Môžem začať s prikrmami od 3. mesiaca keď je dieťa na UM?

pepusa1
16. okt 2018

Ahojte malý má 14 týždňov papá Nutrilon a pekne kaká a teda či môžem už aj s prikrmami začať
Ďakujem

tinaa64
16. okt 2018

To je skoro..dieta na UM az od ukonceneho 4.mes.a dojcene od ukonceneho 6-tehp az 8-meho mes.

pribinak
16. okt 2018

Preco sa tak ponáhľas? To je velmi skoro. Napr nasa doktorka odporuca az od 5mes

evalin88
16. okt 2018

To je este skoro.. moj maly mal v 3,5 mes hnacku.. tak som sa opytala lekarky ci mozem dat banan.. a ona ze este iba mlieko.. vobec nic ine

ivanecka0602
16. okt 2018

urcite nie

chillibubble
16. okt 2018

Nemala by si. jeho tráviaca sústava na to ešte nie je prispôsobená. ale kopec žien to robí, dávajú deťom do mlieka krupicu, keksy a pod. ja by som sa bála, že ublížim vlastnému dieťaťu...

baaambulkaa
16. okt 2018

A dovod? Naco preco?

jasminet
16. okt 2018

mozes - je to tvoje dieta, ty si za neho zodpovedna. ale zdravy rozum by mi to nedovolil... aj ten ukonceny stvrty mesiac je viac ako skoro....

malinajahoda
16. okt 2018

@pepusa1 bože to nie tak skoro. Ešte nemá na normál stravu vyvinutu traviacu sústavu. Nečítala som príspevky. Najskôr sa má začať od 4 uk mesiaca. Prečo chceš tak skoro malého prikrmovať? Nerozumiem 🤔. Nestačí mu mlieko?

btus
16. okt 2018

na 10000% nič, len mlieko, na príkrmy je ešte skoro!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

malinajahoda
16. okt 2018

@pepusa1 my sme tiež na UM. Ale ja som malú mohla dokonca prikrmovať až od 5 uk mesiaca. Moja malá vždy málo papala, teda mlieko jej stačilo a pediatrička nám to teda o mesiac posunula. Každé bábo je iné.

puskaruka
16. okt 2018

Ja som na odporucanie pediatricky z ordinacie rizikového novorodenca začala prikrmovat v 4tyzdnoch zahustenim um ryzovou kašou. Mohli sme už aj banán. Malý mi nepriberal a nebol žiaden dôvod ani diagnoza že prečo nepriberá.

lusyc
16. okt 2018

Ja by som ešte neprikrmovala. Jednak nemá pripravene črievka a ani imunologicke okno este nezacalo.

trashpanda
16. okt 2018

Úplne zbytočné. Začína sa najskôr od ukončeného štvrtého mesiaca. V tomto nie je dôvod sa ponáhľať.

lorela
16. okt 2018

Určite nie, je ešte skoro vzhľadom na jeho tráviacu sústavu. Nechtiac by si mu mohla poškodiť.
Od ukončeného 3. mesiaca sa začína len v ojedinelých a odôvodnených prípadoch na základe rozhodnutia pediatra.

solinkarka
16. okt 2018

Ked je na UM tak az od ukonceneho 4m kam sa ponahlas?

janulka2811
16. okt 2018

V klude od ukonc.4mes.

siska53
16. okt 2018

@pepusa1 velmi skoro na taketo prikrmy aj pri dietati na Um.o nic nepride, ked pockas do ukonceneho 4.m. skor naopak

ewell13
16. okt 2018

Ano ja som zacala od3mesiacov po lyzickach teraz ma rok je velky hlados a je vsetko co.my

mogaa
16. okt 2018

@pepusa1 kludne môžeš začať....tie začiatky to ti zje 1 max.2lyžičky.....sama uvidíš či ti to bude chcieť papať a pokiaľ nebude mať žiadne problémy, kludne pridávaj....Ak by mu to nerobilo dobre, tak to sama zbadáš, bude ti grckať alebo by to prehnalo, vtedy na pár dní prestaň.... My sme začali v 4.mes., malá bola aj čisto kojená, len stále chcela papať, ťažkosti s príkrmami absolútne žiadne, skôr sme ju museli krotiť aby nepapala priveľa ak niečo jedla prvý krát.....ale zo začiatku to bolo naozaj 1-2lyžičky.....viac nechcela, potom bola dokojená mliečkom....Teraz má 9, papá skoro všetko, ale materské mliečko si stále vyžaduje. Teraz má cez 8kg a ked sa narodila mala 2300g. Je to zdravé spokojné dieťatko🙂

vanilkavan
16. okt 2018

Podľa svetovej zdravotníckej organizácie možno začať s príkrmami až po ukončenom 17. týždni

