Nadváha až obezita u syna. Ako ho odučiť jesť?

maminuska
21. apr 2009

Ahojte, začínam byť zúfalá zo svojho 9 ročného syna. Má 144 cm a 54 kg. Viem že má nadváhu a je už na hranici obezity. Bola som za detskou a tá ma poslala na endokrinologické , kde sa vylúčila metabolická porucha. Prihlásila som ho na džudo, 3 tréningy za týždeň po 1 a pol hodine a k tomu má ešte v škole florbal. Takže nebol by ani tak roblém v pohybe ale v neskutočnej chuti do jedla, až žravosti. Obmedzujem ho ako sa len dá, pretože keby nie, tak ho o chvíľu gúľam dole po schodoch.
Snažím sa aby jedol 5 krát denne v rozumných porciách a zdravo, ale ten tlak ostatných detí a spoločnosti je neúmerný. Celý čas mi vyčíta že on má napríklad na desiatu ovocný jogurt a celozrnnú tyčinku a jeho spolužiak tresku s rožkom a kolu alebo zemiakové lupienky..... Samozrejme že má aj sladkosť a občas nejaký ten prehrešok, ale všetko vo veľmi rozumnej miere.
Napríklad dnes boli na plavárni a potom si deti v bufete kupovali . Nechcela som aby bol uotsider tak som mu dala nejaké tie centy, vedela som že si kúpi hotdog alebo nejakú kravinu. Lenže on si kúpil aj hotdog a ešte jeden a aj lupienky - požičal si peniaze od kamaráta, pritom v taške mal ešte aj desiatu chleba s pomazánkou a papriku.
Pripadám si niekedy ako krkavčia matka, ale naozaj mu chcem len dobre. Neviem ako mám už ísť na neho. Skúste mi poradiť.

rimmel
23. máj 2010

no neviem 😀 moj ma obedy aj vecere teple, obed mal kura so zemiakmi a salatom a vecera su cestoviny s brokolicou a syrom., nechcem mu zas davat chleba, ten ma na ranajky a v nom zas tolko vitaminov neni 😀

kristi
23. máj 2010

rimmel, mluvime tady o diteti 10,5 roku, coz je uplne o necem jinem nez tvoje mimino.

rimmel
23. máj 2010

tak uricte je to ine ale ja nechcem aby mi moj syn na veceru jedaval chleba..ale suhalsim ze sa da vymysliet tepla menej kaloricka vecera 😉

kristi
23. máj 2010

tak ono kdyz ten chleba je celozrny, das si k nemu tvar. pomazanku, kus syra nebo sunky a spoustu zeleniny, tak je to ok. Rozhodne lepsi nez segedin.
teplou veceri, co treba hemenex, vaj. omeleta se sunkou, plnena brambora, testoviny bez sm. omacky. Je toho hafo

radka.m.
23. máj 2010

rimmel-však dítě taky nemá čerpat z každého jídla jenom vitamíny,na to je především ovoce a zelenina,chléb a pečivo je taky důležitý pro správný růst,ale ne kvůli vitamínům,ale kvůli obilninám,zrovna tak jako maso je důležité kvůli proteinům a bílkovinám,takže to není o tom,že by chleba měl málo vitamínů a hlavně,na večeři nemusí být jenom chléb,ale třeba zeleninový salát,ovocný,já dávám dětem klidně občas i polévku,ale je prostě bez debat,že nejvíce kalorická má být snídaně a oběd,nejméně naopak večeře,protože ty kalorie by se v noci už nezužitkovaly

rimmel
23. máj 2010

kristi hej je vela moznosti 😉

szkatka
24. máj 2010

Holky nechodím tady,jen jsem si přečetla úvodní příspěvek.Náš syn je taky dost obtloustlý.Dr nám poradil akorát hodně pít a každý večer před spaní půl hodiny na kole a pak už žádné jídlo.Zavedli jsme pravidlo (u stravy) když nic,tak nikdo.Takže nekupujeme rohlíky,tatarku,vůbec žádné sladké ani pochutiny (brambůrky,křupky) a pít má jen čistou vodu nebo neslazený čaj.Dopřejeme si něco jen když není doma.Já vím,je to boj a taky si připadám někdy jak hrozná matka,ale na svůj věk má díky tomu vyšší tlak a bolí ho kolena.Tak je přednější zdraví než abych svému dítěti dopřála vše.U nás je ale problém,že v době kdy je u svého otce,tak je často i u babičky a to je hotová pohroma.Ta ho v ničem neomezuje ba naopak a ona sama má 125kg.
Tak všem držím palce a vydržte. 🙂 My bojujeme a když je u nás tak to sice jde po půl kilech ale jde to.

