Výbavička pre novorodencov - čo áno a čo nie

ah1234
5. máj 2018

Ahojte, internet je síce plný zoznamov, čo treba pre malé miminko nakúpiť, ale všetky sú ako cez kopirák a prídu mi to také všeobecnosti, žiadne skúsenosti reálne, že čo áno a čo nie. Preto by som sa rada opýtala, čo ste vy pre svoje malinké nakúpili, trebárs aj niečo, čo pokladáte vy za super prospešné ale nepokladá sa za nejakú "základnú" výbavu.

Mám aj pár konkrétnych otázok, ak by ste mi vedeli odpovedať. 🙂 Malé sa inak narodí v októbri

- plánujeme kúpiť košík pre mimi, aby malo kde spať v obývačke a tak, do postielky zavinovačku. Myslíte, že sa zijde aj hniezdočko? Mne príde, že z toho hniezdočka rýchlo vyrastie

- a čo hovoríte na detské lehátko, konkrétne Baby Bjorn? Myslím, ale jeho využitie, názor mamičiek na ich nosiče poznám, len ma skôr zaujíma, či vôbec také lehátko využije bábo.

- ak sa bude čo i len trochu dať, rozhodne budem kojiť, ale kvôli škole sa bude podvečer o bábo starať partner, takže budeme odsávať do fľašky. Potrebujem také vecičky ako ohrievač fľašiek a pod?

- vaničku neplánujeme kupovať, máme veľkú vaňu a myslím, že si vystačíme s lehátkom pod bábo, je tu nejaká mamička, ktorá vaničku nekupovala a potom trebárs dokupovala?

-a posledná vec: som mala (162cm/50kg), priateľ má 183cm/80kg, takže tiež žiadny obor a všetci v rodine sú malí - gynekológ mi stále hovorí, že sa mi pravdepodobne nenarodí obor. Myslíte, že potrebujeme nakúpiť aj veľkosť 50 pre mimi? A koľko ste čoho nakupovali prosím, aby sa s tým dalo "vyžiť" (nechcem mať kvantum oblečenia). Kupujeme kvôli látkovaniu susišku, takže prať môžeme častejšie, ale neviem si predstaviť, koľko čoho potrebujem.

Ďakujem krásne za akékoľvek rady ❤

beky1813
5. máj 2018

Ja mam obe dieta dlhe, cize uz pri prvej som mala 56 a aj to len na 2 tyzdne, veci som nakupila hlavne prakticke, ziadne rifle, prexackane, skor neutralne farby. s odsavanim neporadim, moje deti su antiflaskove. V postielke mam len mantinel, aby sa neudierala. Zavinovacku ani jedno moje dieta nechcelo, vo vani mam len platene lehatko, vanicku som nekupovala a co sa tyka kosika, dlho nevyuzijes, ja som zvazovala pri druhej toto https://www.aladdin.sk/lehatka/tiny-love-multif... moze tqm lezat, spat, ako bude rast, zdvihnes, naklonis, aj to vibruje tusim, zahra sa tam, vyuzijes urcite dlhsie a nemusis kupovat napr.kresielko.

denka259
5. máj 2018

@ah1234 ahoj, maličkej som od narodenia obliekala len overaliky, je to Najpraktickejšie, a pre mimi pohodlne. Nekupovala by som rifliky a podobne. Mali sme aj veľkosť 50 (fo 3,5kg). Overalikov mám 10ks a stačí. Tiež som nechcela kvantum oblečenia.

Čo sa týka hniezda, my sme začali prednedávnom ukladať dcérku do cocoonababy. Evokuje jej prostredie v brušku, hniezdo je antirefluxne, protikolikove a malo by predchádzať zlezaniu hlavičky. Malinká tam prespí aj 4 hodiny cez deň v noci aj dlhšie (ma 7 týždňov). Ak to porovnám s obyčajnou zavinovackou, v cocoonababy je pokojnejšia.

Čo sa týka vaničky, tu sme kúpili ale neskôr sme ju vymenili za tummy tub vedierko. Malinká v ňom tak neplače - opäť vedierko pripomína bábätku prenatálne obdobie.

