9 ročná dcérka nechce jesť mäso, maslo, syry, salámu

lucka273
25. sep 2015

Ahojte ani neviem či a ako nazvať to čo potrebujem vyriešiť.Dcerka 9r mi nechce jesť mäso, maslo, syry ,salámu veľmi mám zje teda ak niečo ľúbi je až do prasknutia...napríklad na raňajky maslo, salám, syr vôbec- obed mäso vôbec maximálne prsíčka aj to málo kedy ryžu , zemiaky ,knedľu,cestovinu aj ked suché ale bez mäsa.ja som už zúfala u dr sme boli brala jej krv , moc robila celiakiu -výsledky sú ok ...nechápem ..aj ked po dobrom skúšame nie nechce ! po zlom to tiež nejde už som sa jej vyhrozila aj nemocnicou a stále nič! už som s nej na nervy...máte s takým niečím skúsenosť? dakujem za každú radu

0silvia0
26. sep 2015

@lucka273 na desiatu môžeš skúsiť toasty, ani to ti nezje? Naši majú toasty radi, len sa mi to nechce príliš často ráno zapekať. Skús robiť jedlá tak, aby vyzerali pre ňu príťažlivo. Napr. si prelistujte kuchársku knihu a nájdite tam niečo, čo by sa jej páčilo a spolu varte. Napr. moja dcéra v kuchárskej knihe našla na špajdle ponapichované kuracie mäso so šunkou, ktoré vyzeralo veľmi atraktívne - bolo to ponapichované do takej vlnovky, urobili sme aj takých slimákov a tak opiekli a podusili. Vyzeralo to lákavo a pritom to bolo len obyčajné kuracie mäso. Možno keď jedlo bude vyzerať netradične, bude ochotnejšia ochutnať

mamutka
26. sep 2015

@lucka273 ja som bola taka ista. Nejak v puberte sa to rozjedlo. Metabolizmus uzasny. Teraz to rado papa stale, ale metabolizmus zaspal na vavrinoch. Teraz tu snorim po temach o chudnuti 😀
napadlo ma ci do oblubenych veci by si mohla nenapadne skryt nieco ako bohaty zdroj energie - napr.chia semienka. Necitala som uplne vsetky prispevky, mozno si uz nieco podobne spominala.

janage
26. sep 2015

Nenútiť, ale ponúkať ono sa to ešte zmení aj keď u niekoho až v dospelosti 😉 Poznám babu čo detstvo prežila na vode piškótach a kockovom cukre, v dospelosti na výživách, krupici, a ako tehu tak začala mäsko - ale cibuľa je doteraz nepriateľ -proste taký posunutý režim 😀

janka_mamka
26. sep 2015

@lucka273 ahoj nechcem aby to vyznelo blbo, ale bože môj malý papá zas len a len maslo až mi už to ide na nervy, na vianočku maslo, na rožtek maslo, na chlebík maslo, núkam mu syr nechce, salamku nechce, hocičo natierku taku zdravú aj nezdravú a on nechce 🙂 moc ti asi neporadím,ale viem ťa pochopiť 🙂 pokiaľ nemá problémy so stolicou a chodí pravidelne nejako by som to neriešila, veď aký sme mi boli keď sme boli malí o nič lepší 🙂 pamätám si brat ako decko neľúbil kapustu ale segedín ano 🙂 a ja som vyberala z praženičky bielko ale prečo to neviem 🙂 a naši nás nikdy nenútili.

nefertitiavi
26. sep 2015

U nás to iste☹(( som zúfalá☹ má pár jedál ktoré točí dokola☹
Lenže v tomto prípade nemôžem mavnut rukou že raz začne..
Má dvojfazove tréningy plávania a jednuduchoo tá strava je pre nás dôležitá.
Potrebuje veľa bielkovín...