bets
25. máj 2010

tiez som si precitala uvodny prispevok, a velmi podobna situacia ako u nas, ale s tym rozdielom, ze ja sa o racionalnu stravu snazim odkedy deti zacali prve prikrmy, a nielen pre ne, ale aj my s muzom sa racionalne stravujeme...
a predsa syn bol od malicka vacsi, s vyssou vahou a to uz v obdobi ked bol vylucne dojceny, piskoty a pecivo dlho nejedaval, a ked sme zacali s lepkom, tak celozrnne pecivo....
tiez chodi na judo (2.rok), v skole chodi na futbal. rovnako je problem v desiatach spoluziakov. tiez sa hneva, ze ostatni maju chipsy, hranolky, sladkosti a podobne a on nie... chodieval na brejky od Raja - ked som zistila, ake je to priserne sladke, tak som mu dalsie nepredplatila.. ale robim trosku aj kompromis, aby mu nebolo velmi luto - napr. upeciem jablkove mafiny, kupujem musli tycinky, alebo tie medovo-sezamove platky z Lidla (neviem ako sa to vola), ma to velmi rad a je spokojny, ze aj on ma nejaku maskrtu. pecivo peciem sama z celozrnnej muky, k tomu robim rozne natierky...
pochopila som, ze syn ma pomalsi metabolizmus... dcera zje raz tolko a je kost a koza... najviac mu pomohol sport - judo, postava mu zostala, ale vyrazne spevnela a v podstate uz nie je silny, ale pevnejsej postavy so svalstvom, ziadne ovisajuce brucho, uz neposobi, ze by mal nadvahu...

dai
26. máj 2010

ahojte,
suhlasim s tym co pise szkatka - decko robi to co vidi u svojich rodicov - od malicka...
pamatam si sama ze ked mi rodicia vodu kazali a vino pili, tak som ich nepocuvala...
moja mala nenormalne vela papa, niekedy nechapem kde to napcha... zatial ma stastie ze ma rychly metabolizmus, takze je chudunka...
babky mame ale vsetky tucne, takze geny zial nepustia... do 2-och rokov nemala sladkost v puse ( okrem mlieka ), teraz jej davam kinder cokoladky alebo brumiky - nechcem aby mala pocit ze ine deti maju nieco co ona nema ( vdaka tomu som ja napr. zavisla od cokolad - ako dieta som ich nikdy nemala, mam pocit ze si to teraz vynahradzujem...)
co sa tyka stravy a pohybu - snazime sa cela rodina - tancujeme, chodime na vychadzky, na bicykel, do prirody - kazdy vikend...stravu sme tiez zmenili - nepamatam si kedy som naposledy robila bravcove maso, hranolky a podobne veci. Salamy a parky kupujeme len kvalitne s vysokym obsahom masa, bez masti a slanin...ked chce maslovy chlebik chrumkavy, tak jej spravim celozrnny chlebik v hriankovaci bez oleja, nato tenunku vrstvu masla a k tomu pazitku a rajcinky - toto nastastie zboznuje 🙂 detto miluje spenat a ine zdrave veci - na rozdiel od mna napr. ...
musim povedat ze nase prisposobovanie sa tomu ako chceme aby ona vyrastala vyrazne prospieva aj mne s manzelom 😎

majka35
27. máj 2010

ahojte, nie veľmi súhlasím s názorom, že čo dieťa vidí u svojich rodičov, to tiež robí ... myslím, čo sa stravovania týka ... moja dcéra nedá, ale naozaj absolútne nedá do úst žiadne ovocie a ani čerstvú zeleninu a pritom môj manžel je na ovocí závislý a ja a čerstvej zelenine ... zbožńujem šaláty a môj muž je na kilá jablká, ananás ... márne sa snažíme prehovoriť ju, aby to aspoň ochutnala, povie, že to je fuj a otočí sa ... ja som z toho už zúfalá a prísun ovocia jej nahrádzam aspoň detskými výživami bez cukru ... zeleninú v roxmixovaných polievkách ... moja dcéra má 3,5 roka a nepije žiadne jupíky, fantym coly, u nás sa pije výhradne čistá voda, dokonca sa nám stalo pred mesiacom, že malú bolelo strašne bruško a mala zápchu, tak mi doktorka poradila, aby som jej dala pohár coca-coly, normálne plakala, že ona toto nehce, že chce iba vodu ... ostatné jedlá nám zje v pohode ... sladkosti sa aj u nás podávajú, ale v triezvej norme ... chodí do škôlky a tam vždy nachádzam nejakú sladkosť v skrinke, ja sa snažím kupovať aspoň tie "zdravšie" a menšie ... no a dôležitý je pohyb, ja som nervózna, keď trčíme doma ... 😠 viem že je to ťažké, pri toľkých lákadlách, pribrzdiť dieťa, ale aspoň zčasti by sme sa mali o to posnažiť ... ja keď vidím u kamarátky, ktorá je dosť obézna, ako nešetrí maslom, ked si robí zemiakovú kašu, koláče, ktoré pečie sú tak sladké, že sa ani jesť nedajú, sladí si čaj, kávu a pitný režim dodržiava pití sladenej minerálky, tak mi je z toho smiešno hlavne vtedy, ked plače, že nevie, z čoho priberá 😀

