Môžem začať s prikrmami od 3. mesiaca keď je dieťa na UM?

pepusa1
16. okt 2018

Ahojte malý má 14 týždňov papá Nutrilon a pekne kaká a teda či môžem už aj s prikrmami začať
Ďakujem

malinajahoda
16. okt 2018

@pepusa1 určite skús počkať do toho 4 uk mesiaca. Nedávaj skôr. Kedy vám to tak vychádza?

katrin21
16. okt 2018

Nie..dava sa od ukonceneho 4 mesiaca... nemas sa kam ponahlat...
Popzeraj si hlavne cim zacat.. varene veci, nic surove.. zeleninka 3 dni jedna, potom pridas k nej dalsiu, sledujes a tak stale dalej.. mrkva, tekvica,brokolica, cuketa, zemiacik , kalerb..atd po mesiaci mozes vyvarit so zeleninou masko/ naprm kuracie kridelko/ a to rozmixujes spolu s tou vodou, v ktorej sa to varilo, je to potom tekutejsie..var si kludne na dva dni, aj taj male mnozstvo poroadne nerozmixujes...

basska_b
16. okt 2018

Určite počkať, lebo môže mať z toho tráviace problémy. Ak dieťa zje niečo nevhodné, dostane silné hnačky, až skončí v nemocnici na infúziach. Okrem toho, naozaj by sa malo dávať pozor na to, čo dieťa smie a nesmie, lebo do 3 rokov sa položí základ trávenia v črevach na celý život.

Nechcem mudrovat, každý nech si robí podľa seba, ale chcem poradiť.

mogaa
17. okt 2018

Na margo niektorých príspevkov - je naivné si myslieť že ak sa moje dieťa nestretne so solou a cukrom do 1.roku tak nikdy nedostane alergiu ani nebude mať hypertenziu v 60-tke...Ja netvrdím že dochutiť treba každé jedlo a už vôbec nie že pomerom ako pre dospelého. To len na margo tých čo nevedia čítať , lebo len sa do mna navážajú že píšem mega bludy. Je jasné že stravovacie návyky sa budujú v detstve, ale detstvo nie je len obdobie do roka. Ja teda poznám viac mamičiek čo ich dieťa nepoznalo do roku cukor, či med ale považovali za normálne že neskôr ich dieťa pilo len sladené nápoje a nepoznalo čistú vodu alebo ked sa neskôr dostalo k sladkosti tak nevedelo čo so sebou a museli zjesť celý balíček cukríkov či celú čokoládu. Detto sol - síce dieťa do roku nepoznalo sol, ale v 4-5rokoch považovali za normálne že zjedlo na posedenie celý balík čipsov...Moje deti poznali aj chuť soli aj cukor(od malička), ale dodnes a to sú už skoro dospelí dávajú prednosť zdravej strave. Ja mám cez 40, pijem väčšinou čistú vodu, čaje nesladím len kávu mám rada sladenú. Ja považujem za megablud skôr to ak sa niekto zameria pri strave len na určité obdobie. Síce dieťa do roku nepozná cukor, ale neskôr pije celý život len sladené nápoje typu Cola,Fanta...

myj
17. okt 2018

Ja som davala od ukonceneho 4mesiaca,od narodenia davam trochu fenyklovy caj,bud som tam pridala hroznovy cukor,len zdibycku,alebo med.aj syn 13 rokov,dcera 14mesiacov,od 10mesiaca prevaram kravske mlieko,normalne s nami papa,nesolene chrumky,ale aj normalne arasidove(samozrejme asi15)vsetko je caj stale sladim medom,nesolim tolko,ale mimo jej nevarim.jogurty,dzem,uplne normalka,bebe keksy,brumik,parky,omacky,ale urcite by ssom tiez pockala do 4mesiaca,tiez myslim,ze telicko nieje este pripravene,davat uvarenu mrkvu so zemiakmi prve tri dni a potom pokracovat s dalsimi prikrmami.

