšie brucho. Tak asi usúdil, že je už starý.
ak este aj kuka po mladych....dalsi krok snad uz len bude ze si kupi sportove auto 😢
Tvoj muz je s...a ... vidi ze potrebujes prejavy lasky a nechce ti ich davat? Neni za jeho chladom ina zena?
Že on by ťa akceptoval?! Veď ťa neakceptuje! Ak by ťa akceptoval, tak sa kvôli tebe občas na to objatie premôže, veď to nie je niečo hrozné, čo by nedokázal.
@h2 neklamem ale ja som už päť aj viac rokov nedostala pusu od chlapa. A psychologicka povie no problem
Prave nedavno som pocuvala jednu prednasku a potrebach zien a muzov, a hovorilo sa tam, ze zena ma silnejsiu potrebu dotykat sa bez sexualneho podtonu alebo pokracovania. Proste je to jej potreba - objat sa, dat si pusu, chytit sa za ruku, dotknut sa. Vtedy sa citi byt milovana. Samozrejme byt milovana partnerom, nie stromom ci kamaratkou.
A muz sa zase citi byt milovany, ked ma naplnenu sexualne potreby, ked ma o neho zena zaujem.
Tak mi to sedi na teba - mas tuto potrebu, ale on tomu asi velmi nerozumie...
Inak mozno by som skusila zmenit psychologicku. Nemusi ti sadnut hned ta prva.
@h2 vraj nič nič nasilu robiť nebude. On je tvrdohlavý, keď nechce nepohnem s ním. To by prešiel do kriku a bolo by to ešte horšie.
Tak ho nenut. Nechces ty, bude chciet iny. Pokojnym hlasom by som mu povedala. Jemu by nevadilo ani keby ste isli od seba
Sama neverím tomu, čo teraz napíšem a nikdy by som nepovedala, že toto budem niekedy niekomu radiť, ale odmietni mu sex. S tým vysvetlením, čo som vyššie spomínala.
hmmm len taká otázka, dávaš TY jemu komplimenty? 😀 lebo ak ošedivel, pribral a má veľké brucho tak možno sa začal dosť opúšťať, cíti sa starý a škaredý a preto "on si nezaslúži" žiadne nežnosti ale zhadzuje to akože na teba...lebo ak ťa dostatočne nasere alebo poníži tak mu dáš s tým pokoj
@dorisiska To súhlasím, ja ku životu veľmi potrebujem objatia, dotyky, milé slová. On tvrdí, že to sú len také babské somariny. Ja sa hrozim toho, keď deti vyrastú a odídu z domu. Potom ma neobjime, nedá pusu na líce nikto. Asi skončím ako Viktorka pri objímani stromov.
@ivetta1234 ja sa snažím mu dávať komplimenty aj čo sa týka výzoru aj keď uvarí obed ho pochváliť. Ale on mi to nevracia.

Autorka, a sex mu nevadí? Alebo nemáte ani ten? Vždy ma udivuje, že keď má chlap potrebu sexu, je to považované za normálne a žena mu má vyhovieť, lebo keď nie, on má plné právo nájsť si inú. Ale keď má žena potrebu nežností, objatí a bozkov, tak je to detinské, pubertálne, mala by sa spamätať a nevyžadovať to nasilu, lebo chlap to nechce. Prečo nie je ochotný ťa objať, hoci vie, že to máš rada a potrebuješ to? Prečo sa nedokáže premôcť a urobiť to kvôli tebe?