szkatka
27. máj 2010

dai:
Obdivuji jak zdravě jíte.To bych taky ráda dodžovala vzhledem k tomu jak se snažím po porodě cvičit.Zatím syny vedu ke cvičení...sama doma cvičím .Ale je fakt,že syn si třeba taky oblíbyl dělat topinky bez oleje v topinkovači a to si potře třeba pomazánkovým máslem.Nebo když už něco sladkého,tak mu dopřeju ten celozrný chleba v čokoládě a nebo v lékárně prodávají ty celozrné chlebíky ve tvaru medvídků.Jinde jsem to neviděla

majka:S tím souhlasím ohledně tvé kamarádky.Kdo pro to nic neudělá nezhubne.Dr mi sám řekl,že jak chceme hubnout a vést k tomu i syna tak jen a jen vodu a dodržovat pitný režim.Neslazené všecko. Nám taky syn zeleninu moc nemusí,ale naučil se tím kompenzovat sladkosti.Třeba příjde a "makmo já mám na něco chuť (večer) tak mu povím..."tam je lednička a v ní zelenina třeba mrkvička" Tak sedí u televize a chřupká mrkvičku.Nebo mu musím vydlabat rajče a to pak sní.Ale jsem ráda aspoň za to .Nenutím ho do zeleniny.Udělám velkou salátovou mísu a každý si bere a on jak je zvědavý tak si taky ďobne.Tak aspoň za to jsem vděčná.

bets
27. máj 2010

majka, ked mali deti 3 roky, tiez som si myslela, ze ich nikdy nenaucim jeste zeleninu a ovocie. a teraz ma zo dna na den viac prekvapuju, co zjedia. trosku to suvisi aj s tym, ze isli do skolky, skoly a snazia sa zjest, co im daju. ale hlavne ja som prestala brat ohlad na deti a zacala som rozsirovat jedalny listok.. uz sme mali plne zuby kuracieho masa s ryzou. zacala som varit vela zeleniny, hlavne vela strukovin a pod. deti dostali obed a ked nezjedli nenutila som, zobrala tanier . postupne zacali ochutnavat nove zlozky potravy a teraz maju velmi radi fazulu na rozne sposoby, aj napr. len jest taku samotnu... a cerstvu zeleninu som zacala krajat na velky tanier. zo zaciatku deti nechceli nic ochutnat ale postupne po roku siahli napr. na pradajku, neskor papriku. ale potrebovali to samostatne nakrajane, salat ani za svet. a prave nedavno ma zase prekvapili, spravila som paradajkovy salat miesany aj s inymi zeleninami + olivovy olej a vyhlasili, ze taky dobry salat este nejedli... a tak postupne to ide.. dokonca zo skoly a skolky prisli s tym, ze im chuti cvikla. nerobievala som cviklovy salat, lebo tu som myslela, ze ju urcite odmietnu...teraz ked mam cviklu, tak uprednostnujem salat z nej. dcera prisla zo skolky s tym, ze im ucitelka obcas nakraja kalerab, a ja ze ci ochutnala, ona ze nie, ze to nelubi... doma som skusila nakrajat, syn sa odvazil prvy a zrazu obaja zistili, ze im velmi chuti...
napr. my obaja hovoria ako neznasaju karfiol, tak nevyprazam, ale pomackam a robim take karbonatky zmiesane aj napr. s postruhanym zemiakom a ovsenymi vlockami, a to im zrazu chuti..
chce to len trpezlivost, skusat, ale nenutit.

jajabi
7. okt 2010

bets, zdravím, můžu vás poprosit o přiblížení výrazu kaleráb? Cvikla je možná dýně? Děkuji, také chceme hubnout 😝

januarova
7. okt 2010

@jajabi, kalerab je kedlubna a cvikla je cervena repa

jajabi
7. okt 2010

Januarova, díky za tipy !