Prvé príkrmy

4. apr 2023

Dobrý deň. Môj synček ma 4 mesiace, dojčím ho. Cez deň aj noc chce papať mlieko každé dve hodiny. Pediatricky mi povedala, že mu môžem začať dávať na noc ryžovu kašu, nech nie je hladný a dlhšie vydrží spat. No ale keď som si googlila info o prvých prikrmoch, všade odporúčajú dávať kaše až po zavedení zeleniny, mäsa a ovocia. Lebo nech sa hneď nenaučia deti na sladkú chuť, nakoľko aj mliečko je sladké. Všetci v mojom okolí prikrmovali až v 6tom mesiaci najskôr a nevedia mi poradiť. Mate s tým prosím niekto skúsenosti?

vkatush
4. apr 2023

Najnovšie vraj už aj dojčené deti odporúčajú od 4. ukončeného, kvôli imunologickemu oknu, ak som dobre zachytila (ja mám 3.5 mesačného na umelom, takže my už o chvíľu začneme).

Takže ak, by som možno začala pomaly s prikrmami a až potom tie kaše, resp sa spýtala doktorky, či môžeš 😊

nikolani
4. apr 2023

@vkatush ja som sa zase dočítala že už aj tie na umelom majú začínať od 6. mesiaca :D v imunologickom okne majú len ochutnať veľmi malé množstvo alergénu, nie reálne začať s prikrmami. Ale tiež je na to milión názorov 🙂

vkatush
4. apr 2023

@nikolani no ono zo začiatku začínajú len s pár lyžičkami a potom záleží, či sa dieťa rozpapká alebo rovno bude len "ochutnávač". Mám kamošky, ktorým hneď papkáči celý príkrm zjedli a potom také, čo do roka horko ťažko niečo zjedia 😁 dúfam, že môj bude papkáč

zorkahorka
4. apr 2023

@vkatush tak to si prva, u ktorej toto citam. Lebo mne povedala nasa dr toto iste a nikde inde som to nenasla... tuez som dojceneho zacala prikrmovat ako 4 m, ale zeleninovymi prikrmami. S tymi kasami si myslim presne to, co pises - nedobry zaciatok. Ale zas - davaj krupicovu, neochutenu kasu. Ak je vwlky papkos, skus obedove prikrmy...

veroonr
4. apr 2023

Zelenina, maso, ovocie. Pri dojcenom dietati od ukonceneho 6.mesiaca. Podaktori by hadam uz novorodencov kadecim napchavali 🙈

nikolani
4. apr 2023

@vkatush no vidíte, čo ja viem tak imuno okno nie je o tom či sa rozpapka alebo nie, ale len o Tom aby sa telo stretlo s alergénom. Asi sme mala každá iné zdroje k dispozícii, čo je ok - aj každý doktor vám to povie inak, náš má napr názor že imuno okno využiť len na ochutnanie lepku a potom až od 6. mesiaca reálne začať prvé prikrmy, kamoškám ich pediatri povedali zase trošku inak a čo čítam v diskusiách tak ďalší doktori hovoria zase aj úplne inak😀 každopádne držím palce nech máte doma toho papkaca, u nás drobec rád vymýšľal 😁

vkatush
4. apr 2023

@nikolani no myslela som to tak, že využiť to imuno na čo najviac ochutnávania, nie na doslova len ako jedenie 😁 ale ak sa aj rozpapá, tak super.
Ale mám obrovský rešpekt voči veľkým alergénom, dúfam, že nebude žiadna katastrofa. Ja som silno na orechy, svokra je bezlepková a moja mama je med a ešte nejaké somarinky, takže nejaké predispozície na alergie tam sú 😔

Ďakujem, dúfam, že sa vymýšľaniu vyhneme, aj keď pochybujem, že budem mať to šťastie 😂

basska_b
4. apr 2023

Mne hovorila Dr., ze do 6 mesiacov len kojit. Ja som inak kojila do 7. mesiacov a potom som zacala s jablkovym pyre, lebo ine mi proste nejedli. Na tom sa rozpapkali a potom uz jedli vsetko mozne

mareka49
4. apr 2023

Pýtaš sa lebo ta nočné budenie jazde dve hod unavuje veľmi?
Áno začína sa zeleninou a obedami.
Môžeš skúsiť jeden večer lyžičku kaše.
Mozno bude spať lepšie možno horšie možno rovnako.
Ale neodporúča sa to.
Mozno nesladene a nemliecne.

jaond19
4. apr 2023

Pri vsetkych troch detoch som vyskusala dat v zaciatkoch po prvej zelenine aj kasu v nadeji, ze sa zasytia a pospia (aj ja). A 3x sa mi potvrdilo ze je to blud a bolo to este horsie. Aj ja som mala obdobia kedy som polrocneho mala doslova celu noc na prsníku.... preslo to.

nairia
4. apr 2023

imuno okno je uz vyvratene, takze sa ho netreba drzat. dojcene deti maju zacinat s prikrmami az po ukoncenom 6m kvoli traviacemu traktu a jeho vyvoju, deti na UM to maju trosku inak, preto zacinaju s prikrmami ukoncenim 4m.
no a teraz tie kase- su tazke na zaludok dietatka, takze by som bola s tym opatrna a obzvlast pri dietati, ktore nic ine ako mm nepozna. uz by sa mohla zacat trosku osveta, ze kase nie su zaruka dobreho spanku, to nase mamy tak boli naucene, ale teda hodne pokrocila doba a toto je tiez uz prekonane. lekarka trepla dobru blbost.
ako spomenuli vyssie- zacina sa obedom a zeleninou. nie, ze napchas dieta vecer a celu noc budete hore, lebo alergicka reakcia, bolesti bruska a podobne.
okolo 3-4m je inak aj rastovy spurt a regresia spankova, aj preto si moze pytat mliecko castejsie. ak mas pocit, ze mu tvoje mlieko nestaci, osobne by som asi porozmyslala nad doplnenim svojho mlieka umelym.

magda15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz