Dávate pri raňajkách/večeri na výber?

veve_ad
20. máj 2023

Davate vasim skolkarom na ranajky a vecere jedlo na vyber? Pytate sa co chcu jest? Napr. ranajky: chces jogurt/rozok/müsli atd... Alebo proste polozite na stol bez diskusie?
Dakujem

veronikastrickova
21. máj 2023

@beata_k ani moji, a hlavne mala ta je jedak od narodenia. Zo zaciatku chodila s placom domov zo skolky, ze je hladna, ze ma malo, zjedla vsetko teraz pride poobede a ze to je fuj. Dohadujeme sa doma co budeme varit cez tyzden, co kupujeme na ranajky, ale proste rano nachystam a jedia, nemam cas chystat kazdemu nieco ine a nechat ich pol hodinu rozmyslat. Zjedia zeleninu, ovocie su schopny na kila zjest, miluju stavy ovocne aj zeleninove, maso, miluju obycajne spagety s kecupom, ale aj rezne s hranolkami. Nevyhadzujeme jedlo, to sa naozaj stane malokedy, skor ked zabudnem prehodit poslednu porciu do sacku do mraznicky a necham vytiahnuty hrniec.
Syn ma intolerancie a ked sme prechadzali na take potraviny to bol boj, lebo ta chut bola proste ina na co bol zvyknuty, tam som naozaj chapala ze to bolo zo zaciatku pre neho pomaly az nechutne. Ale teraz uz problem nieje. Ja by som napriklad na ranajky ani veceru detom nedala donuty, sisky. Deti mi prosperuju, ludia mi ich chvalia ze sa najest vedia, ze nevymyslaju. Ale kazdeho osobna vec, ked je zivot nejakej matky naplnený skakanim okolo deti, je to jej vec, nech aj vstava o hodinu skor, aby detom nachystala svedske stoly. Ale toto moj zivot naozaj nenaplna.

beata_k
21. máj 2023

@paulita A kde pisem, ze je kazdy den to iste? Stravu ma pestu, len pri tom nevymysla. To je cele.

veronikastrickova
21. máj 2023

@paulita to ze sa niekto neopyta dietata co chce na ranajky, znamena ze ma kazdy den to iste? No zase ked to je na mojom synovi, co mu mam dat do skolky na ranajky, tak je naozaj schopny cely tyzden jest rovnaku vec.

tani777
21. máj 2023

@veronikastrickova
@beata_k
Tak si predstavte,ze u nas sa tiez na jedlo nehovori fuj,nevarim jedla,ktore nam nechutia,a ak robim nieco,co chuti napr.mne ale muz alebo baby nechcu,automaticky robim pre nich nieco co chcu (ja tiez nejem nieco,co mi nechuti)..ale teda starsia sla do skolky az ako 4rocna a bezne mi aj predtym povedala na jedlo fuj-ked jedla nieco prvyraz a nechutilo jej to..takze zo skolky ani od nas to nemala 🤷‍♀️
Jasne,ze davam aj na vyber,ja si tiez vyberam,na co mam chut..skolkarka sice ranajky nejedava,ale ak je doma,dam na vyber..2-3moznosti..ak sa nerozhodne,nedam jej nic,lebo to pre mna znamena,ze nie je hladna..na veceru zvykneme mat jedlo od obeda,pripadne zistim,na co maju chut a urobime si to..

beata_k
21. máj 2023

@tani777 No, moje dieta to ma zial zo skolky. Neviem, ci ma niekedy v zivote pocul povedat fuj. Nepouzivam to slovo. Este som take neskutocne zle jedlo nejedla aby som ho oznacila za fuj. Ak mi nieco nechuti, poviem, ze mi nechuti a nie fuj. To iste som ucila aj dieta....nechuti mi.

zenulkaaa
21. máj 2023

cez týžden velmi nie, max sa pýtam, či chce chlieb alebo rožok. Ale aj tak jedáva zvyčajne to iste každý den - chlieb s maslom a marmeládou a mlieko, alebo lupačku s maslom a mlieko. Nič iné ani nechce a ja som za rýchle ranajky - a natriet chlieb s niečim je pre mna najrýchlejšie.
A cez vikend dávam na výber - praženica, volské oko, párky, musli s mliečkom, vtedy má vždy čosi iné, ale častokrat zostava aj pri svojom oblubenom chlebiku s marmeladou.

veronikastrickova
21. máj 2023

@tani777 jedine osobitne co varim je synovi lebo ma intolerancie, ale aj to mame rovnake, len jemu prisposobene, ja som neni zena, ktora bude cele dni travit pri hrncoch, to som ochotna len pri svieckovej. Varime skoro všetko podla jedalneho listka zo skolky, aspon nemusim premyslat co budeme varit, velakrat maju take veci ze som ich zaradila do nasho staleho jedalnicka, Cez vikend si doma vymyslaju co chcu jest.