jannahanna
26. sep 2015

moja dcéra teraz bude mať 12 rokov, neje maso hádam od 2 rokov, maximalne kuracie rezne, soté a niekedy ked ju oklamem tak aj chudé bravčové, lebo vyzera ako kuracie 😝
...šunku zjedla parkrát a salám asi ešte nikdy v živote, namjesto masla iba smotanovu natierku
...na ranajky jedáva jogurt, ovsenú kašu, ceralie do mlieka, chlieb nemusí radšej si da rohlík aj cerálny alebo sladké pečivo, mozarelu s paradajkou, párky zje iba jeden druh, a jedáva veľa ovocia a zeleniny s tým našťastie nie je problém
...obed ma vačšinou v škole a predpokladam že zje všetko okrem masa a žemľovky 🙂
doma niekedy ju nútim aspon trocha masa ale už máme začiatok puberty tak je to stále ťahšie, potom sa urazí ja mám len z toho nervy...
...je tolko možnosti...vačšinou im dávam na výber čo chcu (aj s 3 ročnou) jesť, že vždy najdeme nejaký kompromis a zbýtočne ju budem nútiť ak na to nemá chuť ... ale zase aby som chýstala pre každeho niečo iné ( ako mám známe v mojom okolí...pre dcéru iný obed ako pre syna a ešte mužovi inú prílohu lebo toto nechce)...tak to by som nerobila v žiadnom prípade!
...a pokiaľ je zdravá, rastie, priberá nie je dovod sa nervačiť 😉

tomasko27
26. sep 2015

Syn bude mat 9r,maso neje asi od 2rokov,ani sunku ale sem tam parok,slaninuu alebo spekacku ked sa opeka si da.On by jedol len rozok s maslom a rajcinu,uhorku,ladovy salat alebo platok syra no a obcas suchu salamu.Nezje ani omacku,stavu len suche zemiaky a k nim kecup,syr a zelenninu,ryzu so zeleninou,suchu knedlu,vcera suche parene buchty posypane grankom.Najviac mi toto jeho stravovanie prekaza ked sme u niekoho a obedujeme,a to vysvetlovanie ze len suche zemiaky alebo ryzu a tie reci preco,a ani stavu a ani maso ale ked poviem raz suche tak suche.A svokra to raz nechce pochopit tto jeho jedenie

alaguema
26. sep 2015

@lucka273 ja robievam na desiatu aj rôzne nákypy - ryžový, pohánkový, pšenový, chutia dobre aj na studeno, slané koláče, jogurt a vlárany, oriešky, ovocie, zelenina na kocky s tuniakom, ryžový/cestovinový šalát. Veď to nemusí byť len pečivo a maslo a nátierky. Ja práve pečivo obmedzujem a radšej vymýšľam zdravšie alternatívy.

lucka273
autor
26. sep 2015

presne ako ste niektoré napísali : zje len to čo chce myslím že je prieberčivá .v tom máme problém a ako pisali niektoré variť zvlášť mužovi a jej je dosať zaťažujúce!! dokonca dám príklad: urobila som frankfúrsku polievku naschvál som kúpila kuracie párky (tie jedáva) a v polievke ked boli JA NECHCEM..to som mala pocit že zjedia všetci ... mňe a mm som urobila trochu činy s ryžou s tým že s pol ryže urobím zeleninové rizoto A samozrejme polievku odmieta!!! rizoto??? to som jedla ja a mladšia zo synom a mm si dal ryžu a naša hviezda samú ryžu!! no som s toho na nervy!! malo kedy je jedlo ktoré jedia všetci ! nedá sa vyhovieť všetkým...teda hlavne jej...niekedy mi je jedno či to spapa a niekedy som s nej na nervy. . v škole chodí na obedy vraj polievky zje všetky...a druhe?? ak je mäso tak si vraj od kuchárok pýta bez mäsa... a ako píše
@tomasko27 tak presne ak sme niekde alebo niekto je pri nas a mala si pýta bez mäsa alebo neviem čoho tak tie reči...a preco bez mäsa...a prečo...a ja som s toho potom zúfala ...ked ti začne mudrovať dotyčný ...každopádne každej jednej dakujem za odpoved vidím že nie som sama respektíve nemám sama také dieťa 😀

maciatkolulu
26. sep 2015

@lucka273 ma nejake zdravotne problemy, je chuda, spava, bez energie? Dr.skonstatovala, ze vsetky odbery ok. Tak neviem preco sa snazite do nej dostat nieco co jej nechuti, ty zjes tiez vsetko, neexistuje nieco, co nemas rada? ;-D zdravy detsky organizmus si sam vypyta co potrebuje a salama to podla mna nie je. Moj maly absolutne, ale absolutne ziadne ovocie nezie, zeleninu ledva varenu, dusenu mrkvu a pije ovocne stavy. Jednoducho donho jic nedostanem. A je ok. Raz sa to podla mna zmeni. Aj moje starsie kadeco milovali ked boli male a teraz radšej umru od hladu akoby to mali zjest a naopak. Takze kludne jej davajte jest co ma rada a co si vyberie. Teda pokial to nie su cukriky na ranajky, cokolada n obed....

lucka273
autor
26. sep 2015

@alaguema nákyp neje ... vraj jej to nechutí ..jedine žemlovku aj to nemôže tam mať tvaroh...cestovinu tak tú akurát tak s grankom a možno s vajcom aj to ked tam má bielka kúsok odhrna...varené vajco tak len žltko...volské a praženicu vôbej...dokonca myslím že všetky deťi keby mohli jedia pizzu alebo hranolky so syrom na kilá ale my ked sem tam ideme na pizzu alebo si ju doma urobíme tak ona nie max.kraj s pizze to suché čo skoro každý nechá...naposledy ked sme boli tak sme jej ani pizzu neobjednávali našťastie tam robili hranolky...aj to samé...

maciatkolulu
26. sep 2015

@lucka273 taknjej daj čistú ryžu a hotovo a ked ma niekto blbe poznámky preco bez masa, kludne povedz, opytajte sa malej slecny a hotovo. Pokial je zdrava, neries. My sme si presli s prostrenou podobnym, ale ta aspon knryzi paradajku jedla a ja som to riesila, nechces s nami, uvar si sama, ale ona mala vtedy 13.

lucka273
autor
26. sep 2015

@maciatkolulu nemá nič len je chudunka energie má myslím dosť ... 😉 nechcem do nej pchať to čo neľúbi ale ked ona všetko neľúbi a je pár veci čo ľúbi 😀 skôr zrátam na prstoch to čo lubi ako to co nelubi...keby mi aspon viac moznosti dava tak to neriašim ale nedá sa stále prispôsobovať...ja jedine čo fakt nemám rada sú huby... 😀 teda smažené bedle zjem ale iné nie... 😀 ale je fakt že malá zje Segedín a kapustu na všetky spôsoby a to málo ktoré dieťa spapa...

petulos
26. sep 2015

no tak máte doma vegánku. aký je s tým problém???

lucka273
autor
26. sep 2015

@maciatkolulu ked mne to nedá a chcela by som aby jedla všetko ..ved koľko je jedál čo sú fakt že mňam a ona pozrie sa nechcem 😖 aspoň keby skúsi a povie nechutí mi to ale ona ani len neskúsi stači jej pohľad a hotovo...a hladnu ju nechcem nechať 😀 a na výber jej dávam stále napr.večer kto chce papat toto alebo toto...vždy majú na vyber zo troch jedál a aj tak ona vymyslí 4te...a ked náhodou nemám doma jej požadovanú večeru tak si vezme suchý rožok a je...

tomasko27
26. sep 2015

@lucka273 Na poslednej svadbe spred dvoch tyzdnov som uz mala toho dost,lebo uz ma ozaj nebavi s nim chodit niekam kde je hlavne jedlo.Radsej nejdem nikam ako sa nervovat.

lucka273
autor
26. sep 2015

@petulos vegetariánku ?aj ked kuracie alebo určité párky sem tam spapá? ako nebol by problém keby je vegetariánka ale myslím že to nieje to pravé pomenovanie kedže ona nie len mäso odmieta ale aj mliečne výrobky...a mnoho daľšieho...🙂

jannahanna
26. sep 2015

aj mna najviac vytáča že nechce ani ochutnať a tiež viem (ved ju už nejaký ten štvrtok poznám 😝 )
že vačšina by jej chutila ale nie ona vie už z pohľadu že jej to chutiť nebude 😖

jumama
26. sep 2015

Ja som si postudovala dost clankov o nejedakoch kvoli nasej, no i kvoli mne. Ja som chapanliva a nenutim, lebo ako mala som tiez nejedla maso, len prilohy, ale lubila som zeleniny a ovocia. Nasa aspon tie ovocia poje, ale tiez nie vsetky druhy, nema rada zrnka. Doteraz do dospelosti nelubim tmave maso, divinu, pecen, dokonca ani ryby, pre mna to ma prilis silnu aromu. Cviklu a hriby som ochutnala az ako dopela, hoci mi vzdy velmi vonalo, ked si piekli nasi bedle, ale neochutnala by som ani za nic. Maso som v skolke hadzala pod stol a neskor zahrabavala... Dokazem to pripravit pre druhych, ale niekedy ma napne, ked sa mam dotykat masa v surovom stave, hlavne ak ma kost alebo su na nom zilky alebo okate ryby. A teraz si povedzte fajnovka. Naozaj nedokazem zjest veci, ktore mi nevonaju. Existuje tolko stravovacich smerov, a zastanca kazdeho smeru si mysli, ze ten jeho sposob stravy je ten naj, ma to podlozene precitanymi knizkami, clankami, studiami... Takze tolerujem, rezignovane ponukam to, co nasa zje, sem tam dufajuc dam na tanier i nieco nove. Lebo hoci som ja vyberava, tak nasa mala je vyberava na druhu 🙂 Snazime sa jest spolocne a vzdy ma moznost nabrat si salaty, ponuknem raz, ak nechce, nevadi. No naozaj je to niekedy tazke pretazke, co dat jest, aby mal clovek pocit, ze je to zdrave a hlavne pestre. Ja mam niekedy pocit, ze som zabudla varit, kedze nasa zeleninove jedla neje a my by sme s muzom kludne len na nich zili. Presli by u vasej aspon orechy, mandle, slnecnica a pod. alebo susene ovocie? Mohla by to byt alternativa na desiate do skoly...

lucka273
autor
26. sep 2015

@jannahanna ved toto 😉 neochutná a povie nechutí nechcem a pri tom to ani neskusi 😖 toto je najväčší problém...no jedine musíme čakať kým sa samy rozhodnú okoštovať aj niečo iné ako stáe to ich jedlo...a som rada že nie sme samé na tom takto... 😅

petulos
26. sep 2015

@lucka273 vegánka. nechce jesť nič živočísne. nie?

jumama
26. sep 2015

Napriklad orieskami/ zrnkami rozneho typu sa daju posypat i cestoviny alebo zemiaky pecene, thm jej dostanete do stravy mineralya a tuky ktore v prilohach nie su. Oprazene zrnka na slano, alebo pomlete na sladko, podla toho co preferuje... U nasej napriklad slnecnica a sezam na zemiaky pecene mozu byt. Sladke jedla nelubi. No lubi len tak chrumkat mandle, vlaske orechy, slnecnicu, alebo brusnice susene, niekedy aj marhule susene.

majka35
26. sep 2015

moja dcéra má svojich pár obľúbených jedál a tie točí dookola, žiadna zelenina, žiadne ovocie, len mäsko, ryžu, cestoviny, vývar, rožok s maslom, litre mlieka a čokoládový jogurt, palacinky a sladkosti... natrápila som sa kvôli tomu, ale už viac neriešim ... pred dvomi dňami si sama vypýtala jablko, že na mesiačiky a šupku dole, som skoro odpadla, 8 rokov ho nedala do úst...utekala som ho nakrájať, ako rýchlo sa dalo ... vypýtala si potom ďalšie ... týmto som pochopila, že nútiť netreba...chute sa ohlásia samé 🙂

lucka273
autor
26. sep 2015

@jumama ved práve že človek je nejak nastavený (stravovo) a chce si to presadiť aj u svojích detí...a vidím že u nas to tak vôbec nejde....4členovia rodiny jedia všetko a jeden sa stále nedokáže prispôsobiť..no našej chutia orechy aj slnečnica.máme vlašské aj lieskovce tie dokáže jesť stále ale len samé...maximálne na nejako rozku celozrnom inak nie...mandle tie nie...a slnečnicu? tak tu ano a tiež len samotnú..susené ovocie nie...iba čeerstvé jablká,hrušky,slivky,broskyne ,marhule,ale sladké nesmu byť kysle...a banan ten tak pol viac nie zvysok nechá.kivi vôbec pomaranč tiež nie...ananás tiež nie...citron nie...zo zeleniny čerstvá uhorka zo suchym chlebom...a mrkvu cerstvú nie varenú...a hrášo čerstvý viac asi nič...a kapustu kyslú tu na skoro všetky spôsoby...