lorela
17. okt 2018

@pepusa1 Pokiaľ tvoje dieťatko pekne prospieva (priberá na hmotnosti), nie je žiaden dôvod začať s príkrmami. Počkaj aspoň do ukončeného (!) 4. mesiaca, ideálne do ukončeného 5. mesiaca.
Prikrmovať sa začína uvarenou zeleninou, jeden druh 3 dni. Napr. zemiak, mrkva, brokolica, karfiol, hrášok, petržlen, cuketa atď. a ich vzájomné kombinácie. Rozmixované s trochou vody, v ktorej sa zelenina varila kvôli redšej konzistencii. Zhruba po 2 týždňoch pridáš pár kvapiek kvalitného oleja (extra panenský olivový, slnečnicový). Po mesiaci od zavedenia zeleninových príkrmov mäsko, najlepšie mladé teľacie, chudé hovädzie, morčacie, zajac, domáce kuracie a žĺtok namiesto mäsa1x do týždňa. Obed môže vyzerať napríklad takto: Rozmixovaný zemiak so špenátom a žĺtkom 🙂. Po 2 - 3 týždňoch ovocie na desiatu či olovrant (surové jablko, hruška, banán, marhuľa a pod.), obilniny. Večera nemliečne kaše. Na obed už možno pridať ryžu alebo cestoviny uvarené do mäkka. Zhruba v 8. mesiacoch biely jogurt, maslo na chlebík či rožok, surovú zeleninu (paprika, uhorka), strukoviny, sladkovodné ryby. Takto zhruba by malo vyzerať stravovanie do jedného roka. Žiaden cukor, žiadna soľ.

blumchen2
17. okt 2018
domak2
17. okt 2018

@pepume1 prepac ale v uk ti nik neporadi? Ved pozyvaju aj na "specialne" skolenia o prikrmoch pre dojcata zadarmo. V detskych centrach su kadejake skupiny a poradne a ked uz nic tak na nete je milion informacii. V UK sa dokonca odporuca zacat s prikrmami az od 6. mesiacov aj pre dojcene aj deti na UM.

lindusss2016
19. okt 2018

@mogaa a to mi uz vysvetli, prosim ta, ake plusy ma cukor ci sol. Lebo ja teda nevidim nic vhodne na tom pchat do meleho babatka rafinovany biely cukor, ved to je zabijak vsetkeho, teda ak este opomeniem to, ze dieta si ma zvykat na povodne chute a nie mat vsetko len bud sladke alebo slane. Ze cukor "az" od roka, to sa ti zda neskoro? Moja mala teda zacala jest ochutene jogurty az v 1,5 r. Teraz ma 2,5 r a obcas zje aj kupovanu sladkost, ked od niekoho dostane a mozem povedat, ze odvtedy dost vymysla s jedlom, co doteraz jedla bez reptania vsetko, takze som jej dala zakaz kupivanych sladkosti a myslim, ze jej to len prospeje. Ale to, co radis ty, ze ma cukrit a solit trojmesacnemu dietatu, to je uz fakt sila.

lindusss2016
19. okt 2018

@mogaa no a ked uz teda hovoris o pouzivani zdraveho sedliackeho rozumu, tak si sa tym rozumom niekedy zamyslela, ze ci vlastne 8m dieta potrebuje krupicu? Co ta krupica take vyzivne obsahuje, ze ju dieta potrebuje? Ci to mu davas jedlo len tak, aby nebolo hladne? Daj mu do ruky suchy chleba, mas to jednoduchsie. Krupicova kasa naozaj nie je ziaden zazracny detsky pokrm, deti ju k svojmu rastu nepotrebuju.

nenne27
20. okt 2018

Fu...mam doma 2 teenagerov a mozem povedat ze teraz uz ich stravovanie tak lahko neukontrolujem a, uprimne, ani netlacim na pilu..sami si kupia co chcu a veru je to niekedy kebab cipsy cola atd....ale kym boli mali mali prisne stravovanie oproti tomu co tu citam.ziadne rohliky chrumky sladkosti do roka nedostavali.dokonca sladkosti syn do 2,5 roka vobec nepoznal....pri dcere sa to nedalo uz tak prisne lebo videla u brata sladkost tak to uz bolo tazsie...vonku chrumali mrkvu uhorku jablcko dokonca som im do misky na ihrisko dala uvarenu brokolicu a ked sme misku vytiahli zbehli sa k nam vsetky deti ale ked sme ju otvorili vsetky sa rozutekali😂sladit a "slanit"netreba takym malym detom podla mna absolutne..my uz mame ine chute tak jasne ze sa nam to zda "plane"ale dieta ma este "neskazene"chute tak naco mu ich kazit ?naucili sa pit cistu vodu a bezne ju preferuju doteraz aj ked jasne ze idu obcas na kofolu apod.netreba pchat od malicka do deti vsetko rychlo rychlo...kym sa da treba zdravo😉

barbi789
4. nov 2018

@pepusa1 Zbláznila si sa? To je ešte naozaj priveľmi skoror, to že pekne kaká neznamená že to tak buda nastálo, ešte by si mu tými svojimi príkrmamy zničila zdravie...

pepusa1
autor
4. nov 2018

@barbi789 začíname zajtra 17ty týždeň od 18teho by som chcela začať

barbi789
4. nov 2018

@pepusa1 To už je lepšie, ale dávaj mu skôr vodnatejšiu rozmixovanú zeleninu ale len trochu

lorela
5. nov 2018

@pepusa1 A čím teda začneš? Máš pripravený nejaký postup?