Ak budeš často odsávať, ohrievacku fliaš využiješ. ja som ohrievala v teplej vode pri sporadickom odsavani.

nikayla
5. máj 2018

K tej poslednej časti otázky - aj ja som malá, ledva 153 cm, manžel má okolo 190 cm, malá mala pri narodení 51 cm a 2700 g - taký hadík dlhý chudý, ale nosila aj veľkosť 50. Inak čo som ja vôbec nevyužila, hoci som doma mala, bola prebaľovacia komoda.

mirka17
5. máj 2018

@ah1234 začnem od vaničky, ked som čakalé prvé dvojčatá tiež som mala vaničku a lehátko a to lehátko mi vyslovene zavadzalo, dala som ho preč, pretože aj tak to dieťa musíš nejako držať, a ked sa pozrieš ako sa správne drži dieťa pri kupani, tak prídeš nato že je ti lehátko uplne na prd. Okrem toho čo sa týka aj držania miminka pri kupani, skus si len tak zobrať nejaku bábiku do vane, správne ju uchop a naklon sa nad vanu, či vôbec dotiahneš a ako dlho to miminko udržíš takto naklonená nad vanou a či ta potom nebude bolieť chrbát. ja som bola po sekcii takže pre mna nepredstavitelné. Ja si vaničku položím na zem, a malého kupem na kolenách, nemusím sa tolko ohýbať, pekne na neho dotiahnem, a potom preložím na prebalovaciu podložku ktoru mam vedla vaničky. Do veľlkej vane musíš dať aj viac vody, ak chceš do dieťa aj trochu namočiť nie? a ked bude ešte v lehátku, tak to musíš snád naplniť polku vane. trošku nešetrné za mna. mám oktobrového syna, zavinovačka za mna určite, resp. ani nie zavinovačka, ale klasická perinka na šnurky, môj malý nemal ani zimný overal, nemám rada tieto malé overaly, veľmi tažko sa do nich miminka navliekaju, dala som ho do perinky, do kočiarika a hajde vonku, ked som prišla domov a ešte spal, vybrala som ho z kočiara v perinke do postielky , rozviazala aby nebolo teplo a ani sa nezobudil. ak chceš dávať mlieko aj z flašky, uplne ti stačí fľaška, žiaden ohrievač a podobné veci som nemala, ohreješ to predsa v teplej vode, mne by to napr. zavadzalo v kuchyni na linke. veľ. 50 by som nekupovala, myslím že je to skôr veľkosť vhodná pre predčasniatka, nič sa nedeje keby mu boli overaliky alebo body aj trochu väčšie, ohneš rukávik a ideš dalej. veľ. 56 by som kupovala ako už bolo povedané vyššie, hlavne overaliky, 4 - 5 kuskov bohate stačia, možno zopár body a mne sa osvedčili pančušky, žiadne ryfličky, šatičky a košielky.

elizita
5. máj 2018

1. Nic z toho sme nemali, mala casto spala na gauci, na deke, velkom vankusi, alebo vo vanicke z kocika... nechybalo nam to ani trochu. Vlastne len zavinovacku mala, 2x a 2x neuspesne,nie kazde dieta to ma rado
2. Lehatko sme mali, aj v nom vecer asi 2mes zaspavala, no mali sme take to klasicke..neskor sme z toho uz len pustali hudbu pri zaspavani 🙂
3. -
4. Vanicku vyuzivame doteraz... na tak male babo staci troska vody, ja zvazujem aj ekonomicky.. odkedy stala tak ju v 95% len sprchujeme, no obcas jej pre radost napustim vanicku trochou vody nech sa cvachta.. a dam ju do vane.. lehatko pod babo sme nemali..
5. Moja mala 2700g a 48 cm, c. 50 sme dost vyuzili a takisto aj plienky 0 alebo XS.. plienky vel 1 mala tiez dlho, hoci za prve 3 mes pribrala 3 kg.. ak budes mat babatko co sa prekakava mas po parade 🙂 ale ak mas susicku tak ti staci par kuskov

yanni
5. máj 2018

Tak my she viac-menej minimalisticka rodina. Co najmenej zbytocnosti. Deti prezili aj bez lehatka, ak bez kosika (pokym sa dieta nehybe, nepretaca, lezalo aj spalo cez den v obyvke normalne na gauci), potom na deke na zemi. Obednajsi a nocny spanok samozrejme normalne v spalni, neskor v svojej izbe vo svojej postielke.
Ja som kojila ale musela som aj odsavat, lebo som mala pri copani vela mlieka. Okolo 3-4roch mesiacov obcas vpila aj z flasky, ale ziadny ohrievac ti netreba. Normalne flasku das do vodneho kupela v hrnic a zohrejes. Inak som mlieko mrazila a neskor pouzila do prikrmov.
Hniezdo, zavinovacky atd. Uplne zbytocnosti. Podobne ako aj vankus na kojenie.
Vanicku na kupanie. Hm musis vyskusat. Nasi sa radi kupali, takze kazdy vecer vo vani. Ide to do chrbata a krizov. Tiez sme mali platene lehatko ale nakoniec som zobrela od nasich z povaly vanicku, co mal este brat, vyriadila, vydenzifikovala a pouzivala tu. A pri decke po cisarskom to bolo na nezaplatenie. ZOhynat sa hlboko do vani a vyberat ju odtial hm, neprezila by som. Takze zatial nekupuj a uvidis.

Co sa ve ci tyka. Netreba ti vela. Ja som trosku vyssia ako ty ale zhruba mame rovnake miery, aj muzi. Deti boli normalne dlhe ca. 50 cm ale stihle do 3. kg. Väcsinu veci som mala 56 ale pro copani som musela dodatocne dokupit 50tky, lebo v 56 sa takmer utopila.
Nekupuj vela. Dokupit sa v dnesnej dobe da vzdy. Objednas z intnetu, do dvoch dni to mas doma.

Kosmetika ti netraba ziadna. Uvidis aku bude mat pokozku.

deti95060810
5. máj 2018

veľkosť 50 by som nekupovala, radšej 54...Vaničku som mala - super. Ešte odsávačka je dobrá - tiež som odsávala keď som išla do školy...mama prihrievala mlieko vo fľaške, ktorá bola ponorená v teplej vode...
pre dieťa dostaneš kopu veci kúpiť, aj sú dosť drahé a využitie minimálne.... 😉

ah1234
autor
5. máj 2018

@yanni
@elizita zabudla som zmienit, ze nieco v com babo bude spat potrebujeme kvoli tomu, ze mame staforda, ktory je zvyknuty sa po ludoch doslova valat -tj. nelahne k noham ale priamo na hlavu. Takze normalne by som aj ja samozrejme toto neriesila ale nechavala babo trebars v tom hviezdocku na gauci a neskor na deke na zemi, ale to by ho nas 20 kilovy pes zadusil.. 🙂

slnecnica82
5. máj 2018

Vaničku určite, kvôli hygiene.

janikovaanicka7
5. máj 2018

@mirka17 dakujem za napomocny príspevok 🙂 Cakam prve babo, tak uzitocne rady sa zídu.

hettinka
5. máj 2018

@ah1234 košík pre babo je zbytočnosť - poslúži vanička z kočíka a úplne najlepšie he naučiť dieťa spat na 1 mieste, v postieľke a nie na spanie v obývačke, čo potom budeš zasa oducat.

Lehátko vibračné je dobrá vec, využili sme do 9 mes.

Vanička na kúpanie áno, lehátko na kúpanie je zbytočnosť.

Na ohrievanie fliaš sme nič špeciálne nepotrebovali, ohrievala som vo vodnom kúpeli.

Veľkosť 56 ti stačí pár veci, mesačne už nosí 62.

ah1234
autor
5. máj 2018

@hettinka ja chcem, aby dietatko spavalo v postielke len v noci. Mam pracu a skolu, tak si myslim, ze mimi aj tak nebude spavat na jednom mieste len, aj keby som chcela 🙂 co sa tyka kocika, tak ten planuje byt v kocikarni, byvame na 4.poschodi bez vytahu a ja babo nemozem tolko vynasat aj s korbickou.. Takze ja sa nepytam ci kosik ano ale ci mi tym padom nejako posluzi aj hniezdocko 🙂 dakujem inak za rady.

ah1234
autor
5. máj 2018

@deti95060810 no ved toto prave, veci je milion dostat a niezeby sme nemali financie na potrebne veci ale nechcwm, aby sa mi tu potom nieco drahe valalo a nevyuzivalo sa.

ah1234
autor
5. máj 2018

Dakujem vsetktm za postrehy 🙂 ja mam problem s vanickou s tym, ze je to obrovske a nespratne. :/ financne to vyjde par korun, oproti kociku a tak.. Neviem no, uz som videla aj take, co sa daju zlozit, mozno do takej pojdeme.

evittam
5. máj 2018

@ah1234 Nemali sme ani košík, ani lehátko, ani ohrievač-zbytocne. Co sa tyka dedičnosti vysky-vacsinou sa dedi "o generáciu". Tak ci tak by som 50 nekupovala.

hettinka
5. máj 2018

@ah1234 sú aj menšie vaničky, pozri IKEA

kallanchoe
5. máj 2018

Určite overaliky využijes najviac potom body, a u mňa polodupacky super (ponožky ho tlačili, mal tučné nozky) pripadne dupačky. Perinka alebo zavinovačka stačí jedna ( môj používal len 2 tyzdne, v nej vrestal😂) niektoré deti ju nechcú, iné ju milujú. Ja by som vaničky neprežila. Bola som po sekcii. Vaničku som dala na stol a tak som kupala, tak ma jazva nebolela.a zade čistiť vaňu pred každým kúpaním by sa mi nechcelo. Maly ma 2 roky vaničku dám teraz do vane a tak sa kúpe v nej. Lebo zase kým na pustím veľkú vaňu... Stačí obyčajná za pár drobných. U mňa veľká pomoc. Hniezdo co ja viem nemala som, nepotrebovala som, v prípade potreby odložila som vankúš mi. Košik podľa mňa tiež zbytočnosť raz dva z neho vyrastie. Môj spal na gauči normálne cez deň keď som varila napr. ale častejšie v kočíku na balkóne. A co sa týka odsávania dojčila som 1,5 roka. Ale odsat mlieko mi nešlo ani ručnou, pákovou, elektrickou.Pritom mlieka habadej. Potom ma týždeň boleli bradavky tak ze som plakala pri kojeni. Poznám viacero báb ktoré s tým mali problém napriek nadprodukcii mlieka. V prípade potreby napr. Bola som na svadbe napr. dalo sa mu umelé a hotovo. Ohrievace,sterlizatory a podobne netreba. Je to super vec keď je dieťa na umelom mlieku (to do predu nevieš jak bude) ked prevažne dojcis, dieťa ani fľašu nepoužíva. To by som kúpila až potom podľa toho ako bude,ci budeš mať mlieko..... Ja som mala ani som nerozbalila, nepotrebovala som. 50 veľkosť nekupuj skôr 56 aj to len menej je to len na chvíľu, radšej 62. Dieťa sa ľahšie oblieka do voľnejšich veci krútia sa hore dole nonstop 😉

hettinka
5. máj 2018

@kallanchoe ale ona písala, že majú psa a že býva na 4. poschodí bez výťahu. To asi kočík na balkóne mat nebude.

Ja by som si vybrala kočík s vyberateľnou vaničkou (nemyslím celu hlbokú časť, ale takú vkladaciu), alebo taškou na dieťa, ktorú vynesies hore. Ocenis aj keď ti dieťa na prechádzke zaspí.

anemone123
5. máj 2018

Ono sa to tak vseobecne neda povedat co ano, co nie, zalezi aj od babatka, co bude chciet... aj tak zrejme nakoniec zistis ze niektore veci si kupovala zbytocne 😊.
Kosik, hniezdoco, my sme nemali, dokupovali sme cestovnu postielku, mala som ju v obyvacke alebo vonku na terase ked bolo pekne a vyuzili sme ju aj na dovolenke
Zavinovacka u nas fungovala na 100%, ale este lepsi je nosic alebo satka, ked je babo uplakane, ma koliky a pod...
Lehatko ano, malinke sa v tom zabavi, pohojda
Ohrievac a sterilizator by som riesila potom, zistis ci to vobec potrebujes
Vanicka - zvaz ci pri kupani v hlbokej vani neprides o chrbat, cim je vanicka polozena vyssie, tym je to jednoduchsie a pohodlnejsie
Na oblecenie ti stacia body, teplacky a overaly, tie najmensie velkosti babo moc nevynosi, takze toho netreba vela, tie najmesie by som kupovala cca 5x body, 2x overal, 3x teplaky...mozno jeden nejaky teplejsi svetrik, zalezi ci bude letne alebo zimne babo

