Výbavička pre novorodenca

29. sep 2023

Ahojte, z každej strany počúvam, čo kupovať a čo nekupovať pre bábätko a ja ako prvorodička mám už nervy aj zmätok. Prosím poraďte, fakt len najdôležitejšie veci, ktoré nakupiť. Nechcem kupovať zbytočnosti. Samozrejme postieľku, sedačku do auta a kočiar už mám. Plienky, odsávačku, vaničku aj prebaľovaci pult. Ešte uvažujem nad nosičom alebo šatkou. Nejaké oblečenie pre dieťa mi nakupila mama. Čo budem ešte potrebovat?
Mali ste dieťa v perinke/zavinovačke?
Možno si poviete, že sa mám pýtať mamky, lenže mama a svokra to preživaju, akoby šli rodiť ony, do toho mi babka poznášala 50 ročne perinky a drevenych hojdacích koníkov. No ide ma poraziť. 😀 prve vnuca v rodine z oboch stran a milion nevyziadanych rad. Ďakujem

thereisabear
29. sep 2023

Za mňa šatku určite áno, najlepšie keď ti hneď aj niekto ukáže, ako na to.
Zavinovačku kúp jednu a uvidíš, sú deti čo inak nespia a sú také, čo tam nebudú ani za svet.

patka06
29. sep 2023

Zavinovačku som nevyžila vôbec,
Super boli obyčajné látkové plienky, mala som 10 ks obyčajných a 4 s obrázkami.
Používala som ako podložku na matrac do postieľky aj do kočíka, do poradne bola povinná pri vážení babätka.
Využila som ich aj na prikrytie počas spánku a na plece pri odrgnutí.
Veľké osušky z materiálu ako plienky som používala pri kúpaní.
Zíde sa aj ľahká deka

zenulkaaa
29. sep 2023

Zavinovacka urcite-v tom sa babtko citi bezpecne, lepsie sa Ti bude v nej drzat. Moj prvy bol v nej casto a aj pre druheho mam uz nachystane.
Co sa tyka zbytocnosti, tak za mna je to prave prebalovaci pult. Ja som vysoka a neznasam stat pri mnohych cinnostiach. Ja som prebalovala vzdy sediac na posteli 😄😄😄 mne to tak prislo pohodlnejsie ako sa hrbit nad prebalovacim pultom
A taktiez odsavacku som nikdy nevyuzila, takze tentokrat ani nekupujem, kupim az ked budem potrebovat.
Co este odporucam je isto nejaka pestunka, ked budes kamkolvek potrebovat odbehnut mimo miestnosti alebo von na dvor, budes babo pocut.

angeli121212
29. sep 2023

Poznáme 😂 aja som nakoniec nakúpila kopu vecí ale zas som všetky použila ale čo ľutujem, že som nekúpila skôr bola videopestúnka. Bývame v dome so záhradou a veru by sa mi zišla kedže malý mal obdobie že spával len napr v postieľke. Ešte som maximálne využívala aj využívam monitor dychu, kedže malý má dni keď prespí väčšinu noci bez prebudenia a celkovo kľudnejšie spím.

angeli121212
29. sep 2023

@zenulkaaa sranda ako to má každý inak ja som napr prebaľovací riadne využila ale zas som nízka a bolieva ma chrbát

autor
29. sep 2023

mne prebalovaci pult doniesla mama, asi aj 3/4 veci. Lebo to urcite budem potrebovat. Svokra mi napriklad kupila aj stolicku na prve prikrmy a to som bola asi v 15tyzdni😀 na jednej strane je to mile, ale na druhej ma uz ide porazit.
@patka06 latkove plienky mam, samozrejme asi 50 rocne ale vyzeraju ok. To mi zas doniesla babka🤣

minesasubu
29. sep 2023

Jedine co odporucam je paperova perinka a vankusik od Evy Kriedronovej a este si nieco nastuduj o psychomotrickom vyvoji dietata( spravne nosenie, polohovanie a tak ) ak mas instagram - spravna manipulacia s babetkom a michala_pukalovic a na fb fyzio mama 🙂
my mame tiez prve mimco po dlhom case v rodine ale ja som kazdeho poslala niekams tymi ich radami , chapem ze sa tesia ale co je moc to je moc treba urcit hranice hned na zaciatku ,

patka06
29. sep 2023

Prebalovací pult som využila do roka, pri prebalovaní aj pri kúpaní - pre mňa super vec.
Hneď po narodení sme kúpili aj prenosnú ohrádku, tiež som používala rok.

mimi3008
29. sep 2023

Lepsie, nez zavinovacka je ulitka, ak ma sluzit na udrzanie ruciciek pri tele [moorov reflex]. Ak ma sluzit na ohriatie, tak za mna spaci vak. Za mna velmi uzitocna je videopestunka, lehatko do vanicky, priprav si odsavacku nosteka, noznice so zaoblenymi spickami, uzitocne je mat aj teplomer pre babatka do konecnika

44janica44
29. sep 2023

Zavinovačku som využila... z oblečenia overaliky so vsitymi rukavicami. A videopestunka.
Ešte u mna must have monitor dychu.... za mňa spolu a bezpečnou kvalitnou autosedackou veci do ktorých sa oplatí investovať.

petronellla87
29. sep 2023

Jednu zavinovacku by som kupila. S nosicom pockaj, ci budes mat velmi kontaktne babo, niektore v tom niesu radi🙂 odpircuam noaic kupovat z druhej ruky, a ak mas moznost vyskusat pred tym. Tiez by si mala mat doma zakladne lieky a teplomer pre babatko, noznifky na nechty, monitor dychu, nejaku deku, latkove plienky, a overaliky kupuj so zipsami lebo zapinat v noci cvoky je hrozne😀😁

katesocka
29. sep 2023

Perinku som pri synovi nevyužila, dcéra v nej bola asi mesiac. Hniezdo a monitor dychu - pri synovi nevyužité, pri dcére som používala do si jej 7 mesiacov. Kamera/video pestúnka, používala som pri oboch deťoch, keďže spálňu máme na poschodí. Šatka/nosič - ľutujem, že som nekúpila hneď po narodení, syna som nenosila vôbec, dcéru nosím od jej cca 7 mesiacov keď sme niekde na výletoch/dovolenke. Doma nie, tam až taká spokojná nie je, ale možno by bola, keby sme ho používali od narodenia.

enoula
29. sep 2023

Neviem kedy sa ma narodit, ale cez zimu su fajn funkcne veci z materialov ako outlast, merino. Staci po 1-2 ks, maju vyborne termoregulacne vlastnosti, neperies casto. Napr taka kukla super vec, chrani aj hlávku aj krk, ci v nosici, vajicku, kociari... ale to vies vyklikat a objednat kedykoľvek. Mozno si to len dopredu pozrieť. A vlastne vsetko vies takto objednat, takze velke zasoby netreba
A mala som rada flisove overaly, kde nozky aj rucky vies zahnut, napr tchibo, lindex

domka222
29. sep 2023

Vôbec si nerob starosti. Ak niečo bude fakt chýbať sa dá kúpiť aj po pôrode. Myslím, že to najpotrebnejsie už máš. Mňa išlo poraziť potom koľko zbytočne harabúrd bolo doma

petronellla87
29. sep 2023

@domka222 inak toto je tiez pravda...ked nieco bude treba - objedna a o chvilu to ma doma🙂

rebrambora
29. sep 2023

Satku alebo nosic som nemala a ani teraz nemam nachystane, kedze deti neboli na ruky naucene, nepride mi to zdrave, ale na toto mame vsetci vlastny nazor.
Cumliky jedine tie take ploche. Co by som este odporucila je nejaka pestunka. My sme mali samostatnu kameru a zvuk spojeny cez appku v mobile. Sla som napriklad kosit travu a cez sluchadla som pocula, ked boli deti hore.
Monitor dychu pre pokoj v dusi.

jazula
29. sep 2023

Bavlnené plienky od babky sú poklad 🙂 a ešte si kúp pár väčších bambusovych, tie sú super, používam ich doteraz ako uteráky pre malú 2,5r. Zavinovacku moja malá neznášala, takže to som nevyužila.
Nosič je perfektný pomocník (alebo šatka), ale to by som kupovala až s bábätkom a najskôr by som to šla vyskúšať na nejakú podporou, každému sadne iný. Keď veľmi chcú niečo kupovať, pozri overal od Rischino, sú perfektne. Oblečenie sa ale kupovať neoplatí, jedno dieťa nemá šancu to vynosiť, prirýchlo rastu. Nech ti radšej zaplatia ako darček baby plávanie, je to krásny čas s bábom 🙂
A bez čoho sa nepohneme z domu je videopestunka, využívame denne aj v 2izbovom byte.

nikpa
29. sep 2023

Poviem ti len k tým 50 ročným perinakam. Pred pár rokmi som tiež bola prvorodička a tiež syn bol prvé bábätko do oboch rodín. Mužovi babka mi priniesla 3 perinky, že to sú ešte po jej deťoch, mali vtedy okolo 60 rokov tie perinky. Hneď ma nadvihlo zo stoličky, že aké handry zležane to musia byť po toľkých rokoch. Zobrala som a hodila do perinaku. Nemohla som ich vyhodiť, vedela som že sa na ne bude pýtat. Samozrejme som si kúpila dve svoje nové perinky, vyvalila som za ne 100€ a potom keď sa malý narodil a mala prísť babka som vytiahla tie od nej z perinaku, že ich aspoň operiem akože ich používam. A poviem ti, že mi padla sánka, krásne, bielulinke, mäkke perinky ako z rozprávky. Tie dve po 50€ čo som si kúpila, som viac ani nepoužila. Odnosila som v tých 60 ročných perinkach 2 synov a ešte som ich posunula ďalej. 1 som si alé nechala, len tak z nostalgie, raz budem dúfam ja babka, ktorá daruje perinku ale už 100 ročnú 😂😄

zuzinka888
29. sep 2023

@nikpa aj ja som mala take. Cipka rucne robena este babkinou mamou. Ja som si hu hrdo niesla do krstu. Beriem to ako " dedicstvo" a spojenie s babickou. Je to sko s krojom. Este nedavni sa vyhadzovali. A teraz sa opat zhanaju a davaju presivat. Cim starsi- tym lepsi. Autorka- kazde dieta je ine aj kazda mamicka je ina... Ja mam 4 deti a prebalovaci pult som nevyuzivala. Mame 2podlazny dom a nechcelo by sa mi koli prebalovaniu behat hore dolu. Ani nosic( ak mas moznost pozicaj na tyzden,dva) ak sa bude babu pacit- kupis. Dnes nie je problem ako kedysi.

nyphadora
29. sep 2023

Zatial mas asi vsetko zakladne a čo budeš ešte potrebovať si kupiš potom, či už šatku alebo nosič alebo odsavačku a ďalšie vychytavky. Časom prideš na to, čo potrebuješ .

maryetta
29. sep 2023

Viem ze je to pre teba mozno aj otravne ale…. Zase aj mile.
Ja som prebalovaci pult nemala ani nechcem a to cakam 4.babo.
Ale napr plienky bavlnene istotne su lepsie tie co mas. Dnes uz v takej kvalite asi ani nekupis.
Ono fakt len nejake zakladne oblecenie podla rocneho obdobia… a do uznas za vhodne dnes si to vies obratom kupit. Nie ako volakedy ked boli mnohe veci daleko nedostupne.
Napr perinku/zavinovacku aspon jednu by som si zadovazila. A uvidis. Moj prvy byt nechcel. Druha dcerka ta v tom bola do roka 😂

bolarazjedna
29. sep 2023

Alkohol + sterilné gáza na ošetrenie pupocnikoveho kypta. Teplomer. Monitor dychu. Pre mňa aj vankúš na kojenie je must have, bez toho som si myslela, že mi ruka opadne, tak dlho držať bábätko (poležiačky sa mi nedalo). Ja som objednala taky bežný vankúš na kojenie - ten stoji za nič, ale od kamošky som mala požičaný My best friend vankúš, na to si nedám dopustiť, teraz som jej to musela vrátiť, lebo tiež čaká bábo, ale určite si kúpim pre moje druhé bábo taky istý.