mogaa
16. okt 2018

@pepusa1 Nie všetko čo sa teraz odporúča - je to najsprávnejšie - napr.s tým prikrmovaním alebo cukor až od roku a pod....Riaď sa zdravým sedliackym rozumom....Ja som sa rozprávala s jednou pani čo robila volakedy babicu - chodievala kontrolovať bábätká po domoch....Ke´d prišlo na túto tému tak sa len zasmiala, že ona volakedy dávala v 2.mesiacoch detičkám pár lyžičiek šťavičky z pomaranča. Teraz že sa to odporúča kvôli alergiám,ale.....si alergička? je niekto v rodine alergik? a určite ťa začali prikrmovať skôr ako v 4.mesiaci:slight_smile: začni varená mrkvička rozmáganá 1x denne po 1lyžičke, po týždni môžeš pridať zemiačik...treba začať pomalinky, pozvolna, bábo si povie čo chce a sama zbadáš ak mu dáš niečo na čo nie je pripravené....čo sa týka cukru a solenia - cukor trošinku prisladiť môžeš, neskôr môžeš z neochutenej váry pred dovarením odobrať a rozmixovať, niektoré jedlá mááálilinko môžeš dosoliť(sama uvidíš ako to chutí neochutené)....

mogaa
16. okt 2018

@pepusa1 chcela som napísať že teraz sa to neodporúča pred 4 mesiacom - kvôli alergiám, lebo je veľa alergikov.....ale moja generácia bola dokrmovaná teda skôr ako sa odporúča teraz a ja vo svojom okolí nepoznám jediného alergika...

lorela
16. okt 2018

@mogaa Ale to si už robíš srandu, nie? Že môže aj cukriť a soliť.

mogaa
16. okt 2018

@lorela koštovala si napr.nesladenú krupicu? alebo niektorý uplne nedochutený príkrm? tak okoštuj a sama uvidíš či to zješ....ako písala som troošinku prisladiť a máááálinko dosoliť....sama si bola dieťa, tak sa spýtaj mami či ti čaj dávala neochutený a krupičku vo flaši či si mala bez cukru....

lorela
16. okt 2018

@mogaa Cukor a soľ otupuje chuťové poháriky, takže porovnávať vnímanie chutí dospelého človeka s vnímaním chutí bábätiek/detí je absolútne scestné. Dieťa vníma chute oveľa intenzívnejšie, pre neho je chuť karfiolu, hrášku či mrkvy výrazná a sladká tiež.
Netreba deťom "zničiť" chuť sladením a solením. Nehovoriac už o ostatných negatívach zo zdravotného hľadiska, ktoré z toho vyplývajú alebo môžu vyplynúť.

malinajahoda
16. okt 2018

@lorela 👍

mogaa
16. okt 2018

@lorela ja som ale nepísala že všetko treba deťom soliť a už vôbec som nenapísala že soliť či inak dochucovať treba ako dospelému....jasne že zeleninku ktorá je prirodzene sladká ako hrášok alebo mrkvička dosoliť netreba....a rovnako netvrdím že treba sladiť strúhané jablčko alebo banán🙂teóriu ale ovládaš super🙂no pýtala si sa mamy či ti jedlá v detstve dochucovala alebo si jedla všetko plané? ako bábätku ti čaj a krupičku dosladzovala? a napriek tomu stále žiješ a si zdravá?🙂🙂🙂

beky1813
16. okt 2018

@mogaa a kolko ma ta tvoja babica rokov? Ze davat 2 mesacnemu pomarancovu stavu. A solit? Cukrit? Zbytocnost. Davas fakt "super" rady

mogaa
16. okt 2018

@beky1813 to zase ja netvrdím že treba dávať 2 mesačnému čokolvek okrem mlieka🙂a rovnako ani netvrdím že všetko treba dochucovať - len že treba používať zdravý sedliacky rozum a nedržať sa striktne tabuliek čo práve dieťa v danom období môže jesť a čo nie....to že niečo sa teraz odporúča neznamená že o pár rokov sa nebude tvrdiť pravý opak - napr.tekutiny pri kojení....ako príklad uvediem masť - dolakedy doporučovaná, potom zatracovaná, teraz záleží koho sa spýtaš, osobne poznám kardiologa ktorý ju odporúča že na teplú kuchyňu je oveľa zdravšia ako oleje ktoré sa pri určitej teplote prepalujú a sú karcinogénne....detto vajcia - obmedziť lebo cholesterol, mlieko- vylúčiť lebo zahlieňuje? Podľa mna vždy zdravý sedliacky rozum....znovu sa opakujem že nie som za dochucovanie všetkého a už vôbec nie že dochucovať ako stravu pre dospelého🙂nechce moje dieťa v 8.mesiaci krupicu? tak mu ju skúsim trochu dosladiť...to ale neznamená že mu sladím všetko a dávam mu tam lyžicu cukru🙂

henka123123
16. okt 2018

Ja som tiez zacala davat prikrm od ukonceneho 3.m 🙂 ale zo zaciatku to bolo v ramci ochutnavania len