kallanchoe
5. máj 2018

Boooze keď to čítam teraz po sebe....sorry píšem z mobilu

fantinka
5. máj 2018

Ja som mala julove dieta, cize zavinovacky som vyuzila len do kocika ako vypln, inak bolo na nu horuco. lehatko sme mali, je to super vec, ked potrebujes mimco niekam na chvilu polozit, mali smesme tusim fisher price. Kupovala som oblecko 62 a potom sme dokupovali 56, lebo syn bol malicky. Tak si podla mna dokupis podla potreby, ved posles muza na nakup 😊 co je suoerza, je slnecna clona s UV faktorom 50, ja to vyuzovam do dnes, ked je slnkoto. plienka cez kocik sa davat nesmie kvoli cirkulacii vzduchu, dieta moze mat slaby privodto vzduchu. Hniezdo je podla mna len tahak na mamicky, plus to vyuzijes fakt kratko, dieta rychlo rastie...A co sa tykastalo ohrievacov na flase, podla mna netreba,lahko zohreje vo vodnom kupeli 😉 . Vanicku mame aj s tou zabudovanou vlozkousom a uz by som ju nekupila, ale dostalito sme ju, tak sa v nej kupe. PodlaJa mna staci uplne vanockajedno za par korun. no mne sa aj tak naj umyva v umyvadle, mame take hlboke korytkove. hlavne netreba kupovat vela oblecka, mimco rychlo rastie a kupite si podla potreby.

fantinka
5. máj 2018

Boze paron za preklepy, ale mobil mi nestihal 😂😂😂

lubmar
5. máj 2018

Vanicku na kupanie si urcite zozen, lebo prides o chrbat. Kym je babatko malicke a nedrzi si hlavicku, musis ho cely cas drzat, a pritom ho umyvas, je to ine ked ti uz bude sediet. Tiez spotrebujes ovela menej vody, nakolko aby bolo babatko aj namocene, vanicku staci naplnit ovela menej, ako velku vanu.
A hlavne nekupuj pre babatko ziadne overaly, co sa zapinaju na chrbte, toto nechapem, ako to moze vobec niekto pre babatko navrhnut....

ah1234
autor
5. máj 2018

@lubmar take vobec existuju ? :O ja som dost lava takze budeme vsetko na zapinanie spredu kupovat, aj cez hlavu sa bojim take male babo obliekat..

anemone123
5. máj 2018

Overaly so zapinanim na chrbte som nikdy nevidela... vsetko sa zapina vpredu

lubmar
5. máj 2018

@ah1234 ano bohuzial su aj take 😅, vela sme takych podostavali od pribuznych, ale este su horsie take, co sa cely overal oblieka cez hlavu, otras...

lubmar
5. máj 2018

@ah1234 je to takyto typ, toto si vobec nekupuj, otrasne sa to oblieka, ja som ich nove povyhadzovala, ani som to nikomu nepodarovala.
https://www.predeti.sk/overal-zvieratko-a-oblac...
aj tu na MK ich mnohe baby predavaju, oni su akoze vpredu pekne obrazkove, ale funkcnost nula bodov... To moze navrhnut a usit len clovek, co nikdy nemal mimino....

janickacrazy
5. máj 2018

@ah1234 inak ja mám takú istú výšku ako ty, váhu som mala podobnú pri prvom dieťatku, otec tiež žiadny obor a malý mal 4kg a 50cm, takže vôbec nebol malý a veľkosť 50 mu bola malá hned

yanni
5. máj 2018

@janickacrazy Vidis ake su to rozdiely. Nasa copana mala tiez 50 cm ale 2790 g a do 56stiek som ju mohla obliect dvakrat. Doobjednavala som par 50tok hlavne body. Ono ale zalezi aj od znacky a strihu.