@zenulkaaa ja môjho 15mesacneho stále prebalujem a prezliekam na prebalovacom pulte.... A keď sme u babiek, stále mi to chyba.... Prebaľovanie na posteli by som len chrbát zničila.

theanak
29. sep 2023

Ahoj, ja som napríklad prebaľovací pult nemala, ale chýbal mi, bolel ma chrbát neskutočne zo zohýnania sa nad posteľou. Ale kým som sa spamätala tak dcéra podrástla a už sa mi ho neoplatí kupovať. Nevyužila som napríklad zatiaľ počas 9 mesiacov odsávačku soplíkov, ani ju nemám kúpenú. Čo možno sa u nás osvedčilo je nočné svetielko. Nočná lampa mi bola príliš silná. 🙂

bluka2
29. sep 2023

Ja som pouzivala šatku, nosič a vaničku zhruba tak. Žiadna perinka, monitory, veci na pupok, hniezda, cumel, kresielka, odsávačku, prebaľovací pultik a pod. Nič z toho. V realite už máš viac než dosť 😄 babo potrebuje najmä teba a tvoju blízkosť. Moj syn si už v 1,5 roku vysmrkal nos a tu v Nemecku vidim aj 5 ročných, čo stále vtahuju sople dnu ako ich riešenie… čím menej, tým lepšie fakt

taktotedanie
29. sep 2023

Jefnoznacne perinka

nwnw
29. sep 2023

V dnesnej dobe kupis vsetko aj zo dna na den.
Vyuzila som monitor, vanicku, ten 10€ penovy prebalovaci pult, fusak, kocik, vajicko, nosic az od 4m (satka mi nebola moc pohodlna), teplomer, odsavacku na sople, take tie hrube overaly pre babo, Bepanthen... oblecenie maju vsade

mima1608
29. sep 2023

Monitor dychu, odsávačka na sopliky (manuálna, vysávačová), perinky som mala 3, využila som ich krátko, keďže dcéra je dlhá a rýchlo z nich vyrástla, takže spacie vaky, poprípade ulitka, ak bude bábo potrebovať byť stiahnuté. Teplomer do riťky, štikátka na nechty (tie mini, odporúčam, ja som jej s nožničkami nikdy nevedela ostrihať, štikátka ma zachránili), prebalovacie podložky, vatové tampóny detské, sudocrem, ak bude mať cumlík tak sterilizátor do mikrovlnky je super vec.
Libenar do nosa, Nasivin, Paralen, Nurofen z liekov.
Medzi šatkou a nosičom určite ergonomicky nosič za mňa. Moja malá šatku nezniesla, nosič miluje. Neviem ani sama čím to je 😅
U nás fičí ako zábavka aj kolotoč nad postieľku, takže za seba tiež odporúčam. Keď chcem odbehnúť na WC alebo dačo rýchlo urobiť, dám ju do postieľky, pustím kolotoč a zabaví ju a pokecá si s ním na jednotku 😅 ale to prišlo časom, samozrejme.
Inak bodyniek odporúčam mať viac. Keď sa zgrcká alebo niečo, potrebuješ na výmenu. Inak oblečenia netreba veľa. Ja som nakúpila extrémne veľa a dcéra nevynosila ani tretinu, plus od narodenia narástla na veľkosť 68/74 (bude mať 4 mesiace budúci víkend 😅).

urshullita6541
30. apr 2024

naša zavinovačku nechcela, najlepšie spala rozbalená na nej 🙂 čo sme naozaj využili bola nosička - ja som šatku nechcela uvazovať a prišla mi v tom taká zdeformovaná, ďalšou dôležitejšou časťou bol kočík -dvojkombinácia venicci upline od baby-merci - tam spávala krásne