lucka273
autor
26. sep 2015

dievčatá dakujem všetkým za každú radu,odpoved aj skúsenosť ...no jednoznačne ste sa zhodli nenutiť!! dúfam teda že chute sa dostavia samé a sama začne papať všetko časom... 😀 ja som sa len už nevládal prizerať na to ako viac jedál odhrna a nechce...som rada že nie sme samé a už budem kľudnejšia a trpezlivejšia v prípade jedenia dcérky...veľké DAKUJEM

slimstar
26. sep 2015

@lucka273 mne keď to mama nútila tak som nič nejedla aj celý deň, pestuje sa tak tvrdohlavosť 😉 . Ja som skôr taký omáčkový typ, skúste omáčky s troškou mäska . V dospelosti sa menia chute, preto mi to na chvílu viac zachutilo. Akože ja som mala v 15 tich 49 kg na 170 cm a doteraz mám takú váhu. Buď jej to nechutí, alebo ju niečo trápi, ale skôr to prvé. Pokiaľ nemá silnú podváhu na svoj vek, tak by som to neriešila. Ako často je ? Niekto si rád dá viacero malých porcií za deň a je sýty. Orechy a čerstvé ovocie aj zelenina sú dobrá voľba, to že je kyslú kapustu je výborné.

siska53
26. sep 2015

@lucka273 no mas to tazke..zvlast,ked malo vazi..
Posli ju k nam,ja jej dam kraje pizze tie ja nemusim (aj ked..zas u nas ich celkom zje dcera).. Nasi mali u nas vyhodu,ze my sme len maso odmietali (a ja este cerveny melon a surovu uhorku).

Ja inak varim tak,ze priloha je spolocna,aj pripadna zelenina a im spravim aj maso (nie zas vzdy,mavame aj bezmasite dni).

Ja som.inak nikdy nechapala,ze preco si kaedy robi starosti s tym,co mne navarit...vsak nech navaria,co chcu a ja si dam vsetko,okrem.masa..
jedine nakyp nemusim... Ten teda naozaj nie...

Mladsiu mam tiez
priebercivu,ale ta raz nelubi to,pptom zas ono. Neriesim. Nechces? Nejedz...strasne mi v detstve prekazalo,ked ma nutili do toho masa... Teraz len maximalne stavu (to zas muz neznasa,ked je viac stavy,to ma po svojej mame) a este akceptujem vyvar..ale maso?? Doteraz brrr! Pre mna..

Ono sa tie deti casom menia a rozsiria si jedalnicek,len u daktorych to trva... Svagrina bola.mizerny jedak... Teraz skor bojuje s nadvahou..a je vsetko..

lucka273
autor
27. sep 2015

@slimstar omáčky má rada no mäsko vždy dá bokom 😉 a ja mam 30r 3deti a váha sa mi pohybuje od 48-50kg ale ja teda jem a niekedy až tak ze sa prežerem 😀 a je mi zle 😀 no ona papa pravidelne ranajky,obed,večera to povinne a medzi tým má ešte sem tam niečo ale ked cez týždeň tak nechce ranajkovať až v škole na prestávku prvu papa možno má pravideľnú stravu ale aj tak málo papa teda po troche 😉

lucka273
autor
27. sep 2015

@siska53 no mám to tažké...včera napríklad som robila nátierku ktorú robili v škôlke ...kedže naša jedávala suché chleby tak nevie čo aké robili v školke...zato majmladšia tá teda dva a chlapec ten 4chleby!!! samozrejme aj mm a aj ja sme si dali...a ona sa dívala a dívala ako keby chcela ...tak jej vravím dáš si? ak hej tak si vezmi na stole sú natreté...a nie nechcem ale dívala sa ako keby chcela...tak ja to nechápem...radšej si vzala suchý chleba a jedla...pritom som jej dala na výber aj iné ale nie ona suchy chleba 😒

boraborscova
27. sep 2015

Rodena vitarianka, dobre robi, ani jedna z uvedenych potravin jej chybat nebude. Zarad viac surivej stravy, strukovin, kvalitnych obylnin. Sorry ak radim od veci, necitala som prispevky.