mon8060
21. máj 2023

Áno,pýtam sa na čo majú chuť

mamelka
21. máj 2023

Varim rôzne jedla, majú pestrú stravu. Neviem si predstaviť robiť pre piatich ľudí x druhov jedál. Vždy je polievka a druhe, raňajky sú buď pečivo alebo vločky, večera je tiež vždy niečo. Vždy všetko zjedia. Mária to iste, spravíme vajicko-zje, spravíme s marmeladou-zje, ... tak nejak to už máme zauzivane a vždy zjedia, ale hej hej, tiež sme toto mali,že nám prestala Amalia jest mäso-tiež mala v triede takú, no tak ako vtedy sme nenutili, ale spravili sme rezne a chcela jest,tak zrazu mnam rezne. Tak sme vedeli ktorá bije. A jedia všetko zaradom ci zelenina, ovocie.... teda až neklamem. Moje deti nezjedia kompot🙈 proste to nedržím doma, vždy máme čerstvé ovocie a to si radšej daju

kate_cs
21. máj 2023

@veve_ad jasne, že dávam na vyber. Ale v rámci možností. Mame ísť do škôlky a on povie, že nechce jogurt ani pečivo, ale palacinky, tak mu samozrejme zopakujem možnosti a vysvetlím, že palacinky nemám čas robiť. Veď aj ja mám často na niečo konkrétne chuť, prečo by mal jesť niečo, čo vyberiem ja?
Na večeru väčšinou na výber nedávam, lebo zjedia fakt všetko, čo urobím. Ešte sa nestalo, že by vymýšľali. Večere mávame všetci rovnaké, spoločné.

mamamasama
21. máj 2023

Švédsky stol. Uplne vazne. Chcem, aby moje deti mali detstvo ake som ja nemala.

2helka20
22. máj 2023

Spýtam sa čo chcú, bud povedia sami alebo sa spýtaj co máme a podla toho si vyberú. Ale keď zmenia názor- napríklad keď chceli rožok a majú ho už pred sebou, ale zrazu chcú jogurt,majú smolu, už musia zjesť rožok 😅

filipka250
22. máj 2023

@veve_ad Davam na vyber z 2-3 moznosti.

maryetta
22. máj 2023

Vacsinou sa opytam. Ale nejako to vzdy sklbime ze nemusim pre 5ludi chystat kazdemu nieco ine.
Pripadne raz vyberie jeden. Potom druhy. Zase uz vieme doma kto co ma rad. Viac-menej su to tie iste jedla.
Ved ani ja nemam vzdy na vsetko chut tak zase… nebudem ich nutit jest nieco nasilu.

chouette
22. máj 2023

@veve_ad ahoj, nedávam deťom na výber, stravujeme sa veľmi pestro, zaradzujem raz za týždeň aj úplne novinky, ktoré musia aspoň ochutnať, a každé ráno majú rôzne raňajky, do školy tiež pestrú desiatu. Moje jedia všetko aj pohánku, pšeno, brokolicu, avokádo.....ale samozrejme mávame aj šunky, syry, vajíčka...proste pestro

miriam11
22. máj 2023

@veve_ad nie, nedávam. Ani som nikdy nedávala. Zjedia všetko, nemáme s tým problém.

kvetinka75
22. máj 2023

ja sa väčšinou spýtam sladké alebo slané a podľa toho vyložím - ak slané - nejaké pečivo, syr, nátierka, šunka čo je po ruke, ľahko sa to vyloží na stôl a každý si zoberie, na čo má chuť + zelenina, príp. vajíčka. Ak sladké - podľa toho, čo je doma - kaša, palacinky..... Varím bezlaktozovo, bezlepkovo, takže u nás neexistuje v rýchlosti si zmyslieť toto chcem a hotovo. Čo je spravené, nakúpené, to sa je.

kvetinka75
22. máj 2023

@mamamasama to ja chystám cez víkendy, cez týždeň vstávame každý v inú dobu a ja raňajkujem v práci ale cez víkend nachystám pestré. Z každého niečo - sladké, slané, ovocie, zelenina. Ale rýchle,

thoughtfulweirdo
22. máj 2023

@veronikastrickova Moja 5 ročná má doma naozaj veľkú možnosť výberu a rozhodovania sa, nielen v jedle. V škôlke s ňou nie je v tomto jediný problém, práve naopak, hneď po prvých pár týždňoch sa ma pýtali, či chodila predtým do jaslí (nechodila), lebo sa absolútne bez akýchkoľvek ťažkostí od prvého dňa prispôsobila režimu 🤷🏻‍♂️ aj teraz sa občas pýtam, či je všetko ok, či sa niečo nevyskytlo, a vždy ju len chvália, že jedno z najbezproblemovejsich detí. Takže z mojej skúsenosti stačí deťom primerane ich veku vysvetliť, prečo niektoré veci v škôlke musia byť iné ako doma, škôlkari fakt nie sú nechápaví.

sono2
22. máj 2023

Tak, ja varím logicky čo majú deti radi, samozrejme že sa aj opýtam, ale ako urobím a sa začne vymýšľať, v tu chvíľu viac na výber neni

veronikastrickova
22. máj 2023

@thoughtfulweirdo opat, ja nebudem vstavat a chystat svedske stoly detom ked sa rano chystame do skolky, nepotrebujem mat nonstop preplnenu chladnicku vsetkym, lebo co ked si dieta nahodou nieco zmysli, ze ma nato chut a potom vyhadzovala. Moje deti nemaju problem s jedlom, ale v okoli vidim, ze ked sa dava na vyber, to dieta neje. Ja nezijem preto, aby som pol dna travila v kuchyni, jednemu chystala to, druhemu to, tretiemu to, muzovi nieco ine, sebe nieco ine.

darca85
22. máj 2023

Niekedy sa spýtam väčšinou raňajky , večere málokedy . Čo som čítala jednu knižku o výchove bolo tam vyslovene napísané že rozhodovať o jedle majú rodičia a deti si majú rozhodnúť o množstve či zjedia všetko , polovicu alwbo dupľu.

thoughtfulweirdo
22. máj 2023

@veronikastrickova Ani slovkom som nenaznačila, že to máš robiť ty 😅 myslela som, že je zrozumiteľné, že reagujem na tvoj komentár tvrdiaci, že deti majúce možnosť výberu v škôlke vymýšľajú s jedlom, na to som v rámci konverzácie napísala, že u nás je to práve naopak. Inak ale podľa tvojej odpovede začínam tušiť, že je problém v rozdielnej predstave toho, čo znamená dať dieťaťu na výber. Veď pochopiteľne je na výber len z toho, čo je aktuálne doma, logicky nebudem mať zásobu ako supermarket 😅 a takisto si to väčšinou chystá sama, nemusím ja robiť 5 rôznych jedál ako v reštike 🙂 rozdiel je len v tom, že tak, ako ja si sama rozhodnem, či mám na večeru práve dnes chuť na hemendex, ktorý veľmi ľúbim, alebo krupicovú kašu, ktorú tiež veľmi ľúbim, aj ona sa môže rozhodnúť, či si dá to, čo som pripravila, alebo si pripraví iné sama (alebo s asistenciou, podľa toho, o čo ide).

sorayaardente
22. máj 2023

@thoughtfulweirdo ešte je dôležité,či je dievča alebo chlapec,dievčatá sú samozrejme kludnejsie a lepšie vedia pochopiť veci. U chlapcov to je fakt iné 🙈

jabuducanevesta
22. máj 2023

@veve_ad tým že sa snažím meniť raňajky aj večere, kaše, nátierky, vianočka, obložený chlebík, praženica, chlieb vo vajci...tak viem cca čo mám v chladničke alebo čo je v akcii a sme dlho nemali..ale my žijeme všetko,tým pádom nemám problem

lopuch22
22. máj 2023

@veve_ad moja raňajkuje v školke,starší nestíha,po 6tej odchádzame z domu,takže vybavené.Mne tak skoro tiež nič nesedí.Cez voľné dni dám na výber max z dvoch,troch verzii,nebudem skákať čo si zmyslia,ale zas nebudem ani nútiť niekoho do jedla čo nemá rád.Ako decko som mala averziu k štýlu toto musíš a hotovo alebo ak nezješ nevstaneš a doteraz je mi z toho na grc.

zuzikak
22. máj 2023

@veronikastrickova asi reagujes na zly koment. Ja som nepovedala, ze preto tolke deti nejedia. U nas bolo vzdy pravidlo, ze na jedlo sa nevravi fuj. Neprosim si alebo nemam chut je uplne nieco ine. Ja detom davam na vyber a nikdy som s nimi nemala problem, zeby vymyslali. Ani doma, ani v skolke.

kulumulu123
22. máj 2023

@veve_ad davam na vyber stylom povedz mi co budes jest alebo zjes co dostanes na tanier. Ale na vyber je z tiho co je navarene nevarim zvlast jed mam plnu chladnicku jedla lebo dieta si vymysli nieco co momentalne nemam navarene... Nikdy zuadny problem nebol. Ma 9r

maaamiii
22. máj 2023

Vzdy sa jej opýtam, na čo má chuť. Aký by malo význam tresnúť jej na stôl niečo, čo len rozbabre a poletí to do koša? Dám jej na výber z troch vecí, ktoré by mohla mať. Napr. jogurt, cerealie alebo chlebík. Vyberie si sama, čo chce. (4r.)

thoughtfulweirdo
22. máj 2023

@sorayaardente Moze byť. Budem vedieť posúdiť o rok, keď dorastie mladší do veku, v ktorom už začala byť staršia trochu samoobslužná 🙂